Autor Wątek: PID do HX  (Przeczytany 4863 razy)

Offline heniekp Mężczyzna

  • Wiadomości: 225
  • Ekspres: NS Oscar, Gaggia Classic
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: PID do HX
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Grudzień 2018, 20:53:09 »
temperaturę w bojlerze - 120 stopni, ciśnienie 0.8 bara
Jakim sposobem? Z tablic odczytuję, że przy ciśnieniu 0,8 bara temp. wynosi około 93 st.C . W  NS Oscar mam około 110 st C ale przy 1,4 bara. Histerezę mam  w granicach 0,3 bara (przy standardowym presostacie)
Wie ktoś może czy Sirai ma mniejszą histerezę? Bo nie doszukałem się takiej informacji, jedynie że jest trwalszy.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: PID do HX
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Grudzień 2018, 21:26:02 »
Zmniejszyłem rurkę dolotową do głowicy
Czyli zrobiłeś to co trzeba - wyregulowałeś kryzę w Hx. Rzecz jak widzę z innych wątków trudna, ale opłacalna.

Z tablic odczytuję, że przy ciśnieniu 0,8 bara temp. wynosi około 93 st.C
Mylisz tablice i ciśnienia. Woda wrze w 100*C przy ciśnieniu 1013 hPa czyli 760 mm Hg. Tyle, że jest to ciśnienie mierzone barometrem. Ciśnieniomierz w bojlerze podaje ciśnienie ponad ciśnienie atmosferyczne. Wtedy, przy ciśnieniu 0,8 b woda wrze w temperaturze 117*C, a przy ciśnieniu 1,0 b wrze w temperaturze 120*C. Czyli histereza presostatu powodująca włączenie przy 0,8b, a wyłączenie przy 1,0b (histereza ciśnienie 0,2b - całkiem mało) da różnicę 3 stopni (już nie tak mało). Jest zatem o co powalczyć instalując PID. A tu masz tabelkę, która to pokazuje.
« Ostatnia zmiana: 30 Grudzień 2018, 21:32:41 wysłana przez Krakus »

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: PID do HX
« Odpowiedź #17 dnia: 30 Grudzień 2018, 22:00:06 »
Zmniejszyłem rurkę dolotową do głowicy o dwie trzecie.
Dlatego pisząc że uzyskałeś stabilną temperaturę, powinieneś wyliczyć wszystkie dokonane zmiany. PID w tej kwestii nie ma nic do rzeczy.

O ile wydłużył się czas nagrzewania grupy? Czyli po jakim czasie ekspres jest gotowy do pracy? Skoro zmniejszyłeś przepływ w termoobiegu drastycznie wpłynąłeś na permanentne niedogrzanie mocowania kolby. Ono zostało zaprojektowane właśnie na duże przegrzewanie grupy.

Wszystko da się zrobić, tylko należy rozważyć czy w ogólnym rozrachunku się opłaci.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: PID do HX
« Odpowiedź #18 dnia: 30 Grudzień 2018, 22:06:38 »
drastycznie wpłynąłeś na permanentne niedogrzanie mocowania kolby.
Czy chcesz powiedzieć, że HX jest tak zaprojektowany, żeby przegrzewać wodę?

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: PID do HX
« Odpowiedź #19 dnia: 30 Grudzień 2018, 22:09:54 »
Tak.

EDIT:
Sorry, generalnie tak. Przy takiej prostej konstrukcji HX musieli zachować balans, pomiędzy rozsądnym czasem nagrzania (czyli duży przepływ w termosyfonie) a przegrzewaniem grupy i mocowania kolby (ograniczona powierzchnia styku). Skoro rozgrzanie Astorii zajmuje 30min+ to ze zmniejszonym przepływem w termosyfonie o 2/3...?

Jeszcze jest jedna kwestia. Nie jestem pewien na 100%, jednak nie wiem czy jest możliwe takie wyregulowanie termosyfonu (ograniczenie przepływu) aby uzyskać stałą temperaturę. Taką naprawdę stałą. Bo znowu to jest balansowanie na granicy bilansu cieplnego. Ile ciepła dostarczyć, a jakie są straty. Ja teraz mam wstawiony (w moim bojlerze) zwykły mały zawór kulowy. Rozgrzewałem ekspres ze 40min. Potem tak regulowałem termosyfon aby temperatura w bojlerze lekko spadała, może 0,5st.C/min. Nie udało mi się tak wyregulować aby uzyskać stała wartość. Przy zastosowaniu małego zaworu iglicowego dało by się wyregulować lepiej. Hmm może nawet cons. Ale takie zmniejszenie o 2/3 na oko, IMHO nie zadziała. Czy będzie lekko przegrzewać, czy nie dogrzewać to pewne.
« Ostatnia zmiana: 30 Grudzień 2018, 22:38:40 wysłana przez hi_aro »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: PID do HX
« Odpowiedź #20 dnia: 30 Grudzień 2018, 22:21:01 »
Czyli co, wkładamy trochę elektroniki i dodatkowy elektrozawór do HXa i mamy to co trzeba? Albo grzałkę i mamy grupę Bezzery ;).

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: PID do HX
« Odpowiedź #21 dnia: 30 Grudzień 2018, 22:32:56 »
Generalnie tak :)

HX + zawór iglicowy do wyregulowania termosyfonu + grupę Bezzera z grzałką + troszkę elektroniki (naprawdę nie dużo) i będzie bardzo sympatycznie :)

Czy do końca to co trzeba... Nie wiem. Ja potraktowałem sam wymiennik HX jako rozszerzenie objętości bojlera grupy. Zauważyłem że lepiej się zachowuje całość HX + bojler grupy na lekkim ujemnym bilansie cieplnym, a grzałka wewnątrz bojlera lekko sobie pyka.   

Opiszę więcej, jak porobię pomiary ze SCACE.
« Ostatnia zmiana: 30 Grudzień 2018, 22:43:11 wysłana przez hi_aro »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: PID do HX
« Odpowiedź #22 dnia: 30 Grudzień 2018, 23:05:38 »
Czyli wychodzi na to, że zamiast kupować ekspres lepiej jest go skonstruować z odpowiednich elementów... ;)

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: PID do HX
« Odpowiedź #23 dnia: 30 Grudzień 2018, 23:13:26 »
Jak masz manualne umiejętności, troszkę doświadczenia to lepiej robić samemu.

Jak nie wybrał bym taką drogę:
- na początek jedno bojlerowiec lub termoblock
- potem 2B
- potem już zostaje tylko Slayer, Londinium R, Decent 

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: PID do HX
« Odpowiedź #24 dnia: 30 Grudzień 2018, 23:19:31 »
Wrzucam do przeczytania parę zdań z forum Londinium. Dźwignia to  prostsza konstrukcja niż to co budujecie (bo robotę za nas robi parę kilo mosiądzu i obwód termosyfonu, i tak niestety trzeba poczekać godzinę na rozgrzanie całości) ale i tak warto się z tym zapoznać bo fajnie pokazuje to co piszecie, że trzeba temat temperatury ekstrakcji traktować kompleksowo, sam PID w bojlerze to nie wszystko. Wrzucam w wersji oryginalnej, sorry :).


we have chosen to regulate the pre-infusion pressure in order to provide a wide range of inlet water temperatures into the brew chamber, rather than regulate the inlet temperature directly because whilst a PID to measure temperature is 'precise' the readings go all over the place whereas pressure is constant, or at least stable, at any given point in the circuit

moving the pressure in the boiler is as good as useless as significant movements in the boiler pressure produce very small movements in temperature in the boiler and elevated boiler pressures will very quickly produce flash boiling in the thermosiphon circuit, which presents as a loss of thermal stability in the group temperature.

when i was using the L3 in the early days i discovered that changing the inlet pressure on the cold water line feeding the L3 had a drastic impact on the taste in the cup. this lightbulb moment was understanding that this was because we had water at very different temperatures in relatively close proximity in different parts of the system; in the core of the heat exchanger the temperature was around 125C yet a short distance away the surface temperature at the group was only 87C

when you increase the pressure in the pre-infusion circuit you are 'blowing' the 'hot' water in the core of the heat exchanger out to the puck much more rapidly and so the group has less time to suck heat out of the water and so it arrives at the puck at a higher temperature (and pressure obviously)

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: PID do HX
« Odpowiedź #25 dnia: 30 Grudzień 2018, 23:50:17 »
@pj.w
absolutna racja.

Nie chciałem zaśmiecać tego wątku i napiszę tylko kilka zdań. Śruba jako dodatkowa spirala "grzewcza" w LaMa Mini to trochę pic na wodę. Jest tylko po to aby zniwelować obniżenie temperatury i tylko trochę wspomóc stabilizację wody, po przejściu przez zawór 3-way. Znaczoną lepsze efekty uzyskuje się, gdy precyzyjnie kontrolujemy temperaturę wody w bojlerze grupy.   

Czyli to co wkleił @pj.w. Najlepiej mieć porcję wody o odpowiedniej temperaturze (zadana + offset) i nią operować.

Powiem tak, gdyby Gaggia Classic miała malutką grzałkę w grupie, była by najlepszą, najstabilniejszą maszyna na rynku do espresso. A jak ktoś by się pobawił i wstawił mały termoblock od jakiegoś automatu do kawy, jako wytwornicę pary, to był by to najlepszy ekspres w domowych warunkach ever.  I da się wypić nie tylko "prawidłową" kawę, a wzorcowe espresso po 10min od włączenia. Bez żadnych flash. Włączasz ekspres wraz kolbą. Po 6-7 min nagrzewania aplikujesz kawę, po 10 min perfekcyjne espresso.   

Ja z kolei, gdybym miał frezarkę, no chociaż tokarkę, to zrobił bym ekspres 2B na wzór grupy tej:


Kiedyś wam opowiem...
« Ostatnia zmiana: 31 Grudzień 2018, 00:09:59 wysłana przez hi_aro »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: PID do HX
« Odpowiedź #26 dnia: 31 Grudzień 2018, 01:09:01 »
Wiesz, nie uruchomiłem i pomierzyłem swojego 1B, ale mam wrażenie, że jak dorobię sterownik bazujący na doświadczeniach z Arca, to będę miał ekspres z bojlerem 0,4 l gotowy do ekstrakcji poniżej 15 minut od włączenia (gotowy, to znaczy mający nominalną temperaturę - mierzoną termofiltrem).
Arc jest gotowy poniżej 8 minut, ale 1B - co Janusz niechcący udowodnił - ma stabilniejszą temperaturę podczas ekstrakcji od termobloku.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: PID do HX
« Odpowiedź #27 dnia: 31 Grudzień 2018, 08:32:34 »
ekspres 2B na wzór grupy tej
Nie mam pojęcia co to za grupa ale kształt mocno sugeruje "strzykawkę". Tak sobie myślę, że niestabilność małych boilerów wynika z dopływu zimnej wody do układu podczas ekstrakcji. Jak go uniknąć? Uzupełnić boiler PO ekstrakcji. Przycisk zamiast pompy uruchamia tłok w boilerze, po ekstrakcji tłok się cofa zasysając świeżą wodę — czyli ekspres dźwigniowy o napędzie elektrycznym. W bonusie mamy precyzyjny pomiar przepływu.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: PID do HX
« Odpowiedź #28 dnia: 31 Grudzień 2018, 09:43:41 »
@piomic
 :brawa:
w bonusie jest kilka rzeczy.
Taki Kazak Rota z elektrycznym napędem i grzałką :)
« Ostatnia zmiana: 31 Grudzień 2018, 09:45:56 wysłana przez hi_aro »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: PID do HX
« Odpowiedź #29 dnia: 31 Grudzień 2018, 09:47:48 »
Arc jest gotowy poniżej 8 minut, ale 1B - co Janusz niechcący udowodnił - ma stabilniejszą temperaturę podczas ekstrakcji od termobloku.

Krakus, póki co ja nic takiego nie udowadniałem i nie wmawiaj mnie ani innym nie udowodnionych teorii. Jeśli już to Ty próbujesz to udowodnić opierając się raptem na jednym przykładzie. Do tego nie odpowiadając na moje pytania zawarte w innym poscie. Bo niewygodne ?

Wasze wcześniejsze dywagacje coś mi przypominają...Jakby do tego HXa wstawić mieszacz wody to byłby z tego ....BARISTA T.
cbdu...
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi