Autor Wątek: W co się zaopatrzyć?  (Przeczytany 12242 razy)

Offline Macck Mężczyzna

  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: Ascaso Arc, Bialetti Moka 3tz
  • Młynek: Hario Slim, Ascaso I-1 Mini
W co się zaopatrzyć?
« dnia: 21 Grudzień 2015, 22:11:06 »
Dzień dobry! :-)

Zacznę od tego że pomieszkuję sobie w akademiku ale lubię też dobre rzeczy (herbatę, kawkę). Od paru tygodniu chodzi mi po głowie jakieś sprzęciwo do parzenia kawy która będzie na prawdę bardzo dobra. W tym celu dziś ... kupiłem młynek Hario slim, i spieniaczkę-trzepaczkę :-)
Pozostaje problemy trzy:
- chciałem kupić kawiarkę, bardzo podoba mi się bialetti brikka i to jak kawa z tej kawiarki wygląda (pomijając to że trzeba być precyzyjnym w jej używaniu - myślę że da się opanować)
A może powinienem kupić aeropress? Jak osiągnąć kompromis między tym że jest dobrze w smaku, i można pobawić się z wyglądem?

- chciałem kupić jakiś tani dzbanuszek na mleko z dziubkiem, a nóż się nauczę przez ten czas jaki tutaj spędzam robić jakieś proste serduszka czy rozetki na powierzchni mojej kawki, i wiadomo jakaś filiżanka, albo dwie bo czasem warto kogoś kawą poczęstować oczywiście :-) Raczej pijam większe kawy, czy powinienem kupić brikka 4 czy brikka 2 (filiżanek) ?
- jaka kawa do tego wszystkiego? Zrozumiałe dla mnie jest że najlepiej zamówić sobie taką dopiero co wypaloną. Do tej pory pijałem głównie rozpuszczalne kawy, okazjonalnie jakiegoś dallmayera którego brat przywiózł no i fusiaste "jacobsy" czy inne "tchibo".
Ale oglądałem strony palarni, nazwy tych kaw tam nic mi nie mówią. Zależy mi na tym żeby kawa była dobra, ale także żeby mogła dobrze wyglądać po ekstrakcji.
Doczytałem że podstawą tego to jest młynek, dlatego minąwszy młynek żarnowy hario w sklepie podjąłem decyzje o zakupie (a troszkę czytałem, że jest w porządku choć nie jest to 8 cud świata)

Pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień 2015, 22:14:02 wysłana przez Macck »

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: W co się zaopatrzyć?
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Grudzień 2015, 22:27:03 »
1.Kawiarka czy aeropress? Najlepiej oba  :mrgreen: Bardziej uniwersalnym sprzętem jest aeropress,natomiast kawiarka to po prostu klasyka  :) Kawiarka da Ci jeden typ naparu, co niekoniecznie jest wadą ale może się znudzić. "Strzykawa" pozwoli na  więcej eksperymentów a do tego może budzić podziw albo rozbawienie. Do tego masz jeszcze np. phina (kosztuje grosze), całą masę sprzętu do przelewania tygielek itd.
2. Motta europa to klasyka ale droga, "po taniości" kupisz dzbanek choćby z ikei
3. Kawiarka "2" pozwoli przygotować ok. 100 ml naparu, "czwórka 2 razy  więcej.
4. Jaka kawa? Zależy czego szukasz w kawie - klasycznej czekolady i orzechów czy raczej owoców i kwiatów.

Cytat: piomic
Pyszny klasyk na początek to np. Mefisto lub Ariadna z mastroantonio.pl
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień 2015, 22:30:14 wysłana przez Spinacz »

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: W co się zaopatrzyć?
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Grudzień 2015, 22:30:26 »
O serduszkach i rozetkach bez dobrze zaparzonego espresso możesz zapomnieć. Pomimo, że Brikka daje namiastkę cremy to konsystencja gotowej kawy uniemożliwi zabawę w latte art.

Kup sobie aeropress, bo jest bardzo uniwersalny. Można zrobić coś "lżejszego" w stronę dripa lub uzyskać konkretniejszy napar, czyli coś w stronę kawiarki lub phina.

Polecam Ci kanał Maćka Duszaka (Arabean) https://www.youtube.com/channel/UCGUXUgSeLB_Itc_iAm0hrHA/videos. Znajdziesz tam w pigułce wszystko co powinieneś wiedzieć na początek.
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień 2015, 22:36:37 wysłana przez intersekt »
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline Macck Mężczyzna

  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: Ascaso Arc, Bialetti Moka 3tz
  • Młynek: Hario Slim, Ascaso I-1 Mini
Odp: W co się zaopatrzyć?
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Grudzień 2015, 22:36:20 »
1. Później mogę kupić jeszcze to o czym piszesz. Od czegoś trzeba zacząć i przestać zalewać kawę wrzątkiem :-)
2.Znalazłem "dzbanek stalowy do speniania mleka 0.6l"  za całe 30 zl, akceptowalna cena dla mnie. Europa troszkę droga jak za wytłoczoną blachę tego formatu :-)
3. Z jednej strony 100 + mleko to wystarczająco, z kolei parzenie czegoś dla 2 osób to będą dwa wybiegi. A 200 ml pewnie będzie zabójczo szybko pożerać zapasy kawy jak bym robił tak cały czas nawet tylko dla siebie. Więc może lepiej mieć 100ml. A z tego co widzę brikkę trzeba napełniać "pod linijkę" żeby to faktycznie działało tak jak producent przewidział.
4. Kawę raczej klasyczną, orzechy i czekolada to na prawdę dobra rzecz :-)

Widziałem na yt filmiki, gdzie ludzie sobie pomagają odrobiną kakao jak chcą robić latte art i nawet mi się to podoba. Ekspresu ciśnieniowego jako takiego nie kupię, ale raczej preferuję osobiście mocne i aromatyczne rzeczy, nie musi to być od razu latte art, byle kawa była raczej esencjonalna niż "lurowata". Dlatego bardziej skłaniam się ku tej brikka. No i ładnie się prezentuje, z artem czy bez arta co za różnica :-) Ale już latte z takiego naparu może być niezłe :-)

A, raczej nigdy nie pijam kawy bez mleka, chyba że primę u kolegi co mleka nie używa :D

A może kupić zwykłą bialetti?
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień 2015, 22:48:24 wysłana przez Macck »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: W co się zaopatrzyć?
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Grudzień 2015, 23:01:19 »
raczej nigdy nie pijam kawy bez mleka, chyba że primę u kolegi co mleka nie używa
Jeżeli zaczniesz pić dobrą kawę, to spożycie mleka szybko spadnie. Aeropress jest bardzo uniwersalny, ale przygotujesz w nim maksymalnie około 250 ml kawy.
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień 2015, 23:18:54 wysłana przez WS »

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: W co się zaopatrzyć?
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Grudzień 2015, 23:04:22 »
Ja ćwiczyłem podstawowe figury na kawach rozpuszczalnych (tych co dają tę śmierdzącą cremę) i na kawach z kawiarki z dodatkiem właśnie kakao. Największym problemem nie jest brak solidnej cremy a konsystencja samego naparu. Efekty nie będą spektakularne ale od czegoś trzeba zacząć ;). A i latte art nie ma nic wspólnego z tym czy kawa jest jak to ująłeś "esencjonalna" czy "lurowata" - dobre capu bez rozety smakuje równie dobrze :D.
Polecę Ci klasykę czyli Bialetti moka express w rozmiarze 3tz. Jeśli uprzesz się na większą, to można kupić sitka redukcyjne na z 6tz na 3tz.

"A, raczej nigdy nie pijam kawy bez mleka, chyba że primę u kolegi co mleka nie używa"

Zapewniam Cię, że zaczniesz niedługo pić kawę bez mleka. Dobra kawa jest naturalnie słodka i można w niej wyczuć całą ferie smaków i aromatów od czekolady i karmelu po kwiaty, różne owoce a nawet warzywa (to niestety defekt) :). Zamów kawę u któregoś z naszych forumowych palaczy. Na pewno Ci doradzą i sprzedadzą Ci dobre ziarenka.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline Macck Mężczyzna

  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: Ascaso Arc, Bialetti Moka 3tz
  • Młynek: Hario Slim, Ascaso I-1 Mini
Odp: W co się zaopatrzyć?
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Grudzień 2015, 23:10:09 »
Wiesz co, po prostu lubię kawę z mlekiem, idea kawy z mlekiem do mnie przemawia, ale jak dostanę dobrą kawę w łapki to spróbuję jej również bez mleka.
Ale pewnie macie racje. Więc Moka express 3tz albo 6tz z redukcją.

Do kogo powinienem się zwrócić z forumowych kolegów?

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: W co się zaopatrzyć?
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Grudzień 2015, 23:20:18 »
Ale wiesz jakie były główne przyczyny dodawania do kawy mleka? Oczywiście dobrym capu nie pogardzę, bo dobra kawa się zawsze obroni (no chyba, że wlejemy do niej syrop  :picardpalm:).

Sprawdź w dziale "supermarket". Są tam wątki MastroAntonio, Gregorio, xCafe, Świeżopalona.pl, Coffeedesk...... Wejdź sobie na ich strony, poprzeglądaj i sprawdź, która palarnia/sklep oferuje coś w Twoim budżecie. Jeśli będziesz miał jakieś pytania dot. wyboru konkretnej kawy to są to bardzo pomocni ludzie, którzy wkładają dużo serca w to co robią i na pewno kupisz dobra kawę ;).
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień 2015, 23:23:50 wysłana przez intersekt »
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline Macck Mężczyzna

  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: Ascaso Arc, Bialetti Moka 3tz
  • Młynek: Hario Slim, Ascaso I-1 Mini
Odp: W co się zaopatrzyć?
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Grudzień 2015, 23:27:57 »
xCafe jak się okazuje to praktycznie moja wioska rodzinna, 5 minut autem podjechać. Wrócę do domu na święta to może po prostu osobiście pojadę coś kupić i pogadać. Aczkolwiek nie wiem, ceny tych kaw na studencką kieszeń generalnie są dość spore, zakup środków trwałych na długi czas to jedno, a uzupełnianie zapasów kawki to inna sprawa.

Z tego co oglądam na YT kawy z brikki wyglądają dużo lepiej pod względem estetycznym niż te z moka express (a trochę tych filmików widziałem i to taka jakby reguła z tego co zauważyłem). A na tym też mi trochę zależy nie ukrywam. Oczywiście nie mówię że to w magiczny sposób sprawia że kawa lepiej smakuje ale jakoś tak milej :-)

Akceptowalna cena kawy to np:
Espresso "Poranek nad Wisłokiem" z Gregorio, tzn około 30-35 zł za 500g. Natomiast kawki kosztujące  więcej, trochę nie na kieszeń studenta.
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień 2015, 23:38:14 wysłana przez Macck »

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: W co się zaopatrzyć?
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Grudzień 2015, 23:39:28 »
"...Zakup środków trwałych..." przyszły księgowy, finansista? :D Niestety dobra kawa musi kosztować. Dobrego wina też niestety nie napijesz się za 10 zł. Ale jak poczujesz jaka jest różnica pomiędzy Primą a świeżo paloną kawą, to nie pożałujesz wydanych pieniędzy, a jak odkryjesz bogactwo kaw segmentu speciality, to już przepadłeś. ;)

Raczej polecę Ci na początek single a nie mieszanki, ponieważ poznasz czym charakteryzują się ziarna kawy z różnych stron świata i znajdziesz swoich faworytów. Jeśli szukasz owoców, kwiatów to wybierz Etiopię, Kenię, Rwandę... jeśli natomiast czekolady, marcepanu i innych słodkości to uderz do Brazylii, Kolumbii (choć tam często owocowo ;) ), Hondurasu...
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień 2015, 23:44:07 wysłana przez intersekt »
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline Macck Mężczyzna

  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: Ascaso Arc, Bialetti Moka 3tz
  • Młynek: Hario Slim, Ascaso I-1 Mini
Odp: W co się zaopatrzyć?
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Grudzień 2015, 23:44:55 »
Nie, elektronik-audiofil :D

A taka np co wspomniałem?  Ostatnio kupowałem herbatę po 27 zł/100g ale to jest inna bajka bo tam na napar idze 2g suszu a nie 15g.

Mefisto kusi swoją drogą. 40 zł... hmm

Ale na pewno nie szukam owoców w kawie, czekolada, orzechy, karmel - moje klimaty. Tak jak z burbonem który czasem pijam i który uwielbiam za posmak jakby orzechów laskowych.
Np.  BRAZYLIA SANTOS 6,50 za 100g  - akceptowalny poziom.
tak jak np inna  z gregorio - columbia supremo

a z xcafe to
Arabica Honduras SHG
« Ostatnia zmiana: 22 Grudzień 2015, 00:02:48 wysłana przez Macck »

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: W co się zaopatrzyć?
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Grudzień 2015, 00:03:38 »
Zazwyczaj od Gregorio kupowałem single ale w którejś z paczuszek dostałem w gratisie próbkę Portofino albo właśnie Poranku nad Wisłokiem, już nie pamiętam. Nie robiłem espresso, bo było tego za mało aby wstrzelić się z mieleniem ale w kawiarce było słodko i czekoladowo. Ale tak jak pisałem zacznij od singli, to wtedy sprawdzisz swoje preferencje smakowe.

Sam jestem studentem i wiem, że czasami z kasą bywa krucho ;).
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline Macck Mężczyzna

  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: Ascaso Arc, Bialetti Moka 3tz
  • Młynek: Hario Slim, Ascaso I-1 Mini
Odp: W co się zaopatrzyć?
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Grudzień 2015, 00:10:30 »
Ostatnio odstawiłem cukier więc słodycz z samej kawy wskazana.

No dobra to kawę już sobie jakoś wybiorę. Teraz jeszcze zdecydować się między brikką a moką express.
Z jednej strony zdaję sobie sprawę że to nie jest tak ważne, ale jednak to tak ślicznie wygląda że mam ochotę na tą brikkę. Ktoś może się wypowiedzieć coś więcej?

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: W co się zaopatrzyć?
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Grudzień 2015, 00:25:23 »
Moja lepsza połowa posiada Bialetti Fiammetta i mówi, że właśnie ta jest najładniejsza ;). Brikka ma wizualnie dużo wspólnego z modelem moka express. Miałem kilkanaście kawiarek od tanich chińczyków po różne modele Bialetti i GAT i uważam, że tradycyjna moka express jest najlepsza. Polecę Ci modele aluminiowe, ponieważ szybciej się nagrzewają, a co za tym idzie można je szybciej schłodzić. Po zdjęciu kawiarki z palnika zanurzam ją w zimnej wodzie aby przerwać ekstrakcję i nie spalić kawy.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: W co się zaopatrzyć?
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Grudzień 2015, 00:28:51 »
Wiele osób pisało, że z Brikki kawa wychodzi bardziej gorzka, bo potrzeba tam dłuższego podgrzewania do wytworzenia większego ciśnienia i otwarcia tego magicznego zaworka. Więc pytanie, czy wolisz kawę ładną czy smaczną :)
Ja w akademiku używałem zwykłej kawiarki Tadar (mam ją zresztą do dziś) i nie zamieniłbym jej na Brikkę. Jak chcesz zrobić sąsiadkom ładną kawę, to latte macchiato da radę. Przynajmniej na moje sąsiadki działało  :jezyk:
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi