Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 484334 razy)

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #690 dnia: 19 Luty 2016, 20:01:04 »
Mało kto o tym wspomina, ale skalę w młynkach Baratza bardzo łatwo można podciągnąć. Wtedy przemiał pod espresso powinien być bardziej miałki.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline dowicz Mężczyzna

  • Wiadomości: 184
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione V2, Aeropress, Kalita, Frenchpress
  • Młynek: Macap M5D Plus, Rhinowares, Wilfa Svart
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #691 dnia: 19 Luty 2016, 21:31:12 »
zdaje się, że to są foty z bliska i brakuje po prostu elementu, dzięki któremu można by rozpoznać z jakimi wielkościami mamy do czynienia. Jednak patrząc na liczby dla przemiału "5", to główną frakcją w tym przemiale jest 0,2mm czyli na wyświetlanym obrazku mamy skalę kilka razy większą.

Śmiem twierdzić, że jednak problemem tutaj nie jest brak punktu odniesienia. Jakoś nie wygląda mi to na 0,2 mm. Wystarczy spojrzeć jakie kawałki papirusu zostają i jak jest spory rozrzut. Przy mieleniu pod espresso nie zauważysz aż tak potężnego rozrzutu, bo między pyłem o frakcją do espresso różnice wielkości są w zasadzie nie do wyłapania na oko. Z tego nie da się zrobić espresso  :nienie:. Jedyny ratunek to faktycznie przekalibrować młynek. Tylko czy wtedy starczy mu skali do alternatyw?

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #692 dnia: 19 Luty 2016, 23:05:26 »
zapytaj kolegi @maro z forum bo zdaje się, że to jego test sprzed roku

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #693 dnia: 21 Luty 2016, 12:55:31 »
Odnośnie testu młynków Preciso i Virtuoso na stronie Coffeedesk, to myślę że młynki zostały skalibrowane aby rozciągnąć skalę w stronę grubszych przemiałów. Zalecane ustawienia w instrukcji są napisane dla młynków skalibrowanych fabrycznie  i nie bez powodu producent zaleca mielić pod espresso na ustawieniach pomiędzy 2 i 6. Niedługo zmieniam swojego Encore na Preciso (potrzebuje młynka zarówno do alternatyw jak i w przyszłości do dźwigni) i testowałem w/w u znajomego. U niego na ustawieniu 5 przemiał był zbyt drobny do kawiarki, natomiast w teście ustawienie 5 jest grubsze niż to co używam do v60.

To nie jest kwestia zdjęcia i tego, że brak na nim punktów odniesienia - w przemiale pod espresso nieuzbrojone oko ludzkie nie jest w stanie dojrzeć tak wyraźnym różnic w wielkości poszczególnych cząstek.

Oczywiście jestem wdzięczny za test i ogrom pracy w jaki został w niego włożony ale moim zdaniem wymaga on poprawy. Młynek zapewne kupię w Coffeedesku i chciałbym rozwikłać tę kwestię, bo może wszystkie młynki z ich dystrybucji są tak skalibrowane.

Zobaczcie sobie pdf, gdzie testowano różne modele Baratzy pod kątem m.in. przemiału espresso  (strona 7) http://www.coffeegeek.com/pdfs/Baratza%20Grinders%20%20SM.pdf.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #694 dnia: 21 Luty 2016, 13:43:35 »
Mało kto o tym wspomina, ale skalę w młynkach Baratza bardzo łatwo można podciągnąć. Wtedy przemiał pod espresso powinien być bardziej miałki.
A można coś więcej? Jak się do tego zabrać?

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #695 dnia: 21 Luty 2016, 13:59:19 »
Tu jest filmik, który pokazuje na czym to polega. Ja kalibrowałem swojego Encore'a w ten właśnie sposób i poszerzyłem zakres w stronę drobniejszego przemiału.
https://youtu.be/JyQ_AywdBRQ?t=1m39s
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #696 dnia: 21 Luty 2016, 15:14:47 »
Znakomity film i znakomita informacja. Jeśli to działa, to radykalnie zmienia to miejsce tych młynków na rynku.

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #697 dnia: 21 Luty 2016, 15:21:40 »
Znakomity film i znakomita informacja. Jeśli to działa, to radykalnie zmienia to miejsce tych młynków na rynku.
Działa bardzo fajnie. Mój Encore po kalibracji zyskał zakres, który pozwala już od biedy korzystać z dźwigni ;).
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #698 dnia: 21 Luty 2016, 15:24:08 »
Mało kto o tym wspomina, ale skalę w młynkach Baratza bardzo łatwo można podciągnąć. Wtedy przemiał pod espresso powinien być bardziej miałki.
Nieskromnie przypomnę, że wspominałem o tym w swoim teście Baratzy sporo ponad rok temu. W nowszej wersji tego testu na coffeedesk.pl też o tym piszę. Producent też o tym pisze, jest też kilka tutoriali na YT

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #699 dnia: 21 Luty 2016, 15:29:18 »
No właśnie za mało wyraźnie wspomniałeś :) bo czytałem twój tekst zarówno rok temu tu, jak i na CD niedawno i nie zauważyłem tej informacji.
CD w opisie młynka na stronie też się nie chwalą, a producent w którym miejscu się chwali? bo chyba nie w instrukcji Encora ;)

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #700 dnia: 21 Luty 2016, 15:46:43 »
@Intersekt
Oczywiście tak wyglądają te zdjęcia, że nie są adekwatne do podanego przemiału w liczbach bo 0,2mm, to zdaje się jest przemiał nadający się do espresso i jesteśmy przyzwyczajeni do bardziej "pudrowego" wyglądu dla takich frakcji. Możliwe że zdjęcia zostały wykonane później albo źle podstawione. Jednak nie możemy porównywać zdjęcia z nieuzbrojonym okiem ludzkim. Jest to powszechny błąd w odniesieniu do fotografii. Wydaje nam się, że fotografia przedstawia sposób widzenia ludzkiego oka, ale tak nie jest. Jest to tylko pewna konwencja, z którą jesteśmy tak obyci, że wydaje nam się naturalną.

@maro
Możesz rozwiać wątpliwości co do tych zdjęć? Czy są to foty konkretnych przemiałów w trakcie testów, czy np. zrobione teraz? Bo te w teście sprzed roku nie pojawiają się.
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2016, 15:52:55 wysłana przez krystians »

Offline nester Mężczyzna

  • Wiadomości: 238
  • Ekspres: posiadam
  • Młynek: też jest
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #701 dnia: 21 Luty 2016, 16:01:01 »
A ja dzisiaj po przetestowaniu Lido E do V60 daje sobie jednak spokój z zakupami czegoś innego. Bardzo mało pyłu, przemiał pięknie równy a przemielenie 12gram kawy przy tak dużej gradacji zajmuje z 15 obrotów korbki :)  kawka
If only closed minds came with closed mouths

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #702 dnia: 21 Luty 2016, 16:15:59 »
@Intersekt
Oczywiście tak wyglądają te zdjęcia, że nie są adekwatne do podanego przemiału w liczbach bo 0,2mm, to zdaje się jest przemiał nadający się do espresso i jesteśmy przyzwyczajeni do bardziej "pudrowego" wyglądu dla takich frakcji. Możliwe że zdjęcia zostały wykonane później albo źle podstawione. Jednak nie możemy porównywać zdjęcia z nieuzbrojonym okiem ludzkim. Jest to powszechny błąd w odniesieniu do fotografii. Wydaje nam się, że fotografia przedstawia sposób widzenia ludzkiego oka, ale tak nie jest. Jest to tylko pewna konwencja, z którą jesteśmy tak obyci, że wydaje nam się naturalną.

@maro
Możesz rozwiać wątpliwości co do tych zdjęć? Czy są to foty konkretnych przemiałów w trakcie testów, czy np. zrobione teraz? Bo te w teście sprzed roku nie pojawiają się.

Zgadzam się, że obraz fotograficzny nie oddaje zawsze obrazu rzeczywistego ale zwróć uwagę na to, że poszczególne drobiny kawy są w jednakowej odległości od osi obiektywu i najprawdopodobniej nie wykonano zdjęcia obiektywem z odwzorowaniem 1:1 lub większym. Moim zdaniem zdjęcie zostało pomylone, tzn. to konkretne zdjęcie nie ukazuje przemiału z 5 stopnia, bo trudno wyjaśnić aż takie dysproporcje w rozmiarze poszczególnych drobin.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #703 dnia: 21 Luty 2016, 16:26:21 »
nie do końca rozumiem co masz na myśli z tą jednakową odległością od osi obiektywu. Domyślam się, że chodzi o to, że wszystkie znajdują się w głębi ostrości. Jest to jednak łatwe dziś do osiągnięcia gdyż wystarczy użyć aparatu kompaktowego, który ma znacznie krótsze ogniskowe, a co za tym idzie dużo większy obszar znajduje się w głębi ostrości. Natomiast żeby zdjęcie na ekranie reprezentowało większą skalę, niż w rzeczywistości był fotografowany obiekt, nie trzeba wcale posługiwać się obiektywem makro. Skala odwzorowania tyczy się wielkości odwzorowania przedmiotu fotografowanego na powierzchni matrycy (w przypadku cyfrowej fotografii), co oznacza, że przy fotografii ziarenka o wielkości 1 mm, na matrycy to ziarenko ma też 1 mm.

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #704 dnia: 21 Luty 2016, 16:37:06 »
Przy odwzorowaniu 1:1 drobina 1mm w rzeczywistości ma 1 mm  na matrycy i to pozwala na różnicowanie ich nieuzbrojonym okiem. Jeśli nie był to obiektyw macro, to najprawdopodobniej zdjęcie wykonano z odległości 15 cm lub większej przy użyciu powiedzmy standardowego zooma (w przypadku przemiału espresso) nie zapewni nam odwzorowania, które uwydatni aż taki dysproporcje w wielkości ziaren.  Nie chodzi mi o głębie ostrości a odległość obiektów od osi obiektywu, tzn. przedmiot bliżej nas wydaje się większy od przedmiotu z dalszego planu.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi