Autor Wątek: Rancilio Silvia  (Przeczytany 301359 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10571
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #990 dnia: 06 Wrzesień 2019, 17:39:28 »
W sumie taki pomiar do niczego nie jest nam potrzebny, gdy wiemy, że gorzki smak espresso jest skorelowany w temperaturą zaparzania...

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #991 dnia: 06 Wrzesień 2019, 18:02:50 »
Ustawiłem na PID 94 stopnie i tyle samo pokazał miernik. Czyli do tej pory moje strzały były parzone w za wysokiej temperaturze? Faktycznie przy 105 stopniach są nadmiernie gorzkie.
Akurat rozmraża mi się kawa, więc nie mogę sprawdzić smakowo, ale jutro zaparzę espresso na mocno wygrzanym ekspresie i tym ustawieniu i zobaczymy co będzie.

Zrób w 110*C na PID. Możesz być zaskoczonym bo gorzkie pewnie zniknie a pojawią się kwaski a całość będzie bardziej zrównoważona. Tutaj: http://www.espressomyespresso.com/Coffee65.html autor poruszał się pomiędzy 109 a 111*C i opisał swoje doświadczenia. Są zbieżne z moimi.

Co do temperatury w bojlerze i na prysznicu - weź pod uwagę, że jak ustawisz 105-110*C to w momencie wypływu wody z prysznica jej temperatura zawsze spadnie. Tylko podwyższone ciśnienie w bojlerze pozwala uzyskać temperaturę wody wyższą niż 100*C.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Siwooch

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rancilio Silvia E v5 PID
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #992 dnia: 06 Wrzesień 2019, 18:10:53 »
Ale czym jest temperatura zaparzania? Temperaturą wody którą doprowadzamy do zmielonej kawy?

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1617
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #993 dnia: 06 Wrzesień 2019, 19:49:57 »
Możesz tutaj podać linki do rzeczy, które kupiłeś?

Offline Siwooch

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rancilio Silvia E v5 PID
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #994 dnia: 07 Wrzesień 2019, 11:36:01 »
Proszę (muszę w ten sposób bo pełnych mi nadal nie wolno)  :Bicz::

PID, SSR i termopara: pl.aliexpress.com/item/32884775297.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.5fd74c4dX23vR0
Magnesy: euromagnesy.com/pl/magnesy-neodymowe-walcowe-male-2-mm-10-mm/174-mw-10-x-1-n38.html
Profil 110mm: metal-e.pl/pl/p/PROFIL-ALUMINIOWY-50x50x2-mm-/455
Konektory żeńskie: sklep.avt.pl/42181.html
Konektory męskie: sklep.avt.pl/42197.html
Konektory do SSR: sklep.avt.pl/konektor-widelkowy-niebieski-3-10-szt.html
Rozgałęziacze (dla starszych wersji bez funkcji oszczędzania energii): sklep.avt.pl/rozgaleznik-konektorowy-6-3mm-niebieski-10-szt.html
Oplot: sklep.avt.pl/oplot-poliestrowy-15mm-25mm-czarny.html
Pasta przewodząca: sklep.avt.pl/pasta-termoprzewodzaca-ag-extreme-1g.html

Śrubki do przykręcenia przekaźnika z OBI. Przewody miałem w domu, ale to nie problem coś kupić. 1 mm w zupełności powinno wystarczyć.
« Ostatnia zmiana: 07 Wrzesień 2019, 12:04:25 wysłana przez Fux »

Offline Siwooch

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rancilio Silvia E v5 PID
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #995 dnia: 07 Wrzesień 2019, 11:48:37 »
Co do temperatury. Nie chciało mi się bawić z mocnym wygrzewaniem, ustawiłem na 101 i espresso było o niebo lepsze. Mogę się pokusić o stwierdzenie, że wreszcie wyczułem słodycz  :taniec:
Co do ustawiania 110*C, to wtedy z prysznica wali mi para jak głupia a woda też wypływa burzliwie. Nie sądzę, żeby to było OK. Przy niższej temperaturze jest spokojnie i zero buchającej pary.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2988
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #996 dnia: 07 Wrzesień 2019, 12:05:09 »
Wpisz linki ze spacją po pierwszej literze. Poprawię.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Siwooch

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rancilio Silvia E v5 PID
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #997 dnia: 07 Wrzesień 2019, 19:26:19 »
PID, SSR i termopara: h ttps://pl.aliexpress.com/item/32884775297.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.5fd74c4dX23vR0
Magnesy: h ttps://euromagnesy.com/pl/magnesy-neodymowe-walcowe-male-2-mm-10-mm/174-mw-10-x-1-n38.html
Profil 110mm: h ttps://metal-e.pl/pl/p/PROFIL-ALUMINIOWY-50x50x2-mm-/455
Konektory żeńskie: h ttps://sklep.avt.pl/42181.html
Konektory męskie: h ttps://sklep.avt.pl/42197.html
Konektory do SSR: h ttps://sklep.avt.pl/konektor-widelkowy-niebieski-3-10-szt.html
Rozgałęziacze (dla starszych wersji bez funkcji oszczędzania energii): h ttps://sklep.avt.pl/rozgaleznik-konektorowy-6-3mm-niebieski-10-szt.html
Oplot: h ttps://sklep.avt.pl/oplot-poliestrowy-15mm-25mm-czarny.html
Pasta przewodząca: h ttps://sklep.avt.pl/pasta-termoprzewodzaca-ag-extreme-1g.html

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1617
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #998 dnia: 07 Wrzesień 2019, 21:01:26 »
Dzięki kolego już za ten pierwszy post 👍

Offline Siwooch

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rancilio Silvia E v5 PID
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #999 dnia: 09 Wrzesień 2019, 16:46:58 »
Nie ma sprawy. Dokupiłem jeszcze jeden przekaźnik SSR, z REXa wylutowałem jego przekaźnik a napięcie sterujące alarmu wyprowadziłem bezpośrednio na zaciski PIDa. Tym napięciem steruje on temperaturą pary do spieniania mleka (ustawiłem low alarm na 120*C). Para osiąga wtedy max 130*C.
Dzięki @Halik za tego linka z modyfikacjami Silvii!

Offline Siwooch

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rancilio Silvia E v5 PID
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1000 dnia: 10 Wrzesień 2019, 16:41:47 »
@Kekacz Za Twoją namową strzeliłem przed chwilą ze 110*C. Faktycznie zupełnie inny smak, ciekawe, delikatne kwaski, odrobina goryczki. Zatrzymam się na chwilę w tym miejscu i zobaczę jak będą się prezentować następne szoty.
Tylko jak to się ma do teoretycznej temperatury 94*C???
« Ostatnia zmiana: 10 Wrzesień 2019, 18:11:32 wysłana przez Siwooch »

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1001 dnia: 11 Wrzesień 2019, 07:58:15 »
W Silviach V1 i chyba też V2 siedział termostat 110*C. Tylko, że Włosi nie wzięli pod uwagę bezwładności grzałki po odłączeniu zasilania przez termostat, która podnosiła temperaturę ostatecznie do 120*C. Stąd przejście przez Rancilio na fabryczny termostat zaparzania 100*C, co ostatecznie zbliżyło temperaturę wody w bojlerze do 110*C.

Silvia to też taki HX czyli wymiennik ciepła. Tyle, że elementem obniżającym temperaturę jest dość ciężka grupa, która nie ma dodatkowego podgrzewania. W przypadku puszczenia wody bez założonego filtra z kawą przepływ wody przez grupę jest szybki i nie traci ona aż tak dużo ciepła. Po założeniu filtra z ciastkiem kawowym przepływ spowalnia, grupa ma więcej czasu na odebranie wodzie ciepła, dodatkowo sama zmielona kawa również obniża temperaturę. W efekcie 110*C na szczycie bojlera daje odpowiednią temperaturę zaparzania.
Nie bez powodu do pomiarów używa się filtrów SCACE.
Należy też wziąć pod uwagę, że Silvia to ekspres domowy. Nie był budowany z myślą o intensywnym przygotowywaniu kawy w barze. Po czterech espresso - strzał za strzałem - grupa wysyca się ciepłem, odbiera mniej ciepła z wody i wtedy ustawienie 110*C na PID robi się zbyt wysokie. Wtedy można myśleć o obniżeniu temperatury dla kolejnych strzałów ale tu trzeba się już zdać na doświadczenie.

Rzuć jeszcze okiem na instrukcję do Rocket Giotto PID https://www.seattlecoffeegear.com/assets/user-manuals/rocket/rocket-espresso-instruction-manual.pdf

Strona w instrukcji 26 (str. 15 wg czytnika pdf). Jest to HX ale by uzyskać 93*C na grupie  PID trzeba ustawić na 120*C. Tyle, że tam producent zadbał o dokładne pomiary. W przypadku Silvii wszystko opiera się na doświadczeniach i półprawdach z internetu.
« Ostatnia zmiana: 11 Wrzesień 2019, 08:02:54 wysłana przez Kekacz »
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Siwooch

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rancilio Silvia E v5 PID
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1002 dnia: 11 Wrzesień 2019, 12:32:27 »
Ok, ale czy tam nie musi być 120*C, aby para do spieniania była dostępna w trakcie parzenia? Nie znam się, tylko na logikę pytam. Poza tym wymiennik jak to wymiennik ma pewną sprawność mniejszą od 1 i czynnik grzewczy musi mieć wyższą temperaturę, aby w drugim obiegu była taka a nie inna temperatura. A po drodze i tak jest strata na grupie.

Offline ili Mężczyzna

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Rancilio Silvia PID, AeroPress, Clever, V60
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1003 dnia: 20 Wrzesień 2019, 23:02:25 »
Panowie. Dziś zrobiłem backflush. W związku z tym ekspres był bardzo dobrze wygrzany. Coś mnie tknęło i załadowałem termoparę miernika do zaślepionego portafiltra. Jakie było moje zdziwienie, gdy miernik pokazywał identyczną temperaturę jak PID. Jak do tego ma się mityczne 10 stopni różnicy między temperaturą góry bojlera a temperaturą parzenia? Takie same temperatury mierzyłem po usunięciu zaślepki i przepuszczaniu wody swobodnie przez PF (termoparę wsadziłem w pionowy kanalik wylewki).
Ustawiłem na PID 94 stopnie i tyle samo pokazał miernik. Czyli do tej pory moje strzały były parzone w za wysokiej temperaturze? Faktycznie przy 105 stopniach są nadmiernie gorzkie.
Akurat rozmraża mi się kawa, więc nie mogę sprawdzić smakowo, ale jutro zaparzę espresso na mocno wygrzanym ekspresie i tym ustawieniu i zobaczymy co będzie.

Spróbuj ustawić PID na te standardowe 105, wygrzej, załaduj kawy do PF, wsadź termoparę na kawę i wtedy zrób pomiar.
U mnie pokazuje wtedy te około 94 stopnie.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #1004 dnia: 23 Wrzesień 2019, 13:19:47 »
Ok, ale czy tam nie musi być 120*C
To jest jednobojlerowiec, nie da się parzyć i spieniać jednocześnie. W jednej temperaturze jest parzenie/ekstrakcja. Potem po przełączeniu w tryb pary bojler nagrzewany jest do koło 140C i wtedy jest spienianie.
O ile nie masz jakiegoś rozbudowanego pidaa to na niego zapina się tylko ustawienia ekstracji a parę pozostawia się po staremu. PID wchodzi w miejsce termostatu do ekstrakcji (tego 100 czy 105).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi