Autor Wątek: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?  (Przeczytany 9284 razy)

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #45 dnia: 14 Październik 2021, 17:20:44 »
Robiłem, robiłem nawet pomiar bicia dolnego żarna (osiowo na krawędzi) mikrometrem. Idelnie nie jest, lepiej niż w MSJ. O ile dobrze pamietam coś w granicach 0.07mm. Ale p®oba flamastrem w MSJ dawała niepowtarzalne wyniki - tzn górne żarna było zauważalnie niestabilne.
W Cesaido różnica jest taka, ze gwint jest dłuższy i bez sprężyn, ale mimo wszystko siedzi to stabilniej. Dla mnie idealne rozwiązanie to ruch dolnego żarna, który można wg mnie łatwiej ustabilizować osiowo, górne żarna stałe. Chyba tak robi Ceado. To takie moje przemyślenia na podstawie skromnych doświadczeń z dwoma (tylko) młynkami.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #46 dnia: 14 Październik 2021, 17:33:09 »
Dla mnie idealne rozwiązanie to ruch dolnego żarna, który można wg mnie łatwiej ustabilizować osiowo, górne żarna stałe. Chyba tak robi Ceado.

Tak właśnie robi Mazzer, Fiorenzato etc. oraz Ceado (to ta sama szkoła). Dolne żarno wiruje,  górne jest dociskane pierścieniem nastawczym. Inne rozwiązanie byłoby nielogiczne.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10555
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #47 dnia: 14 Październik 2021, 19:37:28 »
W przypadku E5/6P jest podobnie jak w Mazzerach i Fiorkach, ale młynki z serii E37 mają inną już konstrukcję -- silnik wraz z dolnym żarnem i układem mocującym/regulującym górnego żarna stanowi całość, "pływającą" w obudowie. Silnik nie jest na sztywno sprzężony z obudową. Ceado przywiązuje sporą wagę do testów osiowości, podobno.
« Ostatnia zmiana: 14 Październik 2021, 19:39:47 wysłana przez Antonio »

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #48 dnia: 14 Październik 2021, 22:24:00 »
Tak właśnie robi Mazzer, Fiorenzato etc. oraz Ceado
Ruch osiowy dolnego żarna. Nie mieszałbym logiki z mechaniką.
Chodziło mi właśnie o rozwiązanie E37, dzięki Antonio.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #49 dnia: 14 Październik 2021, 22:58:30 »
Nie mieszałbym logiki z mechaniką.
Chodziło mi właśnie o rozwiązanie E37, dzięki Antonio.

Mechanika nie może by sprzeczna z logiką,  w tym sensie "mieszanie" jest konieczne. Rozwiązanie w młynkach Ceadao  serii 3xx  dotyczy mocowania, jak pisze Antonio i   też zakłada, że silnik jest na dole  obracając sprzężonym z nim  dolnym żarnem. Odwrotnie rozwiązanie (silnik "od góry") byłoby pozbawione logiki właśnie. Jeszcze inna bajka to systemy poziome,  młynki w kształcie "maszynek do mięsa".  Podobno najdoskonalsze.  :taniec:

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #50 dnia: 06 Grudzień 2021, 16:30:16 »
Wystarczy spojrzeć na schemat,  w Mazzerach osiowość jest akurat wzorcowa, co w połączeniu z dużą  masą (MSJ waży 13 kg)  i sztywnością obudowy (grube aluminium) redukuje drgania, a to ma kolosalny wpływ na jakość  przemiału.

Luzów na gwincie nie ma, bo jest on wykonany  w elemencie  mosiężnym, gwint jest zresztą dość drobny, więc trzeba uważać przy wkręcaniu.  Ponadto górne żarno osadzone jest na trzech  sprężynkach, które dociskają z określoną elastycznością górne żarno do dolnego.

Miałeś ten młynek w rękach, czy to wrażenia z oglądania schematów :)

Ustawiony pod kawiarkę
https://youtube.com/watch?v=cchP_mafZDI&feature=share




« Ostatnia zmiana: 06 Grudzień 2021, 16:35:17 wysłana przez pietro »

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #51 dnia: 07 Grudzień 2021, 01:05:16 »
Miałeś ten młynek w rękach, czy to wrażenia z oglądania schematów

Chociażby wczoraj  rozkręcałem,  łącznie z dolnym żarnem i czyściłem.
 
Ten Mazer  z filmu "ustawiony pod kawiarkę" chyba ma ocierające się o siebie żarna, taki przynajmniej czasem wydobywał się dźwięk. Pewnie usłyszę, że to nic nie szkodzi.  :lol2:

Ja kiedy skręcam  żarna to  w celu  ustawienia  poziomu zero  (punktu styku żaren) i zaznaczenia tego na pierścieniu flamastrem trudno zmywalnym. Nie włączam młynka dopóki nie odkręcę pierścienia do starego ustawienia, ale przecież każdy może robić jak chce, najwyżej będzie miał stępione żarna i dobry powód do kupienia nowych.   

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #52 dnia: 07 Grudzień 2021, 09:19:45 »
Pięknie odwracasz kota ogonem ;)

Taki dzwięk ocierających się żaren, wydobywa się właśnie po delikatnym ruszeniu pierścieniem regulującym na którym według Ciebie
 "Luzów na gwincie nie ma, bo jest on wykonany  w elemencie  mosiężnym, gwint jest zresztą dość drobny, więc trzeba uważać przy wkręcaniu.  Ponadto górne żarno osadzone jest na trzech  sprężynkach, które dociskają z określoną elastycznością górne żarno do dolnego."


Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 787
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #53 dnia: 07 Grudzień 2021, 12:35:17 »

Taki dzwięk ocierających się żaren, wydobywa się właśnie po delikatnym ruszeniu pierścieniem regulującym na którym według Ciebie


No i wszystko  porządku. Nastawa pierścienia w którym dźwięk ocierania ginie jest zawsze punktem startowym (powiedzmy punkt zero ) do powrotu ustawień przemiałów - zwykle mówimy wtedy o kalibracji.
Sama kalibracja w oparciu o dźwięk ocierających się żaren to jednak słabe rozwiązanie. Robiłem kiedyś „ślepe testy” kalibracji (skokowej ) na  Baratza Vario, a potem Forte w oparciu o dźwięk ocierających się żaren i byłem bardzo zdziwiony,  jak różne literki odpowiadające za drobne ruchy żaren ustawiałem jako punkt zero.

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #54 dnia: 07 Grudzień 2021, 12:50:09 »
Widzę że zaszło tu nieporozumienie, ja nie kalibruje w ten sposób młynka, a do styku, zablokowania żaren jest daleko, na filmie młynek jest ustawiony pod kawiarkę i nie kręcę pierścieniem w celu zmiany grubości mielenia, tylko lekko naciskam góra dół, aby zobrazować że nawet przy większym odstępie, lekkie naciśnięcie na pierścień regulacyjny prowadzi do sądząc po dźwięku, do ocierania się żaren, co przeczy teorii "braków luzów na gwincie"
« Ostatnia zmiana: 07 Grudzień 2021, 12:52:39 wysłana przez pietro »

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 787
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #55 dnia: 07 Grudzień 2021, 13:12:20 »
Ok, zrozumiałem o co ci chodzi

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6193
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #56 dnia: 07 Grudzień 2021, 14:56:01 »
co przeczy teorii "braków luzów na gwincie
No wiesz.. masz młynek z luzami na gwincie i jeszcze się tym chwalisz?  Wstydź się.. :mrgreen:

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #57 dnia: 07 Grudzień 2021, 15:43:38 »
 :ogien: Płonnę ze wstydu jak ksiądz podczas palenia wiedźminki na stosie    :-) Ale jak to mawiają lokalni wieszcze " nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło" przy okazji przyjrzałem się dokładniej i okazało się, że problem stanowi śrubka zabezpiczająca w pierścieniu regulacyjnym, po jej wykręceniu na gwincie dalej jest luz, ale żarna już się nie ocierają  miotla
« Ostatnia zmiana: 07 Grudzień 2021, 17:05:15 wysłana przez pietro »

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1104
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #58 dnia: 07 Grudzień 2021, 18:05:23 »
Fiorenzato podobnie jak Mazzer mają archaiczny sposób mocowania żaren, ja bym się w to nie pchał.

Dzięki temu żarna w tych młynkach  osadzone są stabilnie, wprasowane właściwie,  w dość sporą masę obudowy.  Nie wiem komu i z jakiego powodu miałby  przeszkadzać taki sposób osadzenia żaren? 

Polecam osobiste zapoznanie się z nowymi Mazzerami.
Nowe młynki Mazzera od Jolly V Pro w górę to młynkowy high-end. Precyzja przemiału wow, wykonanie, materiały użyte do produkcji. Miałem z nimi do czynienia cały dzień.
W nowych modelach Mazzer przeprojektował żarna i są tego efekty. Chętnie bym „przytulił” nowego Major’a z żarnami 83 mm, ale zapewne skończy się Jolly V Pro 64 mm, bo inaczej rozwód murowany   :lol2::lol2:
« Ostatnia zmiana: 07 Grudzień 2021, 18:08:00 wysłana przez MacJaro »
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #59 dnia: 08 Grudzień 2021, 01:35:37 »
@pietro

"lekko naciskam góra dół, aby zobrazować że nawet przy większym odstępie, lekkie naciśnięcie na pierścień regulacyjny prowadzi do sądząc po dźwięku, do ocierania się żaren, co przeczy teorii "braków luzów na gwincie".


 Ok. ale jednakowoż pamiętaj, że piszesz o swoim  młynku Mazzer Mini. Jeśli tak jest u ciebie to coś nie tak, no właśnie,  może są te luzy na gwincie?  Masz ten młynek od nowości? Gwint jest w porządku, był czyszczony przy okazji okresowej konserwacji młynka? Pierścień powinien wkręcać się i wykręcać z minimalnym  oporem, ale gładko. Kiedy  to robię nie stwierdzam najmniejszych oznak luzów, młynek pracuje u mnie siódmy rok,  codziennie.  Moje uwagi dotyczyły konstrukcji  gastro,  jak MSJ i  jego technicznej repliki Fiorenzato F5.

„Płonę ze wstydu jak ksiądz podczas palenia wiedźminki na stosie”.

Gwoli ścisłości, nie licząc Hiszpanii  stosy najczęściej płonęły w Europie północnej, protestanckiej.  Ostatni stos na ziemiach obecnie polskich zapłonął w protestanckich Prusach w pierwszej połowie XIX wieku; spalono wówczas jako czarownicę katoliczkę o polskich korzeniach.
 
„ … problem stanowi śrubka zabezpieczająca w pierścieniu regulacyjnym, po jej wykręceniu na gwincie dalej jest luz, ale żarna już się nie ocierają”.


Ale co się naocierały to ich, a właściwie twoje (pieniądze na nowe żarna). :ups:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi