Autor Wątek: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.  (Przeczytany 5200 razy)

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #30 dnia: 29 Październik 2021, 09:14:26 »
Czemu ostatnio wielu użytkowników lubi "nabroić w temacie"? Tu bez propozycji i argumentów, jedynie przyjść i namieszać nic nie wnosząc do w sumie zamkniętego już tematu.
Załóżmy 14g dozy x zalecany na tym forum uzysk 2.5 = 35g dla mnie to jedno solidne espresso pod jedno pyszne cappucino.
Przecież dobrze wiesz że to podwójne espresso. A to że, Ty lubisz takie cappucino niekoniecznie musi sprawdzić się u innych.
Kiedyś miałem kupowac GC, ale od użytkowników dowiedziałem się, że między I a każdym kolejnym espresso należy odczekać przynajmnej 4 minuty  aby temperatura się ustabilizowała.
4 minuty przy 6 podwójnych szotach licząc po Twojemu zmieścisz się w 30 minutach nie w godzinie bo w trakcie stabilizowania z nudów będzie można przygotowywać dozy i spieniać choćby "smigiełkiem". Mocno naciągana "teoria bez praktyki".
Na Gaggii Classic? Doświadczenie tu wiele nie pomoże przy takim bojlerze i takiej ilości pary. Po każdym spienianiu należy dopuścić wody do bojlera i znowu czekać na nagrzanie.
Zgadza się łatwo nie będzie spienić wielu dzbanków kawy. Ale przy takich obliczeniach to i automat będzie wydawał kawy MLECZNE w takim samym czasie. A i jeszcze dolicz czas na uzupełnianie wody i mleka.
Młynkiem będzie spieniał, bo przecież młynek najważniejszy 
Twoje płaskie żarna minimum 64mm na pewno tak potrafią!

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #31 dnia: 29 Październik 2021, 10:04:03 »
Przecież dobrze wiesz że to podwójne espresso.

Dla mnie objętościowo to jest pojedyncze. Tutaj nie ma czego dzielic na 2.

4 minuty przy 6 podwójnych szotach licząc po Twojemu zmieścisz się w 30 minutach

A gdzie jeszcze spienianie mleka ekspresem? Albo bedzie wydawal po kolei, espresso, mlekao, wydawka, czekanie. Albo espresso x6 30minut, + 6x mleko. No może w 45 minut się zmieści jak nabierze dośiwdczenia.
Jeśli będzie wydawał po kolei wtedy każdy gość otzryma dobre cappucino, ale po kolei, najpier I, potem I już wypije, wtedy przyniesie II dla 2 gościa, drugi zdąży wypić, wtem na stół trafi 3 cappucino. itd.... Porażka. Połowę spotkania spędzi w kuchni a nie daj Boże którys gość poprosi o kolejną porcję cappu ;).
Tak to na Gaggi będzie wyglądać.

Ale przy takich obliczeniach to i automat będzie wydawał kawy MLECZNE w takim samym czasie. A i jeszcze dolicz czas na uzupełnianie wody i mleka.

Na mojej Nivonie 756 6 kaw mlecznych cappucino 120ml wydam w około 7-8minut.
« Ostatnia zmiana: 29 Październik 2021, 10:16:50 wysłana przez lukaszt2004 »

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #32 dnia: 29 Październik 2021, 10:50:58 »
Tak to na Gaggi będzie wyglądać.
a na Oscarze wcisnąłby przycisk start, stop by był automatyczny bo zadany czasowo, nie używasz shot timera, wagi itd. W tym czasie na luzie sobie spieniasz mleko w dużym dzbanku na dwa cappu, nie martwisz się ekstrakcją, ot zerkniesz sobie kątem oka czy ładnie leci. W 10 min wyda na luzie te 6 cappu.
No ale "mądre" głowy poleciły Klasika, bo młynek ważniejszy. W Klasiku dobre espresso to efekt przypadku, w Oscarze to norma.
Ludzie powielają tą patologię z młynkiem, nawet na głównej stronie forum wisi :picardpalm: Kiedyś to się trzymało kupy bo praktycznie nie było dobrych domowych młynków, gastro to były krowy, do tego drogie, nieergonomiczne.

Offline michal.za

  • Wiadomości: 17
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #33 dnia: 29 Październik 2021, 10:59:01 »
Zdajecie sobie sprawę, że przysłowiowi goście to nie koneserzy kawy, którzy będą z refraktometrem badać kawę? Jak zrobię mleczną kawę z nieidealnym espresso to się nie posr... (mam nadzieję).

Trochę luzu :)

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #34 dnia: 29 Październik 2021, 11:03:37 »
Jak zrobię mleczną kawę z nieidealnym espresso to się nie posr... (mam nadzieję).
Posr... to się jak będziesz robił te 6 kaw na Klasiku, pół biedy espresso i będziesz wtedy musiał mieć baaardzo dużo luzu. :)
Ja mam luz, głupota ludzka mnie często wytrąca z tego stanu, ale generalnie luz.

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #35 dnia: 29 Październik 2021, 11:04:50 »
Jeśli chcesz szybko robić kawy mleczne, bez używania dodatkowych gadżetów, to na jednoboilerowcu będzie to trwało. Radzę posłuchać rad kolegów.... Oczywiście można spieniać np. french pressem, ale wtedy ciężko jednocześnie robić kawę....

Offline michal.za

  • Wiadomości: 17
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #36 dnia: 29 Październik 2021, 11:08:52 »
Ekspress jest głównie dla mnie, do espresso, czasem americano.

Posr... to się jak będziesz robił te 6 kaw na Klasiku, pół biedy espresso i będziesz wtedy musiał mieć baaardzo dużo luzu.
Ja mam luz, głupota ludzka mnie często wytrąca z tego stanu, ale generalnie luz.

Luz aż wycieka:)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #37 dnia: 29 Październik 2021, 11:11:26 »
No to zdecydowałeś się już na tę GC czy nadal szukasz ? Bo jak się zdecydowałeś to po co to bicie piany w tym wątku ?
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline michal.za

  • Wiadomości: 17
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #38 dnia: 29 Październik 2021, 11:13:49 »
Wybrałem, kupiłem i jestem zadowolony. A po co dalej bicie piany? Trzeba by zapytać luzaków :P

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #39 dnia: 29 Październik 2021, 11:14:54 »
Dobre ! :ok:
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #40 dnia: 29 Październik 2021, 11:25:15 »
Jak zrobię mleczną kawę z nieidealnym espresso to się nie posr... (mam nadzieję).
😅🤣😂
👍
》tertium non datur《

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #41 dnia: 29 Październik 2021, 13:42:43 »
pół biedy espresso i będziesz wtedy musiał mieć baaardzo dużo luzu. :)
Ja mam luz, głupota ludzka mnie często wytrąca z tego stanu, ale generalnie luz.

Ja niestety mam tak samo jak michal.za. Czasami chyba trzeba komuś pozwolić zmierzać prosto w przepaść aby nabył doświadczenia. Połamie się, to następnym razem posłucha dobrych rad.

Wybrałem, kupiłem i jestem zadowolony. A po co dalej bicie piany? Trzeba by zapytać luzaków :P

To my Cię zapytamy za trzy miesiące czy nadal będziesz zadowolony.

Święta się zbliżają, gości się naschodzi.  :evil: 

« Ostatnia zmiana: 29 Październik 2021, 13:46:00 wysłana przez lukaszt2004 »

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #42 dnia: 29 Październik 2021, 15:28:41 »
Wybrałem, kupiłem i jestem zadowolony.
w takim razie miłej zabawy i smacznego :)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #43 dnia: 29 Październik 2021, 20:23:33 »
w takim razie miłej zabawy i smacznego
Dokładnie. @michal.za już wybrał ekspres, a Wy dalej mu trujecie.
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi