Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 484427 razy)

Offline Sala Mężczyzna

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: ASCASO ARC; Chemex, Aeropress; Drip V01;02; Phin
  • Młynek: Mahlkonig Tanzania; MKIII
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #645 dnia: 03 Luty 2016, 13:57:38 »
W takim razie czekam na takie porównanie. No chyba że możecie coś innego zaproponować do około 400 zł.

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka


Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #646 dnia: 03 Luty 2016, 21:21:41 »
Zgadza się, dzięki uprzejmości kolegi Siewcu zrobiliśmy takie małe porównanie. Niestety nie miałem jeszcze czasu dokładnie tego opisać, bo w domu remontowo, a teraz jestem służbowo na wyjeździe do piątku. Jednak wcześniej wrzuciłem na serwer jedno zdjęcie z porównania przemiałów więc mogę pokazać.
Tak to wygląda - przemiał z Brasilii (po lewej) i Quito:
https://lh3.googleusercontent.com/-kjkC0NEGy0s/VrJWnuj7m8I/AAAAAAAAKqs/jfU3NirrLGI/s3000-Ic42/20160116_kawa_brazyl%252520test.jpg
Od góry jest najdrobniejszy przemiał z jednego i drugiego. Potem przemiał taki jak Mateusz używa do małego dripa. Następnie jest przemiał do aeropressu oraz na końcu najgrubszy jaki można z Brasilii uzyskać. W odniesieniu do tego próbowałem dobrać przemiał w Quito porównując ich grubość poprzez rozcieranie między palcami.  Najgrubszy przemiał Brasilii jest niestety dość nieostry przez zabrudzenie obiektywu, które odkryłem  już po fakcie. Ogólnie Quito ma znacznie szerszą skalę, szczególnie w grubszą stronę.

Brasilia to fajny młynek, jednak przez ogranicznik dolnego żarna nie pozwala na zbyt gruby przemiał. Z tego powodu mam wątpliwości co do możliwości  stosowania go z chemexem. Samemu nie posiadam chemexa, ani filtrów do niego. Jednak taki przemiał jak dobrałem do najgrubszego przemiału Brasylii samemu często używam do dripa więc teoretycznie może być zbyt drobny.


« Ostatnia zmiana: 03 Luty 2016, 21:33:52 wysłana przez krystians »

Offline Sala Mężczyzna

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: ASCASO ARC; Chemex, Aeropress; Drip V01;02; Phin
  • Młynek: Mahlkonig Tanzania; MKIII
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #647 dnia: 03 Luty 2016, 21:53:31 »
Dzięki za informację i zdjęcie. Jedno jest pewne że Brazylia odpada, raz że nie ten przemiał a dwa, że jest mniej mobilna.



Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka


Offline Sala Mężczyzna

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: ASCASO ARC; Chemex, Aeropress; Drip V01;02; Phin
  • Młynek: Mahlkonig Tanzania; MKIII
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #648 dnia: 07 Luty 2016, 22:06:07 »
Czy ktoś na forum posiada Zassenhausa Panama?

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka


Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #649 dnia: 07 Luty 2016, 22:16:37 »
Recenzję użytkownika Poe możesz znaleźć tutaj: link
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline Sala Mężczyzna

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: ASCASO ARC; Chemex, Aeropress; Drip V01;02; Phin
  • Młynek: Mahlkonig Tanzania; MKIII
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #650 dnia: 08 Luty 2016, 09:34:42 »
Z recenzji wynika że to fajny sprzęt. Już prawie jestem na niego zdecydowany. Muszę poszukać dobrej oferty i go biorę. Przydałaby się promocja w Świeżo Palonej jak po świętach 20%. Wtedy z miejsca biorę. Na Amazon wychodzi w granicach 300 zł. Poczekam może się coś trafi a jak nie to Amazon pewnie.

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka


Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #651 dnia: 08 Luty 2016, 11:38:14 »
Sala pamiętaj, że forumowcy mają u nas 10% rabatu, a to już coś :)
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Sala Mężczyzna

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: ASCASO ARC; Chemex, Aeropress; Drip V01;02; Phin
  • Młynek: Mahlkonig Tanzania; MKIII
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #652 dnia: 08 Luty 2016, 12:09:41 »
Młynek kupiony,  jest szansa że jutro dotrze. Obym nie żałował :)

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka


Offline Wojti Mężczyzna

  • Wiadomości: 88
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Chemex, French press, kawiarka 3tz "no name"
  • Młynek: Baratza Virtuoso
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #653 dnia: 11 Luty 2016, 12:59:52 »
Mili państwo, jak wielu z nas, dręczy mnie wybór młynka, ale żeby naświetlić całą sytuację zacznę od początku. Jakieś ponad pół roku temu "zajawiony" dobrą kawą trafiłem do waszego grona i chcąc wszystkiego naraz za waszą radą kupiłem używaną Astorię super jolly, czyli w sumie Mazzera  :D Sprzęt mielił dobrze i dokładnie (na moje oko, bo testów i badań specjalistycznych nie przeprowadzałem), ale moje priorytety się zmieniły. Podczas zakupu młynka zakładałem zakup ekspresu ciśnieniowego w niedługim czasie, ale w chwili obecnej preferuję tylko przelewy, a jeśli już zdecyduję się na ekspres to będzie to najwcześniej za 3 lata, a wtedy na pewno kupię młyn specjalnie pod niego  :ogien: Tak, więc moja astoria szykuje się na sprzedaż i w momencie jej sprzedaży chciałbym zakupić coś pod alternatywy. Przechodząc do meritum, kawy będą parzone w AP, hario V60-02, chemexie, FP, kawiarce (w niedalekiej przyszłości kalita, niewykluczony phin oraz syfon). Natomiast ilość dziennego mielenia to od 17g do 40g.Zapytacie dlaczego nie chcę mielić w astorii, więc odpowiadam, że kuchnia jest nieduża i choć po zdjęciu hoppera młynek nie jest ogromny to jego waga niewiele się zmienia, a waży sobie trochę. Szukam więc młynka pod metody alternatywne wymienione wyżej, mniejszego i lżejszego od super jolly i dającego "dobry" przemiał. Sugerowany budżet to 900zł mogący się rozciągnąć maksymalnie o 200zł.
P.S. Używane maszyny nie są mi straszne, ale chciałbym żeby zakupiony młynek wytrwał ze mną przynajmniej 3 lata.

Offline Sala Mężczyzna

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: ASCASO ARC; Chemex, Aeropress; Drip V01;02; Phin
  • Młynek: Mahlkonig Tanzania; MKIII
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #654 dnia: 11 Luty 2016, 13:11:31 »
Przy tych ilościach to może ręczny młynek - Comendante MK3
Wpisz w googlach Comendante test to wyskoczy strona , co prawda o MK1 i MK2 ale myślę że MK3 nie będzie odstawać od poprzedników.
Co do elektryków to się nie wypowiem.
Ktoś podawał linka do testu MK3 ale nie mogę tego znaleźć.
A ja linków chyba nie mogę dodawać.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #655 dnia: 11 Luty 2016, 13:31:24 »
Wyboru za dużego nie masz, szczególnie jeśli ma być małe i lekkie. W Baratze nie wiem czy jest sens się pchać w tym budżecie. Jeśli nie boisz się kręcić, to przemyśl Comandante, jeśli nie chcesz kręcić, to chyba mała, zgrabna Wilfa pozostaje, a niewydane złotówki przeznaczysz na kawę.

Offline Wojti Mężczyzna

  • Wiadomości: 88
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Chemex, French press, kawiarka 3tz "no name"
  • Młynek: Baratza Virtuoso
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #656 dnia: 11 Luty 2016, 13:55:27 »
Przeczytałem cały ten wątek i kilka innych i nie chcę podjąć błędnej decyzji zbyt szybko. Najważniejsza jest dla mnie jakość mielenia naturalnie, pył będzie raczej odsiewany prawie zawsze, chyba, że będzie mi się spieszyć. Co do Comandante to trochę odstrasza mnie wydanie prawie 1000 polskich złotówek na ręczny młynek o czym ktoś już wspominał. Jeśli już ręczny to myślałem nad Zassenhausen, ale z drugiej strony po używaniu przez pół roku młynka gastronomicznego nie wiem czy będzie mi się chciało mielić ręcznie zwłaszcza, że mam niezbyt przyjemne wspomnienia w postaci młynka "żarnowego" z alledrogo, który z młynkiem ma wspólną tylko nazwę... Natomiast wracając do elektrycznych to jeśli jest coś wartego swojej ceny, a nie jest dużo mniejsze od super jolly to mógłbym się zastanowić. A czemu uważasz, że Baratze powinienem odpuścić? Virtuso i Preciso nie są warte swojej ceny?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #657 dnia: 11 Luty 2016, 14:34:53 »
nie wiem czy będzie mi się chciało mielić ręcznie
Powiem szczerze, że to czy będzie Ci się chciało, to kwestia indywidualna. Ja kręcę korbką od roku i jakoś mi to nie przeszkadza, pomimo że wcześniej używałem niby żarnowego brauna (w stylu severina 3874). Przy stalowych żarnach, w ręcznych młynkach, przemiał idzie całkiem sprawnie. Nie ma takiej masakry jak we wspomnianej elektrycznej wirówce Brauna (z 30% pyłu). Ja akurat lubię manualne czynności i urządzenia, poza tym zawsze mogę mieć ten sam młynek przy sobie, co również mnie cieszy.

Wpisz w googlach Comendante test to wyskoczy strona , co prawda o MK1 i MK2
Test comandante mk3 już jest, przeprowadzony przez kofeinę, wrzucałem link w temacie dotyczącym tego urządzenia.
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=467.msg63902#msg63902

Jeśli chodzi o comandante mk2 miał dokładnie te same żarna co Quito i starli się przez to z Zassenhausem. W Panamie od ok. roku też stosują te same żarna, wcześniej były z płynną regulacją . Różnica w Comandante mk2 wynikała z osadzeniu górnego żarna i paru innych lepiej dopracowanych szczegółów. Wygląda jednak na to, że opracowanie nowych żaren wyjdzie Comandante na dobre.

Socratic coffee też już testuje Comandante. Z ich testów wynika, że mk3 jest super pod espresso, pod filtry na razie nie ma żadnego odniesienia więc trudno określić, ale te przemiały co pokazują w kofeinie wyglądają zacnie.

W Baratze nie wiem czy jest sens się pchać w tym budżecie
Ponoć Baratza przez ostatnie parę lat dużo się poprawiła w kwestii awaryjności, co chyba było głownym problemem. Niedaleko mnie w kawiarni używają najniższego modelu Encore na co dzień do filtrów i grubszych przemiałów kawy, jak klienci kupują kawę i chcą zmieloną. Pytałem i nic się złego z tym młynkiem nie dzieje, choć używany jest chyba drugi rok. Piłem wielokrotnie przelewy z tego młynka i bez odsiewania były bardzo smaczne.

Z tego co czytałem Preciso ma sens jeśli chce się też czasem robić espresso, dla przelewów Virtuoso ponoć jest zupełnie wystarczający.
« Ostatnia zmiana: 11 Luty 2016, 16:04:57 wysłana przez krystians »

Offline Sala Mężczyzna

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: ASCASO ARC; Chemex, Aeropress; Drip V01;02; Phin
  • Młynek: Mahlkonig Tanzania; MKIII
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #658 dnia: 11 Luty 2016, 14:50:27 »
Sam od kilku dni mam ręczną Panamę i ręcznego mielenia nie boję się. Poza tym zapach podczas mielenia ręcznego jest dużo bardziej wyczuwalny, roznosi się po całym domu.
Co do pylenia to jeszcze nie mam opinii.
 

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka


Offline Wojti Mężczyzna

  • Wiadomości: 88
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Chemex, French press, kawiarka 3tz "no name"
  • Młynek: Baratza Virtuoso
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #659 dnia: 11 Luty 2016, 18:15:24 »
Z pyleniem sobie poradzę sitkiem, byle pył nie stanowił 30% przemiału bo wtedy sporo kawy szło by do kosza  :( Jeśli chodzi o ręczny młynek to myślałem właśnie o panamie jako młynek do podróży, ewentualnie Quito, no chyba, że byłbym w dołku pieniężnym to obniżyłbym wymagania i poszedł w ceramike, czyli rhino albo porlex. Jednak teraz szukam raczej czegoś szybciej mielącego. Napisałem, że dziennie 17-40g kawy, ale nie jest to do końca wymierna ilość gdyż jak się zdarzy, że przyjdą goście i trzeba zrobić 2 chemexy pod rząd to ilość kawy rośnie dość znacząco. Tak, więc patrząc na to co zostało wymienione w tym wątku to zwracam się w stronę Wilfy, Nivony, Graefa oraz Baratzy. Widzę w tym przedziale cenowym też ascasso i-1, które posiada największe żarna z wyżej wymienionych, ale nikt o nim nic nie pisze za bardzo. Przeglądając wątek natknąłem się na informacje, że część z tych młynków z dolnej półki cenowej to jedno i to samo w różnej obudowie, ale nie wiem za bardzo jak się do tego odnieść.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi