Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 484457 razy)

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #540 dnia: 08 Grudzień 2015, 10:04:05 »
Do 500 zł chyba nie kupisz żadnego działającego gastro

Da się, dzięki linkom Doktorka udało mi się za 100 euro Compaka K6 z 2010r. dorwać - żarna jeszcze niezłe, kupiłem nowe do wymienienia za ok.pół roku i dokładnie w 500zł się zmieściłem. Na początku chciałem zdemontować dozownik, ale dzięki niemu mam czysto pod młynkiem i jest dostęp do komory wylotowej. Cały proces mielenia 30gram to 15-20 sekund z wygrzebywaniem resztek w komorze i machaniem rączką dozownika, a retencja jest 0,2-0,5g.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #541 dnia: 08 Grudzień 2015, 10:06:09 »
No to całkiem fajnie :) A jak się spisuje młynek? Ile pyłu, przemiał równomierny? Przesiewasz?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #542 dnia: 08 Grudzień 2015, 10:10:13 »
Tanie młynki najlepiej zostaw w spokoju. Na Twoim miejscu przeniósłbym Vario do alternatyw, a poszukał młynka do Elektry. Jakiegoś niedużego, bo dźwigniowe wymagania nie są wygórowane. W stylu małego Macapa, Eureki.

Podobno ten encore nie jest taki wspaniały do alternatyw. Jedni mówią że virtuoso to dopiero jakiś logiczny skok z severina.
Nie prowokujcie :) . Zaraz ktoś napisze, że stożki do alternatyw się nie nadają, choć nie bardzo wiadomo dlaczego.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #543 dnia: 08 Grudzień 2015, 10:13:05 »
Być może tak się skończy ;-)
Szkoda mi tylko tej wygody z timerem

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #544 dnia: 08 Grudzień 2015, 10:24:27 »
A jak się spisuje młynek? Ile pyłu, przemiał równomierny? Przesiewasz?

Nie narzekam, zwykle mielę 31 z ogonkiem grama kawy, dozuje prosto do tego:
http://www.ebay.com/itm/stainless-Chocolate-Mesh-Sifter-Shaker-Dredge-Icing-Sugar-Powder-Cocoa-Flour-HOT-/111647096680?hash=item19feaf7f68:g:Vu8AAOSwv0tVLfkn

Odsiewam do 30g i błotka w dripie nie uświadczam, a jak mi się nie chce odsiać to też jest dobrze - przepływ nie spowalnia, jak to miało miejsce przy nieodsianym Severnie 3873. Przemiał chyba równiejszy, ale musiałbym zrobić zdjęcia, żeby porównać. Grunt, że jest czysto, smakuje i powinienem mieć spokój na parę najbliższych lat.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #545 dnia: 08 Grudzień 2015, 11:51:55 »
Baratza Ocencie sami:
http://www.home-barista.com/grinders/baratza-grinders-particle-distribution-at-various-settings-t16011.html
Przy czym Virtuoso  chyba teraz ma zarna Preciso.
https://www.roastmasters.com/blog/?p=170

 Te zarna sa podobno  lepsze w mlynkach recznych

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #546 dnia: 08 Grudzień 2015, 12:16:14 »
Przy 8a i 8k bardzo duży rozrzut, reszta ok.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #547 dnia: 08 Grudzień 2015, 12:32:03 »
Powalczyłem ostatnio z moimi Dienesami pod przelewy.
Jeśli chcesz możemy się na chwilę zamienić. Wyślę Ci mojego Severina i sobie posprawdzasz czy wart 250zł, a ja chętnie przetestuję te ręczne staruszki.

BTW, porównujesz je do Vario czy do Tiamo/Grinddrippera?

Może mimo tych samych żaren co mój severin jakiś tajemnicze rozwiązanie technologiczne sprawia że pyły jest mniej
Nie (mam oba), po prostu się tym nie przejmują. Niestety w większości nawet polecanych kawiarni nie dba się szczegóły tak, jak sam o siebie zadbasz w domu. Taka siła homebaristów. A że kawa z pyłem też może wyjść smaczna to inna rzecz.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #548 dnia: 08 Grudzień 2015, 12:33:51 »
Jak nie zapomnę to wieczorkiem zrobię zdjęcia.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #549 dnia: 08 Grudzień 2015, 12:34:07 »
Ale masz tą nową, podobno ulepszoną wersję? Nie wiem co to za ulepszenia, ale podobno jakieś są i lepiej mieli.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #550 dnia: 08 Grudzień 2015, 13:43:51 »
Czy ja mam nową wilfę? nie, starą i starego severina ;)

Nie wiem ile ulepszyli i czy naprawdę się to przekłada na jakość. Nie wiem nawet jaki jest rozrzut jakościowy w ich produkcji.
Jeśli to zaprzyjaźniona kawiarnia, to wpadnij do nich ze swoim młynkiem i sprawdźcie ile odpadnie przy tym samym sitku. Jak smakuje (!smak jest najważniejszy, cyfry mogą kłamać) kawa zaparzona tak samo z obu młynków. Z pyłem i bez.

Tylko porównawcze testy dają odpowiedzi na temat niuansów. Reszta to gdybania i domysły.

Ziarno, woda, a nawet sposób polewania mogą mieć większe.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #551 dnia: 08 Grudzień 2015, 13:52:05 »
Niestety mam do tej kawiarni 600km :D Bo tak bym właśnie zrobił. Ale dystans skutecznie mnie powstrzymuje. 1200km w 2 strony to luźno licząc 72l paliwa, po 4zł to 288zł dokładam trochę i mam nową wifę :D

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #552 dnia: 08 Grudzień 2015, 14:00:46 »
O czymże jest trzysta złotych wobec doświadczalnej wartości poznawczej.  :hihihi:
LMWDP #469

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #553 dnia: 08 Grudzień 2015, 14:02:17 »
A te dwa dni w  podróży po naszych drogach to jak wyprawa Hobbita po pustkowiu Smauga.... czy jakoś tak.  :evil:

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #554 dnia: 08 Grudzień 2015, 14:28:11 »
Off-Topic:
A te dwa dni w  podróży po naszych drogach to jak wyprawa Hobbita po pustkowiu Smauga.... czy jakoś tak. 
Zahacz 1,5t na hak, mordor wymięka, sprawdzałem ostatnio :evil:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi