Autor Wątek: "Kolba" dla ubogich…  (Przeczytany 4983 razy)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4848
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: "Kolba" dla ubogich…
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Wrzesień 2019, 14:23:45 »
Nie, dopóki nie będzie mnie stać na coś lepszego, stawiam na kolbę :-)

No to jak ma być dla "ubogich" to weź tę 320 zł od @siewcu . Najwyżej jak kiedyś padnie grzałka to dopłacisz te 300 zł. A może długo jeszcze podziała...
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Janhalb

  • Wiadomości: 9
Odp: "Kolba" dla ubogich…
« Odpowiedź #16 dnia: 18 Wrzesień 2019, 14:26:59 »
W pierwszym poście pisałem:

Mam do wydania MAX. koło 200 złotych.

Ja co prawda jestem humanistą, ale o ile coś pamiętam z matematyki ze szkoły podstawowej, to 320 > 200 [emoji38]

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: "Kolba" dla ubogich…
« Odpowiedź #17 dnia: 18 Wrzesień 2019, 15:22:25 »
To coś źle zauważyłem, bo wydawało mi się, że 300...

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: "Kolba" dla ubogich…
« Odpowiedź #18 dnia: 18 Wrzesień 2019, 15:23:41 »
Kolejny raz ten sam motyw, właściwa transkrypcja pytania na motoryzacyjny to co daje większą przyjemność z jazdy, Kangoo czy Berlingo? powinieneś dostać odpowiedź Obojętnie!

To właśnie czyni to forum sensownym, że zamiast z góry i spławienia, staramy się podzielić doświadczeniem i wiedzą.

Mi się znowu odechciało dyskusji o 15 barowym espresso, a potem się inni dziwią że im nikt nie odpowiada.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: "Kolba" dla ubogich…
« Odpowiedź #19 dnia: 18 Wrzesień 2019, 15:40:59 »
Wystarczy wytłumaczyć, że to tylko zabieg marketingowy.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 651
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: "Kolba" dla ubogich…
« Odpowiedź #20 dnia: 18 Wrzesień 2019, 15:43:12 »
I stąd moje pytanie: czy któryś z ekspresów, które wymieniłem, jest bardziej wart uwagi, niż inne - albo czy w tej kategorii nie ma co się zastanawiać nad różnicami, bo ich nie ma.

Nie mamy pojęcia i ta liga "ekspresów" nas nie interesuje.


Albo inaczej - skoro lubisz nawiązania do motoryzacji:
"Jak myślicie, czy lepiej kupić Peugeota Partnera, czy Citroena Berlingo"
"To forum dotyczące samochodów wyścigowych, więc idź zapytaj gdzie indziej..."


Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: "Kolba" dla ubogich…
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Wrzesień 2019, 15:51:08 »
No to pociągnę temat ciśnienia ;)

Wymaganie 15 bar od ekspresu to jak wymaganie od samochodu żeby miał minimum 220 na liczniku, bo berlingo 1.3 ma 220 i jak coś ma mniej to na pewno jest gorsze.
A teraz serio:
1. Prawidłowe ciśnienie przy parzeniu espresso to 9 bar, to czy pompa w warunkach lab. osiągnie 15, 20 czy siedemmiliardów bar nie ma znaczenia.
2. Tańsze ekspresy nie mają OPV (over pressure valve) więc faktycznie są w stanie wytworzyć ciśnienie większe niż 9 bar, co ma negatywny wpływ na efekt w filiżance i bezpieczeństwo użytkownika.
3. Żeby ciśnienie osiągnęło 9 bar kawa musi stawiać opór, czyli być odpowiednio drobno zmielona - tego nie zapewni żadna mielona kawa ze sklepu - trzeba mieć młynek.

Podsumowując, kupowanie kolby za 200zł to wyrzucanie pieniędzy w błoto.
Sam kiedyś miałem "ekspres" tej klasy, wielu kolegów pewnie też. Masz szansę uczyć się na naszych błędach zamiast na swoich.
Jeżeli mimo wszystko chcesz kupić taki ekspres, kup ten który bardziej Ci się podoba, wszystkie będą tak samo mizerne.

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: "Kolba" dla ubogich…
« Odpowiedź #22 dnia: 18 Wrzesień 2019, 15:57:59 »
W mojej ocenie: jeśli naprawdę chciałbyś zbliżyć się do espresso to proponuję zakupić kawiarkę (w niej zrobisz napar mocno zbliżony do espresso), świeżą kawę z lokalnej palarni lub polecanej tu, na forum, oraz młynek żarnowy ręczny (jeśli brakuje funduszy na taki ze stalowymi żarnami chińskimi, np. Xeoleo, to niech będzie z żarnami ceramicznymi, z regulacją grubości mielenia, z allegro, za ok. 40zł). To będzie wersja mocno okrojona budżetowo, a w 200 myślę że uda się spokojnie zmieścić.

Offline Janhalb

  • Wiadomości: 9
Odp: "Kolba" dla ubogich…
« Odpowiedź #23 dnia: 18 Wrzesień 2019, 16:06:44 »
Wielkie dzięki wszystkim za odpowiedzi i zmuszenie mnie do myślenia :-)

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: "Kolba" dla ubogich…
« Odpowiedź #24 dnia: 18 Wrzesień 2019, 18:10:39 »
Ja też obstawialbym kawiarkę, jeżeli nie chcesz innych alternatyw. Jeżeli koniecznie tani ekspres kolbowy, to kup w tej cenie dowolny. Niczym się prawie nie różnią. Kilka takich już przerabiałem. Takie małe plastikowe ekspresy dają bardzo zróżnicowane efekty, są niepowtarzalne i tandetne. Dlatego kosztują niedużo. Więcej nie ma co się rozpisywać, bo dostałeś już dużo wskazówek. Teraz podejmij decyzję i pochwal się co wybrałeś.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: "Kolba" dla ubogich…
« Odpowiedź #25 dnia: 18 Wrzesień 2019, 23:28:18 »
2. Mam już trochę lat i już dość dawno - po różnych eksperymentach - doszedłem do tego, że tak naprawdę smakuje mi w zasadzie tylko kawa robiona w ekspresie ciśnieniowym (15 barów lub więcej).

Hmmm...
Dobrze zmielona kawa z Phina smakuje bardzo podobnie jak kawa z automatu Philips/Saeco - nie ma tylko tej kwasowości, która charakteryzuje automaty które mielą ziarno na pół i nie dogrzewają wody ;)

Za 20zł kupisz Phiny (albo za 40zł dwa - z darmową wysyłką na allegro smart ;)
jak poszukasz - to poniżej 50zł kupisz kilogram kawy świeżo palonej

zostaje Ci 120zł... dozbieraj trochę i popytaj czy ktoś nie sprzedaje młynka ręcznego... niedawno był Xeleo chyba za 170zł???
A w tym czasie popytaj/poszukaj na strychu u babci/znajomych starego młynka ręcznego - i do czasu zakupu czegoś sensownego - wystarczy

Efekt - gwarantuje - zdecydowanie lepszy niż tani automat czy kolba i mielonki!!!
Never Give UP †

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: "Kolba" dla ubogich…
« Odpowiedź #26 dnia: 19 Wrzesień 2019, 07:08:29 »


Albo inaczej - skoro lubisz nawiązania do motoryzacji:
"Jak myślicie, czy lepiej kupić Peugeota Partnera, czy Citroena Berlingo"
"To forum dotyczące samochodów wyścigowych, więc idź zapytaj gdzie indziej..."



 A ciągnąc porównanie do forum samochodów wyścigowych, to polecamy Ci malucha i dołożenie klatki bezpieczeństwa zgodnej z rozporządzeniem FIA, ale Ty nadal, że to nie to, bo przecież mówiłeś, że nie stać Cię na klatkę. No to odpuść sobie wyścigi samochodowe i przerzuć na brydża, albo zabij się w swoim maluchu bez klatki.

Marek.
« Ostatnia zmiana: 19 Wrzesień 2019, 07:10:36 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Janhalb

  • Wiadomości: 9
Odp: "Kolba" dla ubogich…
« Odpowiedź #27 dnia: 19 Wrzesień 2019, 07:34:43 »
Uuuu, robi się gorąco. :-)

Dobrze zmielona kawa z Phina smakuje bardzo podobnie jak kawa z automatu Philips/Saeco (…)

Nie wiem, jak smakuje kawa z automatu Philips/Saeco, bo nigdy takiego nie miałem (miałem DeLonghi ECAM, a jeszcze wcześniej - dawno - stary model AEG na licencji Jury). Wiem natomiast, że - co napisałem wyżej - piłem kawę robioną w phinach - i to przez ludzi, którzy się na tym znali i chcieli mi udowodnić, że jest świetna - i po prostu mi nie smakowała (czy może - nie bardzo smakowała). Kiepski jestem z teorii, natomiast znam swoje kubki smakowe i wiem, co odczuwają. (Przy czym, żeby było jasne, absolutnie nie kłócę się o ich wyższość nad innymi kubkami smakowymi).


A ciągnąc porównanie do forum samochodów wyścigowych, to polecamy Ci malucha i dołożenie klatki bezpieczeństwa zgodnej z rozporządzeniem FIA, ale Ty nadal, że to nie to, bo przecież mówiłeś, że nie stać Cię na klatkę. No to odpuść sobie wyścigi samochodowe i przerzuć na brydża, albo zabij się w swoim maluchu bez klatki.

Widzę, że dotknąłem ambicji Prawdziwych Fachowców.  :poklon:

Po pierwsze - Twoje porównanie jest od czapy (klatka to kwestia bezpieczeństwa i życia, a nie gustu dotyczącego kawy).

Po drugie - zadałem konkretne pytanie z konkretnymi "warunkami": pytałem o ekspresy KOLBOWE.

Po trzecie - jeśli już chcemy kontynuować porównania motoryzacyjne, to wszedłem na forum, które nazywa się "wszystko o samochodach", a nie "wszystko o samochodach WRC spełniających normy FIA wyposażonych w silniki o pojemności co najmniej 2000 i odpowiadających potrzebom Krzysztofa Hołowczyca między ósmym a dwunastym rokiem kariery".  :szampan:

Offline Janhalb

  • Wiadomości: 9
Odp: "Kolba" dla ubogich…
« Odpowiedź #28 dnia: 19 Wrzesień 2019, 07:45:23 »
Jeszcze dodam, bo mam wrażenie, że jednak zostałem źle zrozumiany.

Mi się znowu odechciało dyskusji o 15 barowym espresso (…)

No to pociągnę temat ciśnienia ;)

Wymaganie 15 bar od ekspresu to jak wymaganie od samochodu żeby miał minimum 220 na liczniku(…)

Nigdzie nie napisałem o "15-barowym espresso". Napisałem tylko (co można łatwo sprawdzić w postach powyżej), że (cytuję) "…smakuje mi w zasadzie tylko kawa robiona w ekspresie ciśnieniowym (15 barów lub więcej)".

To NIE znaczy, że "espresso robi się w 15 barach lub więcej", a jedynie to, że smakuje mi espresso z takiego właśnie ekspresu. I tu powtórzę: nie znam się na teorii, wiem natomiast, że z punktu widzenia moich kubków smakowych kawa robiona w inny sposób "to nie to". Dlaczego? Nie wiem, ale tak po prostu jest.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: "Kolba" dla ubogich…
« Odpowiedź #29 dnia: 19 Wrzesień 2019, 07:54:53 »
Chyba mam deja vo  :picardpalm:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi