Autor Wątek: Ascaso Dream - para leci przez grupę  (Przeczytany 1751 razy)

Offline Sinus Pi

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Ascaso Dream
  • Młynek: Ascaso I3
Ascaso Dream - para leci przez grupę
« dnia: 08 Wrzesień 2021, 21:41:35 »
Czy w trybie spieniania para powinna od razu uciekać przez grupę?

Niby banalne pytanie, ale dopiero dziś przejrzałem jakieś parę filmików i na nich wygląda to inaczej niż u mnie. W moim ekspresie para od zawsze zasuwała przez grupę jak głupia, gdy tylko osiągnęła odpowiednią temperaturę - ekspres w zasadzie chowa się w chmurze pary, gdy zostawię go chwilę na pompowaniu. Nawet przy w pełni otwartym zaworze pary trochę jej ucieka grupą, być może obniżając jej ciśnienie na wyjściu z dyszy.

Zatem - czy tak powinno być? A jak nie, to co mam do przeczyszczenia / wymiany? Nadmienię, iż dostrajałem cykl pracy pompki przy pomocy potencjometru na "płytce głównej", czy możliwe, że ustawiłem na za wysokie ciśnienie i po prostu nadmiar wylatuje mi grupą jak zaworem bezpieczeństwa?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4815
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Dream - para leci przez grupę
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Wrzesień 2021, 10:03:37 »
Z którego roku produkcji jest ten ekspres ? Czy ma rurkę odprowadzającą wodę do tacki ociekowej z lewej strony ekspresu ?
Z opisu wnioskuję, że masz albo do wymiany zaworek silikonowy ze sprężynką w grupie kawowej albo też uszkodzony / zakamieniony zawór trójdrożny.
Jeśli masz w grupie zaworek silikonowy (starszy model ekspresu) to zawsze po przełączeniu na parę należy odkręcić zawór pary. Jeśli tego nie zrobisz to zawsze przy zamkniętym zaworze pary po osiągnięciu temperatury para będzie się wydobywała przez grupę. Musi znaleźć jakieś ujście bo inaczej ciśnienie rozsadziłoby wężyk. Objawy wskazują, że masz w grupie zaworek silikonowy ze sprężynką. Należy pewnie rozebrać grupę kawową, wyczyścić i odkamienić wnętrze, założyć nowy zaworek z nową sprężynką i nowe uszczelki.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Sinus Pi

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Ascaso Dream
  • Młynek: Ascaso I3
Odp: Ascaso Dream - para leci przez grupę
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Październik 2021, 16:31:12 »
Zamówiłem dwa komplety uszczelek i zaworków u pana Janusza.

Jeden komplet zainstalowałem w Ascaso Basic, bez problemu. Stara czarna uszczelka miała twardość ebonitu, musiałem ją ciąć, żeby wyjąć, potem czerwona uszczelka okazała się odrobinę za mała i dopiero po długich namowach zaległa w swoim rowku, a na koniec silikonowy zaworek na sprężynce wszedł na miejsce. Przestało przeciekać górą grupy i chyba poprawiło się ciśnienie pary, bo ekspres zaczął popuszczać przez grupę dopiero po dłuższym czasie pracy pompy w trybie pary. Sukces.

Z Dreamem, niestety, sukces mniejszy. Czerwona uszczelka wprawdzie weszła na miejsce idealnie, bez walki jak w Basicu (czyżby minimalna różnica rozmiaru rowka?), ale zaworek coś nie chce współpracować. Montuję oczywiście odwróciwszy ekspres do góry nogami, zaworek z przełożoną aluminiową tulejką siedzi jak powinien, grupa złożona... ale para leci przez grupę w tym samym momencie, w którym się woda zagotuje, czyli praktycznie moment po włączeniu pary. Ewidentnie jest to inaczej niż w Basicu, w którym ekspres chwilę pracuje, zanim popuści parę grupą. Jeśli spuszczę trochę pary przez dyszę, to tak samo - w Basicu chwilę potrwa, zanim ciśnienie się zbierze i z słyszalnym stuknięciem odetkania tego silikonowego zaworka para poleci grupą, a w Dreamie para natychmiast wali przez grupę. Zresztą trochę ucieka grupą nawet przy dyszy odkręconej na maksa.

Jestem prawie pewien, że zaworek jest zamontowany poprawnie - choć konstrukcja jego otworu tego nie ułatwia (korpus ma otworek wylotowy wody w płaskim dnie "studni", do której kulka silikonu może przywrzeć dokładnie... a może i nie przywrzeć; gdyby owo dno "studni" było nawiercone na kształt lejka, silikon pasowałby lepiej). Co zatem jeszcze mogę wykombinować, żeby para w tym przeklętym Dreamie miała porządne ciśnienie?
« Ostatnia zmiana: 13 Październik 2021, 16:34:31 wysłana przez Sinus Pi »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4815
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Dream - para leci przez grupę
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Październik 2021, 17:06:53 »
Co zatem jeszcze mogę wykombinować, żeby para w tym przeklętym Dreamie miała porządne ciśnienie?

Najlepiej skontaktować się z serwisem. Niestety @Gmtb nie może non stop śledzić wątków na Forum. Ma wiele innych zajęć. Poza tym po tym opisie trudno coś od ręki poradzić. On też miałby z tym problem. Np. nie mam pojęcia o jakiej aluminiowej tulejce mowa. Nie kojarzę takowej...Nie wiem też z jakiego roku produkcji jest ten ekspres DREAM. Z bojlerem czy z termoblokiem ? Jeśli z termoblokiem to jaka data produkcji ? Ma on zawór trójdrożny z odprowadzeniem do tacki ociekowej czy nie ? Nie sądzę aby ktokolwiek z forumowiczów mógł Ci coś doradzić nie znając dogłębnie różnic w różnych wersjach modelu DREAM produkowanych na przestrzeni tych 17 lat. Kontakt jutro z rana z serwisem i po robocie.
PS. Może być u Ciebie problem z zaworem trójdrożnym.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Sinus Pi

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Ascaso Dream
  • Młynek: Ascaso I3
Odp: Ascaso Dream - para leci przez grupę
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Październik 2021, 17:45:28 »
Żaden nie ma zaworu trójdrożnego z ujściem do tacki.

W obu w grupie siedzą silikonowe zaworki na sprężynce, oddzielonej od silikonowej kulki małą podkładką, chyba aluminiową. Część I.2958, jeśli dobrze czytam rozpiskę części. A to oznaczałoby model "PF THERMOBLOCK GROUP (+04/2015)" lub "PM THERMOBLOCK GROUP (+04/2015)". Na oko (i np. na brak nakrętki I.710) wychodzi model PM, cokolwiek to oznacza.

A że zaworek w Dreamie wydaje się nie działać prawidłowo wnioskuję z tego - najbardziej konkretnie jak się da - że gdy już para osiągnie temperaturę i ciśnienie, i odkręcę zawór wypuszczając parę dyszą, to w momencie zakręcenia zaworu pary natychmiast zaczyna POWOLI zwiększać się ujście pary z grupy. W Basicu zaś maszyna sobie miarowo tykała dalej, i dopiero po jakimś czasie, z wyraźnym psyknięciem, zaczynała spuszczać parę grupą - zapewne gdy ciśnienie pary przekraczało siłę sprężynki zaworu. Ale z drugiej strony włączenie zwykłej pompy przez grupę, bez pary, i odkręcenie zaworu dyszy pary powoduje spuszczenie strumienia wody dyszą, bez przeciekania grupą, a zapewne to miałoby miejsce, gdyby zaworek był całkiem krzywo zamontowany, prawda?

(Zdjęcie flaków Dreama załączam, tak chyba będzie najprościej. Oraz tabliczki znamionowej.)
« Ostatnia zmiana: 13 Październik 2021, 18:26:55 wysłana przez Sinus Pi »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4815
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Dream - para leci przez grupę
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Październik 2021, 21:09:27 »
Być może wystarczy wymienić sprężynę na mocniejszą.
Najlepiej skontaktować się jutro rano z serwisem.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Sinus Pi

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Ascaso Dream
  • Młynek: Ascaso I3
Odp: Ascaso Dream - para leci przez grupę
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Październik 2021, 21:27:02 »
Porównałem swoją sprężynę, wyjętą już z ekspresu, z tą zakupioną u Was i zamontowaną w zaworku. Faktycznie, ta nowa jest wyraźnie słabsza - cieńsza i trochę krótsza. Na mojej starej sprężynie wszystko znów działa jak powinno, dobrze, że jej nie wyrzuciłem. Na szczęście sprężynka kosztowała grosze, ale może warto byłoby zwrócić Ascaso uwagę, że jakoś zmienili parametry części lub proces produkcyjny?
« Ostatnia zmiana: 14 Październik 2021, 21:30:57 wysłana przez Sinus Pi »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4815
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Dream - para leci przez grupę
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Październik 2021, 21:40:03 »
To nie wina ASCASO tylko osoby pakującej u nas przesyłkę. Dał nieodpowiednią sprężynkę, nie o tym numerze części. Prawdopodobnie zabłąkała się w przegródce z oznaczeniem I.2344 - to jest symbol właściwej sprężynki.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Sinus Pi

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Ascaso Dream
  • Młynek: Ascaso I3
Odp: Ascaso Dream - para leci przez grupę
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Październik 2021, 22:03:13 »
Tak z ciekawości zatem - dostałem sprężynkę I.15? :)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4815
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Dream - para leci przez grupę
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Październik 2021, 22:09:54 »
Pewnie tak. Możemy wymienić.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Sinus Pi

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Ascaso Dream
  • Młynek: Ascaso I3
Odp: Ascaso Dream - para leci przez grupę
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Październik 2021, 22:20:54 »
Nie no, przecież nie będziecie wysyłać (ani ja nie będę zamawiać) kuriera z częścią za 5 zł. Najwyżej przy okazji, jak będę ekspres wysyłał do serwisu, czy coś. O, chociażby jakby mi przyszło do głowy przyjąć propozycję Waszego serwisanta, i dać Wam zrobić mojemu Dreamowi backflush do tacki... :D

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4815
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Dream - para leci przez grupę
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Październik 2021, 22:25:53 »
 :ok:
I dobrej nocy życzę!
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi