Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 484564 razy)

Offline k4sper Mężczyzna

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: Hario V60, Hario Syphon, Chemex, Kalita, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3, French Press Ikea, Cezve
  • Młynek: Comandante MK3, Rhinowares Hand Coffee Grinder
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #615 dnia: 08 Styczeń 2016, 18:56:52 »
Nie wiem jak normalnie Rhino mieli, bo jeszcze przed pierwszym użyciem zrobiłem mały tuning stabilizujący żarna ;p
W każdym razie procentowy udział pyłu w przemiale wynosił około 3/4%, więc chyba nie tak źle?
W sumie zdażyły mi się 2 kawy, które zatykały drippery i co dziwne obie były z Etiopii ;)

Wysłane z mojego Nexus 5 przy użyciu Tapatalka


Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #616 dnia: 08 Styczeń 2016, 19:39:58 »
3-4% - niemożliwe, był by to najmniej pylący młynek w  sprzedaży. Nawet comandante z tego co pamiętam miał około 10% pyłu. Porlex dochodzi do 20% spokojnie.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #617 dnia: 08 Styczeń 2016, 20:43:32 »
Etiopie są bardzo ciekawe. Trzeba je zawsze trochę grubiej zmielić. Również do espresso.

Offline k4sper Mężczyzna

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: Hario V60, Hario Syphon, Chemex, Kalita, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3, French Press Ikea, Cezve
  • Młynek: Comandante MK3, Rhinowares Hand Coffee Grinder
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #618 dnia: 08 Styczeń 2016, 22:30:17 »
3-4% - niemożliwe, był by to najmniej pylący młynek w  sprzedaży. Nawet comandante z tego co pamiętam miał około 10% pyłu. Porlex dochodzi do 20% spokojnie.

 :ups: Pomieszałem jednostki i w ogóle wszystko... Dzięki za czujność!
Zdaje się, że gdzieś tyle gramów pyłu mi wychodziło, tylko nie pamiętam całej dozy. Chyba 30g.
Na pewno robiłem też ważenie 18g i pyłu wyszło 2,6g - czyli 14,4%. Całkiem byłem wtedy zadowolony jak przyrównywałem to do wyników testu młynków Akademii Kofeiny ;)
Zresztą i tak dużo zależy od kawy.

Poza tym pył, pyłem, ale równość przemiału też się liczy. A ta w moim młynku jest coraz gorsza. Żarna już się trochę za mocno jak dla mnie wytarły i wolałbym zainwestować w coś sensowniejszego.

Co do etiopek - młynek musiałem mocniej regulować w zasadzie przy tych dwóch co wymieniłem. Pozostałe raczej nie odbiegały od normy :P

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #619 dnia: 08 Styczeń 2016, 23:07:04 »
no właśnie z równomiernością przemiału jest problem w tych młynkach z ceramicznymi żarnami. Ja jak zrobiłem modyfikację w porlexie mini, to było mniej pyłu ale więcej gruzu, więc zrezygnowałem. bo jednak łatwiej z pyłem walczyć.

Ja na ogół wolę zamiast grubiej mielić Etiopię, niższą temperaturą traktować.
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2016, 23:09:11 wysłana przez krystians »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #620 dnia: 09 Styczeń 2016, 12:43:00 »
chyba trochę przesadzasz, severin koło 270 kosztuje więc jednak stówkę więcej

Severin, Allegro, 130zł. To taniej niż mały Hario Slim.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #621 dnia: 09 Styczeń 2016, 12:45:48 »
Ale to zły Severin. Ten ma płaskie żadna. Poszukiwany model to ten z 3 na końcu.
LMWDP #469

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #622 dnia: 09 Styczeń 2016, 12:46:51 »
A jaką średnicę mają te żarna?

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #623 dnia: 09 Styczeń 2016, 14:32:05 »
To nie ma większego znaczenia w przypadku tego młynka, on ma konstrukcję zbliżoną do Tchibo młynka, kiedyś oferowanego, ze stożkowymi żarnami.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #624 dnia: 09 Styczeń 2016, 14:54:56 »
Tchibo młynek ze stożkami to kropka w kropkę to samo co severin z 3 na końcu, tylko obudowa jest czarna. Był ponoć kiedyś i tchibo z płaskimi, to wtedy tak. Pewnie też severin to robił. A co do średnicy żaren, trudno powiedzieć czy to żarna, bo to takie coś:
http://images7.fotosik.pl/6230/915d0ac5e1fffe4c.jpg
Młynki do metod alternatywnych.

We wszystkich kurpsach, delonghi, czy nawet mpm takie coś się znajduje. Da się i tym zmielić, ale wydając na to więcej niż 120zł trzeba się mocno zastanowić dlaczego tak.

Ale czy mieli gorzej niż ceramiczne stożki Japończyka? Bez bezpośredniego porównania nie odważę się wyrokować.
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2016, 14:57:17 wysłana przez donkiszot »

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #625 dnia: 09 Styczeń 2016, 17:54:31 »
Mam go, pyli, pierdzi i robi wszędzie wokół siebie syf, ale dripy z niego smaczne się przyrządzało...

Obecnie stoi w pracy  :Bicz:

Offline Mateusz.Laszuk

  • Wiadomości: 6
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #626 dnia: 11 Styczeń 2016, 00:50:25 »
Ja osobiście dziękuję za pomoc.
Długo się zastanawiałem i w końcu znalazłem rozwiązanie, lub też przyszło samo z Nowym Rokiem i ...
...końcem wyprzedaży w Świeżo Palonej
Wtedy Virtuoso kosztowało 720 zł i po przewertowaniu forum kusiło mnie, by zakupić je i związać się z nim na lata.
Obecnie dochodzę do wniosku, że na chwilę obecną najlepszym wyjściem będzie nie przepłacać, zakupić najtańszego Severina (chyba, że przekonają mnie Państwo w ostatniej chwili, że istotnie warto zastanowić się nad Nivoną lub Wilfą - od razu nadmienię, że problemy typu hałas, wolne mielenie czy też trudność w zmianie ustawień nie jest problemem, jedynie większa ilość kombinacji w Wilfie mogłaby być zachęcająca; pytanie, czy jest?) i w razie czego po roku/dwóch pożegnać się z nim, ewentualnie przekazać komuś podobnemu do mnie w chwili obecnej, by mógł się chociażby rozeznać.
Decyzja już podjęta, w razie pokochania espresso z pomocą przyjdzie Macap lub Wega, więc dziękuję za wasze kilkadziesiąt stron dyskusji, która skutecznie zniechęciła mnie do ręczniaków jako młynków codziennych i pomogła dojrzeć decyzji, że na początek wystarczy mi Severin KM 3873 i sitko do przesiewania pyłu, a warto skupić się mocniej na innych walorach technicznych jak dobrej jakości woda i jej odpowienia temperatura oraz oczywiście świetna kawa ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #627 dnia: 11 Styczeń 2016, 09:20:07 »
pytanie, czy jest?
Jeśli te kilka $ nie stanowi problemu, to jest. Jakkolwiek ilość ustawień w severinie jest wystarczająca, to jest to takie graniczne minimum, a po co sobie zadawać pytanie może lepiej byłoby jeszcze jedno oczko grubiej? Pewnie docelowo i tak będziesz używał dwóch czy trzech ustawień, albo nawet jednego, ale dla poczucia komfortu chyba warto.

A z tym sitkiem to też bez przesady. To po prostu kolejna opcja i tyczy się ona wszystkich młynków. Również tę decyzję warto podjąć na podstawie własnych doświadczeń i konkretnej kawy.

Offline WitekN Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: Różne Bialetti, AP, phin, V60-2, Konewki: Brewista, Tchibo
  • Młynek: Severin 3873, Porlex mini, Fio F4E nano, Xeoleo 50, MYM54, 1Zpresso JE-Plus
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #628 dnia: 16 Styczeń 2016, 20:22:28 »
To ja pisałem o tej Wilfie z zapachem. Nadal śmierdzi i to ostro. Siostrzeniec, który zakupił ten młynek będzie młynek zwracał. Sklep porządny to na pewno to jakoś załatwią (obiecali wymianę na nieśmierdzący - sklep powącha  lub zwrot gotówki). Prze te cotygodniowe święta jeszcze nic nie załatwił. Teraz się tym zajmie. Ten młynek był z dostawy przedświątecznej. Teraz jest nowa dostawa tych młynków, ale nie wiem czy też śmierdzą.

Potwierdzam, że młynki Wilfa z nowej dostawy nie wydzielają przykrego zapachu, a ten poprzedni dalej cuchnie. Sprawa wymiany młynka została załatwiona przez sklep Coffeedesk  :ok:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #629 dnia: 18 Styczeń 2016, 08:10:24 »
Ikey nie taki dobry jak go Perger maluje?


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi