Autor Wątek: Czym się różni latte od Latte macchiato  (Przeczytany 60148 razy)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Czym się różni latte od Latte macchiato
« dnia: 09 Czerwiec 2014, 15:27:45 »
Witam serdecznie jest tyle sprzecznych opinii , że już sam dokładnie nie wiem na czym polega różnica. Latte macchiato robi się w ten sposób, że na dno można wlać syrop, następnie spienione mleko i na sam koniec espresso. Natomiast Latte polega na tym iż mocną kawę zalewam spienionym mlekiem? Jeśli można prosiłbym o linki do poprawnego wykonania tych dwóch uwielbianych przeze mnie kaw.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Czym się różni latte od Latte macchiato
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Czerwiec 2014, 15:57:31 »
Syrop to bym traktował jako opcję a nie składnik konieczny

http://www.visualinformation.info/wp-content/uploads/2013/12/Coffee-Guide-Infographic.jpg
Czym się różni latte od Latte macchiato


Generalnie to główna różnica w tym co idzie pierwsze - jak kawa to masz Latte, jak mleko to masz Macchiato



LMWDP #469

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Czym się różni latte od Latte macchiato
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Czerwiec 2014, 16:07:04 »
Gdzieś czytałem że Latte macchiato jest bardziej kawowe a latte bardziej mleczne co widać na załączonym obrazku po ilości mleka. Czyli oprócz tego co idzie pierwsze jest chyba też ważna ilość mleka.

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Czym się różni latte od Latte macchiato
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Czerwiec 2014, 16:49:28 »
Latte co espresso ze spienionym mlekiem. Przygotowujesz espresso, wlewasz do wysokiej szklanki i dopełniasz spienionym mlekiem. macchiato to warstwy. Wlewasz spienione mleko do wysokiej szklanki i dolewasz espresso po chwili. Ta chwila jest potrzebna do tego aby piana oddzieliła się od mleka, które zostanie na spodzie. Espresso jest cięższe od piany mlecznej, ale jednocześnie cięższe od mleka - przez co utworzy się warstwa.

Ja tak czytałem.




Offline piotr Mężczyzna

  • Wiadomości: 116
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropres, Bialetti Brikka, Sama Export, La Cimbali m21
  • Młynek: Dienes, Concept KM5120, Mazzer S.J
Odp: Czym się różni latte od Latte macchiato
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Czerwiec 2014, 18:11:00 »
Według mojej wiedzy i doświadczenia latte to espresso/lub podwójne/ do filiżanki o poj. powyżej 250 ml i dolane spienione mleko. Można powiedzieć, że latte macchiato to też latte, ale wykonane w wysokiej szklance, żeby były widoczne warstwy, można na dno nalać syropu lub dodać miodu. najpierw spienia się mleko i odstawia na chwilę dla oddzielenia się piany od mleka i obniżeniu temp. mleka i potem wlewamy gorące espresso i mamy warstwy. Górę najczęściej ozdabiamy sosem czekoladowym tworząc coś art. Pojemność szklanki nie jest określona. We Włoszech piłem w wysokiej szklaneczce nie więcej niż 150 ml.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Czym się różni latte od Latte macchiato
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Czerwiec 2014, 18:12:51 »
Witam serdecznie
Witam Nikoniarza ;)

Po pierwsze, to oprócz espresso i cappuccino nie ma nigdzie spisanych norm na przygotowanie całej reszty kawowych wariacji, więc i odpowiedzi będą różne tu i tam. Po drugie, nawet do tych spisanych norm podchodzi się z marginesem i to sporym.

Aby zrozumieć sprawę latte, wyszedłbym od włoskiego:
latte -- mleko;
macchiato -- poplamiony, pobrudzony.

Więc jeśli masz espresso macchiato, to będzie to espresso pobrudzone mlekiem. Jeśli masz latte macchiato, to masz mleko pobrudzone espresso. Samo latte jest mlekiem, ale zwyczajowo jest też skrótem od caffè latte, czyli kawy z mlekiem.

Najczęściej spotkasz latte macchiato w wersji 3 warstwowej (warstwa syropu na dole, to już kolejna wariacja), aby to wykonać potrzebne jest spienione mleko w szklance (aby było widać potem warstwy), warto chwilę odczekać aby się rozwarstwiła piana, a mleko osiadło poniżej. Do tego wlewasz małą ilość mocnej kawy (espresso lub z kawiarki czy z phina). Kawa przebij się przez pianę i osadza na mleku tworząc trzy warstwy.
Najczęściej spotkasz w proporcjach 200-300ml mleka na 1 espresso.

W caffè latte się tak bawić nie trzeba, ale smak, a zatem i proporcje są mniej więcej takie same.


A w ogóle to nie ma co gadać, poniżej dwa filmy, lepiej zobaczyć (jest tam kilka niedociągnięć włoskiej niedbałości, ale różnice wytłumaczone pięknie). Ten drugi o latte.






PS
Jak się przejrzy więcej takich poglądowych rysunków jak powyżej, to też są między nimi różnice, a w nich niedociągnięcia merytoryczne. Tu np. aby zobrazować ile czego, wszystko jest warstwowo, a przecież niektóre warstwy się mieszają, a niektóre nie. Jeszcze nie spotkałem tak przygotowanej infografiki na ten temat, aby ją sobie zapamiętać na przyszłe tego typu pytania.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Czym się różni latte od Latte macchiato
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Czerwiec 2014, 21:36:17 »
Dzięki serdeczne za zobrazowanie tematu. Widać Włoch barista w try miga robi wszystkie kawy ;-) No ja wiem że u mnie kuleje spienianie mleka. Czekam na dzbanek i jeszcze raz daje szanse dla bzyka ale jak będzie lipa to juz sam nie wiem w co inwestować. Strasznie sie napaliłem na te trzy rodzaje kaw.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Czym się różni latte od Latte macchiato
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Czerwiec 2014, 22:14:41 »
Strasznie sie napaliłem na te trzy rodzaje kaw.

Rodzaje może różne, ale smak podobny :). Kawa mniej lub bardziej rozcieńczona mlekiem.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Czym się różni latte od Latte macchiato
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Czerwiec 2014, 22:17:39 »
No tak nie da się ukryć że masz rację. W Tych sprawach póki co jestem jak niemowlak raczkuje dopiero.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Czym się różni latte od Latte macchiato
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Lipiec 2014, 16:28:01 »
Jakie mają być proporcje do latte jeśli szklanka jest do macchiato 260 ml. No bo defacto wychodzi tylko i wyłącznie 50 ml podwójnego espresso a przecież latte ma być bardziej kawowe niż to pierwsze. Czyli zmniejszyć szklankę?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Czym się różni latte od Latte macchiato
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Lipiec 2014, 17:03:48 »
Dlaczego bardziej kawowe? Moim zdaniem różnica jest tylko w formie podania. Do 260ml szklanki robiłbym z pojedynczego espresso, inaczej będzie to cappu w szklance.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Czym się różni latte od Latte macchiato
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Lipiec 2014, 01:15:57 »
Wg ciebie proporcje takie same tylko w latte do wlanego espresso dolewamy mleko natomiast w macchiato na odwrót?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Czym się różni latte od Latte macchiato
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Lipiec 2014, 02:07:50 »
Owszem. Możemy dyskutować, czy poziom spienienia mleka, ilości piany jest taki sam, ale generalnie mleka powinno być więcej niż w proporcji na cappuccino. W cappuccino masz 1 espresso na 100ml mleka spienionego do objętości 125ml, czyli razem ~150ml. Adekwatnie z podwójnego ~300ml.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Czym się różni latte od Latte macchiato
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Lipiec 2014, 05:37:37 »
Dziękuję za cierpliwość i pomoc

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi