Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 484482 razy)

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #495 dnia: 04 Grudzień 2015, 13:26:45 »
A co do stozkow one sa ok na ciemno palone i reczne mlynki.

Mogli byście rozwinąć ten temat? Nie słyszałem o tym nigry wcześniej...

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #496 dnia: 04 Grudzień 2015, 14:24:52 »
Najnowsze wykresy socratic coffe.
Skala liniowa.
Ditting to krol (rozklad gaussowski, ale regulacja do espresso kuleje, nie mogli go skrecic mocniej), potem EK (https://www.instagram.com/socraticcoffee/ ).
Mozliwe ze nowy EG1 bedzie uzywal zaren dittinga. Hg1 uzywa robura.

Stozki wskazuja na duzy udzial kazdej frakcji. Hg1 wypada tu bardzo kiepsko (ale
zarna mogly byc jeszcze nie wyrobione), ogolnie moze to byc spowodowane mala
waga kawy, co powoduje gorsza dystrybucje.
To moze tez byc odpowiedzialne za "wartswowe smaki", mamy mix pod i nad ekstrakcji.

A co do recznych i elektrycznych.
Stozki dzialaja dobrze na malych predkosciach, ale trzeba miec duzy moment
obrotowy :)
A plaskie wymagaja dosc szybkich obrotow.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #497 dnia: 04 Grudzień 2015, 17:02:08 »
Czyli co, wychodzi na to że do dripa najlepsze były by płaskie o dużej szybkości? Bo generowały by równomierny przemiał?

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #498 dnia: 04 Grudzień 2015, 17:31:00 »
Nigdy stozki nie byly polecane na alternatywy.

Stozki jak juz do espresso.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #499 dnia: 04 Grudzień 2015, 17:45:59 »
Nie wiem dlaczego ale zawsze wydawało mi się że mówione było iz płaskie dużo więcej pylą. Tak wiec Taki mazzer SJ napiej nada się do alternatywy niż np baratza precisio?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #500 dnia: 04 Grudzień 2015, 19:34:19 »
No właśnie ten dzyndzel blokady uniemożliwia mielenie do kubeczka...
Wystarczy go zakleić.

Offline mathu

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Bezzera BZ09, Aero, Chemex
  • Młynek: Bezzera BB005, Severin, Rhinowares
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #501 dnia: 04 Grudzień 2015, 20:39:36 »
No właśnie ten dzyndzel blokady uniemożliwia mielenie do kubeczka...
Wystarczy go zakleić.
:sciana:

Czemu w ogóle o tym nie pomyślałem? :picardpalm:

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #502 dnia: 04 Grudzień 2015, 20:56:37 »
Bo nie masz na drugie MacGywer?

Offline mathu

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Bezzera BZ09, Aero, Chemex
  • Młynek: Bezzera BB005, Severin, Rhinowares
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #503 dnia: 04 Grudzień 2015, 23:03:32 »
Namieliłem do kubeczka i jest czysto. Dzięki.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #504 dnia: 05 Grudzień 2015, 22:42:01 »
Nigdy stozki nie byly polecane na alternatywy.

Stozki jak juz do espresso.

To jak to jest? W innym temacie polecali mi do alternatywy Severina 3873 upierając się, że jest lepszy niż Rhino. Ale jeśli stożki się nie nadają - to co kupić? Mnie interesuje tylko alternatywa, żadnego espresso. Ilości raczej max 20g dziennie.
« Ostatnia zmiana: 05 Grudzień 2015, 22:44:38 wysłana przez siewcu »

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #505 dnia: 05 Grudzień 2015, 22:57:05 »
...  Płaskie żarna plus odpowiedni silnik które będą lepsze od stozkow severinia to 1000zl+ a ty chcesz wydać 200zl, za 200 zł ten severin będzie najlepszy i nie ważne czy ma płaskie, stożkowe, trapezowe, romboidalne..  Za 200 zł po prostu nie ma nic lepszego.

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka


Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #506 dnia: 05 Grudzień 2015, 23:46:13 »
Nigdy stozki nie byly polecane na alternatywy.

Stozki jak juz do espresso.

To jak to jest? W innym temacie polecali mi do alternatywy Severina 3873 upierając się, że jest lepszy niż Rhino. Ale jeśli stożki się nie nadają - to co kupić? Mnie interesuje tylko alternatywa, żadnego espresso. Ilości raczej max 20g dziennie.

Myślę, że koledze zrobiono mętlik w głowie. W budżecie wspomnianego Severina i Rhino skazujesz się na same kompromisy. I tak naprawdę nie ma jednoznacznie dobrego i złego wyboru w ich półce cenowej. Na czymś na początku mielić trzeba ale po zakupie taniego młynka już po tygodniu będziesz chciał coś lepszego (jeśli oczywiście złapiesz zajawkę na temat dobrej kawy) - każdy to przeżywał.
Od czwartku jestem posiadaczem Rhino (~180-200zł), a na co dzień pod alternatywę mielę Baratzą Encore (~550 zł). Prawie 3x droższy Encore daje bardziej równomierny przemiał niż Rhino ale jeśli chodzi o pylenie, to ja różnicy nie doświadczyłem. Dopiero młynek gastro (np. używany mazzer super jolly to jakies ~1000) da Ci zauważalny i wymierny skok jakościowy - dopiero wtedy możesz dywagować na temat wyższości jednego rodzaju żaren na drugimi ;).

Na pocieszenie dodam, że będąc uzbrojony w Rihno i świetne, świeże ziarna w domu przygotujesz kawę, która będzie lepsza niż w większości kawiarni. :D
Pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: 05 Grudzień 2015, 23:51:47 wysłana przez intersekt »
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #507 dnia: 05 Grudzień 2015, 23:51:17 »
Mętlik coraz większy.... O przeskoku nad kawiarniami mam świadomość, tylko czy severin ma zakres odpowiedni do całej alternatywy? Czy lepiej Rhino? Głównie mowa o V60 i Aeropressie, w niedalekiej przyszłości FP, jednakże nie wykluczam Chemexa ani syfonu. Drip póki co 01, natomiast w przyszłości pewnie też 02 i 03. Ale czy zdążę do tego czasu kupić profesjonalny młynek, jak polecane na forum Mahlkonig Vario Home czy Macap - nie wiem.

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #508 dnia: 06 Grudzień 2015, 00:07:54 »
Mętlik coraz większy.... O przeskoku nad kawiarniami mam świadomość, tylko czy severin ma zakres odpowiedni do całej alternatywy? Czy lepiej Rhino? Głównie mowa o V60 i Aeropressie, w niedalekiej przyszłości FP, jednakże nie wykluczam Chemexa ani syfonu. Drip póki co 01, natomiast w przyszłości pewnie też 02 i 03. Ale czy zdążę do tego czasu kupić profesjonalny młynek, jak polecane na forum Mahlkonig Vario Home czy Macap - nie wiem.

Na początku bardzo szeroki zakres nie jest Ci potrzebny. Pamiętaj, że poziom ekstrakcji można kontrolować jeszcze temperaturą, sposobem przelewania, składem wody. Na razie skup się na jednym urządzeniu i zadbaj o jakość wody. Najprościej, kup zwykły dzbanek brita i używaj filtrowanej wody. Więcej o wodzie w moim poście w tym wątku http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=1933.msg50721#msg50721.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #509 dnia: 06 Grudzień 2015, 00:12:23 »
Bardziej chodzi o to, żeby zakresu starczyło do FP a nie do espresso, a jak przeglądam forum, to wszyscy idą w kierunku espresso, a nie alternatywy - jak alternatywa, to >1000zł. A na chwilę obecną mnie to nie interesuje.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi