Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 484646 razy)

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #735 dnia: 28 Luty 2016, 20:14:34 »
To samo pomyślałem. Nie ma cie czym podniecać, skerton i slim to też hario :D

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #736 dnia: 29 Luty 2016, 13:09:40 »
Inna wersja Graefa :) ?
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline thesiu Mężczyzna

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Gaggia Classic, Ascaso Steel Uno Prof, Aeropress, Hario V60-02, Phin, Mr Clever Dripper
  • Młynek: Mazzer SJ, Graef CM 70, Graef CM 800, Rhinowares
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #737 dnia: 29 Luty 2016, 17:35:08 »

Offline shq

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: v60, aeropress
  • Młynek: Zassenhaus Quito
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #738 dnia: 24 Marzec 2016, 22:08:15 »
U mnie w Quito też do 10 klików żarna się z jednej strony ocierają. Taka to teraz jest niemiecka precyzja. Ja po pierwszej fali nerwów, wyregulowałem na tyle na ile dało się zmniejszyć ten defekt.  Udało się trochę wyrównać osiowość, szczególnie odczuwalne przy drobniejszym przemiale. Zmniejszyła się także ilość pyłu. Stwierdziłem, że jest to narzędzie, więc niech pracuje. Ponoć 25 lat gwarancji na żarna, zobaczymy. Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie 4-5 klików to przemiał pod espresso.
A możesz jakoś bardziej opisać ta procedure wyrównania osiowosci? Mam wrażenie że te trojramienne plastikowe elementy są jakoś przymocowane do ścianek młynka. Mam użyć więcej siły aby je poruszyć czy też jest na to jakiś sposób? Pytam bo u mnie do 11-12 klików żarna też opierają o siebie

Wysłane z mojego Nexus 5 przy użyciu Tapatalka


Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #739 dnia: 24 Marzec 2016, 22:28:43 »
U mnie nie były ramiona niczym przymocowane tylko wciśnięte, nie wiem czy wszystkie są tak montowane. Udało się przekręcić opierając kciuk o boczną ściankę jednego ramienia, a palec wskazujący i środkowy na boku drugiego. Następnie płynnie przepychałęm o kawałek i sprawdzałem kręcąc korbką jak się układają żarna względem siebie przy obrocie.
« Ostatnia zmiana: 24 Marzec 2016, 22:33:12 wysłana przez krystians »

Offline shq

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: v60, aeropress
  • Młynek: Zassenhaus Quito
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #740 dnia: 27 Marzec 2016, 21:00:16 »
U mnie to nie specjalnie pomaga.  Kręci się tym ciężko - siedzi bardzo ciasno (max o 1/3 obrotu dalem rade i generalnie nic nie ponoglo). Mega mnie irytuje brak osiowosci i ocieranie żaren o siebie do tego ta plastikowa pokrywka latająca na prawo i lewo... wrrrr. Generalnie jakość ala produkt niskiej półki z ChRL.


Wysłane z mojego Nexus 5 przy użyciu Tapatalka


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #741 dnia: 28 Marzec 2016, 01:17:27 »
Aż tak źle nie jest. Jakoś żarno przykleiłem, ale za wysoko, tak że zaczynamy od dripu :). Zaparzyłem dziś dla gości 1 litr Rocko i efekt był super. Były to dwie tury z V60, czas zaparzania ok. 3 min dla każdej.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #743 dnia: 02 Kwiecień 2016, 13:19:29 »
ciekawe jak będzie się takie rozwiązanie sprawdzać w stożkach. Dobrze że próbują jakieś nowe rozwiązania wprowadzać, ponoć ma zastąpić preciso, a potem z tego co widzę będzie wersja która może zastąpić virtuoso. Ciekaw jestem czy to są dotykowe przyciski? jakoś mam ambiwalentny stosunek do sterowania dotykowego. Dla mnie nie ma to wiele wspólnego z ergonomią poza mazaniem po tablecie. Wyświetlacze, BT appki i inne nowinki techniczne jakoś również mnie nie porywają w tego typu urządzeniach. Może wersja prostsza będzie bez tych cudów.
« Ostatnia zmiana: 02 Kwiecień 2016, 13:32:57 wysłana przez krystians »

Offline merida

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: AP,FP,Kawiarka i miarka.
  • Młynek: Nivona 130
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #744 dnia: 11 Kwiecień 2016, 00:51:25 »
Przeszukałem wiele tematów, oglądałem filmiki odnośnie przemiału i zdecydowałem się na jeden z poniższych młynków do metod alternatywnych tzn. 90% Aeropress. Stwierdziłem,że do tysiaka i tak nie kupię ideału do domowego użytku, który w przyszłości mógłby mi służyć do jakiejś kolby, a póki co kawy robię zdecydowanie najwięcej w AP, więc przeznaczę ok 400zł na młynek. Nie ukrywam,że zależy mi na kilku rzeczach: jakości przemiału (oczywiste), ale także wyglądzie, czasomierzu (by zawsze zmielił określoną ilość ziarna) oraz co istotne, a do końca ciężko porównać po filmikach czyli głośność sprzętu (często robię kawę późno w nocy,a sam nie mieszkam).

Biorąc te kryteria pod uwagę koncentruję się na:

-Wilfa Svart WSCG-2
-SEVERIN KM 3873
-NIVONA CAFE GRANO 130

-GRAEF CM 702 (najbardziej mi się podoba ale nie ma chyba czasomierzu, więc raczej odpada)

Proszę o poradę, głównie chodzi mi o głośność sprzętu podczas mielenia, gdyż zdaję sobie sprawę, że w tym przedziale cenowym nie ma radykalnych różnic odnośnie samego przemiału.

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #745 dnia: 11 Kwiecień 2016, 01:15:24 »
 Kup sobie wagę jubilerską za kilkanaście złotych i wsypuj odmierzoną ilość ziaren - efekt będzie znacznie lepszy niż z czasomierzem.
Na przykładzie mojego Tchibo (Severina) mogę Ci powiedzieć, że na czasomierzu nie za bardzo można polegać. Jeśli wsypiesz taką samą ilość twardszych ziaren, to młynek będzie mielił je dłużej.

Severin jest głośny, W Nivonie podobno jest jakieś rozwiązanie, które zmniejsza prędkość żaren, więc jest szansa że będzie cichszy.
Są na forum użytkownicy Nivony i Wilfy, więc może się wypowiedzą.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #746 dnia: 11 Kwiecień 2016, 03:27:04 »
W rękach nie miałem Nivony, to tak tytułem wstępu.

Tak, te proste timerki nie są powtarzalne, zbyt łatwo je przestawić i w ogóle bym na nich nie polegał. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby miarka okazała się bardziej powtarzalna.

Co do głośności, to niestety wszystkie te maleństwa są dość głośne. Głównie jako całość -- lekkie, dużo drgań, szczególnie przenoszonych w blat. Zawinięte w koc, w zasadzie bezgłośne się stają. Zatem dużo zależeć będzie od tego na czym i w czego okolicy młynek stanie.

Offline merida

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: AP,FP,Kawiarka i miarka.
  • Młynek: Nivona 130
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #747 dnia: 11 Kwiecień 2016, 03:54:08 »
Jeśli chodzi o wagę to taką już posiadam, odważam nią do tej pory ziarna, które mielę starym młynkiem udarowym, czego komentować nie trzeba. Liczyłem na to, że w przypadku powyższych młynków uda się czynność mielenia kawy skrócić dzięki timerowi o każdorazowe ważenie, a tu chyba nie bardzo. Wolałbym zdecydowanie trzymać kawę w pojemniku młynka i co jakiś czas mielić bez ważenia, a nie przesypywać każdorazowo ważoną. Tak sobie pomyślałem, z wytypowanych młynków tylko Graef nie ma pojemnika, może korzystanie z łyżki-miarki było by rozwiązaniem, gdybym podkładał ją bezpośrednio pod wylot przemiału i czekał aż miarka zapełni się do konkretnego poziomu?
Jakieś pomysły ułatwiające życie w tej kwestii ?

Tak, jestem leniwy.  :jezyk:

Offline Deszcz

    • Czarny Deszcz
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 119
    • Czarny Deszcz
  • Ekspres: Nuova Simonelli Appia i inne
  • Młynek: Fiorenzato 64 evo
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #748 dnia: 11 Kwiecień 2016, 10:12:02 »
Jeszcze nikt nie wynalazł wagi - nie wagi  :D. Niby można objętościowo, ale przy proporcji 6 g/100 każde 2 gramy robią różnice więc ważyć trzeba.

A co młynka udarowego - potrząsaj nim w trakcie mielenia, lub miel na kilka włączeń i potrząsaj między włączaniem. Pomoże to w miarę możliwości tego młynka bardziej równo zmielić.
Czarny Deszcz pada od 2014 roku

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #749 dnia: 11 Kwiecień 2016, 15:16:14 »
Graef nie ma pojemnika
Jakiego pojemnika nie ma? Na zmieloną kawę? Ależ ma! :) Można bezpośrednio do kolby, ale jest i pojemnik.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi