Autor Wątek: Ekspres Kolbowy do 3000-4000PLN  (Przeczytany 5512 razy)

Offline dqqq

  • Wiadomości: 16
Ekspres Kolbowy do 3000-4000PLN
« dnia: 06 Wrzesień 2019, 22:40:58 »
Cześć,

Czytając dziesiątki innych tematów z podobną tematyką uznałem, że żaden do końca nie odpowiada na moje pytania/problemy  :lol2:

Chcę dokonać zakupu:

1) Ekspres kolbowy do 3000-4000PLN
- Pierwszy ekspres kolbowy, wcześniej jedynie alternatywy i/lub ekspresy automatyczne
- Co prawda budżet do 4000PLN, ale chciałbym, aby maszyna bliżej górnej granicy potrafiła obronić swoją cenę
- Szukam czegoś dość małego
- Zależy mi na niskim czasie nagrzewania (im niższy tym lepszy). Może to być okupione pojemnością bojlera
- Fajnie gdyby posiadał jakieś możliwości regulacji oraz badania tego co się dzieje, pokroju PID

Jeżeli chodzi o zastosowania:
- Głównie espresso single/doppio z różnych (ale lepszych, rangi speciality) odmian kawy
- Czasami do tego dochodzić będzie moja ulubiona alternatywa - flat white
- Rzadko będzie to więcej niż 1 kawa na raz, w przypadku większej ilości nie przeszkadza mi czekanie

Zależy mi na czymś, co pozwoli mi rozwinąć swoje możliwości jeżeli chodzi o przygotowywanie właśnie kaw pokroju espresso.
Młynek, który będę stosował do ekspresu: Comandante MK3 Nitro Blade

Opcje, które rozważałem na podstawie innych wątków:
- LELIT VICTORIA PL91T - obecnie mój faworyt jeśli chodzi o wybory
- ASCASO DREAM PID - nie wiem jak odnosi się jakością w stosunku do lelita
- QUICKMILL Carola - tutaj także nie wiem jak w stosunku do Lelita
- BEZZERA UNICA PID - tutaj już musi oferować coś naprawdę ponad faworyta ze względu na swoją cenę

Czy istnieją inne alternatywy? Czy istnieją może ekspresy, które niższą ceną nie zejdą zbytnio z jakością/funkcjonalnością?


2) Akcesoria
- Co oprócz tampera oraz NPF warto dokupić do takiego młynka?
- Jaki NPF kupić aby zmieścił sitko na 18g kawy?


Dzięki wielkie za odpowiedzi!

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres Kolbowy do 3000-4000PLN
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Wrzesień 2019, 22:54:39 »
QUICKMILL Carola to bardzo ciekawy ekspres, niestety nie ma w ogóle dodatkowej dyszy do wrzątku/pienienia mleka. Więc jeśli chodzi o kawy mleczne musiałbyś zorganizować sobie coś do spieniania mleka.

Wnętrze QuickMill, Bezzery i Lelita składa się z podobnych komponentów-elektronika Gicar, pompy Ulka itp.

Ascaso na ich tle to trochę inna konstrukcja oparta na termoblokach.

W tej cenie rozważyłbym również Nuova Simonelli Oscar II.
« Ostatnia zmiana: 06 Wrzesień 2019, 23:25:23 wysłana przez skansen »

Offline dqqq

  • Wiadomości: 16
Odp: Ekspres Kolbowy do 3000-4000PLN
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Wrzesień 2019, 23:38:11 »
Dzięki za informację,

A jak wygląda sytuacja nagrzewania się tych wszystkich maszynek oraz dodatkowych "ficzerów"?
Natomiast co do nagrzewania - nie chciałbym codziennie czekać 25min na nagrzanie całości aby zrobić tylko 1 espresso

Co do nuovy, to przeszkadzają mi 2/3 rzeczy:
- Brak PID
- Wielkość
- "Interfejs" obsługi

Chciałbym też zapytać - jaka różnica jest pomiędzy Lelit Elizabeth a Lelit Grace oprócz grupy kawowej 57mm oraz pojemności bojlera?
Czy są jakieś różnice jakościowe w otrzymanej kawie, świadczące o sporej różnicy w cenie?
« Ostatnia zmiana: 06 Wrzesień 2019, 23:48:35 wysłana przez dqqq »

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Ekspres Kolbowy do 3000-4000PLN
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Wrzesień 2019, 01:03:45 »
Mam wystawiony na pchlim targi Duo PID, które spełni wszystkie Twoje wymagania, nawet mam z oryginalnym NPF.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ekspres Kolbowy do 3000-4000PLN
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Wrzesień 2019, 08:37:26 »
Comandante MK3 Nitro Blade
Zaplanuj w budżecie 160 zł na oś RedClix. Albo jakiś dedykowany młynek pod espresso z bardziej agresywnymi żarnami, a C40 zostanie do alternatyw.


nie chciałbym codziennie czekać 25min na nagrzanie całości
Domowe maszyny z małym bojlerem/termoblokiem to minimum 30 minut. Maszyny z grupami bliższymi tego co spotykasz w gastronomicznych maszynach to 60 minut. Nie bez powodu testy stabilności temperaturowej WCE przeprowadza się 60 minut po włączeniu maszyny.

Dla Ciebie wyjściem będzie domowa dźwignia - np. LA PAVONI STRADIVARI. Tu czas nagrzewania będzie poniżej 15 minut.
https://www.konesso.pl/product-pol-2497-Dzwigniowy-ekspres-do-kawy-La-Pavoni-Stradivari-STL.html

Mało osób o tym pamięta, ale to jedna z największych zalet domowych dźwigni, bardzo krótki czas nagrzewania. I nie ma PID, OPV ma za to w pełni analogową możliwość regulacji.


Jeżeli jednak uważasz, że dobre espresso można uzyskać tylko naciskając przycisk, musisz zaopatrzyć się coś w stylu Wemo switch (50-200 zł) i planować swoje życie co najmniej 30 minut naprzód. Da się zrobić przy odrobinie wprawy i chęci. Wtedy każdy z ekspresów z listy spełni swoje zadanie.
« Ostatnia zmiana: 07 Wrzesień 2019, 08:40:35 wysłana przez pj.w »

Offline dqqq

  • Wiadomości: 16
Odp: Ekspres Kolbowy do 3000-4000PLN
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Wrzesień 2019, 10:44:35 »
@pj.w

Red Clix - jak najbardziej planuję

Co do nagrzewania - słyszałem, że w przypadku Lelita jest to dość szybki czas, juz wraz z blokiem przy zrobieniu flusha można wszystko nagrzać do 15min

Natomiast ta dźwignia wydaje się ciekawa - jakie oferuje usprawnienia oraz w czym będzie gorsza w porównaniu do tych ekspresów automatycznych? Czy pozwoli mi na osiągnięcie lepszego efektu wynikowego w postaci kawki?

Offline swistak Mężczyzna

  • Wiadomości: 46
  • Ekspres: Decent, Flair 58, Hario V60 02, Aeropress
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3, Wilfa Uniform
Odp: Ekspres Kolbowy do 3000-4000PLN
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Wrzesień 2019, 11:18:57 »
Pytałeś też o Lelit Grace. W przyszłym tygodniu powinien do mnie dotrzeć to będę mógł więcej powiedzieć, ale w porównaniu z Victoria podejrzewam, że rozgrzeje się w podobnym czasie bo bojler niby mniejszy, ale i grzałka mniejszej mocy a rurek do ogrzania podobna ilość. Z tego co czytałem o tych maszynach tu i na zagranicznych forach to chyba ok. 20 minut to w miarę rozsądne minimum by temperatura była dość stabilna.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres Kolbowy do 3000-4000PLN
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Wrzesień 2019, 12:13:16 »
Trochę @pj.w przesadził w przypadku termobloków. Nie po to zostały zaprojektowane i nie po to zostały zastosowane także w gastronomicznych maszynach aby nagrzewały się 30 minut. Ich zaletą jest właśnie bardzo krótki czas nagrzewania. Kontrolka temperatury świadcząca o nagrzaniu termobloku gaśnie po 1 minucie i 30 sekundach. Po kilku spustach wody cały układ wraz z głowicą portafiltra są nagrzane na max po 10 minutach. Bez spustów po 15 minutach. Druga zaleta - wysoka stabilność temperaturowa podczas ekstrakcji kawy.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline dqqq

  • Wiadomości: 16
Odp: Ekspres Kolbowy do 3000-4000PLN
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Wrzesień 2019, 12:19:47 »
Natomiast zaciekawił mnie ten ekspres dźwigniowy - jakie może posiadać wady/zalety w stosunku do na przykład takiej lelity? Oczywiście nie biorąc pod uwagę czasu nagrzewania.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ekspres Kolbowy do 3000-4000PLN
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Wrzesień 2019, 21:27:37 »
Zalety dźwigni? Smak.
Możliwość łagodnej pre-infuzji, możliwość kontrolowania ciśnienia/przepływu.
Piękna form, prosta, niezawodna konstrukcja.

Wady? Trochę kapryśna, trzeba się posiąść pewne zdolności manualne, i rozumieć kawę, żeby wycisnąć z maszynki to wszystko co ma do zaoferowania.

@Janusz. Nie będę kruszył kopii o 15 minut, ale mój Steel - grupa i PF był gorętszy po 30 minutach niż po 15;). Poza tym, wybacz, ale źle to tłumaczysz. To, że kontrolka nagrzania temperatury termobloku gaśnie po 90 sekundach nic nie znaczy. To co jest dobrze zrobione, to zintegrowanie termo-bloku z grupą, oraz w wersjach PID izolowanie go od góry. To faktycznie powoduje, że cały układ do ekstrakcji kawy ma szansę stosunkowo szybko się nagrzać.  Wątpię czy jest to główny cel konstrukcyjny inżynierów w Barcelonie, byłbym zdziwiony gdyby faktycznie walczyli o 1-2 minuty szybszego nagrzewania maszyny. Jeżeli to byłby ich cel, raczej nie wprowadzaliby teraz solidniejszych i masywniejszych PF - to wydłuża czas nagrzewania układu, ale kosztem 3 minut, zapewni stabilniejszą temperaturę każdej wykonanej ekstrakcji. Czyli dla mnie, zmiana na plus.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Ekspres Kolbowy do 3000-4000PLN
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Wrzesień 2019, 22:55:11 »
Na czym ta "łagodna" preinfuzja polega?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ekspres Kolbowy do 3000-4000PLN
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Wrzesień 2019, 07:56:16 »
Na tym co masz też w Rota.   :)
Napełnienie gorącą wodą całej komory dźwigni, zbudowanie pełnego słupa wody nad kawą a wszystko to pod ciśnieniem tylko panującym w bojlerze. A dalej już od operatora zależy dalszy przebieg ekstrakcji.

lever1
Lever2.jpg
« Ostatnia zmiana: 08 Wrzesień 2019, 08:20:24 wysłana przez pj.w »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Ekspres Kolbowy do 3000-4000PLN
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Wrzesień 2019, 07:57:13 »
W Rota mam coś zgoła innego -- nie ma gorącej pary ani jej ciśnienia, wymuszającego siłę preinfuzji.

"Pełny słup wody nad kawą" to taka figura retoryczna -- zawsze jest jakiś prysznic, oddzielający ten "słup" od kawy. Chyba podobnie, "słup wody" nad kawą mamy w każdej maszynie do espresso. Kiedyś myślałem, że to faktycznie jest tak, że ten słup wody, o którym pisze się przy okazji dźwigni ma jakieś magiczne znaczenie i jest niejako położony na kawowym ciastku -- dopóki nie zobaczyłem dźwigowej grupy La Cimbali. Toż woda z tego "słupa" trafia do kawowego ciastka poprzez normalny dystrybutor/ogranicznik/zaworek i sitko. Myślę więc, że wpływ tegoż "słupa wody" na walory procesu zaparzania to tylko coś w rodzaju mitu, a de facto jest on tylko elementem hydraulicznej konstrukcji.

Od operatora zależy uwolnienie sprężyny ;). Ok, są też dźwigienki bez sprężyny, ale są jeszcze trudniejsze w użyciu niż te profesjonalne...
« Ostatnia zmiana: 08 Wrzesień 2019, 09:52:05 wysłana przez Antonio »

Offline dqqq

  • Wiadomości: 16
Odp: Ekspres Kolbowy do 3000-4000PLN
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Wrzesień 2019, 21:53:46 »
@Antonio - z tego co  zrozumiałem, Pavoni jest bezsprężynową dźwignią i tutaj właśnie jest ta ciężkość.



@pj.w - wiesz może, czy istnieje prosty sposób zamontowania czujnika ciśnienia bojlera w tym modelu Stradivari? Dodatkowo jakie akcesoria warto zakupić decydując się na zakup tej maszyny?
To co planuję na ten moment to:
- NPF
- ślepe sitko
- sitko do podwójnego espresso z możliwością wrzucenia 18g kawy
- jakiś tunel

Czy o czymś zapomniałem?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
« Ostatnia zmiana: 09 Wrzesień 2019, 06:54:29 wysłana przez Antonio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi