Autor Wątek: Comandante - ręczny ubermłynek  (Przeczytany 395227 razy)

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #495 dnia: 21 Lipiec 2017, 13:09:41 »
Czy ktoś może robił porównanie iron heart z Mazzerem SJ ? Mam wersje z dozownikiem i czasami mam problemy z dystrybucja kawy w PF próbowałem opcji z wykałaczka, czasami uda się dobrze rozłożyć kawę a czasami nie. Zastanawiam się nad wymianą młynka na coś innego. Nie dla mnie są raczej elektryki on demand bo wsypuje odmierzone ilości kawy do mojego SJ a później pędzelkiem wszystko wygrzebuje - retencja to około 0,2g. Nie jest ona chyba osiągalna na młynkach z namielaniem do kolby. Espresso pije czasami codziennie jedno a czasami raz na tydzień, wiec te 2-3G retencji to dla mnie sporo. Jedynym chyba wyjściem pozostają mlynki ręczne. Poza retencją chyba tez radzą sobie lepiej z mieleniem pojedynczej porcji kawy. Jakieś doświadczenia ? Mam normalnego komendanta ale wole pozostawić go to przelewu a do espresso mieć inny młynek i nie skakać aż tak za każdym razem z klikami - mimo ze regulacja jest dość dobra to jednak nie jest to aż tak wygodne. Podoba mi się tez kinu m68. Ale jeszcze chyba nikt go od nas nie ma


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
« Ostatnia zmiana: 21 Lipiec 2017, 13:13:18 wysłana przez Expel »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #496 dnia: 21 Lipiec 2017, 14:05:55 »
Masz Nitro Blade wiec nie spodziewałbym się zasadniczych różnic? Może trochę więcej pyłu i dokładniejsza regulacja w Nitro. Łatwiej też trochę kręcić.
Próbowałeś mielić pod espresso na Nitro? Zadowolony jesteś z jakości przemiału i ergonomii mielenia oraz dystrybucji potem kawy w sitku?

Offtop: Co do MSJ, już było pisane, ten młynek nie nadaje się pod single dosing. Płaskie żarna 64 mm, 1400 RPM to nie zadziała z jedną porcją kawy. Musisz zasypać hopper żebyś miał mniej więcej stały docisk ziaren. Poprawi Ci się od razu dystrybucja. Do WDT (mieszania) też nie wykałaczka tylko coś cienkiego igła sekcyjna do preparowania owadów, spinacz albo sputnik ala Londonium Distribution Tool.

Z młynków ręcznych pod espresso ja bym na Twoim miejscu poczekał do zimy i zobaczył jakie są recenzje Pharos 2.0. 68mm stożki, to jest coś bardzo dobrze sprawdza się pod średnio i mocnej palone ziarenka espresso. Te same stożki znajdziesz też w Compak K10 Conic, z niewielkimi modyfikacjami to też fajny młynek pod SD. A jak masz duży budżet to Kinu M68 też na jesieni będzie w skończonej wersji. Znowu te same stożki 68 mm.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #497 dnia: 21 Lipiec 2017, 14:36:43 »
Pharos 2.0 wygląda fajnie, chciał bym raczej wymienić 1 do 1 SJ na coś innego pod SD. Wiec  chyba poczekam na pharosa tak jak radzisz.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #498 dnia: 21 Lipiec 2017, 15:18:59 »
Cytuj (zaznaczone)
Offtop: Co do MSJ, już było pisane, ten młynek nie nadaje się pod single dosing. Płaskie żarna 64 mm, 1400 RPM to nie zadziała z jedną porcją kawy. Musisz zasypać hopper żebyś miał mniej więcej stały docisk ziaren. Poprawi Ci się od razu dystrybucja

Oj tam, oj tam, "całe życie" single-dozuję bez hoppera na żarnach 83mm 1400rpm i nie narzekam na nic, a nawet wyjatkowo kontent jestem z rezultatów zarówno w dripie jak i espresso, gdzie dystrybucja wychodzi nieskazitelna.
« Ostatnia zmiana: 21 Lipiec 2017, 15:21:40 wysłana przez pafcio0 »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #499 dnia: 21 Lipiec 2017, 15:22:52 »


Cytuj (zaznaczone)
MSJ (...) nie nadaje się pod single dosing
"całe życie" single-dozuję (...) kontent jestem

Bo nie wiedziałeś, że się nie da.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #500 dnia: 21 Lipiec 2017, 16:03:13 »
Bo nie wiedziałeś, że się nie da.
Zmielić zmieli. Tylko, ze nie optymalnie. Nigdy nie był do tego zaprojektowany. Zresztą masz ten sam młynek. Sprawdź. Wrzuć podwójną dozę i zrób jeden shot po drugim, zobaczysz wyraźną zmianę czasu ekstrakcji, bo parametry zmielonej kawy w pierwszej porcji będą inne niż w drugiej. Projektant zakładał, że ziarna będą dociskane słupkiem kawy. Tyle.
Co do większy żaren, 83mm, nie wiem, nie testowałem. Kafetek w Monolith używa 75mm ze zmniejszoną liczbą obrotów (i trochę mniejszym otworem wewnętrznym, więc charakterystyka podobna do 83mm) , lekko pochyloną pozycją i już działa pod SD. Więc na pewno przy większej średnicy płaskich żaren i mniejszej liczbie obrotów mamy inną sytuację niż w MSJ czy K6.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #501 dnia: 21 Lipiec 2017, 16:09:47 »


Sprawdź.

Nie muszę, kiedyś się tak bawiłem. Różnicy nie będzie jeśli cały czas będziesz tak używał. W doświadczeniu w/g Twojego projektu czas się zmieni bo pierwszy wsad będzie się w znacznym stopniu składał z retencji po poprzedniej porcji -- jeszcze z dociskiem.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #502 dnia: 21 Lipiec 2017, 16:16:50 »
Twój młynek, Twoja kawa :)
Ale pierwszy gram Twojej dozy będzie drobniej zmieniony niż ostatni, zgadzamy się tu?:)

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #503 dnia: 21 Lipiec 2017, 17:44:25 »
Wszystko rozbija się o dystrybucje, ja nie potrafię za każdym razem zrobić tego poprawnie z dozownikiem SJ. A on demand to tak jak pisałem niestety retencja.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #504 dnia: 22 Lipiec 2017, 08:50:10 »
No retencja w tych konstrukcjach jest nieunikniona, są projektowane do pracy ciągłej, liczonej na kilogramy dziennie.

pierwszy gram Twojej dozy będzie drobniej zmieniony niż ostatni, zgadzamy się tu?:)

Jak najbardziej.

Offline D4rK89 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 506
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropress, Acaia
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #505 dnia: 22 Lipiec 2017, 22:17:39 »
Cały czas jak mam SJ robię SD i odważę się powiedzieć, że jest to bardzo dobry młynek pod to. 1 porcja do zmielenia, wybranie z gardełka resztek miotełką i retencja bardzo mała wtedy. Potem wdt i jest powtarzalnie bardzo i smacznie.

Próbowałem z zasypaniem hoppera i przemiał może był minimalnie lepszy, ale cieżko wtedy z retencją i z pomiarem ilości kawy a w smaku różnic nie było a zabawy dużo więcej.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #506 dnia: 23 Lipiec 2017, 12:20:48 »
Ok, MSJ jest zatem dobrym młynkiem do Single Dosing.
Ale wszystko wskazuje na to, że Pharos 2.0 będzie jeszcze lepszy, więc Expel, myślę, że warto na razie pokorzystać z MSJ, i poczekać do końca roku. Jak problemem jest dozer, to już w oczekiwaniu na młynek ręczny możesz zacząć próbować nowe sposoby dystrybucji. Większość ręcznych wymaga namielenia najpierw do jakiegoś pojemniczka a potem przesypania do PF. Pharos 2.0 ma mieć możliwość mielenia od razu do PF ale też będzie potrzebny dodatkowy tunel. Więc zobacz jak Ci ten proces dystrybucji z dozera do pojemnika i PF wychodzi.

Moim zdaniem nie warto mając C40 nitro kupować jako drugi Iron Heart.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #507 dnia: 23 Lipiec 2017, 17:02:15 »
Dość często korzystając z npf widząc ze mam chyba kanały bo woda sika z boków oblewając ekspres.... ciastko wyglada ok, choć na górze widać jak by pył, nie widać kanałów. Zarna wydają się być ostre... wiec już sam nie wiem .


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #508 dnia: 23 Lipiec 2017, 17:36:46 »
Dość często korzystając z npf widząc ze mam chyba kanały bo woda sika z boków oblewając ekspres.... ciastko wyglada ok, choć na górze widać jak by pył, nie widać kanałów. Zarna wydają się być ostre... wiec już sam nie wiem .


Zmiana siły ubicia kawy może pomóc. Ale najprędzej  wina jest po stronie sitka. Sprawdź czy otwory są drożne i czy nie ma na sitku uszkodzeń mechanicznych. Sitko co jakiś czas warto też odkamienić.



Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #509 dnia: 23 Lipiec 2017, 17:40:30 »
Jest drożne, myte, odkamienianiu itd wiec to raczej nie to. I jest to vst


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi