Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 244283 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1005 dnia: 04 Luty 2023, 13:05:55 »
No mi się wydawało, że po samej osmozie powinno być mniej. Ale filtry i tak trzeba wymieniać co pół roku jeśli dobrze pamiętam, choć jeśli jest syfiasta instalacja to można nawet częściej... Mineralizatory to chyba i co 3 miesiące.

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1006 dnia: 04 Luty 2023, 20:26:59 »
Jak ktoś się chce bawić we własną wodę to polecam stronkę: https://www.espressoschool.com.au/coffee-water-calculators/
Świetny kalkulator stworzono do przeliczenia różnych receptur, koncentratów ich skalowania plus wiele innych.

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1007 dnia: 05 Luty 2023, 20:41:59 »
TWW się bawiłem kiedyś przy cuppingu Hoffmanna. Ale za droga to zabawa. Kupiłem minerały jak kabzior i będę próbował z osmozą albo destylowaną. Pomierzyłem osmozę z kraniku bez mineralizacji i z mineralizacja. Wyniki zabawne, bo w pierwszym przypadku TDS 28, a w drugim 35. Tak, więc za dużo ta mineralizacja nie zmienia w tej instalacji. Woda z kranu koło TDS koło 300.
Jak masz dostęp do osmozy to to lepsze wyjście, przynajmniej wiesz co pijesz. Destylowaną ciężej kupić, nie jest dostępna tak łatwo jak demineralizowana.

Ale jak masz z czystej osmozy 35 ppm to albo masz coś źle podłączone, albo nadaje się to do porządnego serwisu... A biorąc poprawkę na to, że mineralizator praktycznie nic nie daje - kiedy ostatni raz cokolwiek wymieniałeś? Tyle to wychodzi z kilkuletniej membrany i dawno zużytego mineralizatora.
Sprawdzona instalacja i faktycznie wymaga już wymiany, bo cześć co pół roku wymiana, a druga po roku. Ale po przelaniu większej ilości wody trochę też spadł TDS do okolic 21. Póki nie zostanie to wymienione to i tak w postaci mieszania z filtrowaną w dzbanku czy dodawania minerałów lepsza opcja niż tylkoz dzbanka.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1008 dnia: 06 Luty 2023, 08:28:29 »
Wymiana tego prosta jak budowa cepa i nie jest drogo.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1009 dnia: 06 Luty 2023, 16:30:12 »
Jak ktoś się chce bawić we własną wodę to polecam stronkę: https://www.espressoschool.com.au/coffee-water-calculators/
Świetny kalkulator stworzono do przeliczenia różnych receptur, koncentratów ich skalowania plus wiele innych.

A jak ktoś nie chce się bawić w arkusze i google drajwy to tutaj to samo tylko wygodniej i w IMO przystępniejszej formie:
https://www.baristahustle.com/app-archive-main/the-water-calculator/

Offline sfenson

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Jura E8
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1010 dnia: 25 Kwiecień 2023, 12:42:20 »
może komuś to pomoże: typowa cena filtra kolumnowego BWT premium V to w PL 600zł.
tymczasem na rynek DE i UK to bardziej ok 85EUR. na amazon.pl i de można kupić właśnie w tej cenie + przesyłka ok 10EUR.

Offline KlaudiuszowaPani

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Delonghi Dynamica
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1011 dnia: 08 Maj 2023, 15:22:36 »
Ja tam używam wody przefiltrowanej do kawy i nie ukrywam, ze trochę lepiej ona smakuje. Tak samo herbata.

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1012 dnia: 08 Maj 2023, 18:00:52 »
Pomocy, sytuacja patowa - na moim zadupiu Żywiecki Kryształ i inne nisko zmineralizowane "fanaberie" nie są dostępne, a zamawianie zapasu wody z allegro mi się nie widzi. W kuchni instalacja wodna starego typu, rury w ścianie, więc filtra z kranikiem nie założę. Zostaje dzbanek - co polecicie żeby ograniczyć zakamienianie ekspresu i wyciągnąć max z kawy? Woda nie jest jakoś tragicznie twarda patrząc chociażby po czajniku, według wodociągów:
wartość twardości ogólnej   jednostka
75 – 130                           mg / l CaCO3
0,75 – 1,3                           mmol/ l
4,5 – 7,8                           oDH (stopnie niemieckie)

Offline ikpara

  • Wiadomości: 172
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1013 dnia: 08 Maj 2023, 18:16:13 »
Tak na pierwszy rzut oka to jest dobra, miękka woda i zwykły filtr typu Brita będzie ok. Można użyć wkładu filtrującego bodajże Aquaphor z mineralizacją magnezem. Generalnie w PL woda ma zbyt mało magnezu.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1951
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1014 dnia: 08 Maj 2023, 18:20:58 »
Mi tutaj na forum polecono dzbanek tej firmy.
Kupiłem taki jak na tej fotce i jak dla mnie jest OK.

dzb.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2986
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1015 dnia: 08 Maj 2023, 18:34:02 »
Dzisiaj założyłem stacje na cały dom. Pierwsze wrażenia z chemiczno metalowym posmakiem. Pewnie musi się przepłukać wodą. Czas na kąpiel.
😂
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1016 dnia: 09 Maj 2023, 08:20:53 »
Dzięki, uprzedziliście moje kolejne pytanie, bo widziałem filtry, które dodają magnezu i miałem pytać, czy warto. Z tego, co poszperałem w necie to generalnie filtry między dzbankami różnych marek są wymienne? Czy ten Dafi ma jeszcze jakieś dodatkowe zalety poza tym, że jest szklany?

Offline ikpara

  • Wiadomości: 172
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1017 dnia: 09 Maj 2023, 09:42:34 »
W zasadzie do dzbanków występują dwa typy filtrów starsze (tańsze) okrągłe i nowsze (droższe) o przekroju mniej więcej owalnym. Reszta to jest już kwestią gustu, czyli kształt, marka, cena. Dla mnie w dzbanku najważniejsza jest wygoda nalewania wody z kranu - tu w różnych dzbankach bywa różnie.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1018 dnia: 09 Maj 2023, 10:00:10 »
Przede wszystkim są filtry o różnym przeznaczeniu. Na przykład do wody bardzo twardej, z dodatkowym magnezowaniem itd.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6194
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1019 dnia: 09 Maj 2023, 11:57:22 »
starsze (tańsze) okrągłe i nowsze (droższe) o przekroju mniej więcej owalnym. Reszta to jest już kwestią gustu, czyli kształt, marka, cena
Niestety niektórzy producenci specjalnie modyfikują filtry i dzbanki żeby tylko ich produkty pasowały do siebie. Wiec nie koniecznie kazdy filtr uda się założyć do każdego dzbanka.

Jeśli nie ma się bardzo twardej wody, tak do ok 200 ppm jak u mnie, to najlepiej sprawdzają się BWT Mg+ .Po filtrowaniu mam wodę w okolicach 120 ppm i pH 7. Z mojego doświadczenia pH też jest ważne. Np Brita daje miękkszą wode z niższym pH i napary są kwaśniejsze, do tego mniej jest magnezu, podnoszącego odczuwalną słodycz.
« Ostatnia zmiana: 09 Maj 2023, 18:53:33 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi