Autor Wątek: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?  (Przeczytany 32115 razy)

Offline andrzejglowacki

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Ascaso Basic, DeLonghi Magnifica ESAM 4000.B
  • Młynek: 1zpresso JX-Pro
jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« dnia: 20 Marzec 2018, 11:54:49 »
Witam.
Powiedzcie mi jakie piece do palenia kawy polecacie.
Czy ktoś posiada piec BESCA i może dać opinię. Jest to Turecka firma.
Interesje mnie zakup pieca na 5 kg wsadu z mozliwością zapisu i odtworzenia profilu palenia kawy. Oczywiście istotna jest dla mnie również cena.

Z góry dziękuję za pomoc.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Marzec 2018, 13:21:50 »
Po co kupować w Turcji, jak można dziś dostać piec made in Poland o jakości Probata?

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Marzec 2018, 13:29:34 »
$ vs $$$
Polskie maszyny są dużo lepsze ale i kosztują dużo więcej niż tureckie. Inna jakość, inny pułap cenowy .

Offline andrzejglowacki

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Ascaso Basic, DeLonghi Magnifica ESAM 4000.B
  • Młynek: 1zpresso JX-Pro
Odp: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Marzec 2018, 16:04:51 »
O ile dobrze pamiętam to różnica w cenie była ok 15k-20k wiec całkiem sporo. Chodzi o producenta piecy z Piły?
Są jeszcze jacyś producenci których możecie polecić?
Nie bedę ukrywał że zalezy mi na dobrym piecu ale nie chcę też za dużo przepłacać. Piec jest i tak dużą inwestycją a jeszcze są potrzebne inne maszyny np. Sampler do wypalania probek czy zgrzewarka do opakowań.
Nie liczę już nawet zielonego ziarna i opakowań.
Coś możecie polecić? Zwracam sie bo wiem że macie wieksze doświadczenie i wiedzę.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Marzec 2018, 16:50:35 »
Panie Andrzeju, tutaj jest nie inaczej jak w życiu - żeby był tani i niezawodny, żeby miał profilowanie, żeby była też opcja tostowania kanapek i prania z wirowaniem... Bycie w temacie nic nie pomoże ;) Można spróbować ebay w Niemczech, aż tak daleko nie ma na odbiór/transport.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Marzec 2018, 17:12:54 »
Rzuciłem okiem na te tureckie piece i zdziwiło mnie to że mają bardzo duże zapotrzebowanie na energię. Nie jest to różnica 10-20% ale dużo więcej .

Offline andrzejglowacki

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Ascaso Basic, DeLonghi Magnifica ESAM 4000.B
  • Młynek: 1zpresso JX-Pro
Odp: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Marzec 2018, 18:10:20 »
W specyfikacji mam napisane 1,66kW.
To jakie zuzycie energi jest normalnie?

Offline andrzejglowacki

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Ascaso Basic, DeLonghi Magnifica ESAM 4000.B
  • Młynek: 1zpresso JX-Pro
Odp: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Marzec 2018, 18:23:25 »
Piec polskiej firmy Coffed na 5kg zasypu kosztuje 77k a to jednak jest trochę dużo jak dla mnie na początek. :/

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Marzec 2018, 18:31:54 »
Prąd prądem ale zobacz specyfikacje palnika gazowego, 25kW mocy w piecu ze wsadem 5kg kawy. Probat korzysta z palnika tej mocy do ogrzewania pieca ze wsadem 12kg.

Offline sccoty Mężczyzna

  • Wiadomości: 313
  • Ekspres: Nuova Personal 1
  • Młynek: Mahlkonig ek43, mazzer SJ Timer Mod, Mazzer Major Timer Mod
Odp: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Marzec 2018, 20:20:36 »
Koszta inwestycji nie są małe ale też trzeba brać pod uwagę umiejętności wpylania i korzystania ze sprzętu jak już ktoś pisze że jest to dużo a jeszcze najważniejsze ziarno do kupienia to ja bym przemyślał porywanie się z motyką na słońce Oczywiście inicjatywa super ale... . Może lepiej zlecić komuś wypalenie pod własnym logo ?

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Marzec 2018, 20:56:01 »
O ile dobrze pamiętam to różnica w cenie była ok 15k-20k wiec całkiem sporo. Chodzi o producenta piecy z Piły?
Są jeszcze jacyś producenci których możecie polecić?
Nie bedę ukrywał że zalezy mi na dobrym piecu ale nie chcę też za dużo przepłacać. Piec jest i tak dużą inwestycją a jeszcze są potrzebne inne maszyny np. Sampler do wypalania probek czy zgrzewarka do opakowań.
Nie liczę już nawet zielonego ziarna i opakowań.
Coś możecie polecić? Zwracam sie bo wiem że macie wieksze doświadczenie i wiedzę.


Piec jest..PODSTAWOWĄ inwestycją. To będzie Pana towarzysz na długie lata i fajnie byłoby..móc go pokochać :-).
Na Pana miejscu rozważyłabym ofertę Coffed. Nie wiem, czy piec jest bez zarzutu, ale przynajmniej serwis jest blisko. Producent remontował Probaty vintage i sprzedawał je w Azji a to dość wymagający rynek . Firma działa od lat i pomysł konstrukcji własnego pieca nie wziął się z księżyca.. Opracowano sposób połączenia z Artisanem i nie trzeba będzie (tak jak my) włamywać się do panelu..

Ja KOCHAM mój piec (GW15)  i dla mnie on jest najlepszy. Może kosztował sporo, ale nie żałujemy inwestycji. Nie polecam marki Giesen jako takiej , bo nasz piec ma unikalne rozwiązania, z którymi producent nie ma nic wspólnego. Życzę Panu powodzenia, bo praca roastera jest piękna.
« Ostatnia zmiana: 20 Marzec 2018, 20:58:48 wysłana przez Elka »

Offline StaSZek Mężczyzna

    • MixCoffee
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 70
    • www.mixcoffee.pl
  • Ekspres: Victoria Arduino Black Eagle Gravitech
  • Młynek: Mythos One
Odp: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Marzec 2018, 16:35:56 »
@Elka dlaczego nie polecasz Giesena samego w sobie?
Pozdrawiam,
StaSZek


Roaster w Palarni Kawy MixCoffee

www.dobrakawa.eu

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Marzec 2018, 17:19:48 »
Czy Giesen sam w sobie daje wsparcie dla projektu Artisan? Nie daje, więc niech spada ;). Takiego wsparcia udzielają już inni producenci, np. Probat i Coffed właśnie. My musieliśmy sami sobie takie wsparcie zbudować, wcześniej demontując wprowadzające w błąd filtry w torach pomiarowych temperatur. Bez wsparcia, a nawet wbrew producentowi, zmieniliśmy ustawienia PLC. Pisałem tym na forum Home Barista w temacie o mistrzostwach świata Roasters Challenge.
« Ostatnia zmiana: 21 Marzec 2018, 17:24:32 wysłana przez Antonio »

Offline andrzejglowacki

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Ascaso Basic, DeLonghi Magnifica ESAM 4000.B
  • Młynek: 1zpresso JX-Pro
Odp: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Marzec 2018, 18:14:48 »
ok, a co myślicie o Toperze? Wiem, że piec jest sercem palarni i jest to duży wydatek. Z żoną marzymy żeby otworzyć palarnię, jednak ciężko ze środkami. Na cały sprzęt możemy przeznaczyć 100 tys. ale z racji że będzie to dotacja to w te kwoty nie jest wliczany VAT. I zapłacić 20 tysięcy VATu jest ciężko. Tak wiem że ten VAt będzie do zwrotu po 60 dniach. Chodzi o to że zamawiając piec z Turcji nie zapłacimy ani VATu ani cła. przez co większą część pieniędzy możemy przeznaczyć na zgrzewarkę do opakować i inny sprzęt.
Mam jeszcze jedno pytanie, czy kupione przez Was piece posiadają możliwość zapisania i odtworzenia profilu palenia kawy?
Może znacie jeszcze jakiegoś polskiego producenta piecy, albo firmę robiącą piece zagranicą które nie są tak drogie jak probat. Nie powiem cena 5kg Probata ok 27 tys. euro to trochę dużo.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: jaki piec do palenia kawy? zna ktoś firmę BESCA?
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Marzec 2018, 20:31:06 »
ok, a co myślicie o Toperze? Wiem, że piec jest sercem palarni i jest to duży wydatek. Z żoną marzymy żeby otworzyć palarnię, jednak ciężko ze środkami. Na cały sprzęt możemy przeznaczyć 100 tys. ale z racji że będzie to dotacja to w te kwoty nie jest wliczany VAT. I zapłacić 20 tysięcy VATu jest ciężko. Tak wiem że ten VAt będzie do zwrotu po 60 dniach. Chodzi o to że zamawiając piec z Turcji nie zapłacimy ani VATu ani cła. przez co większą część pieniędzy możemy przeznaczyć na zgrzewarkę do opakować i inny sprzęt.
Mam jeszcze jedno pytanie, czy kupione przez Was piece posiadają możliwość zapisania i odtworzenia profilu palenia kawy?
Może znacie jeszcze jakiegoś polskiego producenta piecy, albo firmę robiącą piece zagranicą które nie są tak drogie jak probat. Nie powiem cena 5kg Probata ok 27 tys. euro to trochę dużo.


Zgrzewarka to bardzo mały wydatek w porównaniu z piecem. Panie Andrzeju, pisze pan, że marzą Państwo o otwarciu palarni: skoro tak, to ja zaczęłabym raczej od samplera. Czy mieli Państwo kiedykolwiek do czynienia z procesem palenia kawy: tak praktycznie? Wiedzą Państwo, skąd pozyskacie ziarna i czego będziecie w nich szukać oraz jakimi sposobami? Jakie jest minimum logistyczne u różnych dostawców, ile kosztuje paleta dobrego ziarna? Ile zrobicie próbnych profili palenia, zanim znajdziecie taki, jaki spełni Wasze oczekiwania? Ile ziarna potencjalnie zmarnujecie i jakie to wygeneruje koszty?

Ta praca jest bardzo piękna i jest ciągłą przygodą, pod warunkiem że się pokocha to zajęcie. Myślę, że inaczej przerażą Państwa klęski..np. przy nieudanym wypalaniu ziaren. Jeśli budżet jest tak bardzo ograniczony, czy są gotowi Państwo na naukę metodami prób i błędów? Czy jeśli coś pójdzie nie tak, podniesiecie się i będziecie dalej próbować? :-)

Jesteście poszukiwaczami Przygód czy preferujecie stabilność   W tym zawodzie (jak się okazuje po latach) nie piec jest największą inwestycją, ale nauka i ciągłe gromadzenie doświadczeń. Warto mieć trochę wolnych środków, żeby móc zainwwestować w kawy, które stanowić będą warsztat i poligon doświadczalny. Ja nie na wszystkich kawach na początku zarabiałam. Niektóre odmiany botaniczne czy rozmiary ziaren kupowałam w celu nabycia doświadczenia. Antonio zarabiał a ja bawiłam się z różnymi rozmiarami i kształtami ziaren z Indonezji, z dobrej plantacji a więc bardzo drogich. Nie bardzo liczyłam, ile zarobię: chciałam wypalić grade AA, żeby przygotować się do palenia Pacamar.  I teraz, po ośmiu latach pracy z 4 rodzajami pieców i (chyba) tysiącami różnych ziaren..kawa wciąż mnie potrafi zaskoczyć. Każda nowa kawa jest dla mnie wyzwaniem.

Czy któreś z Państwa jest dobrym baristą? Jak ocenicie rezultaty swojej pracy? Czy potraficie porozmawiać o piecach? Coś o nich czytaliście? Wiecie, co to jest reakcja Maillarda, retencja cieplna pieca, kondukcja czy konwekcja? Jeśli Wam smakują jakieś kawy, to kto je wypalił i na jakim piecu?  Czy ta osoba jest zadowolona ze swego narzędzia pracy?

Ja lubię tradycyjne, ciężkie piece o dużej retencji cieplnej. Bęben mojej palarki musi być wykonany z solidnego tworzywa. Chcę mieć możliwość zmiany obrotów bębna, chcę mieć wpływ na airflow. Praca musi być wygodna: dlatego korzystam z wirtualnej klawiatury Artisana. Muszę mieć proces pod kontrolą: więc pracuję z nawigatorem. Każdą moją komendę wydaną z wirtualnej klawiatury system potwierdza głosem i znakiem na krzywej. Każda zmiana parametrów palenia zostaje zapisana.

Kupując piec, szukałabym solidnej i stabilnej (cieplnie) konstrukcji a jednocześnie łatwości zarządzania procesem.
Kryterium cenowe jest chyba najgorszym z możliwych..

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi