Autor Wątek: Niemiecka Fala - nie tylko Trzecia  (Przeczytany 69395 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Trzecia Fala Berlin
« Odpowiedź #45 dnia: 28 Październik 2014, 15:50:55 »
@pafcio0 - ty weź spakuj Caravela i podskocz do mnie w któryś wolny weekend. Zrobimy coffee session - E61 vs. dźwignia  :kawa:
LMWDP #469

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Trzecia Fala Berlin
« Odpowiedź #46 dnia: 28 Październik 2014, 17:54:25 »
One day... ;)
Pierw muszę zrobić prawko, Caravel nie przepada za rowerowymi przejażdżkami :)

W ogóle ten Blak Ejp bardzo przyjemna kawka.
Jeszcze nigdy nie wycisnąłem tak grubej i trwałej kremy. Za dwa tygodnie zobaczymy czy to zasługa wyłącznie świeżości :)




Nie wiem co "powinienem" czuć, bo niemieckiego nie kapuję, ale wychodzi mi wspaniały włoski orzech i gorzka czekolada, bez kwasków, migdałkowa gorycz, przyjemna.
Coś czuję, że poranne cappuccino na tych ziarnach będzie hitem.

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Trzecia Fala Berlin
« Odpowiedź #47 dnia: 28 Październik 2014, 18:13:33 »
Cappuccino na pewno będzie super!
W młynie: ziarna

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Trzecia Fala Berlin
« Odpowiedź #48 dnia: 29 Październik 2014, 10:08:14 »
Do mnie również dotarła wczoraj przesyłka od Macieja1. Zamówiłem dwie Etiopie, jedną do espresso, a drugą pod alternatywy. Dzisiaj zakosztowałem wersji pod espresso i przyznaję, że jest to wyborna kawka, znakomicie wypalona. Jednym słowem super zakup w świetnej cenie. Dzięki Maciej1 za możliwość zapoznania się ze świetnymi wypiekami od Quijote  :szampan:

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Trzecia Fala Berlin
« Odpowiedź #49 dnia: 29 Październik 2014, 10:38:32 »
Jednym słowem super zakup w świetnej cenie.
Trafnie to ująłeś  :taktak: Dobre kawy mają tylko jedną wadę - szybciej się kończą  ;D Przyłączam się raz jeszcze do podziękowań dla Macieja1 no i cóż... Nieśmiało pytam kiedy kolejna akcja  :pycha:

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Trzecia Fala Berlin
« Odpowiedź #50 dnia: 29 Październik 2014, 11:38:58 »
O ile Małpa skończy w porannych cappuccinach, to Gwatemala z papużką idealnie trafia w mój gust espresso solo. W zasadzie - gęste ristretto, bo taki napój technicznie wyciskam. O ile wiele 3rd wave'ów (ostatnio Bonanza, wcześniej Barn) wychodzi mi przez to mocno mocno kwaśnych i ostrych, to ta Gwatemala łapie świetny balans, bo jest i przyjemna goryczka, i kwaskowo-słodki owoc, a jednocześnie nic niczego nie dominuje. Fenomenalny, jakby ziołowy, długi posmak.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Trzecia Fala Berlin
« Odpowiedź #51 dnia: 29 Październik 2014, 12:38:59 »
Gwatemala jak Gwatemala... Ta (San Marcos, APPAECE) nie jest tak dobra jak od poprzedniego ich kontrahenta z regionu Atitlan. Tamta była genialna i słodka, ta jest dość kwaśna do jasnego palenia...

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Trzecia Fala Berlin
« Odpowiedź #52 dnia: 29 Październik 2014, 14:19:52 »
Potwierdzam  ;)

W młynie: ziarna

Offline Dobosh

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: Ascoso Steel Uno Prof PID, Chemex, Hario V60, Aeropress
  • Młynek: Ascaso i1 mini
Odp: Trzecia Fala Berlin
« Odpowiedź #53 dnia: 30 Październik 2014, 09:59:22 »
Do mnie dotarło dzisiaj. Bardzo dziękuję :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Trzecia Fala Berlin
« Odpowiedź #54 dnia: 07 Listopad 2014, 11:36:58 »
Quijote to Hamburg -- a wątek niniejszy o Berlinie traktuje ;). Czy jesteście po testach?
Pomimo moich wątpliwości co do zakupów na niemieckim rynku, polecam Quijote. Są to fajni ludzie. Mają własny styl, własną drogę, nieco z boku od "szaleństwa" Third Wave... Nie należą do Deutche Roasters Guilde, ani chyba do SCAE (ale tego nie wiem). Może to właśnie jest swojego rodzaju "szaleństwem"? Nie korzystać z "mega zacnych" kawek od Nordic Approach i tym podobnych, jak to czyni np. The Barn, Bonanza?

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Niemiecka Fala - nie tylko Trzecia
« Odpowiedź #55 dnia: 07 Listopad 2014, 12:04:09 »
No tak, zmieniłem tytuł, bo rzeczywiście Quijote to coś pośredniego ale mają już swój depot w Berlinie ;). Nie narzekają na zbyt, kiedyś nawet pisali, że nie będą palić więcej w tygodniu choć zapotrzebowanie jest większe. Ja tam jestem zadowolony z ich wypieków od dawna. Trochę jednak wycofuję się z ich mieszanek z robustą, zmieniły mi sie preferencje ;). Tęsknię natomiast za niesamowitą mieszanką Flying Pingo, której od dawna nie ma w ofercie.
« Ostatnia zmiana: 07 Listopad 2014, 12:06:49 wysłana przez Maciej1 »
W młynie: ziarna

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Niemiecka Fala - nie tylko Trzecia
« Odpowiedź #56 dnia: 07 Listopad 2014, 12:20:06 »
Nie narzekają na zbyt, skoro nawet w Polsce mają klientelę ;). Ale dość już moich żartów. Mnie zaś zainteresowało ich "nowatorskie" zderzenie z robustą. Robusta z Ekwadoru -- to brzmi bardzo egzotycznie. Generalnie podoba mi się, że nie gardzą robustą, jak cały zadęty nieco światek Third Wave.

Co Cię we Flying Pingo zauroczyło? Kiedyś próbowałem, ale nic nie pamiętam, poza ładną grafiką pingwinka, analogiczną do logo Linuxa ;). Nas wciągnęły ziarna z suchej obróbki. Dzięki Quijote do naszego magazynu trafi piękny Honduras, który tam (w DE) okazał się podobno nie taki, nie trafia do ludzi czy co? Do tego stopnia okazało się to nie takie, że Quijote wycofują się z tego w przyszłym roku. Sporo ludzi źle odbiera to, co dla nas jest piękne, specyficzne dla kaw z naturalnej, suchej obróbki. Zupełnie tego nie rozumiem. Mamy takie kawy od dawna w ofercie: Etiopię YirgaCheffe, Kostarykę Licho, teraz także Honduras -- całkiem spory odsetek ludzi nie cierpi tych kaw. A one są przecież obłędne, najbardziej aromatyczne ze wszystkich. Ciekaw jestem Twoich wrażeń na temat MA Top. Były w nim same naturale, także wspomniany Honduras i Etiopia obok świetnych Brazylii, oczywiście też naturali :).

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Niemiecka Fala - nie tylko Trzecia
« Odpowiedź #57 dnia: 07 Listopad 2014, 12:45:12 »
Może to właśnie jest swojego rodzaju "szaleństwem"? Nie korzystać z "mega zacnych" kawek od Nordic Approach i tym podobnych, jak to czyni np. The Barn, Bonanza?
Kawy od Quijote są o ponad połowę tańsze od Barn i Bonanzy a tytułem porównań powiedział bym, że przeważnie jest adekwatnie do ceny - czyli wszystko gra. Reszta jak dla mnie jest subiektywną kwestią smaku.
Co do Quijote zaryzykuję stwierdzenie, że za tą cenę (około 80zł/kg) w rodzimych palarniach niczego smaczniejszego nie ma... Co więcej za taką cenę w Polskich palarniach prawie w ogóle nic nie ma. 

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Niemiecka Fala - nie tylko Trzecia
« Odpowiedź #58 dnia: 07 Listopad 2014, 12:45:37 »
Flying Pingo wspominam fajnie, bo wtedy byłem "świeży" w jasnym paleniu a ta mieszanka była stosunkowo gęsta, słodka i przyjemnie owocowa.
Wstyd się przyznać ale ostanie MA TOP wypiliśmy z żoną z aeropresu :(
W młynie: ziarna

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Niemiecka Fala - nie tylko Trzecia
« Odpowiedź #59 dnia: 07 Listopad 2014, 13:08:29 »
Znam Twoje zdanie Maro. Myślę, że jest przykładem jakiegoś smutku i zawiści...

Wziąłem pierwszy z brzegu artykuł ze sklepu Quijote (http://www.quijote-kaffee.de/shop/helle-medium-espressi).
Etiopia Koop. Taramesa 250g --> cena 26 Euro/kg. Daje to 115,50zł w przeliczeniu na polską walutę i VAT. Brakuje jeszcze przelicznika na polskie realia. Poza tym jest Etiopia i Etiopia. W naszym sklepie jest teraz świetna Etiopia Hunda Oli w cenie 120zł/kg. Nie wciskaj więc swego smutnego kitu o polskich palarniach... ;)
« Ostatnia zmiana: 07 Listopad 2014, 13:28:54 wysłana przez Antonio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi