Autor Wątek: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.  (Przeczytany 16390 razy)

Offline heniekp Mężczyzna

  • Wiadomości: 225
  • Ekspres: NS Oscar, Gaggia Classic
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #45 dnia: 23 Grudzień 2018, 14:51:35 »
Teraz poczytałem o tym VOLTCRAFT.
- tylko termopara K
- piszą że zapis co 2s
- dokładność +-2st.C
- cena 218PLN
Dla mnie odpada.

No nie chodziło mi o to żeby ten konkretny model tylko o rejestrację a nie pomiar:) Ale pewnie tak dobre rejestratory są za dużo większe pieniądze.
 A jeśli chodzi o samego Voltcrafta to ma pomiar co 1 s (mam go i taki interwał sam ustawiałem, w instrukcji też napisali że co 1 s, a w opisie na stronie Conrada ktoś się jak zwykle pomylił i napisał 2 s...) 
Jeśli chodzi o  dokładność pomiaru - moim zdaniem w naszych pomiarach ważniejsza jest szybkość reakcji na zmianę temperatury i rozdzielczość od samej wskazywanej wartości temperatury, która jest w łatwy sposób do sprawdzenia i skorygowania. Być może jest rozrzut w zakresie 20 a 1200 st.C nie tylko 2 stopniowy a większy, nam to nie przeszkadza, ważne żeby nie miał znaczącego rozrzutu między np 80 a 100 st C, a takiego raczej nawet ten zestaw nie ma.
A czy wskazując 92 st mierzy faktycznie 90 czy 95 łatwo sprawdzić drugim laboratoryjnym termometrem w stabilnych warunkach temperaturowych. O występującą różnicę koryguje się wyniki z rejestracji przepływu. Tak zrobiłem, porównałem z termometrem laboratoryjnym rtęciowym o podziałce 0,2 st C   Unie różnica wynosiła zdaje się mniej niż 1 C (robiłem to jakiś rok temu)

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #46 dnia: 23 Grudzień 2018, 14:53:31 »
@Krakus,
dlatego lubię dyskusję z Takimi ludźmi jak Ty.

P.S.
@Krakus
wywaliłem PT100+przetwornik z mojego bojlera, bo nie dałem rady odfiltrować zakłóceń z niego. Teraz mam same termistory....

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #47 dnia: 23 Grudzień 2018, 15:15:27 »
No nie chodziło mi o to żeby ten konkretny model tylko o rejestrację a nie pomiar:)
@heniekp
ten model podałeś, więc do niego się odniosłem. Te +-4st.C dokładności to są max uchyby, które rzadko się zdarzają, jednak mogą! Co jeszcze jest ważne. Powtarzalność pomiaru. Jak masz amplitudę 8st.C to raz może być 93st a innym 90st.C a jeszcze innym 96st.C, przy takiej samej temperaturze mediów. Jak zrobisz 100 pomiarów i średni uchyb będzie poniżej stopnia, to dopiero można powiedzieć, że Twój rejestrator taki ma.

naszych pomiarach ważniejsza jest szybkość reakcji na zmianę temperatury i rozdzielczość od samej wskazywanej wartości temperatury,
Oba są równie ważne. Volcraft nie podaje żadnych informacji o reakcji. To może być 0,5s a może 1s. Jaka jest, wiesz dokładnie? Jakoś sprawdzałem.

Obecnie rejestruje 6 zmiennych. I patrzę się w te wykresy i nic tak naprawdę nie daje. Jedynym wiarygodnym pomiarem jest nad ciastkiem. Zrobię 5-10 strzałów i będę wszystko wiedział, gdzie dodać gdzie odjąć. A rejestrator na Arduino zrobisz za 40PLN, cztery 16bit kanały i jak wstawisz 8Gb SD kartę, to możesz zapisywać przez kilka lat. Lub z częstotliwością 50Hz jak będzie taka potrzeba.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #48 dnia: 23 Grudzień 2018, 16:50:56 »
nad ciastkiem
Nie ciesz się zbytnio przed czasem. Dotychczas pomiary robiłem profilując pompę wibracyjną tak, aby otrzymać przepływ jak przy ekstrakcji. Wodę zbierałem w odwrócony stożek ścięty z cienkiego polipropylenu. W wierzchołku stożka była termopara. Dopiero jak zrobiłem NFT (nasz forumowy termofiltr - nota bene, nazwa Scace thermofilter pochodzi od Grega Scace, autora urządzenia) to się okazało, że to zachowuje się zupełnie inaczej - primo, całkuje temperaturę wody (OK, to akurat jest logiczne, w końcu woda się musi gromadzić to i jej temperatura się uśrednia), ale secundo - wyniki bardzo zależą od stopnia rozgrzania całości. Zupełnie inaczej wygląda wykres temperatury, jak NFT jest całkiem zimny, inaczej, jak jest nagrzany, a jeszcze zupełnie inaczej, jak chwilę wcześniej przez niego zrobiłem flush i wylałem wodę.
Muszę go jeszcze przetestować na jednobojlerowcu, a na koniec porównać wyniki z ekstrakcją kawy, gdzie od spodu sitka wchodzi termopara.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #49 dnia: 23 Grudzień 2018, 17:07:39 »
Zupełnie inaczej wygląda wykres temperatury, jak NFT jest całkiem zimny, inaczej, jak jest nagrzany, a jeszcze zupełnie inaczej, jak chwilę wcześniej przez niego zrobiłem flush i wylałem wodę.
Akurat tego się właśnie spodziewam. Pisałem w wątku o bojlerze, zapięcie zimnej kolby do uchwytu, obniża temperaturę wewnątrz śruby o 0,5 st.C. a teraz nawet 1 st.C (opiszę to w tamtym wątku). Cały ten mosiężny uchwyt + spory kawałek nierdzewni ochładza się o 1 st.C.

Trzeba się wgłębić w normę WBC, czy trzeba wypinać kolbę czy nie. Zobacz ten filmik, kolba jest wpięta cały czas, tylko przed samą ekstrakcją wylewa resztki wody z sitka.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #50 dnia: 24 Grudzień 2018, 00:09:06 »
Trzeba się wgłębić w normę WBC, czy trzeba wypinać kolbę czy nie.

Nie doczytałem wcześniej:
Cytat: WBC Specification
4.2.1 Specification
The espresso machine to be tested shall be at its normal operating temperature for 1 hour prior to testing (the warm-up period).
The portafilter containing the thermometer shall be inserted into the group during the warm-up period.

Generalnie, w PDFie, który zacytowałeś na początku wszystko jest opisane dość dokładnie, łącznie z przepływem przez termofiltr i czasem, przez jaki kolba ma być wypięta z ekspresu.

EDIT: O ile się nie pomyliłem z grubością ciastka (11mm do brzegu sitka), to dysza 0,30mm daje (przy 9 barach) 52ml w filiżance w ciągu 25s.
« Ostatnia zmiana: 24 Grudzień 2018, 01:24:52 wysłana przez Krakus »

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #51 dnia: 09 Styczeń 2019, 18:53:08 »
Trzy tygodnie od zamówienia, dzisiaj dotarł do mnie termometr Uni-T UT325. W pudełku:
- 2 termopary tyk K
- przewód USB
- płyta instalacyjna.

Po pobieżnym sprawdzeniu wszystko działa całkiem sprawnie. Dołączone CD zawiera program na Windows do komunikacji z UT325. Odświeżanie danych co 1s. Jest prosty wykres w czasie rzeczywistym, który można zgrywać w postaci zdjęcia na komputer.

Dla mnie jednak ważniejsze było zapisywanie danych na komputer. W dolnej części ekranu znajduje się coś na kształt małej tabeli z możliwością eksportowania do Excel. Dla mnie bomba. W takiej formie, mamy możliwość zapisywania nie ograniczonej ilości rekordów. Ja akurat używam Open Office, jednak bez problemu można importować taki plik. Potem można już do woli mieszać...

Reakcja termometru z termoparą na zmianę temperatury mocno poniżej 0.5s.

Jak za cenę 57EUR uważam zakup za udany.
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2019, 19:19:07 wysłana przez hi_aro »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #52 dnia: 22 Styczeń 2019, 23:11:13 »
Ciekawe jest porównanie standardów WCE na przestrzeni lat. Pomiar temperatury zaparzania w roku 2005 przewidywał przepuszczenie przez termofiltr 75ml wody w czasie 25s +/-5s. W roku 2017 jest to już tylko 53g wody w ciągu 25s +/- 3s.

Chyba ukłon w stronę dwukrotności wagi naparu w stosunku do wagi ziaren.

Przy okazji, dwa termofitry Scace, z którymi się spotkałem, są przystosowane do warunków roku 2005, a nie 2017.

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #53 dnia: 23 Styczeń 2019, 12:11:27 »
Myśleliście może aby poliamid ponacinać rowkami we wzorki choinek, na to wrzucić przed pomiarem filtr w kształcie płatka kosmetycznego i w środku tam gdzie jest to wgłębienie jakiś  filterek o większej przepustowości?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #54 dnia: 23 Styczeń 2019, 12:45:06 »
A co byś chciał przez to osiągnąć?

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #55 dnia: 23 Styczeń 2019, 12:58:25 »
Możliwe że większa dokładność pomiaru temperatury. Taka izolacja pomiędzy poliamidem a grupą. Woda przechodziłaby przez taki filtr a później ciśnienie pchało by ją rowkami w stronę odplywu . Nie wiem czy ten poliamid nie zaniża temperatury pomiaru. Płaska powierzchnia poliamidu vs jakiś odbiór wody imitujący ciastko.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #56 dnia: 23 Styczeń 2019, 13:25:07 »
Możesz mieć rację, ale wszyscy do pomiarów używają termofiltra Scace. Żeby być w jakikolwiek sposób porównywalnymi, musimy używać czegoś takiego samego, albo podobnego.

A tu jest moje wersja termofiltra:





Ponieważ używam termopary typu K, a w oryginale jest typu T, porównałem w moim Arcu oba termofiltry (dzięki @Antonio za udostępnienie). Wyniki, jak widać, są dość porównywalne. Nie porównywałem w ECMie, bo jeszcze nie spidowany.



Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #57 dnia: 23 Styczeń 2019, 13:44:14 »
Czytałem o standardach wbc i też myślałem o tych porównaniach. Jednak zauważ że na wszystkich wykresach są spadki temperatur po kilku sekundach i skąd się biorą? Na początku sonda łapie temperaturę wody wypływającej z grupy, do momentu napełnienia pf-a. Później następuje jej spadek z powodu ochładzania przez poliamid i stopniowy wzrost wraz z wymianą wody w pfie. Wedlug mnie aktualna metoda wce zaniża faktyczną temperaturę przed ciastkiem. Dodatkowo zagięta sonda przy poliamidzie może pobierać zaniżoną temperaturę  wody spływającej przy płaskiej powierzchni. Wydaje mi się że przy użyciu takiego filtra temperatura na wykresie byłaby raczej wyższa.
« Ostatnia zmiana: 23 Styczeń 2019, 14:50:12 wysłana przez Mireksm »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #58 dnia: 23 Styczeń 2019, 13:50:41 »
Wiesz, te wykresy akurat mają pokazać porównanie obu termofiltrów. Górka na początku jest częściowo do zniwelowania ustawieniami regulatora ekspresu - zwróć uwagę, że to jest termoblok, a nie bojler. Jak spiduję jednobojlerowca ECM, to gdzie trzeba wrzucę wyniki.

Co do zagięcia sondy - jeden z termofiltrów taką ma, drugi (Scace) ma termoparę prostą. W moim jest ciastko z poliamidu, w Scace - diabli wiedzą z czego. Ciastko przed pomiarem jest nagrzane.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #59 dnia: 23 Styczeń 2019, 14:26:39 »
@Krakus
jaką średnicę ma płaszcz w SCACE?.
I jaka jest objętość stożka (podtoczenie) SCACE vs. NFT?

Skok w dół po kilku sekundach upatruję w bezwładności termobloku + położenie czujnika temperatury w bloku.

Co do różnic wykresów wygląda na +- 0,3 st.C. tu myślę, że chodzi o przewodność cieplną ciastka. To należało by prześledzić na większej ilości prób. Na różnych temperaturach zadanych. Powiedzmy przy 85st. vs 95st. Jeżeli amplituda przy 95 będzie większa niż z obecnych pomiarów (93st), to było by to.

Jednak nie ma co się tym przejmować. Zastosowany przez Ciebie poliamid PA06 mieści się w zakresie normy.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi