Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 484469 razy)

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #525 dnia: 06 Grudzień 2015, 16:57:33 »
Ja miełm v60 pierwsze i przy tym zostań. Nauczysz się robic dobra kawę. To nic trudnego.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #526 dnia: 06 Grudzień 2015, 17:00:04 »
nauczę się na pewno, jak będę mieć młynek :) tylko powtórzę się: nowy 3873 czy używany cm80 z przebiegiem 10kg?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #527 dnia: 06 Grudzień 2015, 21:35:28 »
heh, skończyło się na Zassenhaus Brasilia. za 199zł kupiony :) przy cenie sklepowej w okolicach 400 myślę, że to dobry wybór.

Offline mathu

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Bezzera BZ09, Aero, Chemex
  • Młynek: Bezzera BB005, Severin, Rhinowares
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #528 dnia: 06 Grudzień 2015, 21:39:39 »
Będzie klimacik.

A kawa?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #529 dnia: 06 Grudzień 2015, 21:44:17 »
póki co mam kostarykę z wrocławskiej palarni sawara(chyba niezbyt znana). myślę, że da radę, a co dalej - pożyjemy, zobaczymy :) jeszcze dzbanek...

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #530 dnia: 06 Grudzień 2015, 21:54:13 »
Ja kupiłem Etiopie sidamo w katowickiej palarni, palona tydzień przed zakupem. Była paskudna, mimo że ziarno wyglądało dobrze to w smaku smakowala spalenizna z podkładki kolejowymi, fuj. Wiec ja raczej nie kupię juz nic za wyjątkiem kaw z palarni polecanych na tym forum.

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #531 dnia: 07 Grudzień 2015, 01:22:37 »
[...]padło na mikrofalówkę. Będę pewnie tęsknił za popcornem..
:smiech: pamiętaj, że nie jesteś sam  :ups:

[...]w drugą stronę to nie działa[...]
Działa, działa, do dippera też można więcej kawy wrzucić, drobniej zmielić, wolniej polewać mniejszą ilością wody. Jest trudniej, ale się da.

[...]w Severinie jakoś ten zapach ginie[...]
Obstawiam, że w Rino się bardziej grzeje, zarówno przez trzymanie w rękach jak i przez pracę żaren.

Offline mathu

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Bezzera BZ09, Aero, Chemex
  • Młynek: Bezzera BB005, Severin, Rhinowares
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #532 dnia: 07 Grudzień 2015, 01:51:25 »
Pytanie czy można przepuścić przez drip proporcję 1:4? Ale tak, żeby wyciągnęło wszystko aż do gorzkiego. Ja tak najczęściej robię w Aero.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #533 dnia: 07 Grudzień 2015, 02:09:19 »
Sprawdź ;)

Da się w dripperze otrzymać prawie to co w phinie, tylko trzeba się namęczyć z precyzyjnym polewaniem tych 80ml przez kilka minut.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #534 dnia: 07 Grudzień 2015, 13:45:13 »
podpowie ktoś jak ustawić młynek pod taką kostarykę?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #535 dnia: 07 Grudzień 2015, 14:02:11 »
Kostaryka jest nieważna. Gruby piasek, coś jak cukier, 2-3min. z preinfuzją.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #536 dnia: 08 Grudzień 2015, 09:21:11 »
Powalczyłem ostatnio z moimi Dienesami pod przelewy. I wnioski nie są wesołe - większy ma nieco symboliczną stabilizację żarna i przemiał przy twardszych ziarnach ma spory rozrzut i zarówno sporo w nim gruzu jak i pyłu (przy miękkich większego problemu nie ma - jest równo); natomiast mały generuje zdecydowanie równiejszy przemiał ale z kolei "ciągnie ziarna"ja głupi i po prostu ciężko kręcić. Dodatkowo sama idea pudełka uniemożliwia jego wygodny chwyt a z kolei mam zbyt grube dłonie, żebym mógł postawić młynek na stole, trzymać go od góry i kręcić do obcieram wierzch ręki.
Stoję więc przed dylematem zakupu kolejnego młynka.
Obecnie sytuacja wygląda tak, iż Mazzer mieli do Cuadry, Elektrę obsługuje Vario (i tutaj sprawdza się znakomicie, timer i niewielkie korekty grubości mielenia to jest to), zaś do alternatyw pozostały mi ręczne.
Mógłbym wykorzystać vario do alternatyw ale ponieważ codziennie piję ze wszystkich ekspresów +alternatywa więc mimo iż zmiana nastaw młynka jest prosta to i tak na dłuższą metę jest upierdliwa (zmiana ziaren, mimo minimalnej retencji to i tak zawsze coś tam zostaje itd).
Wiem, że nie chcę młynka ręcznego - to co stosunkowo tanie jest kiepskie, to co dobre jest bardzo bardzo drogie.
Podsumowując mam dylemat:
- czy kupić tani elektryk typu Wilfa, Severin itd. stricte pod alternatywę?
- kupić używkę gastro która zastąpi Vario przy elektrze a mahlkoniga przeznaczyć do alternatyw?
- polować na jakąś używkę pod alternatywę (no właśnie ale co)?

Drugie rozwiązanie ma kilka wad - rozmiar młynka (blat nie jest z gumy a już wystawka jest całkiem spora) i zapewne rezygnacja z wygody "timerowej" którą oferuje maluch od mahlkoniga.
Orientacyjny budżet to ok. 500 zł (wolałbym mniej, niemniej dopuszczam w wyjątkowych sytuacjach jego podwojenie).

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #537 dnia: 08 Grudzień 2015, 09:44:47 »
Może Baratza Encore? Z forumowym rabatem wychodzi niecałe 550. Żarna to 40mm stalowe stożki, nie pamiętam ile jest w conceptopochodnych

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #538 dnia: 08 Grudzień 2015, 09:49:13 »
Nie jestem ekspertem, ale napiszę to co ja się jak na radzie dowiedziałem.
Wifa/Concept/Severin = Te same żarna. Więc brać najtańszy?
Choć z tego co wiem to w pewnej kawiarni(nie wiem czy wypada mi mówić w której) w każdym razie znanej bdb na tym forum do alternatyw używają właśnie Wifa i podobno nie przesiewają i sobie chwalą. Może mimo tych samych żaren co mój severin jakiś tajemnicze rozwiązanie technologiczne sprawia że pyły jest mniej. Ale tak jak już wspominałem parę razy owy severin nie jest zły, nie pyli bardzo ale mistrzem też nie jest, zawsze przy 17g po odsianiu schodzę do 14g.
Do 500 zł chyba nie kupisz żadnego działającego gastro. Ani ręcznego który coś sobą reprezentuje, kolega który niedawno kupił Zassenhaus Brasilia mógłby się też podzielić swoimi spostrzeżeniami. Może to święty gral którego od dawna szukamy? Ale i tak zdecydowałbym sie chyba na wersję "do ręki" a nie pudełkową, żarna chyba te same.
Może Baratza Encore? Z forumowym rabatem wychodzi niecałe 550. Żarna to 40mm stalowe stożki, nie pamiętam ile jest w conceptopochodnych
Podobno ten encore nie jest taki wspaniały do alternatyw. Jedni mówią że virtuoso to dopiero jakiś logiczny skok z severina. No ale wiadomo zdania są podzielone, jedni mówią że jest kolosalna różnica między encore a virtuoso a inni mówią że nie ma jej wcale.
« Ostatnia zmiana: 08 Grudzień 2015, 09:52:36 wysłana przez Expel »

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #539 dnia: 08 Grudzień 2015, 09:56:52 »
No właśnie tego się obawiam, chcę wydać pieniądze w miarę rozsądnie (choć już sam pomysł ich wydania na kolejny młynek do takich nie należy  :diabelek:) i nie jestem przekonany, że Encore jest dużo lepszy od wilfopodobnych młynków.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi