Autor Wątek: PID do HX  (Przeczytany 4859 razy)

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: PID do HX
« Odpowiedź #30 dnia: 31 Grudzień 2018, 10:39:42 »
Aby ustabilizować maly bojlerek wsadzilbym sterownik nie działający na zasadzie termostatu a na zasadzie: . T ustawiona= 92,
Jezeli Twbojlerze < T.ustawionej to wtedy włącz grzałkę na 1s. Takimi krótkimi seriami .
Ale to już elektronika tylko.
Różnicę temperatur można spróbować wypośrodkować wkładając rurkę w   rurkę tak aby woda z bojlera przy skokach temperatur wbojlerze 91,5-92,5 przepływała przez te rurki (pierwsze przez zewnętrzna i później  przez wewnętrzną i do grupy) i stabilizowała się. Dodatkowo zimna woda dopływająca do bojlera nie miała by już wpływu na temperaturę parzenia.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: PID do HX
« Odpowiedź #31 dnia: 31 Grudzień 2018, 10:52:34 »
ja nic takiego nie udowadniałem
Januszu, litości!
Wiem, że bronisz sprzedawanych przez Ciebie produktów jak niepodległości (i dobrze, bo z tego żyjesz), ale swego czasu opublikowałeś tabelkę z pomiarami zrobionymi przez Raula, które to pomiary miały dowodzić stabilności temperaturowej nowego sterowania i termobloku, a po dokładniejszym się im przyjrzeniu dowiodły czegoś wręcz przeciwnego.

Średnie temperatury z załączonej przez Ciebie tabelki: pierwszy strzał 92 stopnie, następny prawie 98 stopni, kolejny - ponad 98 stopni, następne około 93 stopni cały czas przy nastawie 95 stopni. Czy to jest stabilnie - otóż nie. Temperatura początkowa jeździ między 92 a 98 stopni. Ale to akurat wynika nie z termobloku, a z błędnego algorytmu regulacji temperatury, bo da się zrobić stabilnie.

Natomiast druga część problemu, czyli zaniżanie przez dłuższą chwilę temperatury na początku ekstrakcji, to wynika z faktu, że ekspres ma termoblok , a nie bojler. I tego obejść się nie da.

@Mireksm: Ponieważ tzw. Miss Silvia to wdzięczny temat do takich przeróbek, wzięło się za niego kilku ludzi znających się naprawdę dobrze na algorytmach sterowania i osiągnęli w miarę przyzwoite wyniki - generalnie, grzałka startuje pełną mocą w momencie włączenia pompy, a potem zaczynamy jakąś regulację.

Czy to ma znaczenie? Dla maniaków mierzących temperatury - ogromne. Dla ludzi kierujących się smakiem kawy - pewnie niekoniecznie.

PS1. Możesz zacytować pytanie, na które tak konsekwentnie unikam odpowiedzi?
PS2. Jak bym kupował nowy ekspres do domu, to jeśli nie był by to Decent Espresso, to byłby to zapewne Ascaso z elektroniczną stabilizacją.
PS3. To, że mój drugi ekspres to 1B wynika z innych powodów - flush w HXie mi się nie podoba, a ekspres ma być stabilny bez dodatkowych magicznych czynności.
« Ostatnia zmiana: 31 Grudzień 2018, 10:56:21 wysłana przez Krakus »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: PID do HX
« Odpowiedź #32 dnia: 31 Grudzień 2018, 11:15:27 »
Krakusie, litości...
Chyba różnimy się w rozumieniu pojęcia "stabilność temperaturowa". Wrócimy do tego tematu po Nowym Roku. Niestety ale ja obecnie mam mnóstwo pracy i nie jestem w stanie obecnie podejmować się tej dyskusji.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: PID do HX
« Odpowiedź #33 dnia: 31 Grudzień 2018, 11:59:20 »
Chyba różnimy się w rozumieniu pojęcia "stabilność temperaturowa".
No to, rzeczywiście, chyba tak.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi