Autor Wątek: Saeco Lirika OTC - wypadający blok zaparzający  (Przeczytany 6973 razy)

Offline Chab

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Saeco Lirika
Saeco Lirika OTC - wypadający blok zaparzający
« dnia: 05 Sierpień 2020, 11:33:34 »
Witam,

Mam następujący problem z ekspresem Saeco Lirika One Touch Cappucino.
Jak tylko nacisnę przycisk robienia kawy, blok zaparzający zostaje wypchnięty z ekspresu, a nawet wystrzelony. Wygląda to tak:
https: //youtu.be/fUXs2viZ26s (uwaga trzeba skleić link bo nie mogę załączyć)
Jak docisnę i przytrzymam blok ręką i nacisnę przycisk robienia kawy to czuję bardzo dużą siłę wyrzucającą blok, ale jak już ustąpi to jest w stanie zrobić normalnie kawę do końca. Jednak czuć i słychać wtedy głośne trzaski w pewnych momentach na końcu i na samym początku jak narasta ta siła.
Blok dobrze umyty. Jakieś pomysły?



Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Saeco Lirika OTC - wypadający blok zaparzający
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Sierpień 2020, 07:04:18 »
Wyjmij blok zaparzający i zrób zdjęcie strony, którą wkładasz do ekspresu, oraz samej wnęki w ekspresie, gdzie montujesz blok.

Offline Chab

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Saeco Lirika
Odp: Saeco Lirika OTC - wypadający blok zaparzający
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Sierpień 2020, 18:54:15 »
Zdjęcia.

Wydaje mi się że odpowiedzialny jest za to ten żółty zatrzask w bloku bo posiada rodzaj klina gdzie może powstać siła wypychająca blok.

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Saeco Lirika OTC - wypadający blok zaparzający
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Sierpień 2020, 23:29:59 »
Na tych ujęciach wszystko wygląda dobrze. Z jakiegoś powodu żółty element, który powinien się zatrzasnąć w ekspresie, nie robi tego lub wypina w trakcie ruchu bloku do góry. Nie trzymaj kciuka na przycisku "press" w trakcie wkładania bloku i upewnij się, że słychać charakterystyczne kliknięcie. Być może to tylko taki odlew, ale upewnij się, że miejsce zaznaczone na niebiesko to nie pęknięcie.

Offline Chab

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Saeco Lirika
Odp: Saeco Lirika OTC - wypadający blok zaparzający
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Sierpień 2020, 07:24:14 »
Nie ma tam pęknięcia, takie zdjęcie wyszło.
Jak jeszcze potestowałem to jednak ten żółty zatrzask dobrze zaklikuje moim zdaniem.
Blok zostaje wypychany dołem a zatrzask jakby próbuje go utrzymać. Jak przytrzymam dół bloku to idzie normalnie, jednak słychać trzaski jakby coś w bloku blokowało ale silnik i tak jest w stanie przekręcić na siłę. Jak nie trzymam to oś bloku się ześlizguje z wałka napędowego. Obstawiam że coś nie tak jest z blokiem, ale nie wiem jak zasymulować sekwencję ruchów poza ekspresem.
Może nagram jeszcze jeden filmik wieczorem.

Offline Chab

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Saeco Lirika
Odp: Saeco Lirika OTC - wypadający blok zaparzający
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Sierpień 2020, 18:20:55 »
Ok, rozkimiłem o co tu chodzi i co jest przyczyną.

Otóż przyzczyną jest spasowanie wałka głownego bloku oraz wału napędzającego blok.
Jak widać na zdjęciach wielowypust na bloku posiada długie wypusty zaczynające się stożkowo. To samo na wałku napędzającym, dość długie wpusty zaczynające się stożkiem (czy fazą, mniejsza o to). Po złożeniu bloku punkty styku praktycznie w całości przebiegają na tych stożkach, zamiast po krawędziach równoległych względem siebie, a stożki mają tylko ułatwić montaż.
Przy każdym uruchomieniu ekspresu, silnik próbuje najpierw łapać "zero" kręcąc silnikiem na maksa w kierunku przeciwnym niż powinno przebiegać parzenie. W normalnym przypadku napotyka na opór po czym poznaje że może rozpoczynać cykl parzenia i zaczyna kręcić się zgodnie z działaniem mechanizmu bloku. Ponieważ zazębiebienie bloku przebiega po stożku a siła wałka napędzającego jest dość duża powstaje siła wyrzucająca blok z ekspresu.
Wałek napędzający nie wchodzi w pełni w wał bloku.
Teraz pytanie dlaczego powstał ten defekt, czy był od początku?
Wałek bloku posiada około 1-2mm luzu osiowego wystaczającego by połączenie nie zaszło w pełni.
Wałek napędowy posiada niewielki luz osiowy.
Moja teoria jest taka że wałek napędowy wystaje za mało z obudowy ekspresu nie pozwalając na pełne zazębienie mechanizmu, a do tej pory pracował dosłownie na granicy przyczepności. Wystarczyło minimalne powiększenie luzu na bloku by ujawnić ten problem.
Czy jest mi w stanie ktoś zmierzyć u siebie ile mm wystaje wał napędzający z obudowy ekspresu? Czy to możliwe że wał zapadł się do wewnątrz? Nie jestem w stanie wyciągnąć go ręcznie a nie chcę rozbierać całości bo gwarancja (chociaż pewnie nie uwzględnia zużycia mechanicznego którego nawiasem mówiąc tutaj nie ma)

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Saeco Lirika OTC - wypadający blok zaparzający
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Sierpień 2020, 20:37:48 »
W sumie to dopiero teraz obejrzałem filmik z youtube. Jak dla mnie to blok zdecydowanie nie jest zapięty, zbyt energicznie wyskakuje.

Offline Chab

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Saeco Lirika
Odp: Saeco Lirika OTC - wypadający blok zaparzający
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Sierpień 2020, 21:29:34 »
Jak pisałem powyżej jest na pewno zapięty, dlatego właśnie tak energicznie wyskakuje bo zatrzask mocno trzyma a wałek wypycha blok z ekspresu. Siła napędu jest jednak bardzo duża i blok wystrzeliwuje z zatrzasku.

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 317
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: Saeco Lirika OTC - wypadający blok zaparzający
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Sierpień 2020, 13:23:03 »
Sprawdź ,czy znacznik na obudowie i żółtym wałku się pokrywają ( z drugiej strony ).

Offline Chab

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Saeco Lirika
Odp: Saeco Lirika OTC - wypadający blok zaparzający
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Sierpień 2020, 19:46:15 »
Znacznik jest ok. Nawet jak nie będzie, to będzie problem z włożeniem bloku, a nawet jak wejdzie to silnik i tak ustawi blok w pozycji zerowej po włączeniu cyklu parzenia.
Potrzebuję teraz wiedzieć jak bardzo wystaje wałek z obudowy i ewentualnie wymyślić jakiś sposób żeby blokować blok od spodu.

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 317
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: Saeco Lirika OTC - wypadający blok zaparzający
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Sierpień 2020, 21:11:20 »
W moim , wystaje z bloku zaparzacza 4mm żółtego wałka ale ma jeszcze dwa mm luzu,czyli może wystawać 6mm  kawka

Offline Chab

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Saeco Lirika
Odp: Saeco Lirika OTC - wypadający blok zaparzający
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Sierpień 2020, 21:14:03 »
A ile w ekspresie?

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 317
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: Saeco Lirika OTC - wypadający blok zaparzający
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Sierpień 2020, 21:23:38 »
Z ekspresu wystaje odrobinę ponad 1cm a luzu prawie nie ma.Nie mam czym dokładniej zmierzyć.

Offline Chab

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Saeco Lirika
Odp: Saeco Lirika OTC - wypadający blok zaparzający
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Sierpień 2020, 21:39:31 »
To u mnie podobnie na bloku a w ekspresie wałek wystaje na 10mm i ma do 2mm luzu osiowego czyli do 12mm może wystawać ale na pewno tego nie zrobi bo siła wciska go na minimum. Z tych wystających 10mm to 5mm fazy, to samo na bloku. Zakładając że pomiędzy blokiem a ekspresem jest jeszcze ze 3mm szczeliny oznacza to że zazębienie pracuje praktyczniena fazkach tak jak przewidywałem. Ten układ jets ewidentnie skopany bo wałek ma wpusty jeszcze z 10mm wgłąb ekspresu, to samo w bloku, spokojnie możnaby wsunąć z 10mm więcej wałka do środka.
Czy po stronie ekspresu nie ma tam wewnątrz jakiejś regulacji wysunięcia wałka? Można gdzieś dostać jakiś schemat tego ekspresu?

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Saeco Lirika OTC - wypadający blok zaparzający
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Sierpień 2020, 06:31:43 »
Nie ma, zresztą wygląda prawidłowo. Gdybyś miał prawidłowo zapięty blok, to gwarantuję Ci, że przy tak energicznym jego wykoczeniu coś by się połamało.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi