Autor Wątek: Pierwsza kolba domowa dobor do mlynka  (Przeczytany 3682 razy)

Offline sunder

  • Wiadomości: 65
  • Ekspres: Ascaso DUO PID Black Wood
  • Młynek: Sanremo 64 EVO
Pierwsza kolba domowa dobor do mlynka
« dnia: 17 Wrzesień 2019, 21:25:24 »
Witam,

Udalo mi sie wyrwac mlynek Sanremo SR70 EVO NERA w bardzo dobrej cenie i z racji tego zalozylem nowy temat w sekcji ekspresow kolbowych.
Szukam kolby do kaw mlecznych glownie. Chce zaznaczyc ze nie musi to byc nowa kolba, nie chce zeby to byl eskpres z gornej polki tez za miliony monet.
Bedzie to moj pierwszy sprzet, zarowno do nauki, jak i poznawania smakow, wiec sam nie wiem co po nim oczekiwac i czego w nim chciec.
Slowa PID, HX, termoblok znam tylko z teorii  :) Nie wiem jaka srednica PF, a moze zwykly czy naked.

Ilosc dzienna kaw: 1-3, chyba ze wpadna goscie.
Czego napewno szukam:
1) Szybkosci nagrzewania sie, choc ciezko mi tez powiedziec moze i bym ogarnal te 30 min standardowe, az eskpres bedzie gotowy.
2) Fajnie jakby wizualnie pasowal do czarnego mlynka,
3) Nie mam tez preferencji co do firmy. Jesli uwazacie ze Gaggia Classic da rade za fajne pieniazki ok, Jesli cos lepszego wartego doplaty tez jestem otwarty. Ale nie jestem przekonany czy chcialbym tak odrazu ladowac 3000 zl w ekspres wlasnie teraz.

Zaznaczam, ze dla mnie przygoda bedzie sie zaczynac dopiero, czyli nauka spieniania mleka, wprawnianie sie w dobre ubicie kawy w PF, ustawienie mielenia itd.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pierwsza kolba domowa dobor do mlynka
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Wrzesień 2019, 21:35:01 »
UNO PROF Black będzie pasował - tyż czarny i ma krótki czas nagrzewania. A i elektronicznym termostatem też można się pobawić.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Pierwsza kolba domowa dobor do mlynka
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Wrzesień 2019, 23:21:25 »
Niedawno sam przechodziłem podobne dylematy//poszukiwania ;)

zmieniałem Gaggie na "coś lepszego"

zastanawiałem się nad Rancillo Silvią vs Lelit Anna z PID - i w końcu zdecydowałem się na Lelit Glenda - ze względu na większą kolbę i większy bojler...

a przy zakupie... kupiłem dźwigniowy La Pavoni - i jestem mega zadowolony :D
nie jest to ekspres łatwy - ale napewno ładny i wdzięczny :) i espresso świetne wychodzi - a z dołożonym manometrem na grupie - bardzo powtarzalne
Never Give UP †

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Odp: Pierwsza kolba domowa dobor do mlynka
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Wrzesień 2019, 17:58:12 »
Jeżeli robisz głównie kawy mleczne, to z doświadczenia radzę szukać jakiego 2B albo HX (nie wiem jak sprawa ma się z termoblokiem, bo nie używałem). Przy zwykłym pojedyńczym bojlerze (zwykle malutkim) jest to dość utrudnione z racji potrzeby dużej ilości pary, której nie da. Polecam poszukać jakiejś używki w kompaktowych rozmiarach. Ostatnio bawiłem się Carimali La Uno i to genialny pomysł na domowy ekspres.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pierwsza kolba domowa dobor do mlynka
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Wrzesień 2019, 19:50:48 »
Przy tej planowanej ilości kaw mlecznych w zupełności wystarczy jeden termoblok. Jak wiadomo, po przełączeniu na parę ta wydobywa się w ekspresie z termoblokiem z dyszy pary non stop. Można spieniać jeden dzbanek po drugim. Inaczej niż przy małym bojlerku w którym pary szybko zabraknie. Przy 2 - 3 kawach mlecznych nie ma więc potrzeby wchodzenia w droższe sprzęty typu 2B, HX czy też 2T (model DUO PRO - osobny termoblok na parę). Ten który zaproponował powyżej będzie bardzo dobrym rozwiązaniem - profesjonalna grupa kawowa, profesjonalny portafilter, profesjonalna i nienagrzewająca się dysza pary, zawór OPV z regulacją z zewnątrz ekspresu plus do tego elektroniczny termostat z możliwością zmiany temperatury. No i rabat dla Forumowicza. :)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline _Tadeusz_

  • Wiadomości: 14
Odp: Pierwsza kolba domowa dobor do mlynka
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Wrzesień 2019, 20:07:10 »
Januszu gdy czytam Twoje słowa, chyba kupię sobie Ascaso.  ;)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pierwsza kolba domowa dobor do mlynka
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Wrzesień 2019, 20:29:37 »
A kup ! Jeszcze coś Ci do niego dołożę.  ;)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

skansen

  • Gość
Odp: Pierwsza kolba domowa dobor do mlynka
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Wrzesień 2019, 20:37:04 »
Jeżeli robisz głównie kawy mleczne, to z doświadczenia radzę szukać jakiego 2B albo HX (nie wiem jak sprawa ma się z termoblokiem, bo nie używałem). Przy zwykłym pojedyńczym bojlerze (zwykle malutkim) jest to dość utrudnione z racji potrzeby dużej ilości pary, której nie da. Polecam poszukać jakiejś używki w kompaktowych rozmiarach. Ostatnio bawiłem się Carimali La Uno i to genialny pomysł na domowy ekspres.

Wszystko zależy od budżetu. Jeśli budżet pozwala i chcemy robić kawy mleczne to nie ma lepszego wyboru niż podwójny bojler / podwójny termoblok lub HX. Po zakupie mojego aktualnego 2B kilkukrotnie korzystałem ze zwykłych ekspresów które tylko upewniły mnie, że wybór 2B był słuszny. Gdybym miał ograniczony budżet to kupiłbym 2B/2T/HX nawet kosztem młynka. Ale to może dlatego, że wygodny jestem:)

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Odp: Pierwsza kolba domowa dobor do mlynka
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Wrzesień 2019, 23:06:18 »
Pytanie ile tracisz na młynku, a ile zyskujesz na ekspresie :)

skansen

  • Gość
Odp: Pierwsza kolba domowa dobor do mlynka
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Wrzesień 2019, 23:14:03 »
Pytanie ile tracisz na młynku, a ile zyskujesz na ekspresie :)

Na gościnnych występach robię kawy mleczne używając kawy mielonej i nic z efektu nie tracę ;) Na zdjęciu dzisiejsza kawa dla teściowej, zrobiona na jej sprzęcie;)
IMG_20190921_101136.jpg
« Ostatnia zmiana: 21 Wrzesień 2019, 23:17:45 wysłana przez skansen »

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Odp: Pierwsza kolba domowa dobor do mlynka
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Wrzesień 2019, 23:31:58 »
Pytanie ile tracisz na młynku, a ile zyskujesz na ekspresie :)

Na gościnnych występach robię kawy mleczne używając kawy mielonej i nic z efektu nie tracę ;) Na zdjęciu dzisiejsza kawa dla teściowej, zrobiona na jej sprzęcie;)
 [ Invalid Attachment ]
Chcesz powiedzieć, że wcześniej zmielona kawa pozwala na dobre efekty?
Jak dobierasz mielenie? Masz jakieś wyliczenia jak kawa zmienia swoje właściwości?
Wiem, że da się zrobić kawę z wcześniej zmielonego ziarna, ale żeby nie traciła nic względem świeżej i było to espresso to jakoś nie widzę tego :)
Btw. ta pianka na latte trochę sztywna :D

skansen

  • Gość
Odp: Pierwsza kolba domowa dobor do mlynka
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Wrzesień 2019, 23:35:51 »
Pytanie ile tracisz na młynku, a ile zyskujesz na ekspresie :)
Na gościnnych występach robię kawy mleczne używając kawy mielonej i nic z efektu nie tracę ;) Na zdjęciu dzisiejsza kawa dla teściowej, zrobiona na jej sprzęcie;)
 [ Invalid Attachment ]
Chcesz powiedzieć, że wcześniej zmielona kawa pozwala na dobre efekty?
Jak dobierasz mielenie? Masz jakieś wyliczenia jak kawa zmienia swoje właściwości?
Wiem, że da się zrobić kawę z wcześniej zmielonego ziarna, ale żeby nie traciła nic względem świeżej i było to espresso to jakoś nie widzę tego :)
Post był ironiczny, nie miał na celu obrażenia nikogo...
Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma:) Miałem dziś do dyspozycji tylko kawę "sypaną" i prosty ekspres. Teściowa była zadowolona. Nie wstawię jej na razie DB  :ogien:

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Odp: Pierwsza kolba domowa dobor do mlynka
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Wrzesień 2019, 23:37:58 »
Żadnej urazy, ani jakichś śmiechów. Myślałem, że faktycznie jesteś w stanie jakoś dobrać mielenie, tak żeby uzyskać espresso w jakimś odstępie czasu i się zaciekawiłem. W/w maszyny nawet nie brałem pod uwagę :D

skansen

  • Gość
Odp: Pierwsza kolba domowa dobor do mlynka
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Wrzesień 2019, 23:42:35 »
Żadnej urazy, ani jakichś śmiechów. Myślałem, że faktycznie jesteś w stanie jakoś dobrać mielenie, tak żeby uzyskać espresso w jakimś odstępie czasu i się zaciekawiłem. W/w maszyny nawet nie brałem pod uwagę :D
Nie wiem czy się w ogóle tak da. Kupując kawy speciality zawsze zamawiam kilka puszek dla nieprzekonanych do koncepcji posiadania własnego młynka.  Obsługa palarni ostrzega mnie zawsze o konsekwencjach. Dobiera mielenie. Kawa ląduje w puszce. Końcowi konsumenci nie czują różnicy i jak na razie nie dają się przekonać chociażby do Eureka Mignon :(


W/w maszyny nawet nie brałem pod uwagę :D
Maszyna nie jest oczywiście najwyższych lotów. Ale pozwala spienić mleko i nie śmierdzi plastikiem jak sugerują niektóre hejterskie opinie..

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Pierwsza kolba domowa dobor do mlynka
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Wrzesień 2019, 00:26:49 »
Ja się zgadzam że to jest zdrowe podejście, w końcu nadrzędnym celem kawy jest przyjemność pijącego i szacun za spokojna rękę przy wlewaniu, bo warstwy eleganckie.

Ale nie mogę patrzeć na ten czop sztywnej piany, no aż czuje te zimą suchą konsystencję w ustach i mnie już trzepie.

Wiem że wielu ludzi to lubi, wręcz pożąda, producenci automatów się szczycą takim działaniem tych przepływowych spieniaczy, a ty tu dyszą się wystarałeś takie bleeeeeee ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi