Autor Wątek: Sitka pojedyncze  (Przeczytany 70957 razy)

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #120 dnia: 05 Sierpień 2020, 12:37:06 »
Ale tutaj chodziło o efekt przy tej samej grubości przemiału, bo o to było pytanie.

Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie:

Jak jeszcze miałem Zelmera Piano (mniejsza średnica sitka), to trzeba było mielić sporo grubiej niż przy grupie E61

Przy tej samej wadze (objętości) im wyższa grubość ciastka, tym trzeba mielić grubiej dla otrzymania tego samego czasu ekstrakcji.

@Krakus - wszystko jasne od pierwszej twojej odpowiedzi. To była uwaga do wpisu @ArtiW, a wyszło zamieszanie.

Offline ArtiW Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Ceado E6P (black magic)
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #121 dnia: 05 Sierpień 2020, 13:39:44 »
W takim razie, idę zamieszać cappu  [emoji38]

Offline tom517

  • Wiadomości: 1794
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #122 dnia: 28 Październik 2020, 15:59:34 »
Dziś założyłem pojedyncze sitko i wyszło fajne pijalne espresso :). Zapewne spora w tym zasługa Niche, ale przyznam że mile się zdzwiwiłem :)

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #123 dnia: 28 Październik 2020, 16:29:53 »
Espresso z pojedynczego sitka zwykle smakuje lepiej (ok, inaczej) i jest nieco trudniejsze do uzyskania.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #124 dnia: 28 Październik 2020, 16:41:59 »
Espresso z pojedynczego sitka zwykle smakuje lepiej
Jakaś teoria dla tego zjawiska?

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #125 dnia: 28 Październik 2020, 18:48:13 »
Tak, dla mnie poprawne espresso z pojedynczego jest lepsze, ale to kwestia gustu dlatego dopisałem, że inaczej. Wszyscy czujemy, że jest inne. A teoria, hmm, temat kiedyś był już wałkowany w innych wątkach, ale nie wiem, który z elementów tej układanki jest kluczowy dla uzyskanego smaku.

Offline Przemkos

  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #126 dnia: 11 Styczeń 2021, 14:28:28 »
Dopisuję się do wątku żeby nie otwierać nowego. Od 2 miesięcy mam ekspres Lelit Grace. Niestety grupa 57mm pozostawia mnie praktycznie tylko z sitkiem oryginalnym od Lelita, które wydaje się mieć dość nieszczęsny kształt, znacznie utrudniając zrobienie przyzwoitego single shota. Udało mi się opanować podwójne sitko dość dobrze i zacząłem próbować z pojedynczym. Zakładając że sitka zmienić nie mogę bo nie znajdę alternatywy, pozostaje tylko eksperymentowanie z dozą i mieleniem, ale narazie ze słabym rezultatem. Ustawiłem młynek na drobniejsze mielenie, próbowałem z 7g-9g w sitku, czas ekstrakcji do uzyskania 20g (tak liczę żeby ratio było max 1:3) w 25s, ale smak jest nie do zaakceptowania -rozwodniona i gorzka. Crema wychodzi blada. Shot na początku wygląda ładnie, ale po dosłownie kilku sekundach zaczyna lecieć blady strumień, czyli jakby kanałowanie. Do tej pory przy kanałowaniu obserwowałem spadek ciśnienia, a tu jest stałe przez całą ekstrakcję.
Może ktoś bardziej doswiadczony z pojedynczym shotem dać jakieś rady co można zrobić żeby shot był w porządku? Czy komuś udało się zrobić przyzwoitego single shota na lelit z grupą 57mm?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5289
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #127 dnia: 11 Styczeń 2021, 17:42:12 »
Przetestowałem chyba wszystkie pojedyńcze sitka i najlepsze shoty wychodziły i wychodzą mi z VST 7g plus tamper 41 z funnelem, tyle że Ty masz grupę 57. Wg mnie najlepsze efekty przynosi podwójne sitko i kolba z dwiema wylewkami, więc albo wypijesz dwa espresso, albo drugie wyląduje w zlewie.
》tertium non datur《

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #128 dnia: 15 Styczeń 2021, 17:56:57 »
Kupiłem IMS The Single 9,5g i na razie mogę powiedzieć tyle, że trudno mi dobrze ubić kawę w tym sitku. Wrażenie mam takie, jakby przy wskazanej ilości zmielonej kawy, było jej cały czas za mało, by czuć ją pod tamperem i od razu czuję ,ze dalej tamper nie pójdzie (za płytko). Oczywiście jak nasypię więcej, to ciastko dotyka prysznica. Na tą chwilę używam tego sitka tylko przy rozpracowywaniu nowej kawy, żeby mniej więcej ustawić zgrubnie grubość przemiału i nie marnować zbyt dużo ziarna na to (w końcu 10 g, to nie 18g).

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5289
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #129 dnia: 15 Styczeń 2021, 19:22:55 »
IMS The Single

Dzięki uprzejmości WoKowicza, który mi wypożyczył te sitka, nie wyrzuciłem kasy w błoto. Wg mnie szkoda na nie czasu, o pieniądzach nie wspominając.
》tertium non datur《

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #130 dnia: 15 Styczeń 2021, 19:35:50 »
Mam sitko IMS 7-9g , wrażenia z ubijania takie same, choć przy 9,5g jest w miarę ok. w zależności od kawy. Jak wszystkie czynniki spasują, espresso dobre :)

Offline esposa Kobieta

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T, DeLonghi EC 146.B, Hario V60, kawiarka (indukcja)
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade Zebra, Timemore C2 Black
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #131 dnia: 18 Kwiecień 2021, 20:30:54 »
Dopisuję się do wątku żeby nie otwierać nowego. Od 2 miesięcy mam ekspres Lelit Grace. Niestety grupa 57mm pozostawia mnie praktycznie tylko z sitkiem oryginalnym od Lelita, które wydaje się mieć dość nieszczęsny kształt, znacznie utrudniając zrobienie przyzwoitego single shota. Udało mi się opanować podwójne sitko dość dobrze i zacząłem próbować z pojedynczym.
Może ktoś bardziej doswiadczony z pojedynczym shotem dać jakieś rady co można zrobić żeby shot był w porządku? Czy komuś udało się zrobić przyzwoitego single shota na lelit z grupą 57mm?
@Przemkos czy udało Ci się "zapanować" nad pojedynczym sitkiem? Jakieś rady?
Jeszcze wczoraj sądziałam, że oddam tego piętknego Lilita po weekandzie, bo coś jest nie tak. - ciśienie na manometrze max 3 bary i ciekła ciurkiem smoła, a potem podbarwiona woda.
Dziś w końcu udało mi się uzyskać pierwszy shot z właściwym ciśnieniem ok. 10bar. Z podwójnym sitkiem na razie nie wyszło.
Wiem na pewno, że za słabo "ugnieciona", źle przygotowana doza w sitku. Eksperymentowałam na kilku ustawienia Comandante aż w końcu stanęłam na 12clicku. Doza 10g.
Nadal crema i smak do poprawy, ale w końcu jest pierwszy krok ku dobremu. W życiu nie przypuszałam, że zrobienie dobrego shota na takim sprzęcie wymaga tyle zachodu ;-). Od jakiej temperatury wychodziliście? 95 st. tak jak ustawiono? Mam ciemno paloną do espresso - 92st czy to nadal nie za dużo?
Dobrze, że jest forum!
Przy filiżance gorącej kawy można rozwiązać wiele problemów. David Baldacci, W pułapce pamięci

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #132 dnia: 27 Kwiecień 2021, 10:50:09 »
Mam ciemno paloną do espresso - 92st czy to nadal nie za dużo?
Przy ciemno palonej kawie to i może być jeszcze za dużo.
Co do dozy w sitku - zazwyczaj łatwiej robić w podwójnym. Spróbuj wsypać do sitka tyle kawy, żeby mieć bez ubicia prawie równo z rantem - sprawdź ile kawy ci się zmieści, wtedy będziesz wiedział mniej więcej jaką stosować dozę. Jeśli prysznic odbije się na kawie, to ciut za dużo. Próbuj zmielić tak drobno, żeby zapchać sitko, tzn. żeby kawa nie leciała, albo ledwo leciała z wylewki (jeśli ani kropla nie pojawi się po ok 10s od włączenia pompy, to możesz wyłączyć, żeby jej nie męczyć, choć nic się ze sprzętem stać nie powinno jeśli jest OPV). Jak już ten stan osiągniesz, to miel coraz grubiej, aż dostaniesz proporcję (ratio) doza/uzysk ok. 1:2.

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #133 dnia: 27 Kwiecień 2021, 11:18:11 »
Dodam tylko, że na domyślnych ustawieniach ten ekspres pokazuje temperaturę w bojlerze. Offset dla grupy wynosi około 5 stopni, więc 95 stopni na LCC daje ~90 stopni na ciastku kawowym. 92 - 95 stopni na LCC (87 - 90 na ciastku) do ciemnych paleń powinno być ok. Ja przy średnio palonych kawach z forumowych palarni idę z temperaturą trochę wyżej.
« Ostatnia zmiana: 27 Kwiecień 2021, 11:23:51 wysłana przez arob »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3168
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #134 dnia: 27 Kwiecień 2021, 11:48:17 »
Spróbuj wsypać do sitka tyle kawy, żeby mieć bez ubicia prawie równo z rantem
Zainwestuj w wagę - choćby najtańszą.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi