Autor Wątek: ECM Classika II PID czy może coś innego?  (Przeczytany 14573 razy)

Offline Doctore

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Lelit Bianca, V60, Aeropress
  • Młynek: Niche Zero, Comandante
ECM Classika II PID czy może coś innego?
« dnia: 14 Styczeń 2019, 21:15:26 »
Witajcie!

Po roku z Ascaso Basic dojrzałem do zmiany ekspresu (oraz młynka, z tym mam odrobinę mniejszy problem).


Poszukuję czegoś po pierwsze, nie za wielkiego gabarytowo, po drugie, stabilnego temperaturowo i w miarę "na lata", po trzecie raczej tylko pod espresso z okazjonalną kawą mleczną. Przedział cenowy im mniej, tym lepiej, ale coś około 5500.

Co do młynka, to rozważam Ceado E6P.

Czy uważacie wstępny wybór za słuszny? Będę wdzięczny za Wasze ewentualne propozycje!

Offline Imacman66 Mężczyzna

  • Wiadomości: 109
  • Ekspres: Lelit Mara PL62T, Hario Syfon, Phin, V60, Aeropress, FPrismo
  • Młynek: Mazzer Mini, Comandante C40 mk3 NB
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Listopad 2019, 15:20:54 »
Przepraszam, za odnowienie. Dlaczego nie wybrałeś ECM Classika II PID? Tez stoję przed faktem wyboru ekspresu. Co jest lepszego w tej cenie? Pozdrawiam.

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Listopad 2019, 20:23:21 »
Patrząc na to co jednak wybrał (opis), to po prostu stwierdził, że bardziej przyszłościowe będzie kupno czegoś co nie jest protezą. W tej cenie naprawdę można kupić normalny ekspres, to jest taki, na którym możesz robić kawę i spieniać jednocześnie. Koniecznie musi byc PID? Jeśli tak to za kilka stów więcej można kupić Bezzera MAGICA S MN PID. Co prawda PID w maszynie typu HX to według mnie przerost formy nad treścią i dużo lepiej sprawdza się w kontrolowaniu temperatury bojlera kawowego. Jeżeli nie musi być koniecznie grupa E61 to najlepszym rozwiązaniem w tej cenie będzie Profitec PRO 300, czyli tak de facto ECM Casa V PID z dodatkowym bojlerem do wytwarzania pary. Pytanie też z czego tak naprawdę się przesiadasz, może wcale nie potrzebujesz nowej maszyny a tym bardziej z PID?

edit:
Teraz widzę, że w innym wątku wyłuszczyłeś wymagania. Cokolwiek jednobojlerowego z E61 i PID nie kupisz będzie działać tak samo. Kwestia tego co Ci się bardziej podoba i ile chcesz wydać.
« Ostatnia zmiana: 05 Listopad 2019, 21:13:59 wysłana przez Biff »

Offline Imacman66 Mężczyzna

  • Wiadomości: 109
  • Ekspres: Lelit Mara PL62T, Hario Syfon, Phin, V60, Aeropress, FPrismo
  • Młynek: Mazzer Mini, Comandante C40 mk3 NB
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Listopad 2019, 15:13:52 »
Obecnie mam coś co tylko przypomina ekspres kolbowy. Dostałem w prezencie DeLonghi EC685. Mam do tego przerobiony PF z normalnym sitkiem, nie tym ciśnieniowym. Espresso z tej maszyny nawet ma kreme i jest pijalne, ale nie oszukuję się, wiem że to tylko „proteza”. :) Przyszłościowo chciałbym pobawić się ekspresem z grupa kawową E61, można na niej zamontować termometr i w połączeniu z PIDem robić powtarzalne i smaczne ekstrakcje. Na spienianiu mleka mi tak bardzo nie zależy, bo do tego mam osobny spieniacz. Podoba mi się wzornictwo ECM, choć podobnych naszym jest sporo. Zapewne do momentu dozbierania pełnej kwoty mogą mi się zmienić wymagania stawiane ekspresowi. Czas pokaże. Dziękuję za dużo wnoszące informację. Pozdrawiam serdecznie.

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Listopad 2019, 07:00:19 »
Nie sugerowałem, że Twój DeloNghi to proteza. Miałem na myśli ekspres jednobojlerowy z E61, w którym albo robisz kawę albo spieniasz, nigdy jednocześnie. Różnica w cenie między takim rozwiązaniem a pełnoprawną maszyną jest na tyle mała, że moim zdaiem zwyczajnie nie warto. Ale jak już mówiłem, skoro spełnia Twoje założenia, to kupuj śmiało.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Listopad 2019, 23:16:12 »
Koniecznie musi byc PID? Jeśli tak to za kilka stów więcej można kupić Bezzera MAGICA S MN PID. Co prawda PID w maszynie typu HX to według mnie przerost formy nad treścią
Pisałem o PID w innym wątku, ale tu powtórzę.
Mam Bezzerę Magica S PID z HX-em i sobie chwalę. Nie mam żadnych problemów z temperaturą. Nawet nie wiem na czym polegają te problemy. Oczywiście, że jak
zejdzie trochę wody temp spada, ale za moment się uzupełnia i dochodzi do temperatury.
PID jest o tyle fajny, że reguluję nim różne kawy. Jaśniej palone ustawiam PID na 92 C, średnio palone na 90 C. A potem też dla smaku lubię "pokombinować" z temp. Może i nie jest konieczne dla stabilności temp., ale dla zabawy w szukaniu smaku i aromatu już jest odczuwalne. Z mojego doświadczenia ta sama kawa robiona raz po raz po zmianie o 2 C już daje inne wrażenia smakowe.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Listopad 2020, 16:56:45 »
Jakby kiedyś ktoś miał taki problem z classiką

Gdy na wyświetlaczu PID w ECM classika II pokaże się napis "FIL", to należy przez grupę przelać wodę przez około 35s .

Jeśli to nie pomoże, to trzeba wykonać następujące czynności:
1. Wyłącz ekspres
2. Naciśnij przycisk "+"
3. Włącz ekspres przytrzymując przycisk "+", aż na wyświetlaczu pojawi się "PRES" skrót od presetu
4. Ponownie przez 35s przepuść wodę przez grupę
5. Komunikat "FIL" znika

@WS
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Lipiec 2021, 10:28:01 »
Jakby kogoś interesowało wnętrze Classiki II pid,  ponad dwa lata użytkowania.
Zdjąłem obudowę, bo gdzieś się poluzowały śrubki i hałasuje blacha podczas pracy pompy.

Zdjęcie 3: obudowa łomotała o ten element nr1, więc podkładka nr 2 (drugą wkleiłem po przeciwnej stronie) wyeliminowała hałas.
« Ostatnia zmiana: 21 Lipiec 2021, 10:55:58 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Marzec 2022, 21:44:45 »
@RobertL
W nawiązaniu do pw.
》tertium non datur《

Offline km192

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: ECM Classica II PID, Aeropress, V60, Bialetti
  • Młynek: Niche Zero
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Marzec 2022, 19:05:55 »
O - po jakim czasie? 2 lata?
Pytam jako świeży użytkownik tej maszyny.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
« Ostatnia zmiana: 02 Marzec 2022, 19:58:23 wysłana przez ranGo »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Marzec 2022, 20:35:01 »
O - po jakim czasie? 2 lata?
Pytam jako świeży użytkownik tej maszyny
W maju będą trzy lata. Niestety, taka estetyczna fuszerka. W Rockecie na końcu bolca wstawili obracające się kółko, co skutecznie eliminuje wydzieranie chromu z wajchy.
« Ostatnia zmiana: 02 Marzec 2022, 20:37:51 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Marzec 2022, 21:00:09 »
Myślę, że też nie eliminuje. Jedynie jakiś smar może złagodzi ten efekt.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Marzec 2022, 06:43:36 »
@km192
Możesz zrobić zdjęcie samej tacki ociekowej, jej wnętrza? Przeprojektowali kształt, czy dalej jest prostopadłościan?
》tertium non datur《

Offline km192

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: ECM Classica II PID, Aeropress, V60, Bialetti
  • Młynek: Niche Zero
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Marzec 2022, 08:05:06 »
Tak to wygląda teraz. Nie wiem jak było w pierwszej wersji.




« Ostatnia zmiana: 03 Marzec 2022, 08:06:27 wysłana przez ranGo »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: ECM Classika II PID czy może coś innego?
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Marzec 2022, 08:24:48 »
Tak samo jak 3 lata temu. Ja poprostu kładę dwa ręczniczki na kratce po ukosie grupy E61.

Czy w ECM-ie ( @El Espreesso Coffeesite?!) nie ma myślących ludzi, aby tak "zdeformować" dół tacki, żeby podczas backflushu woda nie bryzgała poza tackę  :Bicz: Z tym bolcem we włączniku  (moje zdjęcie wyżej) włączającym ekstrakcję też mogliby coś zrobić!
« Ostatnia zmiana: 03 Marzec 2022, 08:30:40 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi