Autor Wątek: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).  (Przeczytany 10372 razy)

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #30 dnia: 07 Wrzesień 2018, 07:16:16 »
Swoją drogą.. pytam o ekspres który zrobi szybko kawę (kiedy mam czas - mogę użyć kawiarki)  a wy piszecie o ekspresach które sie nagrzewają 30-45min
Nagrzewanie ekspresu to nie jest przygotowanie kawy, przynajmniej większosć użytkowników tego nie liczy.
Rano właczam ekspres, wezmę prysznic, zrobię milion innych rzeczy i ekspres się sam nagrzewa.
Przecież nie stoisz 30-45 minut przy ekspresie i patrzysz na niego jak się nagrzewa.
Samo przygotowanie kawy jest bardzo szybkie.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #31 dnia: 07 Wrzesień 2018, 08:06:10 »
Albo jeszcze prościej - programowane gniazdko przez wifi, ustawiasz czas włączenia na np. na 40 min przed budzikiem i po temacie.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #32 dnia: 07 Wrzesień 2018, 08:29:28 »
To już zależy od ekspresu. Te z elektroniką raczej się nie włączą.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #33 dnia: 07 Wrzesień 2018, 08:31:32 »
Zostawiasz włączony, raczej wszystkie w tym budżecie mają zwykłe przyciski do włączania ;)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #34 dnia: 07 Wrzesień 2018, 08:54:38 »
Nowa Silivia też? W końcu sama się wyłącza po 30 min wiec zakładał bym że to nie jest włącznik tylko przycisk.

Offline burlap

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: DB, AP
  • Młynek: Specialita
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #35 dnia: 07 Wrzesień 2018, 09:07:33 »
Są ekspresy, które mają zwykłe włączniki, ale można zaprogramować w nich czasowe wyłączenie (np. niektóre modele Profitec z PID). Być może Silvia też tak ma.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 859
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #36 dnia: 07 Wrzesień 2018, 09:18:02 »
Nowej Silvii nie da się uruchomić z programatora nie ma również możliwości ustawiania czasu. A mechaniczny programator, z obrotową tarczą ubił mi dwa PIDy REX-100, a dokładnie rezystory na wejściu zasilania. Naprawa stosunkowo prosta ale dla 99% współczesnego społeczeństwa nie do przeskoczenia. Od tego czasu z rezerwą podchodzę do programatorów w połączeniu z urządzeniami z elektroniką.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #37 dnia: 07 Wrzesień 2018, 09:20:02 »
W przypadku  systemu eco z RS E trzeba pewnie było by ustawić gniazdko z czasówką tak aby po tych nieszczęsnych 30 minutach nastąpiło ponowne włączenie ekspresu ale ponieważ tam jest przycisk wracający po włączeniu RS do pierwotnego położenia myślę że opiera się on o przekaźnik więc całe rozwiązanie z programatorem pewnie nie będzie działać, ech te pseudo ekologiczne rozporządzenia unijne  :picardpalm:

Ps. A tak na marginesie to autor wątku pewnie napisał nam pożegnalny post, ale nam nawtykał  :hihihi: i zapewne stracił już zainteresowanie tematem skoro okazało się że nie da się kupić zestawu do espresso tak tanio jak kapsułkowca i zrobić najwyższej jakości kawy tak szybko jak zalewajki w szklance  :jezyk:

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #38 dnia: 07 Wrzesień 2018, 09:23:47 »
W sumie... 18 g kawy i 40 ml wody zalane w FP może coś dać... Parę kropel się wyciśnie :smiech: Choć powiem szczerze, że tu chyba większą robotę by zrobiło Prismo niż ekspres...

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #39 dnia: 07 Wrzesień 2018, 10:03:37 »
po zakończeniu kariery z kawą rozpuszczalną zakupiłem ekspres nescaffe dolce gusto - dla mnie do robienia espresso oraz dla gości, którzy piją latte czy cappuccino.
Moje preferencje są dość ścisłe.. przeglądałem posty na forum, lecz dalej nie zostały rozwiane wszystkie moje wątpliwości.
Na ekspres chciałbym przeznaczyć max 1500zł. Wszelkie bajery typu dotykowe wyświetlacze, bluetooth etc. nie są dla mnie istotne.
Ekspres musi oczywiście robić świetne espresso i na tym głównie mi zależy. Ponadto latte od czasu do czasu dla dziewczyny:)

Jak dla mnie dywagacje zbędne. Krótko i na temat. W świetle tego co czytam powinien to być termoblok zapewniający szybkie nagrzewanie. W tym przedziale cenowym ASCASO BASIC, ARC Black & Inox lub Graef (lub podobne). BASIC i ARC - czas nagrzewania do osiągnięcia 100 st. C to 1,5 minuty. Grupa kawowa rozgrzewa się w tym samy czasie co termoblok. Nagrzanie portafiltra to przepuszczenie przez niego filiżanki gorącej wody i po 5 - 10 minutach można parzyć kawę.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #40 dnia: 07 Wrzesień 2018, 10:27:50 »
Janusz termoblok to rozwiązanie przecudnej urody ale gdzie młynek jeśli całość budżetu idzie na ekspres? Jaki sens ma kolba bez młynka?

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #41 dnia: 07 Wrzesień 2018, 10:44:31 »
Są ekspresy, które mają zwykłe włączniki, ale można zaprogramować w nich czasowe wyłączenie
A są i takie które mają przyciski i elektronikę i w nich samych można ustawić czy mają się włączyć o danej godzinie.

Offline burlap

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: DB, AP
  • Młynek: Specialita
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #42 dnia: 07 Wrzesień 2018, 10:58:11 »
w nich samych można ustawić czy mają się włączyć o danej godzinie
Przypuszczam, że powinny takie być. Masz jakieś przykłady (nie licząc automatów)?

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #43 dnia: 07 Wrzesień 2018, 11:18:01 »
Breville BES900/920/Oracle i cale powiązane towarzystwo pod innymi nazwami.
Nastawia się godzinę i jak w trakcie godziny od tego czasu nikt kawy nie zrobi ekspres się wyłącza.
Także mam to u siebie ale w sumie nie używam. Zanim zrobię i zjem śniadanie ekspres jest i tak już nagrzany.
A jak rano nie zdążę wypić kawy to nie dla tego że brakło czasu na przygotowanie ale na wypicie.
« Ostatnia zmiana: 07 Wrzesień 2018, 11:22:07 wysłana przez Bacek »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #44 dnia: 07 Wrzesień 2018, 11:58:01 »
Janusz termoblok to rozwiązanie przecudnej urody ale gdzie młynek jeśli całość budżetu idzie na ekspres? Jaki sens ma kolba bez młynka?

Proponowałbym odwrócić tym razem zakupy. Najpierw ekspres z termoblokiem. Nie młynek. BASIC i ARC mają na wyposażeniu pięć sitek. Są w tym dwa sitka supercrema. Na początek można na nich robić kawę z mielonek sklepowych, kaw mielonych z palarni i dozbierać do młynka. Są jeszcze dwa wyjścia. Pierwsze - kupić młynek używany. Trafi się taki na pewno za ok. 300 zł. Drugie wyjście - ekspres kupić za gotówkę a młynek na raty 10 x 0%. Rata miesięczna wyjdzie ok. 80 zł. Chyba da się przeżyć...
« Ostatnia zmiana: 07 Wrzesień 2018, 12:00:04 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi