Autor Wątek: Eureka Mignon Single Dose - zablokowana regulacja grubości mielenia  (Przeczytany 836 razy)

Offline qvx Mężczyzna

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM, Bialetti Venus 2tz i 6tz
  • Młynek: Eureka Oro Mignon Single Dose, Nivona CafeGrano 130
Witam,

Około miesiąc temu zakupiłem swój pierwszy ekspres kolbowy i młynek - Lelit Anna PL41TEM oraz Eureka Oro Mignon Single Dose.

Do młynka dokupiłem też dodatkowe pokrętło, które miało służyć do dokładniejszej regulacji grubości mielenia (wydrukowane na drukarce 3D - sprzedawca na liście kompatybilnych urządzeń podał mój model młynka). Przez pierwsze 3 tygodnie, młynek z wymienionym pokrętłem sprawował się dobrze, jednak któregoś dnia, gdy próbowałem zmienić ustawienie na delikatnie grubsze, okazało się że pokrętło jest pęknięte. Pomyślałem, że trudno - będę musiał wrócić do oryginalnego.

Kiedy próbowałem zamontować oryginalne pokrętło, zauważyłem, że na śrubie na której powinno być zamontowane, znajduje się złota metalowa część, która była na tyle wysoko, że zasłaniała niemal całą śrubę (wystawał może 1 mm śruby), co uniemożliwiało nakręcenie na nią pokrętła. Wtedy użyłem kombinerek, aby dokręcić tę złotą część, tak aby odsłonić większą część śruby. Niestety tym razem przesadziłem w drugą stronę i zakręciłem tę część na tyle mocno, że nie jestem w stanie jej odkręcić - prędzej kombinerki ją zarysowują.

Pisałem do serwisu w sklepie, w którym kupiłem młynek, ale odpowiedzieli, że nie podejmą się takiej naprawy nawet pogwarancyjnie.

Czy ktoś jest w stanie coś poradzić?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Eureka Mignon Single Dose - zablokowana regulacja grubości mielenia
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Grudzień 2023, 09:45:40 »
Na pewno można tą część dokupić.
https://support.wholelattelove.com/hc/en-us/article_attachments/14483571072659

Pewnia ta, ale w serwisie CI powiedzą dokładnie.
2311.0029
GUARNIZIONE POMELLO MIGNON
MIGNON KNOB SEAL
€ 1,10


Także, jak dokręciłeś ręką to i odkręcisz. Jak zniszczysz nakrętkę to dokupisz nową.
« Ostatnia zmiana: 28 Grudzień 2023, 09:49:18 wysłana przez pj.w »

Offline qvx Mężczyzna

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM, Bialetti Venus 2tz i 6tz
  • Młynek: Eureka Oro Mignon Single Dose, Nivona CafeGrano 130
Odp: Eureka Mignon Single Dose - zablokowana regulacja grubości mielenia
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Grudzień 2023, 11:47:19 »
Na pewno można tą część dokupić.
[link]

Pewnia ta, ale w serwisie CI powiedzą dokładnie.
2311.0029
GUARNIZIONE POMELLO MIGNON
MIGNON KNOB SEAL
€ 1,10

Wygląda na to, że część o tym numerze, to gumowa uszczelka, która znajduje się na samym pokrętle.

Offline heniekp Mężczyzna

  • Wiadomości: 225
  • Ekspres: NS Oscar, Gaggia Classic
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Eureka Mignon Single Dose - zablokowana regulacja grubości mielenia
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Grudzień 2023, 14:24:45 »
Mnie ten element wygląda na wkładkę gwintową które stosuje się w elementach z tworzywa (nacięty w samym tworzywie sztucznym gwint byłby nietrwały), więc to prawdopodobnie jest element który wypadł z tego dokupionego plastikowego pokrętła które pękło, a wkładka została na gwincie i jest już tam niepotrzebna. Więc trzeba ją odkręcić ze śruby całkowicie i nakręcić oryginalne pokrętło

Offline qvx Mężczyzna

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM, Bialetti Venus 2tz i 6tz
  • Młynek: Eureka Oro Mignon Single Dose, Nivona CafeGrano 130
Odp: Eureka Mignon Single Dose - zablokowana regulacja grubości mielenia
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Grudzień 2023, 15:17:31 »
Mnie ten element wygląda na wkładkę gwintową które stosuje się w elementach z tworzywa (nacięty w samym tworzywie sztucznym gwint byłby nietrwały), więc to prawdopodobnie jest element który wypadł z tego dokupionego plastikowego pokrętła które pękło, a wkładka została na gwincie i jest już tam niepotrzebna. Więc trzeba ją odkręcić ze śruby całkowicie i nakręcić oryginalne pokrętło

Hmm, może i masz rację. W każdym razie próbowałem po raz kolejny odkręcić tą część i nie da rady. Może gdybym wyjął cały silnik z obudowy razem z mechanizmem regulacji, to byłbym w stanie coś więcej zrobić. Widziałem, że niektórym udało się do tego dostać, np. tutaj: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=10967.msg237940#msg237940

Zastanawiam się czy przesunięcie tej dolnej nakrętki na śrubie jakoś by pomogło, ale trochę się obawiam, że mógłbym coś uszkodzić przy wyjmowaniu silnika - niektóre z kabli podłączonych do bazy wyglądają jakby były połączone na stałe. Chyba że tylko częściowo wysunę silnik, bez odłączania kabli.

Offline heniekp Mężczyzna

  • Wiadomości: 225
  • Ekspres: NS Oscar, Gaggia Classic
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Eureka Mignon Single Dose - zablokowana regulacja grubości mielenia
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Grudzień 2023, 18:18:27 »
Ja bym ją naciął Dremelem i zdjął ze śruby bez rozkręcania reszty.

Offline qvx Mężczyzna

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM, Bialetti Venus 2tz i 6tz
  • Młynek: Eureka Oro Mignon Single Dose, Nivona CafeGrano 130
Odp: Eureka Mignon Single Dose - zablokowana regulacja grubości mielenia
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Grudzień 2023, 22:24:29 »
Wysunąłem częściowo silnik i przekręciłem nakrętkę, tak żeby poluzować sprężynę, ale to nie pomogło - nadal jest taki sam opór.

Ja bym ją naciął Dremelem i zdjął ze śruby bez rozkręcania reszty.

Raczej nie będę samodzielnie robił takich rzeczy. Chyba po prostu poszukam jakiegoś innego serwisu, ale dziękuję za rady.

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Eureka Mignon Single Dose - zablokowana regulacja grubości mielenia
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Grudzień 2023, 08:52:13 »
Spróbuj nakręcić dwie nakrętki na tę śrubę i trzymać za nie jakimiś szczypcami a drugimi odkręcić tę "złotą" wkładkę.

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 792
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Eureka Mignon Single Dose - zablokowana regulacja grubości mielenia
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Grudzień 2023, 09:50:12 »
Dobry pomysł, albo naciąć kontówką trzpień z gwintem, zablokować płaskim wkrętakiem i odkręcić złotą wkładkę. Wykręcanie powinno naprawić uszkodzony gwint, jeżeli nie to pozostaje narzynka.




Offline heniekp Mężczyzna

  • Wiadomości: 225
  • Ekspres: NS Oscar, Gaggia Classic
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Eureka Mignon Single Dose - zablokowana regulacja grubości mielenia
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Grudzień 2023, 16:59:38 »
Nakrętki ani nacinanie śruby nie są potrzebne do zablokowania jej, bo ona już nie może się obracać - blokuje ją przed obrotem połączenie z dźwignią ustaląjącą położenie silnika (i dolnego żarna). Jakby miała możliwość obrotu regulacja takim pokrętłem nie działałaby.

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 792
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Eureka Mignon Single Dose - zablokowana regulacja grubości mielenia
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Grudzień 2023, 17:30:54 »
Ok. Czyli zatarł się ten mosiężny element - wpust.
Problem w tym, że może być miękki i chwytając mocno zaciskamy go na gwincie. Można spróbować zacisnąć trytkę, nawinąć dodatkowy obrót i wtedy spróbować odkręcić. Siła działa wtedy stycznie do krawędzi, co daje lepsze przyłożenie.


« Ostatnia zmiana: 29 Grudzień 2023, 17:51:24 wysłana przez fill »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi