Autor Wątek: Ice Brew vel Coffee On Rocks vel kawa na lodzie  (Przeczytany 21034 razy)

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Ice Brew vel Coffee On Rocks vel kawa na lodzie
« dnia: 03 Sierpień 2013, 15:08:19 »
Rozmawialiśmy już o Cold Brew, Affogato, Shakerato oraz Frappe. W temacie mocno upalno-słoneczno-letnim warto opowiedzieć także o Ice Brew, czyli parzeniu kawy bezpośrednio na lód. Jak widać, wystarczy zmodyfikować naszą ulubioną metodę alternatywną, kapaną, czyli chemex, drip czy aeropress o parę kostek lodu wrzuconych do naczynia, by móc mówić o ice brew.

Osobiscie najbardziej mi smakuje ice brew przygotowywane z dripa. Na dwie osoby używam takich proporcji:

- 25g kawy, jakiejś owocowej, lekkiej, typu Kenia albo Etiopia
- 400-420ml wody, temperatura odpowiednia do danej kawy, przedział z reguły 85-87stC
- zaparzanie ok. 3:50-4:00 minuty wraz z preinfuzją

I teraz przygotowujemy klasycznego dripa, wedle ulubionej Waszej metody, do dzbanka dając kilka-kilkanaście kostek lodu przed zaparzaniem. Kawa spływa z filtra bezpośrednio na lód, schładzając ją. W efekcie otrzymujemy chłodną, orzeźwiającą, owocową, pyszną kawę, lżejszą od dripa, bo lód rozcieńcza jednak napar. Ale tu to działa zdecydowanie in plus : )
« Ostatnia zmiana: 03 Sierpień 2013, 16:14:00 wysłana przez Poe »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ice Brew vel Coffee On Rocks vel kawa na lodzie
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Sierpień 2013, 15:51:52 »
Pisałem już w temacie o Cold Brew (przy okazji: masz błąd w linku do tematu, to raz, a dwa, czemu temat o cold brew jest w innym dziale?), zaparzyłem tę samą kawę na oba sposoby i moim zdaniem czekanie 15 godzin na kawę jest co najwyżej ciekawostką. Nawet jeśli różnice są, to dla mnie nie warte nadwyrężania cierpliwości :D

Jeśli zaś chodzi o moje parzenie na lodzie, to uwzględniam ilość kostek lodu i tyle mniej wody leję (~1/3 lodu). Resztę proporcji staram się utrzymać jak w ciepłym dripie. Aczkolwiek można więcej kawy dać, bo na zimno mniej język wrażliwy i wodnistość nie każdemu przypasuje.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby kawę parzyć na lód jakąkolwiek metodą.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Ice Brew vel Coffee On Rocks vel kawa na lodzie
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Sierpień 2013, 16:16:46 »
Tak, teraz z perspektywy czasu wydaje mi się, że faktycznie temat o CB też powinien wylądować w tym dziale, a nie w urządzeniach. Link już poprawiony, dzięki.

No i nie zgodzę się, że kawa robiona via Cold Brew jest taka sama jak via Ice Brew. Obie są inne. ich wspólnym mianownikiem jest tylko niska temperatura i to, że obie są kawą ; )  Cold Brew zalewamy zimną wodą, więc de facto nie ma procesu parzenia, tylko swoiste wypłukiwanie esencji z kawy. Ice Brew to klasyczne zaparzanie, tylko że na lód, a więc szybkie chłodzenie naparu. W smaku są różnice duże, a co komu bardziej smakuje, to inna sprawa : )
« Ostatnia zmiana: 03 Sierpień 2013, 16:42:51 wysłana przez Poe »

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Ice Brew vel Coffee On Rocks vel kawa na lodzie
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Sierpień 2013, 16:30:09 »
Aaaa!  :o Zapomniałam kupić torebki do lodu!  :'(
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ice Brew vel Coffee On Rocks vel kawa na lodzie
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Sierpień 2013, 17:42:55 »
No i nie zgodzę się, że kawa robiona via Cold Brew jest taka sama jak via Ice Brew. Obie są inne.
Absolutna zgoda, kawa jest inna, pisałem tam: zimny drip jest lżejszy, klarowniejszy, spokojniejszy, bardziej aksamitny, ale i (moim zdaniem, może mi cold brew zwietrzał) ma więcej aromatów, bardziej lotnych.

Chodziło mi raczej o konfrontacje smaków kontra 15 godzin czekania ;) i dla mnie konfrontacja się kończy.

Aaaa!  :o Zapomniałam kupić torebki do lodu!  :'(
Weź kilka małych szklanek, pojemniczków, nalej wody na dno i już :D -- na co komu woreczki? Robię też czasem w szklaneczkach po nutelli takie całe szklanki lodu -- do ice tea itp. ale to długo się mrozi, więc jak na dziś, to zrób wiele, a mało.

« Ostatnia zmiana: 03 Sierpień 2013, 17:54:02 wysłana przez donkiszot »

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Ice Brew vel Coffee On Rocks vel kawa na lodzie
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Sierpień 2013, 17:46:42 »
@donkiszot, popraw mój cytat, bo tak go wyrwałeś z kontekstu, że znaczy coś innego niż pisałem :P

I mi osobiście też bardziej smakuje IB, bo jest lżejszy i bardziej owocowy, ale niekoniecznie wszyscy musza mieć takie odczucia : )

@Olak, albo na dno pudełka po lodach czy czymś takim.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ice Brew vel Coffee On Rocks vel kawa na lodzie
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Sierpień 2013, 17:52:32 »
Teraz dobrze? (Jak się człowiek śpieszy...) :kwiat:

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Ice Brew vel Coffee On Rocks vel kawa na lodzie
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Sierpień 2013, 18:13:18 »
Poradziłam sobie inaczej. Też będzie lód. Dzięki.
Edit. Mnie chyba zimna kawa nie przypadła do gustu...
Jakiej wody używacie do robienia lodu? Przegotowanej? Przefitrowanej? Może głupawe pytanie, ale zawsze mam z tym problem.  :redface:
« Ostatnia zmiana: 03 Sierpień 2013, 21:59:03 wysłana przez Olak »
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ice Brew vel Coffee On Rocks vel kawa na lodzie
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Sierpień 2013, 22:02:15 »
Drip na lodzie robię podobnie jak Donkiszot. Uwzględniam wodę powstałą po stopieniu lodu, bez tego drip jest dla mnie za cienki.

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Ice Brew vel Coffee On Rocks vel kawa na lodzie
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Sierpień 2013, 22:05:34 »
Ja też uwzględniłam wodę z lodu. Ale jakoś brak mi aromatu ciepłej kawy, jakby sam smak to było mało.
Ostatnio wróciłam do kawiarki, mocne, "krótkie" kawy lepiej mi wchodzą w te upały.
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ice Brew vel Coffee On Rocks vel kawa na lodzie
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Sierpień 2013, 23:10:15 »
Najlepsze mocne i krótkie strzały to doppio lub espresso, niezależnie od temperatury powietrza..

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Ice Brew vel Coffee On Rocks vel kawa na lodzie
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Sierpień 2013, 19:30:46 »
Przygotowałem taki napój z phina. Przez zbyt małą dozę kawa wyszła rozwodniona ale dosyć pobudzająca. Ciekawe doświadczenie choć nie wiem czy je powtórzę :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ice Brew vel Coffee On Rocks vel kawa na lodzie
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Sierpień 2013, 12:03:45 »
Również zrobiłem Cold Drip na wzór Donkiszotowego z wątku o Cold Brew. Kawa wyszła niezła, wypić się dało, ale szału nie było. Dla porównania, zrobiłem drip na lodzie. Ziarenka te same, Tanzania z Sawary. No i drip na lodzie był dla mnie smaczniejszy. Bardziej kwaskowy, soczysty, mniej płaski, jakby świeższy. Może to być zasługa krótszej ekstrakcji, braku leżakowania, bo a nuż coś wtedy z naparu umyka. Oczywiście nie skreślam firmowego Cold Drippera. Myślę, że efekty będą lepsze, niż z takiego kombinowanego z różnych części. No i nie można go osądzać po jednej próbie.

jasnowidz

  • Gość
Odp: Ice Brew vel Coffee On Rocks vel kawa na lodzie
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Sierpień 2013, 13:03:07 »
A ja zrobiłem Cold Brew według przepisu donkiszota i wyszło to o co mi chodziło, wspaniały smak, ideal na upalne dni :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ice Brew vel Coffee On Rocks vel kawa na lodzie
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Sierpień 2013, 10:44:13 »
A co to za kawę robiłeś? No i ile czasu u Ciebie trwało kapanie?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi