Autor Wątek: Problemy z okiełznaniem Vibiemme Domobar Junior HX i Vario Home  (Przeczytany 25144 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Problemy z okiełznaniem Vibiemme Domobar Junior HX i Vario Home
« Odpowiedź #15 dnia: 06 Lipiec 2014, 19:43:52 »
Coś wolno zbiera się ten ekspres do parzenia. Od uruchomienia pompy do pierwszych kropel, mija chyba z 15 sekund. A dlaczego nie zaczynasz ekstrakcji od razu po zapięciu kolby? Niepotrzebnie nagrzewasz przemiał.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Problemy z okiełznaniem Vibiemme Domobar Junior HX i Vario Home
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Lipiec 2014, 19:51:01 »
Kiedyś zapiąłem kolbe ze zmielona kawą.
Przyszedł listonosz, gadka szmatka może z 5-8 min.
Odpaliłem sprzęt i wyleciała woda.
Kawa totalnie sie wysuszyła.
Następny strzał był ok.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline machlo

  • Wiadomości: 37
Odp: Problemy z okiełznaniem Vibiemme Domobar Junior HX i Vario Home
« Odpowiedź #17 dnia: 06 Lipiec 2014, 20:19:14 »
Zmieniałem ujęcie i dlatego tak długo zajęło załączenie - normalnie od razu złączam.
A czemu tak długo się zabiera zanim coś wyleci, to nie mam pojęcia.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Problemy z okiełznaniem Vibiemme Domobar Junior HX i Vario Home
« Odpowiedź #18 dnia: 06 Lipiec 2014, 21:03:51 »
Czas ekstrakcji liczysz od włączenia pompy, więc czas oczekiwania na pierwsze krople skraca  "efektywne" parzenie. Kawa do filiżanki leci tylko przez 10 sekund, może dlatego Ci nie smakuje. Kafcio ma podobny ekspres, może coś doradzi.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Problemy z okiełznaniem Vibiemme Domobar Junior HX i Vario Home
« Odpowiedź #19 dnia: 07 Lipiec 2014, 07:02:05 »
Machlo, mój to DB a nie HX, ale

zaczyna od dołu, potem leci do 4, malutka pauza, czasami jeszcze przystaje na ułamek przy 6 (ale to raz na jakiś czas i na ułamek sekundy) i wolno leci do prawie 10.
Ale dostojnie, mija kolejne wartości...
W Twoim przypadku wygląda to prawie jak stan 0/1 - jest parter, ciaaach jest 10.

Zmień na drobniejszy przemiał, może minimalnie więcej pakuj do sitka, maszyna jest przzy tych sitkach wrażliwa na dawkowanie.

Czeczenski

  • Gość
Odp: Problemy z okiełznaniem Vibiemme Domobar Junior HX i Vario Home
« Odpowiedź #20 dnia: 11 Lipiec 2014, 17:15:33 »
Nie wiem, czy to istotne, ale podczas pierwszego uruchomienia praktycznie nie pobrał wody ze zbiornika, jakby już był uruchamiany i zbiornik przyszedł pełny wody. Po nagrzaniu spuściłem wodę z dyszy gorącej wody zgodnie z instrukcją - wypływała lekko mętna woda. Podczas spuszczania załączała się pompa i już pobierała wodę.

Bojler przychodzi zalany wodą, po testach w fabryce, to normalne...

Ponadto, po podniesieniu dźwigni, ale nie załączeniu pompy z grupy nic nie leci, ani kropelka wody nawet na bardzo dobrze rozgrzanym ekspresie. Czy tak powinno być w HX?

A jak ma lecieć jak nie pracuje pompa? Preinfuzja w tych ekspresach możliwa jest tylko po podłączeniu ich do wody bieżącej (poczytaj dokładnie instrukcję).

Kolejna obserwacja to dość spore bąbelki powietrza w rurce odprowadzającej do zbiornika - to normalne?
Ten wężyk odprowadza wodę zza opv i pompy z powrotem do rezerwuaru, to normalne...

Ta filiżanka na bank ma 50ml?
Moim zdaniem kawa leci za szybko, za bardzo niespokojnie.
Drobniej zmiel, zwiększ dozę.
Sprawdź inna kawę...


...a swoją drogą wskaźnik ciśnienia dziwnie się zachowuje.

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Problemy z okiełznaniem Vibiemme Domobar Junior HX i Vario Home
« Odpowiedź #21 dnia: 11 Lipiec 2014, 17:33:35 »
Cytat: Czeczenski
...Bojler przychodzi zalany wodą, po testach w fabryce, to normalne ...
napewno ?
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Problemy z okiełznaniem Vibiemme Domobar Junior HX i Vario Home
« Odpowiedź #22 dnia: 11 Lipiec 2014, 17:46:42 »
Zdarzyło mi się kupować nowe ekspresy, bojlery były puste.

Czeczenski

  • Gość
Odp: Problemy z okiełznaniem Vibiemme Domobar Junior HX i Vario Home
« Odpowiedź #23 dnia: 11 Lipiec 2014, 17:50:44 »
...no... mój VBM był z wodą... i też zdarzyło mi się, że był nowy...

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Problemy z okiełznaniem Vibiemme Domobar Junior HX i Vario Home
« Odpowiedź #24 dnia: 11 Lipiec 2014, 17:56:28 »
Ja jeszcze nie spotkałem Rocketa z pełnym boilerem. Przecież nawet zalecane jest do transportu spuszczanie wody z boilera.
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Problemy z okiełznaniem Vibiemme Domobar Junior HX i Vario Home
« Odpowiedź #25 dnia: 11 Lipiec 2014, 18:03:20 »
Czy to nie Barnaba chwalił sie że automaty zalewal alkoholem na czas transportu. Przydatny patent zwłaszcza zima i w termoblokach.
LMWDP #469

Czeczenski

  • Gość
Odp: Problemy z okiełznaniem Vibiemme Domobar Junior HX i Vario Home
« Odpowiedź #26 dnia: 11 Lipiec 2014, 18:38:37 »
Nie wiem, nawet w instrukcji piszą że jest po testach...
Mój w sobie wodę miał.
Tak czy siak robi się OT...

EDIT> BTW szkoda, że kolega, który jest założycielem wątku się nie pochwalił,  że ekspres zareklamował i jest już sprawny...
« Ostatnia zmiana: 11 Lipiec 2014, 18:52:32 wysłana przez Czeczenski »

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Problemy z okiełznaniem Vibiemme Domobar Junior HX i Vario Home
« Odpowiedź #27 dnia: 13 Lipiec 2014, 16:24:15 »
Co kraj to obyczaj, co ekspres to różnica.
Mój VBM nie był zalany. Może po drodze między producentem a Tobą (jeśli tak kupowałeś) w PL dystrybutor sprawdził co i jak z maszyną i dlatego miałeś wodę?

Offline machlo

  • Wiadomości: 37
Odp: Problemy z okiełznaniem Vibiemme Domobar Junior HX i Vario Home
« Odpowiedź #28 dnia: 13 Lipiec 2014, 22:08:03 »
Tak, w piątek odebrałem paczkę z naprawioną usterką i ekspres wydaje się, że działa prawidłowo.
Sprzedawca zapewniał mnie, że ekspresu nie rozpakowywał i napełniony bojler (oraz zaschnięte krople kawy na obudowie) świadczy o tym, że ekspres był sprawdzany w fabryce.

Dzięki wszystkim za opinie i pomoc. :)

Offline machlo

  • Wiadomości: 37
Odp: Problemy z okiełznaniem Vibiemme Domobar Junior HX i Vario Home
« Odpowiedź #29 dnia: 30 Lipiec 2014, 23:31:35 »
Ostatecznie ekspres został wymieniony na model 2B. Tym razem przyszedł w pełni oklejony, prosto z fabryki. Nie obyło się bez przygód, bo okazało się, że jeden kabelek był odłączony i bojler na parę nie napełniał się wodą. Chodzi o kabelek dochodzący do zaznaczonej części:

Zastanawiające jest jak mógł wypaść w trakcie transportu, bo ciężko wchodził i nie wyobrażam sobie, żeby wypadł sam z siebie.

Po skręceniu z powrotem ekspresu, zacząłem robić kawkę. Po kilkunastu próbach ciągle nie mogę uzyskać przyzwoitego double shota.
Spójrzcie jak to wygląda:
youtube.com/watch?v=uV8XlyvCoBU


Ziarna: Meseta Arabica (palona 16 czerwca 2014r.)
Efekt - prawie brak cremy (może ze 2mm grubości), w smaku w miarę zrównoważona, ale zbyt wodnista. Ogólnie co najwyżej średnio smakuje.
Zwróćcie uwagę na głos pompy po 10 sekundach od załączenia pompy - mocno się ścisza, dźwięk jakby stłumiony. Dzieje się tak i na znacznie cieńszym mieleniu, jak i znacznie grubszym.

Te same warunki, tzn. ta sama kawa, mielenie, doza i czas parzenia z Gaggii Classic (sitko oczywiście normalne, bez gumki do robienia sztucznej cremy) - różna tylko maszyna i wszystko co z tym związane:


Na zdjęciu jest prawie idealnie 60ml - poziom dokładnie odmierzony za pomocą wagi i wody. ;)
W smaku bardziej gorzka niż z Vibiemme, większe body, crema gęstsza, znikome cętki i grubsza ze dwa razy.

Próbowałem zmieniać:
- mielenie:
* grubiej 1-2 stopnie na skali mikro - za szybko leci - 60ml w poniżej 20s - i bardziej wodnista i kwaśna
* cieniej 1-2 stopnie na skali mikro - leci zbyt wolno - nie ma nawet 50ml w 25s - w smaku znacznie zbyt gorzka, przepalona(?), a ciśnienie dobija do 12,5 bara (załącza się OPV) - na załączonym filmie dochodzi do 10,5, czyli na kawie jest ok. 9 barów
- temperaturę:
* obróciłem o 10 stopni (kąt, a nie temperaturę ;) ) pokrętło zgodnie ze wskazówkami zegara - kawa bardziej gorzka, crema bez zmian
* obróciłem o 10 stopni pokrętło w przeciwnym kierunku - kawa kwaśna, crema bez zmian

Eksperymentowałem też z ilością kawy i mocą ubicia, ale zmiany nie były wielkie i ciągle licha crema i smak.

Teraz pytanie, gdzie szukać przyczyny:
- kawa? - powinna być w miarę ok i nie powinna być zwietrzała
- znów ekspres? - może znowu coś delikatnie blokuje przepływ wody do kolby jak to było w poprzednim egzemplarzu, HXie (zmierzyłem, że luzem przepuszcza 60ml wody w 10s); najbardziej zwraca moją uwagę zachowanie pompy po 10 sekundach od załączenia  ???

P.S. czy ktoś jeszcze ma model 2B i sprawdzał, czy ma izolację na bojlerach? W HX była, a w tym bojlery są gołe.
« Ostatnia zmiana: 31 Lipiec 2014, 08:49:38 wysłana przez fux »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi