Autor Wątek: Flair 58 - nic nie wychodzi  (Przeczytany 6618 razy)

Offline apodemus

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Flair 58
  • Młynek: Comandante C40 MK4
Flair 58 - nic nie wychodzi
« dnia: 29 Listopad 2023, 10:18:57 »
Dzień dobry,

Zwracam się do was bo ręce już opadają. Nie jestem w stanie wytworzyć nawet jednego pijalnego naparu z Flaira 58. Dodam, że jestem początkujący jeżeli chodzi o espresso, jest to moja pierwsza maszyna, do tej pory robiłem tylko przelewy.

Młynek jakiego używam to Timemore Sculptor 078s.

Opiszę może cały proces to ktoś doświadczony będzie w stanie wskazać prosty błąd:
- odmierzam 16g kawy (specialty dark roast pod espresso)
- po kilkunastu próbach młynek ustawiłem tak, że jestem w stanie przecisnąć wodę, jak zmielę trochę grubiej to leci wodospad, jak mniej to zatykam maszynę i nie jestem w stanie przepchnąć wody
- puck prep mam całkiem opanowany, nie doświadczam żadnego channelingu, dystrybucja i tamper
- uruchamiam stoper i zaczynam 10 sekund preinfuzji, w tym czasie spadnie parę kropel, potem cisnę do 9bar. Z 16g kawy wychodzi mi 32g espresso w czasie około 40 sekund. Z tego co czytałem to taki prawie wzorowy efekt

- niestety ten napar jest absolutnie niepijalny, obrzydliwy kwas. Teoretycznie oznacza to że kawa nie jest wyekstraktowama, jak zrobię dłuższe pre, albo większe ratio to niewiele to pomaga, cały czas paskudztwo

Przyznam że próbowałem i kombinowałem we wszystkie strony (niestety trochę na ślepo) i nic jeszcze się nie udało. Wiedzy i wskazówek szukam w necie ale widocznie żadne sensowne wnioski z tego nie wyszły.

Czy mógłbym doświadczonych użytkowników prosić o pomoc, czegoś tu nie widzę, ewidentnie nie rozumiem... :doh:

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Listopad 2023, 10:35:17 »
Skoro większe ratio nie przynosi poprawy to można by jeszcze próbować z bardziej gorącą wodą, a skoro palenie jest ciemne to można też pominąć preinfuzję.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Listopad 2023, 12:50:06 »
Tylko na jednej kawie te próby?

Offline apodemus

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Flair 58
  • Młynek: Comandante C40 MK4
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Listopad 2023, 13:10:47 »
Ustawienie podgrzewacza Flaira mam na najwyższym możliwym stopniu. Wodę wlewam praktycznie zaraz po zagotowaniu. Chyba cieplejszej się już nie da.

Testowałem na dwóch kawach do tej pory:

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Listopad 2023, 14:41:35 »
Spróbuj preinfuzji - 20 sekund.
Może się okazać, że dzięki temu da radę zmielić kawę drobniej - tak bym zrobił.
Czasem szotów na razie się nie przejmuj.
Spróbuj też z preinfuzji wolniej przechodzić do wyższego ciśnienia - nie dociskaj od razu do 9 barów. Jiech to trwa 2-3s.
Na koniec, czy sezonowałeś żarna w młynku? Z tego co słyszałem 078S osiąga właściwe parametry po 6-7kg kawy...
W razie czego służę pomocą. Jedną z tych kaw przerabiałem we Flair58 ;-)

Offline apodemus

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Flair 58
  • Młynek: Comandante C40 MK4
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Listopad 2023, 15:17:42 »
Te próby to właśnie moje sezonowanie młynka. Na razie zmarnowałem już z 1kg bez ani jednego udanego espresso. Wiem, że to wszystko to brak umiejętności i raczej na sezonowanie żaren nie będę tego zrzucał.  :hihihi:

Próbowałem też preinfuzji 20 sekund. Najgorsze w tym wszystkim jest to że raczej jest to robota na ślepo, nie mogę znaleźć żadnego sensownego punktu od którego wychodzę. Jakby jeszcze wyszło coś w miarę pijalnego to potem można korygować, tutaj jednak same paskudztwa wychodzą.

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Listopad 2023, 15:51:29 »
Widziałem stwierdzenia, że przed przemieleniem tych 6-7kg kawa jest "undrinkable"  :picardpalm: więc może to jest przyczyna.

A jeszcze jedno pytanie - kawa nie jest za świeża? Z tym też można się naciąć.

Jeśli nie masz dostępu do innego młynka do testu, to spróbuj kupić jakieś tanie ciemne ziarna.
W najgorszym wypadku sezonowanie zrobisz na tańszej kawie, a może będzie ją łatwiej zaparzyć w akceptowalnej formie...
Ewentualnie do czasu aż młynek się ogarnie można spróbować jakieś słodkie relatywnie ciemne ziarna jak Kawana Blue Owl. Na nich robiłem ostatnio pyszne espresso.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Listopad 2023, 18:07:34 »
Czy mógłbym doświadczonych użytkowników prosić o pomoc, czegoś tu nie widzę, ewidentnie nie rozumiem... :doh:
Skąd jesteś? Może warto się z kimś "obcykanym" w temacie espresso spotkać?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5308
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Listopad 2023, 18:29:31 »
Popieram @korea83 Przy ciemniejszym wypale, im większa preinfuzja tym gorszy smak, przynajmniej jak dla mnie.
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Listopad 2023, 18:41:41 »
Przy ciemniejszym wypale
zmniejszyłbym temperaturę zaparzania. Ale koledze te kawy zdają się kwaśne, więc chyba nie są "ciemniejsze". Nie możemy niestety spróbować espresso.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5308
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Listopad 2023, 19:14:03 »
Przecież pokazał najciemnieszy wypał Gorana.
Czy temperatura zaparzania w tym urządzeniu może być problematyczna? Wiadomo jaka jest?
« Ostatnia zmiana: 29 Listopad 2023, 19:30:48 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Listopad 2023, 19:36:14 »
Przy najwyższym ustawieniu + woda wrząca daje około 93-94C.
Przy "dźwigniach" dłuższa preinfuzja to nic niezwykłego, zdarzają się fajne przepisy gdzie preinfuzja + samo zaparzanie dochodzą do minuty...
Polish Horse na tych wysokich ustawieniach i przy preinfuzji 15s wychodził całkiem spoko.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5308
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Listopad 2023, 19:56:20 »
Przy "dźwigniach" dłuższa preinfuzja to nic niezwykłego,
Zgadzam się. Sam robię niekiedy nawet dwie podczas jednej ekstrakcji na jasnych i dla mnie lepsze efekty osiągam z takimi ziarnami. Ciemnych nie tykam. Oczywiście, co jednemu nie pasuje, dla drugiego może być okay.
》tertium non datur《

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Listopad 2023, 20:13:28 »
Zgadzam się. Sam robię niekiedy nawet dwie podczas jednej ekstrakcji na jasnych i dla mnie lepsze efekty osiągam z takimi ziarnami. Ciemnych nie tykam. Oczywiście, co jednemu nie pasuje, dla drugiego może być okay.

Otóż to. Każdy ma inne kubki smakowe.
Polish Horse to nie takie ciemne ziarna przy tym co potrafią sprzedawać jako kawę do espresso.
Trochę zastanawiające jest, że Koledze wychodzi kwaśna bo jeśli nie używa wody destylowanej to przy temperaturze ustawionej na max, raczej obawiałbym się goryczki.

Chyba, że faktycznie te żarna w 078S są aż tak kapryśne przed wysezonowaniem.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Listopad 2023, 20:48:35 »
Kapryśne żarna? Raczej kapryśny jest ekspres -- trzeba go poznać, przejść przez szereg doświadczeń, by uzyskać pożądane efekty :).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi