Autor Wątek: Flair 58 - nic nie wychodzi  (Przeczytany 6625 razy)

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), timemore C2
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #30 dnia: 01 Grudzień 2023, 06:29:07 »
To spróbuj kawy w stylu LA BRASILIANA MARFISA, kawa bardzo łatwa jeśli chodzi o espresso i efekt powinien być kawiarniany. Mój znajomy prawie się na dobre obraził na arabikę bo uznał że jest kwaśna i mu nie podchodzi, z wyjątkiem powyższej właśnie (tak, 10% to robusta). Też się uczyłem na tej kawie i faktycznie kwasu praktycznie brak, a smak dla mnie bardzo „kawiarniany” właśnie. Może być dobrym pomysłem żeby przekonać się jak to z tym espresso u Ciebie jest, a przy okazji motywacja powinna być lepsza bo zamiast się martwić kwasem będziesz mógł działać i pić.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #31 dnia: 01 Grudzień 2023, 07:55:02 »
Załączam moje notatki
Te czasy to czas ekstrakcji?
Jeżeli tak to zdecydowanie za długo. To nie przelew.

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #32 dnia: 01 Grudzień 2023, 09:47:07 »
@apodemus  skąd jesteś? Najlepiej będzie jak sprawdzisz który element Twojego zestawu zawodzi, dlatego na Twoim miejscu zacząłbym od spróbowania na innym ekspresie lub na innym młynku.

Offline apodemus

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Flair 58
  • Młynek: Comandante C40 MK4
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #33 dnia: 01 Grudzień 2023, 10:07:55 »
Masz młynek którego nie znam ale to raczej pod przelewy maszynka, ja bym mielił drobniej aż przytkam ekspres. Dalej delikatnie zmieniał grubość przemiału nie zapominając o preinfuzji. Kwaśna kawa to pojęcie dość indywidualne, być może dla mnie była by cudownie owocowa ale kwas wychodził mi kiedy miałem słaby młynek albo nienagrzany ekspres a tym samym niedoparzony napar

Młynek spokojnie sobie radzi z espresso, do tego został stworzony, wersja bez "s" na końcu jest przelewowa. Jestem daleko od minimalnego mielenie a już mogę przytkać ekspres.

Te czasy to czas ekstrakcji?
Jeżeli tak to zdecydowanie za długo. To nie przelew.

Jeżeli wychodzi bardzo kwaśna przy takich czasach to nie oznacza że jest za krótko robiona? Mogę jeszcze grubiej zmielić i zobaczę co wyjdzie w drugą stronę spektrum :)

@apodemus  skąd jesteś? Najlepiej będzie jak sprawdzisz który element Twojego zestawu zawodzi, dlatego na Twoim miejscu zacząłbym od spróbowania na innym ekspresie lub na innym młynku.

W przyszły weekend umówiłem się ze znajomym, który jest z zawodu baristą i to jest całe jego życie. Zobaczymy co z tego wyjdzie, do tego czasu się nie poddaję  :sciana:

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #34 dnia: 01 Grudzień 2023, 11:27:38 »
Jeżeli wychodzi bardzo kwaśna przy takich czasach to nie oznacza że jest za krótko robiona? Mogę jeszcze grubiej zmielić i zobaczę co wyjdzie w drugą stronę spektrum

Jeszcze jedno pytanie odnośnie grzania Flaira. Czy po uruchomieniu i ustawieniu temperatury czekasz na sygnał, że jest nagrzany czy dłużej?
Kolbę umieszczasz na czas nagrzewania w ekspresie?
Możesz spróbować poczekać trochę dłużej z grzaniem po sygnale. Kolbę zamontuj i gdy będziesz czuł, że zrobiła się ciepła - wtedy zacznij robić espresso. Zazwyczaj z 10 min powinno wystarczyć.


Offline apodemus

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Flair 58
  • Młynek: Comandante C40 MK4
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #35 dnia: 01 Grudzień 2023, 12:44:44 »
Zazwyczaj uruchamiam ekspres, w tym czasie sobie przygotowuję kawę. Następnie umieszczam portafiltr w ekspresie, zaczynam grzać wodę w czajniku i jak już się ona zagotuje to zaczynam działać. Mogę też poczekać trochę dłużej, zobaczymy czy cokolwiek to by zmieniło.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #36 dnia: 01 Grudzień 2023, 13:35:29 »
eżeli wychodzi bardzo kwaśna przy takich czasach to nie oznacza że jest za krótko robiona?
Jeżeli masz manometr i ciśnienie masz w zakresie 6-9 bar to powinieneś zmieścić się z ekstrakcją do 35 sekund. Przy ciemniej palonych kawach, sama preinfuzja jest raczej symboliczna 5 sekund wystarczy.

Nie wiem jak tam we Falir zarządza się temperaturą, ale próbuj z jak najwyższą na razie.

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #37 dnia: 01 Grudzień 2023, 13:42:25 »
Jeżeli masz manometr i ciśnienie masz w zakresie 6-9 bar to powinieneś zmieścić się z ekstrakcją do 35 sekund. Przy ciemniej palonych kawach, sama preinfuzja jest raczej symboliczna 5 sekund wystarczy.

Przy tradycyjnych ekspresach tak jest, dźwignie to trochę inna historia. Oczywiście można też tak robić, ale popularne są znacznie dłuższe preinfuzje.
https://flairespresso.com/wp-content/uploads/2020/04/pressure_profile-1024x323.jpg

tutaj jest przykładowo profil z Decent'a
https://www.home-barista.com/forums/userpix/623_03.webp

To jest duża zaleta takich sprzętów, że można eksperymentować  :)

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), timemore C2
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #38 dnia: 01 Grudzień 2023, 17:28:12 »
Można się bawić tymi sprzętami mocno, bo to umożliwiają… ale póki co autor tematu próbuje dogadać się z espresso. Owszem można kombinować i szukać- ale wyjść powinno przyjmując ustawienia choćby jak gaggia Classic i wynik powinien być zbliżony- oczywiście kwestia temperatury, dystrybucji wody itd, jednak najlepszą próbą do osiągnięcia „espresso jak z kawiarnii” jest przyjęcie „domyślnych” ustawień, łatwiej wtedy mieć porównanie- zakładając że szukamy doznań jak z kawiarni :)
« Ostatnia zmiana: 01 Grudzień 2023, 17:50:19 wysłana przez Lokomisiek »

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #39 dnia: 01 Grudzień 2023, 18:20:52 »
jednak najlepszą próbą do osiągnięcia „espresso jak z kawiarnii” jest przyjęcie „domyślnych” ustawień, łatwiej wtedy mieć porównanie- zakładając że szukamy doznań jak z kawiarni

Owszem, ale autor w temacie pisał, że właśnie od takich ustawień wychodził 🙂
Dodatkowo, ten pierwszy obrazek, do którego link zamieściłem pochodzi ze strony Flaira, z poradnika robienia espresso na tych właśnie urządzeniach.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #40 dnia: 01 Grudzień 2023, 19:16:21 »
Jeszcze jedno, pokaż nam swoje próby, zrób parę fotek. Jak wygląda espresso?

Offline apodemus

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Flair 58
  • Młynek: Comandante C40 MK4
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #41 dnia: 01 Grudzień 2023, 20:44:52 »
Załączam moje notatki
Te czasy to czas ekstrakcji?
Jeżeli tak to zdecydowanie za długo. To nie przelew.

Przed chwilą testowałem, ustawiłem grubość tak że całość zajmowała mi 35-40 sekund. Okropna kwaśność, ból żołądka po kilku takich "espresso" spróbowanych łyżeczką dosłownie na język.

Jeszcze jedno, pokaż nam swoje próby, zrób parę fotek. Jak wygląda espresso?

Właśnie skończyła mi się kawa, dziś już takich zdjęć nie dostarczę. Z pamięci to kolor ciemny, czekoladowy. Na tym kilkumilimetrowa crema.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zostawiłem również portafiltr w ekspresie z włączonym grzaniem na 15 min, potem zalewałem wrzątkiem. Temperatura raczej nie jest tu problemem.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poza tematem to zrobiłem sobie również bardzo amatorski i prosty cupping z resztek kaw. 8.5g kawy, 150ml wody i 4min parzenia. W celach edukacyjnych. Kawy faktycznie smakowały zupełnie inaczej przy czym dwie od lewej już były bardziej do siebie zbliżone. Muszę przyznać że te trzy "parzochy" to najsmaczniejsze kawy jakie mi wyszły w ostatnim czasie  :hihihi:




Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #42 dnia: 01 Grudzień 2023, 20:57:20 »
Zatem moja diagnoza jest taka, że całkiem dobrze zrobione espresso odbierasz/percepujesz jako kwaśne. Może tak być, bo całkiem ciemno palone Brazylie bywają/zdają się po prostu kwaśne -- ostatnio jakoś nietrudno o kwaśne kawy z Brazylii. Trzeba sporo wysiłku włożyć, by te kwasy odpowiednio zniwelować podczas palenia.

Spróbowałbym jeszcze inaczej: zostaw te kwaśne kawy do całkowitego wystygnięcia i dopiero wtedy spróbuj, porównuj.

"Parzochy" działają na zupełnie innej zasadzie. Nie ma tu udziału ciśnienia, kawa nie jest ekstraktem lecz tylko efektem swobodnej dyfuzji. Espresso jest najbardziej treściwym/skoncentrowanym kawowym produktem a zatem najbardziej intensywnym.
« Ostatnia zmiana: 01 Grudzień 2023, 21:01:22 wysłana przez Antonio »

Offline apodemus

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Flair 58
  • Młynek: Comandante C40 MK4
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #43 dnia: 01 Grudzień 2023, 21:15:39 »
Nie wiem czy mogę się z tym zgodzić. Piłem wiele espresso w życiu, większość mi smakowała, niestety żadna z moich kaw nie przypominała tego co do tej pory piłem. Nie wiem z czego to wynika.

Dodatkowo we wszystkich robionych przeze mnie kawach przelewowych lubiłem osiąganą kwasowość, szczególnie przy lekkim paleniu.

Jak dla mnie osiągane do tej pory wyniki są kompletnie nieakceptowalne i niepijalne, z automatu wykręcają twarz. Niestety nie mam porównania z żadnym espresso wykonanym przez domowego entuzjastę, tylko kawiarniane.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #44 dnia: 01 Grudzień 2023, 21:19:50 »
Okropna kwaśność, ból żołądka po kilku takich "espresso" spróbowanych łyżeczką dosłownie na język.
To jakaś aberracja z tymi kawami. Jeśli sprzęt jest w porządku, to problem leży po Twojej stronie.
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi