Autor Wątek: pomoc w wyborze zestawu do espresso do 8-9 tys.  (Przeczytany 5269 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: pomoc w wyborze zestawu do espresso do 8-9 tys.
« Odpowiedź #15 dnia: 27 Październik 2021, 14:41:21 »
Uważam że mniejsza średnica portafiltra pomaga uzyskać "fajne" espresso z mniejszej dozy niż z grup 58mm, ale to tylko taka moja osobista perspektywa
Moja też.
》tertium non datur《

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: pomoc w wyborze zestawu do espresso do 8-9 tys.
« Odpowiedź #16 dnia: 27 Październik 2021, 15:23:40 »

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1124
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: pomoc w wyborze zestawu do espresso do 8-9 tys.
« Odpowiedź #17 dnia: 27 Październik 2021, 21:04:20 »
Bezzera MAGICA S MN PID + Ceado e6p. Używam z zadowoleniem ekspres tej marki (wyższy model Matrix) od roku. Pełna satysfakcja. Magica jest takim optymalnym ekspresem za przyzwoite pieniądze. HX, PiD. Dobrze wykonany. Z młynka również będziesz zadowolony, dobry przemiał, cicha praca, dobre wykonanie, optymalne gabaryty do domu. Polecam.
Możesz również rozważyć Profitec’a Pro 500, podobna cena, doba jakość, HX, PiD.
[emoji106]
« Ostatnia zmiana: 27 Październik 2021, 22:56:28 wysłana przez MacJaro »
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: pomoc w wyborze zestawu do espresso do 8-9 tys.
« Odpowiedź #18 dnia: 27 Październik 2021, 21:29:59 »
W tej klasie ekspresów masz też podobnej jakości ekspres BELLEZZA INIZIO V Leva, INIZIO R lub wyższy model FRANCESCA Leva.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: pomoc w wyborze zestawu do espresso do 8-9 tys.
« Odpowiedź #19 dnia: 29 Październik 2021, 10:54:25 »
@miros_  - przy kwocie ok 9000 należy bardzo dobrze się zastanowić nad wieloma kwestiami. Czy przede wszystkim ma być szybko (np. obsługa gości), a przy tym powtarzalnie? Wg mnie ekspres z HX-em jest denerwujący ze względu na niestabilność temperatury w grupie, nawet jak jest PID, to nic to nie daje - poczytaj wątki o termometrze w grupie E61. Z tego względu rozglądałbym się za dual boiler - tam temperatura jest raczej stabilna, a pary jest dużo i z regulacją ciśnienia (tutaj niech właściciele DB potwierdzą, to ja mam HX).
Czy często zmieniasz kawy, czy też kupujesz paczkę 1kg i używasz dopóki się nie skończy. To może mieć znaczenie przy wyborze młynka - single dose, timer, czy waga.
Napisz przede wszystkim czy sprawa nadal aktualna.

Offline miros_

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Bellezza Bellona; Ascaso Dream
  • Młynek: G-RISTO ZF64W; Ascaso i-2 mini
Odp: pomoc w wyborze zestawu do espresso do 8-9 tys.
« Odpowiedź #20 dnia: 29 Październik 2021, 14:34:17 »
Dziękuję wszystkim za sugestie i rady. Na razie najbliższy jestem wyboru ekspresu DB (Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, Profitec pro 300, BELLEZZA Bellona) + młynek G-RISTO PRO ZF64 lub Fiorenzato f64. Nie wiem jak wygląda retencja w tych młynkach. O G-RISTO PRO ZF64 jest mało informacji natomiast Fiorenzato f64 jest trochę duży.

Offline mikus Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: Bellezza Bellona
  • Młynek: ZF64W
Odp: pomoc w wyborze zestawu do espresso do 8-9 tys.
« Odpowiedź #21 dnia: 29 Październik 2021, 17:15:05 »
Używam ZF64W już od prawie roku i jestem z niego zadowolony. Czekam teraz na Bellone więc jak przyjdzie to tym bardziej bede mógł coś powiedzieć o zestawie (:
Jakbyś miał blisko do Wroclawia to zapraszam na kawkę (:

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka


Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: pomoc w wyborze zestawu do espresso do 8-9 tys.
« Odpowiedź #22 dnia: 29 Październik 2021, 21:06:55 »
@mikus Ty używasz ZF64 W a więc inaczej mówiąc G-RISTO z programowaniem wagi zmielonej kawy. G-RISTO PRO ma programowany czas mielenia. Podobnie jak F64 EVO. Retencja jest niewielka - rzędu 2 gram.
Oprócz Bellony ekspresem 2B jest także BELLEZZA Francesca. Ekspres bardziej klasyczny z dwoma litrowymi bojlerami ze stali nierdzewnej plus PID.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline idolw

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Chemex, French Press
  • Młynek: Niche Zero
Odp: pomoc w wyborze zestawu do espresso do 8-9 tys.
« Odpowiedź #23 dnia: 29 Październik 2021, 22:42:36 »
Moj zestaw Profitec Pro 300 + Niche Zero wychodzi chyba w Twoim budżecie. Polecam. Spokojnie obsłużysz swoje wymagania. Ekspres jest gotowy w 8 minut i jestem bardzo zadowolony. O młynku jest milion stron, czytania starczy na czas oczekiwania. Warto tylko dokupić Kribli Grabli i dwa dzbanki do mleka (mały i duzy) i koniec listy zakupowej. Przy Kribli NPF niepotrzebny, bo daje gwarancje sukcesu, więc te 300pln jest na kawę.

skansen

  • Gość
Odp: pomoc w wyborze zestawu do espresso do 8-9 tys.
« Odpowiedź #24 dnia: 29 Październik 2021, 23:02:38 »
Nie bardzo widzę mielenie kawy dla 8 osób młynkiem SD...

Offline popcorn

  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: pomoc w wyborze zestawu do espresso do 8-9 tys.
« Odpowiedź #25 dnia: 30 Październik 2021, 00:02:12 »
Nie bardzo widzę mielenie kawy dla 8 osób młynkiem SD...
Wystarczy popuścić nieco wodze wyobraźni i można to prawie zobaczyć ;).
Czy tylko dlatego, że mogą do Ciebie przyjść goście i chciałbyś ich poczęstować np. piwem, musisz kupić nalewak? Nie wyobrażasz sobie otwarcia 8 butelek i przelania zawartości do szklanek? O wiele łatwiej i szybciej można przesypać odmierzone uprzednio 18g kawy do młynka, a dla 8 osób to może być tylko 4 porcje.

Chyba przesadzasz, jeśli twierdzisz, że to jakieś szczególne wyzwanie... :mhh:
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

skansen

  • Gość
Odp: pomoc w wyborze zestawu do espresso do 8-9 tys.
« Odpowiedź #26 dnia: 30 Październik 2021, 00:10:37 »
Dla 8 gości na pewno bym zorganizował beczkę z piwem a nie bawił się w jakieś butelki, kto by to potem odnosił :)

Wracając do kawy. Założyciel wątku chce skrócić czas przygotowania. Stąd moja wcześniejsza sugestia - zapewniający mocną parę HX (najlepiej z programowaniem - stąd propozycja Oscara) i jakiś dobry, szybki młynek OD...

Po tym jak trochę poużywałem młynków SD (miałem w kuchni Niche, Eurekę SD, G-IOTA) wiem, że następnym młynkiem będzie młynek OD - Ceado E37S, albo coś podobnego :)
« Ostatnia zmiana: 30 Październik 2021, 00:22:19 wysłana przez skansen »

Offline popcorn

  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: pomoc w wyborze zestawu do espresso do 8-9 tys.
« Odpowiedź #27 dnia: 30 Październik 2021, 01:03:30 »
Oczywiście, jeśli ktoś nie potrzebuje często zmieniać mielonej kawy, to dużo z uroków młynka SD blednie.
Akurat sam jestem przed kupnem młynka i mimo iż 90% robionej teraz kawy to espresso, a jakieś okazyjne napady fantazji mogę załatwić ręczniakiem, to najprawdopodobniej kupię właśnie młynek SD.
Nie rozumiem idei gigantycznego hoppera w domu i jestem gotów poświęcić te 4 dodatkowe sekundy na każdorazowe zasypanie kawy, w zamian za estetykę i całą resztę.

Na pewno nie mam takiego doświadczenia jak Ty ze sprzętami kuchenno - gastronomicznymi, czy odwrotnie ;), ale chyba zacznę od tej strony i najwyżej kiedyś zmienię zdanie.

P.S. Sądząc po neonie u Ciebie w kuchni to musisz mieć tam duży ruch ;), więc może faktycznie potrzebujesz szybkiego młynka miotla.
 
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: pomoc w wyborze zestawu do espresso do 8-9 tys.
« Odpowiedź #28 dnia: 30 Październik 2021, 01:12:46 »
Heh to może poczekaj 2-3 miesiące i cyknij Arco2+1, tzw early bit ma przyjść 15 stycznia ;) żartowałem bierz eurekę mignon specjalitę albo ceado e6 albo jak są hajsy ceado 37s młynek ważniejszy niż podajnik wody, choć to on robi lans hehe

Offline idolw

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Chemex, French Press
  • Młynek: Niche Zero
Odp: pomoc w wyborze zestawu do espresso do 8-9 tys.
« Odpowiedź #29 dnia: 30 Październik 2021, 05:16:06 »
Nie bardzo widzę mielenie kawy dla 8 osób młynkiem SD...

Ja mam kawe poporcjowaną w słoiczki po 15 gramów i po prostu odkręcam i wrzucam. Stojak ze słoiczkami kosztował poniżej 100pln, ale trzeba mieć na niego miejsce. Miewam zamówienia na 8 kaw i nie mam problemu, stad nawet o tym nie pomyślałem.
W Profitecu jest dość mały prześwit pod grupą - wagę bedziesz chciał niską. Acaia Lunar pasuje, kosztuje niestety też.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi