Autor Wątek: Wygoda korzystania z ekspresu automatycznego na co dzień  (Przeczytany 2291 razy)

Offline PrzM

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Aeropress, Bialetti Musa 1tz
  • Młynek: Hario Mini Slim Pro, Melitta Calibra
Wygoda korzystania z ekspresu automatycznego na co dzień
« dnia: 14 Październik 2021, 13:58:13 »
Dotychczas już sporo czytałem forum i dużo się nauczyłem ale w końcu czas zacząć się udzielać :)
Na strychu w domu znalazłem ekspres automatyczny DeLonghi ECAM 23.463.b, właściwie nieużywany. Dotychczas piłem kawę z Aeropressu, podczas ostatniego pobytu we Włoszech polubiłem też espresso i kupiłem sobie kawiarkę Bialetti Musa 1tz. W domu jestem jedyną osobą pijącą kawę (2-4 dziennie), czasem są goście, ale nimi bym się tu nie kierował. Czy warto używać tego ekspresu automatycznego czy lepiej zostać przy aeropressie i kawiarce? Z jednej strony kusi mnie możliwość zrobienia kawy "na szybko" bez odrywania się od pracy czy dziecka, ale z drugiej czytałem, że z czyszczeniem takich ekspresów jednak też jest dużo zabawy.
« Ostatnia zmiana: 14 Październik 2021, 14:58:31 wysłana przez PrzM »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Wygoda korzystania z ekspresu automatycznego na co dzień
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Październik 2021, 16:00:15 »
Na początek to co z tego wyjdzie będzie nieporównywalne w smaku do tego co teraz robisz i pijesz.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Wygoda korzystania z ekspresu automatycznego na co dzień
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Październik 2021, 16:00:31 »
Pobaw się, oceń o to przecież chodzi w kawie ;-) Daj znać jakie masz wnioski.

Offline msz38

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: v60, switch, aeropress
  • Młynek: Wilfa Uniform
Odp: Wygoda korzystania z ekspresu automatycznego na co dzień
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Październik 2021, 08:28:42 »
Moim zdaniem warto, ale to sprawa bardzo indywidualna. Bardzo.
Od paru dni jestem właścicielem Nivony i kupiłem go, bo paru znajomych użytkuje i po jakimś czasie stwierdziłem, że kawa z tych Nivon smakuje mi bardziej niż z wymyślnych kolbowych, dzwiniowych (robot) a już porównanie z kawiarką to lata świetlne.
Dodatkowo (podkreślam słowo dodatkowo) jest to wygodne, aczkolwiek ja kierowałem sie głównie swoim smakiem.
Tylko uważaj, bo automat automatowi nierówny.
Aha, i to duże bydle. Trzeba mieć gdzie postawić, i tu: uwaga! To nie tylko wymiary urządzenia, ale trzeba mu zrobic miejsce na operowanie zbiornikiem wody, wsypywanie kawy, wysuwanie tacki, otwieranie bocznych drzwiczek.
Z wad jeszcze trzeba wymienić, że automaty są potencjalnie awaryjne. No i trzeba doliczyć parę złotych na środki czyszczące.
Ale mi osobiście  smak rekompensuje te niedogodności. Wreszcie mam kawę taką jaką lubię i jest git.

Offline jarzynn Mężczyzna

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II, Hario V60, AeroPress, Bialetti Moka
  • Młynek: Fiorenzato F64E, 1Zpresso K-Plus
Odp: Wygoda korzystania z ekspresu automatycznego na co dzień
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Październik 2021, 09:28:07 »
Od paru dni jestem właścicielem Nivony i kupiłem go, bo paru znajomych użytkuje i po jakimś czasie stwierdziłem, że kawa z tych Nivon smakuje mi bardziej niż z wymyślnych kolbowych, dzwiniowych (robot) a już porównanie z kawiarką to lata świetlne.
To ja nie chcę wiedzieć, co Ty piłeś z tych kolbowych ekspresów, to była na pewno kawa? :D

Offline msz38

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: v60, switch, aeropress
  • Młynek: Wilfa Uniform
Odp: Wygoda korzystania z ekspresu automatycznego na co dzień
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Październik 2021, 09:38:38 »
Od paru dni jestem właścicielem Nivony i kupiłem go, bo paru znajomych użytkuje i po jakimś czasie stwierdziłem, że kawa z tych Nivon smakuje mi bardziej niż z wymyślnych kolbowych, dzwiniowych (robot) a już porównanie z kawiarką to lata świetlne.
To ja nie chcę wiedzieć, co Ty piłeś z tych kolbowych ekspresów, to była na pewno kawa? :D
Kawa, kawa.
W różnych kawiarniach speciality, hipsterskich, zwykłych, u znajomych, u siebie z Gaggi.
No nic nie poradzę, dużo bardziej wolę tą z Nivony.

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Wygoda korzystania z ekspresu automatycznego na co dzień
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Październik 2021, 10:03:24 »
Ja mam zarówno kolbę jak i automat.
Miesiąc temu kupiłem nowy Delonghi,  zastępując wysłużony Saeco i czasem piję z automatu, z którego głównie żona korzysta.
Technologia sprawiła,  że dziś kawa z automatu też może być smaczna,  oczywiście ma inny smak czy moc jak np. podwójne esspresso z kolby, co nie oznacza, że jest gorsza.
Mój automat ma wszystko wyciągane od czoła,  więc dostęp jest ułatwiony.
Z pewnością konserwacja jest inna niż kolby, ale można to ogarnąć.

Offline jrd

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Wygoda korzystania z ekspresu automatycznego na co dzień
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Październik 2021, 11:57:06 »
Gusta i guściki wiadomo, ale ja jestem w szoku, że komuś może bardziej smakować kawa z automatu, aniżeli z kolby. To chyba musiała być nieumiejętnie używana kolba albo marny produkt do niej sypany. Sam jestem wciąż laikiem, kolbę mam 3 miesiąc, ale jestem wniebowzięty jak dobrą kawę mogę pić w domu od tego czasu. Kilka pierwszych kaw było do zlewu, ale jak już jako tako okiełznałem dozę, mielenie i czasy. Robiąc równolegle to samo ziarno w Jurze i Kolbie, to są dwa totalnie inne produkty końcowe. Z automatu wręcz niepijalna, wizualnie nieatrakcyjna. Kompromis oszczędności czasu i wygody, wobec ubogich doznań smakowych. Coś za coś.

Offline msz38

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: v60, switch, aeropress
  • Młynek: Wilfa Uniform
Odp: Wygoda korzystania z ekspresu automatycznego na co dzień
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Październik 2021, 12:27:38 »
Ale co w tym szokującego?
Tak naprawdę kawę w kolbie nie jest łatwo zrobić w domowych warunkach, żeby to zrobić na jakimś poziomie to trzeba mieć kawałek sprzętu,  który nie kosztuje 500 pln, sporo praktyki i wiedzy, bo to bardzo wymagający proces.
A nawet jak ma się taki sprzęt, to nie ma absolutnie żadnej gwarancji że kawa będzie pijalna, czego dowodem są produkty z kawiarni. Myślisz że ktoś tam (znaczy w większości kawiarni)  potrafi ogarnąć jak zaparzyć kawę? Jedyne co wiedzą, że ma lecieć 25/25 i tyle.
I ten stopień trudności procesu sprawia że to jest zadanie mnie przewyższające, próbowałem na wielu, wielu sprzętach i zawsze byłem niezadowolony.
Teraz mam Nivonkę i jestem zadowolony z wyników
A to nie jest tak, że kawy dobrej nie piłem czy to jest jakaś straszna nowość dla mnie.
I w Italii się piło i jakoś tam smakowało.
Z tym że szału nie było, ale złe to nie było.
Inna sprawa że ja też preferuje mniej esencjonalne shoty, takie klasyczne ratio jest dla mnie za ciężkie, zbyt intensywne, zbyt zabija smak kawy (w 90% przypadków zbyt łatwo przegiąć w stronę kwasu albo smoły), dlatego to taki wymagający proces w klasycznym ujęciu czyli ratio 2-2,5 z sitka 58mm.
W większych h ratio i na mniejszych sitkach w automatach tego problemu nie ma. Proces jest łatwiejszy, trudniej coś zepsuć.
Offtopic inb4, ja nie wiem czy te "słabsze" shoty w przyszłości nie zastąpią  klasycznego podejścia. Już pierwsze jaskółki się pojawiają, Scott Rao eksperymentuje z shotami >50 ml i podobno wychodzą super.  No ale to przyszłość i wróżenie z fusów.
Nie chce tutaj wywoływać awantury ani nikogo obrażać swoimi poglądami (wiadomo, kawa poważna sprawa ) , po prostu po wielu latach stwierdziłem że kawa z tych Nivon jest bardzo akceptowalna i powtarzalna. I to mi odpowiada. Automat kosztuje  2tys, zalewam wodę, wsypuje kawę, naciskam przycisk i mam akceptowalnego shocika :)
« Ostatnia zmiana: 18 Październik 2021, 12:32:26 wysłana przez msz38 »

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Wygoda korzystania z ekspresu automatycznego na co dzień
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Październik 2021, 12:41:54 »
Szokującego? Nic.

Natomiast jesteśmy na forum, gdzie większość użytkowników (mnie wliczając) to entuzjaści kawy, którzy zjedli zęby na jej przygotowaniu, eksperymentowali latami i umieją ją poprawnie przyrządzić jak również potrafią rozróżnić niuanse smakowe.

W takim wariancie żaden automat póki co, nie zrobi Ci nawet podobnie smakującej kawy jak ta przygotowana przez dobrego baristę/entuzjastę w kolbie czy dźwigni. Tylko tyle i aż tyle.

Co, dla kogo jest "akceptowalne" to już czysto subiektywne jest i naturalnie są tutaj również osoby, które są w pełni zadowolone z naparu przygotowanego przez automat, ale to patrząc uczciwie nisza na tym forum.

Offline msz38

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: v60, switch, aeropress
  • Młynek: Wilfa Uniform
Odp: Wygoda korzystania z ekspresu automatycznego na co dzień
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Październik 2021, 12:46:16 »
Szokującego? Nic.

W takim wariancie żaden automat póki co, nie zrobi Ci nawet podobnie smakującej kawy jak ta przygotowana przez dobrego baristę/entuzjastę w kolbie czy dźwigni.
Oczywiście że DLA MNIE zrobi  lepszą od 90% prób zrobienia w klasycznej kolbie. Ale proponuje zakończyć tą świętokradcza dyskusje, bo jednak się zrobił offtop.
« Ostatnia zmiana: 18 Październik 2021, 13:24:26 wysłana przez msz38 »

Offline maciek_kawosz

    • Barista Caffe
  • Wiadomości: 5
    • Recenzje Ekspresów do kawy
  • Ekspres: Siemens EQ.500 TP503R09
Odp: Wygoda korzystania z ekspresu automatycznego na co dzień
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Październik 2021, 22:50:52 »
Ja zacząłem od biedronkowej kolby, ale w porównaniu do automatycznego to nie stało pod żadnym względem od smaku po taką błachostkę jak odpowiednia ilość kawy wlewana do kubka. Na kolbowym co 2 kawę robił w innej pojemności.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Wygoda korzystania z ekspresu automatycznego na co dzień
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Październik 2021, 17:18:01 »
... błachostka... Na kolbowym co 2 kawę robił w innej pojemności.
Ciekawe dlaczego, pewnie jakaś błahostka.
« Ostatnia zmiana: 19 Październik 2021, 17:21:08 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Wygoda korzystania z ekspresu automatycznego na co dzień
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Październik 2021, 17:32:36 »
Ja zacząłem od biedronkowej kolby, ale w porównaniu do automatycznego to nie stało pod żadnym względem od smaku po taką błachostkę jak odpowiednia ilość kawy wlewana do kubka. Na kolbowym co 2 kawę robił w innej pojemności.
O co tu w ogóle chodzi?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi