Autor Wątek: Zawór trójdrozny jescze raz  (Przeczytany 1305 razy)

Offline jgx

  • Wiadomości: 67
Zawór trójdrozny jescze raz
« dnia: 07 Grudzień 2023, 09:08:45 »
Cześć mam prośbę  - czy mógłby ktoś na załączonym zdjęciu zaznaczyć mi konkretnie zawór trójdrożny? Czy to jest ten zaworek zaraz za pompą który zaznaczyłem na czerwono czy jest to zaworek nadcisnieniowy a trójdrożny to jeszcze co innego?
Zdjęcie to przykładowe z innego wątku przedstawiające bebechy Ascaso Basic - ja używam innego staruszka ale o bardzo podobnej budowie z zaworkiem grzybkowym w grupobojlerze zamiast klasycznego OPV i takim zaworkiem za pompą o który pytam a z którym mam problem (chyba) ale o tym za chwile, na razie chciałem się dowiedzieć o ten zawór:
[
« Ostatnia zmiana: 07 Grudzień 2023, 09:19:42 wysłana przez jgx »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Zawór trójdrozny jescze raz
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Grudzień 2023, 09:31:22 »
Elektrozawór trójdrożny to ten czarny, prostopadłościenny z przyłączonymi trzema białymi wtyczkami.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline jgx

  • Wiadomości: 67
Odp: Zawór trójdrozny jescze raz
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Grudzień 2023, 11:39:29 »
Dziękuję za odpowiedz - w takim razie czym jest i jaką funkcje pełni zawór który pokazuje na czerwono na fotce - tym razem to wnętrze mojego prostego staruszka. Wydaje mi się że po ostatnim odkamienianiu jakby było mniejsze ciśnienie na kolbie tzn. na 100% jest mniejsze poprostu kawa leci mniejszym strumieniem, żeby napełnić filiżankę do tej samej ilości co zwykle potrzeba ciut więcej czasu (mielenie, kawa itd. oczywiście bez zmian) Czy dobrze rozumuje że to zaworek nadciśnieniowy który z kilkunastu bar które daje pompa musi obniżyć ciśnienie na 8-9 które idzie do bojlera (reszta jest oddawana z powrotem do zbiornika)? Podczas ekstrakcji ten strumień powrotny do zbiornika jest ciągły i dość duży, czy tak ma być? Co by się stało gdyby zaślepić "drogę" powrotną do zbiornika i całe ciśnienie pompy skierować do bojlera? Cyba nie tędy droga? A można bo go wywalić i wstawić jakiś zawór trójdrożny klasyczny?
« Ostatnia zmiana: 07 Grudzień 2023, 11:45:27 wysłana przez jgx »

Offline kawu

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: moka,
Odp: Zawór trójdrozny jescze raz
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Grudzień 2023, 11:06:45 »
Ten na ostatniej fotce wygląda jak rozkręcany i być może regulowany OPV.
Nie pokusiłeś się o odkręcenie?

Offline jgx

  • Wiadomości: 67
Odp: Zawór trójdrozny jescze raz
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Grudzień 2023, 18:01:29 »
Już wszystko jasne.  Ten zaworek to po prostu nad wymiarowy/nadciśnieniowy zaworek pompy który stosowany jest w wielu tanich ekspresach - jego koszt to 25 zeta wiec kupuje i wymiennie. W moim ekspresie nie ma ani zaworu trójdrożnego ani klasycznego opv - jego (opv) role pełni zaworek grzybkowy ze sprężynką na wyjściu grupy na sitko
« Ostatnia zmiana: 10 Grudzień 2023, 18:04:04 wysłana przez jgx »

Offline jgx

  • Wiadomości: 67
Odp: Zawór trójdrozny jescze raz
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Grudzień 2023, 18:57:13 »
Potrzebuje pomocy  - zainspirowany kolegą Krakus który z powodzeniem dokładał do swojego Arc opv pomyślałem że zamiast tego plastykowego zaworku który chce (musze) wymienić wstawie klasyczny opv z regulacją np. taki od Lelita jak na fotce. Tylko jest jeden problem - normalnie po dołożeniu tego opv zaleca się usuniecie zaworka grzybkowego który mam w grupie. Ale u mnie się nie da bo mój ekspres nie ma zaworu trójdrożnego  - woda z pompki idzie do bojlera i dalej nie na elektrozawór i na grupę (wtedy nie było by problemu) tylko bezpośrednio z bojlera poprzez rurkę przelewową która jest do połowy wysokości bojlera idzie poprzez zaworek grzybkowy na prysznic. Mam nadzieje ze to jasne - dlatego nie mogę grzybkowego usunąć bo po prostu ograniczę pojemność bojlera  - do wysokości rurki przelewowej (wszystko powyżej przeleje się bez grzybka.
Pytanie - jakie może być ciśnienie podczas ekstrakcji przy takiej konstrukcji z zaworkiem grzybkowym ze sprężynką w grupie - to będzie porównywalne jak z opv wiec np ok 9 bar czy dużo mniejsze? Może ktoś kiedyś mierzył - szkoda że nie mam kolby z manometrem a w Częstochowie nie mam gdzie (chyba) tego zmierzyć, chyba że ktoś tu jest z Czewy i ma kolbę z manometrem?
Jak myślicie można zastąpić ten plastykowy zaworek (który tak naprawdę jest prymitywnym opv bez regulacji) na taki jak pokazałem?
« Ostatnia zmiana: 11 Grudzień 2023, 19:04:52 wysłana przez jgx »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi