Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 484414 razy)

Offline WitekN Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: Różne Bialetti, AP, phin, V60-2, Konewki: Brewista, Tchibo
  • Młynek: Severin 3873, Porlex mini, Fio F4E nano, Xeoleo 50, MYM54, 1Zpresso JE-Plus
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #555 dnia: 09 Grudzień 2015, 12:18:43 »
Witam
Mam pytanie odnośnie nowej Wilfy. Czy ktoś z Was posiada nową Wilfe? Czy mocny zapach plastiku występuje?
Siostrze kupiliśmy na prezent no i jest problem z tym "zapachem"  :ogien: Mieli bardzo dobrze, a na najdrobniejszym ustawieniu stosunkowo grubo.

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #556 dnia: 09 Grudzień 2015, 12:36:19 »
Witam
Mam pytanie odnośnie nowej Wilfy. Czy ktoś z Was posiada nową Wilfe? Czy mocny zapach plastiku występuje?
Siostrze kupiliśmy na prezent no i jest problem z tym "zapachem"  :ogien: Mieli bardzo dobrze, a na najdrobniejszym ustawieniu stosunkowo grubo.
Czy zmielona kawa przechodzi zapachem plastiku? Przed użyciem warto umyć wyjmowalne plastikowe elementy ciepłą wodą z łagodnym detergentem.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline WitekN Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: Różne Bialetti, AP, phin, V60-2, Konewki: Brewista, Tchibo
  • Młynek: Severin 3873, Porlex mini, Fio F4E nano, Xeoleo 50, MYM54, 1Zpresso JE-Plus
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #557 dnia: 09 Grudzień 2015, 13:13:25 »
Było umyte. Kawa przechodzi zapachem. Ale jak się zmieli trochę na wyrzucenie, aby wypchnąć resztki kawy pozostałe w młynku (retencja młynka), a potem zmieli do picia to wtedy ten zapach jest niewyczuwalny lub ledwo. Zapach wydziela ten czarny plastik czyli pokrywka i wewnątrz w okolicach żaren. Poczekamy jeszcze tydzień może przestanie "śmierdzieć" i wtedy trzeba będzie zwrócić sprzedawcy.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #558 dnia: 09 Grudzień 2015, 13:41:04 »
można spróbować w jakimś miejscu zostawić otwarty do przewietrzenia (np. przy oknie) i  wyłożyć w okolicach tych aromatycznych elementów w materiałowych woreczkach goździki, to świetny naturalny pochłaniacz zapachów

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #559 dnia: 09 Grudzień 2015, 13:49:50 »
tak jak i kawa :D

Offline WitekN Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: Różne Bialetti, AP, phin, V60-2, Konewki: Brewista, Tchibo
  • Młynek: Severin 3873, Porlex mini, Fio F4E nano, Xeoleo 50, MYM54, 1Zpresso JE-Plus
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #560 dnia: 09 Grudzień 2015, 14:15:33 »
Poczekamy, może mu przejdzie...
W porównaniu do SEVERINa mieli grubiej w skrajnych położeniach regulacji i jakość wykonania lepsza (nie licząc zapachów).
« Ostatnia zmiana: 09 Grudzień 2015, 14:21:52 wysłana przez WitekN »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #561 dnia: 09 Grudzień 2015, 14:57:36 »
właśnie tak się zastanawiałem nad jedną kwestią: wilfa ma płynną, bezstopniową regulację, a severin klikającą stopniową? Jak to wygląda w kwestii ustawienia przemiału w tych dwóch młynkach?

Offline WitekN Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: Różne Bialetti, AP, phin, V60-2, Konewki: Brewista, Tchibo
  • Młynek: Severin 3873, Porlex mini, Fio F4E nano, Xeoleo 50, MYM54, 1Zpresso JE-Plus
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #562 dnia: 09 Grudzień 2015, 15:02:50 »

Jak to wygląda w kwestii ustawienia przemiału w tych dwóch młynkach?
Zakres regulacji w Wilfie większy, ale przemiał ciut grubszy

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #563 dnia: 09 Grudzień 2015, 15:08:15 »
wilfa ma płynną
Wilfa też ma stopniową regulacje, tylko ma szerszą skalę, szczególnie w grubą stronę. Wewnątrz takie samo kółko z kuleczką jeśli dobrze pamiętam.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #564 dnia: 09 Grudzień 2015, 15:46:38 »
A ilu stopniowa jest ta skala w jednym i drugim, w zakresie nadającym się np dla przelewów między 250 a 500ml? Ja dalej się zastanawiam nad jakimś fajnym młynkiem do alternatyw. Ten rhinowares jest ok, ale tak jak porlex ma bardzo duży rozrzut grubości przemiału. Taki przemiał z concepta przy nim jest super równy. Ponieważ wcześniej w tym wątku nie padła wyczerpująca odpowiedź na moje pytanie, to je ponawiam. No więc czy ktoś może używał tego Zassenhaus Quito najlepiej z ostatniej dostawy to jest po wakacjach 2015? Chyba nie chcę kolejnego starego młynka. Stary młynek który nabyłem wtedy okazał się mieć nierozbieralny (zamłotkowany w stalowej konstrukcji) zestaw żaren i z wąskim zakresem przemiału, powiedziałbym że od tygielka do kawiarki. Tak więc służy mi jako młynek tygielkowy i spisuje się w tej kwestii bardzo dobrze, ale chcę coś dobrego na co dzień do przelewów.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #565 dnia: 09 Grudzień 2015, 17:00:10 »
W severinie masz 14 ustawień (10 podpisanych i jeszcze 4 poza skalą), powiedzmy 8-14 do przelewów. Jeśli chcesz, możesz rozkręcić i przesunąć skalę o 2-3 kliknięcia jeszcze.

W mojej starej Wilfie są 34 ustawienia, przy czym na 1 słychać świst żaren (na pusto) czyli jest ciut drobniej niż w severinie z pudełka, 15 jest podpisana filter i na oko jest to coś w okolicach 10-12 severina (dawno nie porównywałem). No i potem masz jeszcze całą gamę gruzu, nie wiem po co komu, chyba nigdy poza 23 nie wyszedłem, nawet parząc litr kawy w chemexie. 27 jest podpisane french press.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #566 dnia: 16 Grudzień 2015, 12:04:44 »
W załączeniu filtr z kawą zmieloną w moim dienesie - jak widać szału nie ma.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #567 dnia: 16 Grudzień 2015, 12:10:34 »
Jaki to mynek konkretnie? Bo widzę że pyłu co niemiara

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #568 dnia: 16 Grudzień 2015, 12:13:47 »
Po południu wrzucę fotkę. Zresztą z obu moich "starych ręczniaków" jest przemiał bardzo podobny mimo różnego stanu żaren.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #569 dnia: 16 Grudzień 2015, 12:16:35 »
Szkoda, już myślałem że te stare ręczne młynki coś pokażą i że warto będzie polować na nie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi