Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 484337 razy)

Offline Mateusz.Laszuk

  • Wiadomości: 6
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #585 dnia: 30 Grudzień 2015, 00:03:19 »
Wydaje mi się, że ta kwestia w tym zapytaniu rozwiązuje się sama, gdyż po przejrzeniu waszego forum zdaję sobie sprawę, że w przypadku zakupu młynków pokroju Macap M2M domowe espresso wyjdzie naprawdę dobre.
Stąd właśnie nie chciałem jedynie jednoznacznej odpowiedzi, a uszeregowania.
Kwestia wygląda tak, że mógłbym na ten moment wydać 800-900 zł na młynek i kupić sobie Virtuoso lub któreś Ascaso. Jednakże takie uporządkowanie da mi dobry pogląd na to, czym warto zająć się w chwili obecnej i czy nie wypada przy takim nastawieniu kupić czegoś tańszego, by wprowadzić się na dobre w świat kawy oraz mieć ewentualnie zaplecze w przyszłości pod alternatywy (kwestia tego, czy warto kupić dobrego "ręczniaka" czy tani młynek automatyczny).
Wiem, że to o co proszę, nie jest wymierne. Zdaję sobie sprawę, że ceny młynków wahają się w zależności od ich dostępności. Ale na chwilę obecną nie wiem, czy mając możliwość zakupu Bodum'a Bistro za 510 zł, Zassenhausa Guatemala za 410 zł i Baratzy Encore za 550 zł, jest w ogóle sens zastanawiać się nad wyżej wymienionymi, skoro za 250 zł dostępny jest młynek Severin, zaś za 320 zł Zassenhaus Quito/Panama.
Czytam forum od mniej więcej 2 tygodni i starałem się przejrzeć wnikliwie dużą ilość postów, jednakże to wciąż dostarcza mi kolejnych zagwozdek. Nie ukrywam, że miło byłoby przeczytać kilka praktycznych zdań od osób bardziej doświadczonych

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #586 dnia: 30 Grudzień 2015, 00:11:06 »
nigdy nie było bezpośredniego porównania wszystkich młynków.
Kup mi wszystkie to porównam z nieocenioną przyjemnością  :diabelek:


Intencje masz słuszne, ale tego się nie da zrobić! Pierwszy z brzegu przykład: Severin KM 3873 i Bodum z żarnami, to młynki tej samej klasy żaren, ale nie tej samej klasy estetycznej i tym bardziej nie tej samej klasy cenowej. Drugi przykład: młynek, w którym nie da się szybko zmieniać ustawień i do nich wracać, choćby nie wiem jak dobry był nie zaspokoi nikogo, kto wiele różnych metod na raz używać będzie.


PS
Ok, możesz wszystkie kupić sobie, a mi tylko udostępnić do testów :hihihi:

Offline Mateusz.Laszuk

  • Wiadomości: 6
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #587 dnia: 02 Styczeń 2016, 12:35:44 »
Świetnie. Myślę, że w okolicach roku 2095 postaram się udostępnić Ci wszystkie te młynki, liczę na rzetelne sprawozdanie z ich pracy ;)
Co do pierwszego przykładu z brzegu: rozumiem, że Severin i Bodum to inna klasa cenowa, ale jak z jakością naparu? Czy zawartość w filiżance będzie bardzo zbliżona? Zastanawia mnie to, ponieważ żarna o średnicy 38-40[mm] występują w młynkach o rozrzucie cenowym 200-1000 zł. Na co w takim razie jeszcze zwracać uwagę? Intuicyjność i łatwość zmieniania ustawień mielenia - OK, ale czy cokolwiek jeszcze (pomijam moc, bo zdecydowanie mam tyle cierpliwości, by pozwolić młynkowi mielić kawę trochę dłużej).
Chociażby młynki tej samej klasy cenowej: Bodum Bistro, Baratza Encore. Jak ustalić, który nada się lepiej? Jak ustalić, czy jest sens wydać 300 zł więcej by zakupić Baratza Virtuoso lub Iberital Challenge?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #588 dnia: 02 Styczeń 2016, 12:57:21 »
ale co innego 38-40 mm żaren stożkowych(czy stożkowatych, nie wiem jaka jest poprawna forma) a co innego żaren płaskich - to też ma znaczenie...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #589 dnia: 02 Styczeń 2016, 17:51:29 »
ale jak z jakością naparu?
Skoro mają praktycznie te same żarna (można wymienić pomiędzy modelami i będą pasować idealnie, nie wnikam czy z tej samej fabryki pochodzą) to i napary powinny być nie do rozpoznania. W Bodum płacisz głównie za markę (można wierzyć, że przekłada się to na jakość), szklany pojemnik i wygląd. Reszta działa tak samo.

Teraz zauważ, że wszystkie te młynki trzeba by tak ze sobą porównać aby wyciągnąć wnioski. Bez tych młynków, choćby zaocznie, w rękach nie da się tego zrobić. Nikt nie wie czy lepiej kupić ten czy tamten i prawdopodobnie nikt nigdy nie dokonał zakupu absolutnie świadomego.

Jak ustalić, który nada się lepiej?
Jeśli pytasz o ustalenie na monitorze, to warto poznać od środka choć jeden młynek z żarnami stożkowymi i jeden z żarnami płaskimi. Potem można dedukować która konstrukcja powinna przełożyć się na lepszy (równiejszy) przemiał. Czy jest szansa na sztywność, równość, brak zakamarków, co się łatwiej używa, a co jest kłopotliwe, jak duże są skoki ustawień i czy w ogóle na krańcach skali grubość/drobność nas zadowala?
Generalnie większej filozofii w założeniach nie ma -- trzeba uzyskać jak najwięcej jak najbardziej równych sobie cząsteczek kawy zmielonej do zadanej grubości.

A na koniec przychodzi kawa, która lubi zaskakiwać i okaże się, że z gorszego młynka smakuje lepiej. ;)

Natomiast jeśli chodzi konkretnie o te dwa młynki, to Encore ma więcej możliwości grubości mielenia. Od środka: inna konstrukcja żaren i ich mocowania oraz uszczelka (w Encore) zapobiegająca wpadaniu śmieci do wnętrza młynka. A poza tym, to i to młynek. Do domu całkiem spoko.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #590 dnia: 07 Styczeń 2016, 11:11:42 »
Jak się wymienia/zakłada górne żarno w "nowej" wilfie? Po prostu się "wrzuca" i dociska pojemnikiem?
Spodziewałem się, że trzeba będzie przekręcić, czy coś ale boję się na siłę...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #591 dnia: 07 Styczeń 2016, 11:40:42 »
Nie wiem jak w nowej, ale w starej tak, się wrzuca w odpowiednią stronę i hopper to wszystko dociska i blokuje.

Mniej więcej tak samo jak w Bodum:
http://images63.fotosik.pl/56/9e6020dfc3160473.jpg
Młynki do metod alternatywnych.

(Zdjęcie Oli z wątku o młynku Bodum) Severinie i wszystkich bliźniaczych konstrukcjach.

Offline Mr.Ed Mężczyzna

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #592 dnia: 07 Styczeń 2016, 11:47:41 »
Jeżeli u Ciebie górne żarno wygląda tak jak to na zdjęciu wyżej, to docisk tylko hopperem. Też się zdziwiłem jak po rozpakowaniu swojego Boduma to zobaczyłem.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #593 dnia: 07 Styczeń 2016, 12:03:22 »
Właśnie tak wygląda, kolor tylko inny. Czyli bać się nie muszę, dzięki :kwiat:

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #594 dnia: 07 Styczeń 2016, 12:32:35 »
Oprócz koloru, moja wilfa ma gdzieś 0,5mm różnicy w tym trzymaku żarna. Z severina do wilfy włożyłem bez problemu, w drugą stronę wchodzi znacznie ciężej, ale na upartego się da i też działa ;)

A jak aromat tworzywa w twojej sztuce?

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #595 dnia: 07 Styczeń 2016, 12:44:28 »
Za bardzo się nie przywąchiwałem ale nic niepokojącego nie poczułem. Kupiłem używkę, więc może już się wyśmierdział.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #596 dnia: 07 Styczeń 2016, 13:40:39 »
A to na pewno z tej nowej partii? Moja wieloletnia wilfa też nie niepokoi, ale o tej najnowszej ktoś pisał, że pachnie ostro.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #597 dnia: 07 Styczeń 2016, 13:45:58 »
W aukcji było wyraźnie "WSCG-2"
Jak odróżnić nową od starej?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #598 dnia: 07 Styczeń 2016, 13:46:54 »
Jak zobaczę nową to dam znać. Ale to może potrwać miesiąc lub dwa.

Edycja:
Moja nazywa się CGR-1
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2016, 13:49:34 wysłana przez donkiszot »

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #599 dnia: 07 Styczeń 2016, 14:02:29 »
Czyli co najmniej pojemnik na ziarna mam od nowej :mrgreen:
U mnie są opisy dopowiadające metodom zaparzania (filter, aeropress, mokka...) w pierwszej wersji wg. googla jest fine, medium...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi