Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 484326 razy)

Offline Moyses Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Kazak Rota, Brikka, A`press, Kalita, V60, Cafflano Kompresso Espresso maker, Syphon, Chemex, The Gabi, Shizuku Slow Drip, FlaTex
  • Młynek: C40 MK3, Nivona CafeGrano 130,
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #930 dnia: 10 Grudzień 2016, 11:32:26 »
porównywałem z sheakerami (określanymi właśnie do cukru pudru, kakao) firmy Tchibo i Fackelmann. Mój ala Casa ma sitko o mniejszych oczkach.

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #931 dnia: 10 Grudzień 2016, 16:12:12 »
Fackelmann ma na oko 3.5-4x większe oczka niż mesh 60. Przy odpowiedniej determinacji można całą dozę, a nie tylko pył przez niego przesiać


Sheaker mi się zapycha
Dlatego moim skromnym zdaniem najwygodniej jest odsiewać pył sitkiem do mąki mesh 60. Większa powierzchnia sitka praktyczne niweluje problem zatykania.

Offline Moyses Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Kazak Rota, Brikka, A`press, Kalita, V60, Cafflano Kompresso Espresso maker, Syphon, Chemex, The Gabi, Shizuku Slow Drip, FlaTex
  • Młynek: C40 MK3, Nivona CafeGrano 130,
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #932 dnia: 10 Grudzień 2016, 16:58:47 »
Przy odpowiedniej determinacji można całą dozę, a nie tylko pył przez niego przesiać

a no właśnie :D

Dopytuje, bo mam wrażenie, że jak jest mowa o sitkach do odsiewania to często mówi się również o tych Facelmannowskich i.t.p. że są ok.

W każdym bądź razie ja też w domu odsiewam szerokim z siatką mesh 60 i jest git. Na wyjazdy się zastanawiałem, żeby coś małego zabrać. No ale ten sheaker Ala Casa, (mesh zbliżony do sitka mesh 60) po kilku machnięciach się zapycha, kawa się zbija w zakamarkach sitka i nic nie warta taka zabawa.

PS Shaggy, próbowałem odnaleźć cytowane przez Ciebie powyżej teksty ... ale się pogubiłem. W zasadzie od niedawna jestem na forum i może to brak wiedzy jak się wyświetlają cytaty. Pozwól, że w ramach testu zacytuje teraz fragment z twojego wpisu. Jeśli się dobrze domyślam to Twoje słowa?:
Dlatego moim skromnym zdaniem najwygodniej jest odsiewać pył sitkiem do mąki mesh 60. Większa powierzchnia sitka praktyczne niweluje problem zatykania.


Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #933 dnia: 10 Grudzień 2016, 18:07:49 »
Tak moje.
Generalnie cytaty masz w innym kolorze poprzedzone informacją, że to cytat, nazwą cytowanego użytkownika i datą. Klikając w ten pomarańczowy odnośnik, np:
Cytat: Shaggy_Paw w Dzisiaj o 16:12:12Forum przeniesie się do cytowanego wpisu (przydatne, bo czasami cytuje się wpisy z innych tematów).

Offline Moyses Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Kazak Rota, Brikka, A`press, Kalita, V60, Cafflano Kompresso Espresso maker, Syphon, Chemex, The Gabi, Shizuku Slow Drip, FlaTex
  • Młynek: C40 MK3, Nivona CafeGrano 130,
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #934 dnia: 10 Grudzień 2016, 20:10:32 »
No jasne. Tylko w Twoim wpisie był cytat w cytacie i do tego w kolorowym polu (czyli rozumiem część cytowana) był Twój wpis. Poza tym jakoś wypisany autor nie zgadzał się z cytowanym tekstem na moją logikę.

Fackelmann ma na oko 3.5-4x większe oczka niż mesh 60. Przy odpowiedniej determinacji można całą dozę, a nie tylko pył przez niego przesiać


Cytat: Moyses w Dzisiaj o 10:21:08

    Cytat: DrUsagi w 09 Grudzień  2016, 11:20:47

        Sheaker mi się zapycha


    Dlatego moim skromnym zdaniem najwygodniej jest odsiewać pył sitkiem do mąki mesh 60. Większa powierzchnia sitka praktyczne niweluje problem zatykania.

A co do sitka :) rozumiem, że albo używasz szerszego albo w ogóle?

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #935 dnia: 10 Grudzień 2016, 20:27:59 »
No, bo jeśli cytowana odpowiedź jednocześnie była odpowiedzią na inną, to się tak ładnie zagnieżdża.

Co do sitka - najpierw na fali "każdy dyspenser do cukru/kakao" będzie "ok" kupiłem fackelmanna. Aże się na nim przejechałem zacząłem szukać dalej i trafiłem w innym wątku na polecane sitko do mąki z Ali o oczkach mesh 60 za bodajże $3. I tak, albo korzystam z niego, albo w ogóle. Większa powierzchnia sitka = szybszy i dokładniejszy odsiew. (Choć trzeba uważać, bo jak ktoś wspomniał w wątku poświęconemu pyłowi nadmierne odsiewanie, na wskutek tarcia o metal również generuje pył.
 Fackelmann jedynie służy do ważenia ziarenek.

Offline Alek Mężczyzna

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Plastikowy Hario V60-01, Bialetti Moka Express 3tz, Bodum French Press
  • Młynek: Nivona Cafe Grano 130
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #936 dnia: 10 Grudzień 2016, 21:12:48 »
Stoję przed małym dylematem. Opłaca się dopłacać 50 zł do Wilfy Svart WSCG-2, czy różnicę w cenie wydać na kawę i wziąć Nivone 130? Z tego co wyczytałem na forum obydwa są polecane z tym, że Wilfa się blokuje podobno od czasu do czasu, a Nivona jest brzydka :P Do kawiarki i w przyszłości do przelewów.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #937 dnia: 13 Grudzień 2016, 10:54:15 »
Espresso gastro młynki nie zabijają jakością grubego mielenia, a do tego sporo kawy zostaje tu i ówdzie.
Gastro kombajn typu Rossi/Mazzer/Fiorek będzie coś tam w trzewiach kumulował - im drobniej mielisz tym więcej - strzelam 3-4g.

Sporo było w tym wątku o retencji przemiału w młynkach gastro. Z ciekawości kilkanaście razy sprawdziłem to we Firorenzato F6 i przy przemiałe na 200 ml drip, zostawało w nim dokładnie 0,2 g.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #938 dnia: 13 Grudzień 2016, 11:20:53 »
Przy przemiale na drip i przy zdjętym urządzeniu antyzbrylacza retencja jest w zasadzie zerowa.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #939 dnia: 13 Grudzień 2016, 11:23:03 »
Prawidlowy test to wyczysz komore mlynka (rozkrec go),
wsyp kawe i zmierz wejscie i wyjscie i to jest retencja statyczna.

Jak komora ma wycieraczki i czyscisz wylot z pedzlem i gruszka to w 0.2 moge uwierzyc, inaczej to nierealne...

Retencja dynamiczna moze byc bliska zera, ale to duzo nie znaczy dla swiezosci kawy.
Jak mas zstatyczna np. 18g, to dostaniesz po prostu praktycznie stara kawe przy dynamicznej 0

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #940 dnia: 13 Grudzień 2016, 11:29:26 »
Napisz po polsku, to Ci odpowiem.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #941 dnia: 13 Grudzień 2016, 20:06:18 »
@lucasd jakoś się nie pali z poprawieniem swojego postu. Na taki niezrozumiały bełkot nie powinno się odpowiadać, ale zrobię wyjątek.
Przede wszystkim nie ma czegoś takiego, jak retencja statyczna i retencja dynamiczna. Takie pojęcia nie istnieją, sprawdziłem, zostały przez niego wymyślone. Nie wiadomo po co, bo retencja oznacza zatrzymywanie, powstrzymywanie. A takie cechy jak statyczność czy dynamika, jak widać, nie mają z nią istotnego związku. Kilkanaście razy zmierzyłem retencję w F6, zawsze zostawało 0,2 g. Dlatego nie zamierzam z nim dyskutować, czy taka retencja jest realna czy nierealna. Jest taka jak podałem, a jak @lucasd nie wierzy, to niech do mnie przyjedzie i sam sprawdzi.

Retencja dynamiczna moze byc bliska zera, ale to duzo nie znaczy dla swiezosci kawy.
Jak mas zstatyczna np. 18g, to dostaniesz po prostu praktycznie stara kawe przy dynamicznej 0

Tu chyba sugeruje, że stara kawa zalegająca w młynku, jakimś cudem zamienia się ze świeżą, zawsze z taką samą dokładnością, wynoszącą 0,2 g. Totalna bzdura i tyle. A na pewno kandydat do forumowej głupoty roku.

essewissa

  • Gość
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #942 dnia: 13 Grudzień 2016, 20:20:34 »
" Retention is of 2 types lets call it static and dynamic. Static, refers to the coffee that fills a space and then doesn't move again, it just sits there. Dynamic, is coffee that sits in a space and is continually replaced by new coffee. My 3g refers to both types of retention taken together." - z jednego z testów młynków.

Także takie pojęcia istnieją,spotkałem się z nimi, na anglojęzycznych forach czasem sie pojawiają.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #943 dnia: 13 Grudzień 2016, 20:25:19 »
Nie wiem czy to nazewnictwo ma jakiekolwiek naukowe podstawy... Coś statycznego dotyczy stanów ustalonych, gdy nic się nie zmienia przez dłuższy czas. Dynamiczne rzeczy dotyczą wszelkich zmian zachodzących w czasie.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #944 dnia: 13 Grudzień 2016, 21:02:21 »
Także takie pojęcia istnieją,spotkałem się z nimi, na anglojęzycznych forach czasem sie pojawiają.

A co to za wykładnia. W ten sposób taką rasę ludzi jak "luj pasiasty", również znajdziesz. Podaj jakąś definicję z pewnego źródła, najlepiej polską i naukową, a nie radosną pisaninę na forum.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi