Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 484477 razy)

Offline bMind

  • Wiadomości: 182
  • Ekspres: Gaggia New Classic, Kazak Rota, Bialetti Venus, Chemex, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Fiamma MCF 64 OD, Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1635 dnia: 25 Wrzesień 2020, 16:01:37 »
Muszę spróbować bo to ciekawe, że 17g kawy. Wszystkie moje przepisy opierały się raczej na większej dozie (~30g) przy podobnych ilościach wody.

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1636 dnia: 25 Wrzesień 2020, 16:04:30 »

Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1637 dnia: 25 Wrzesień 2020, 16:10:37 »
Muszę spróbować bo to ciekawe, że 17g kawy. Wszystkie moje przepisy opierały się raczej na większej dozie (~30g) przy podobnych ilościach wody.
Jak dla mnie ta metoda fajnie akcentuje słodycz, do tego kawa jest taka krągła, gładka, nie powiedziałbym że delikatna ale nie aż tak intensywna, w końcu mielenie grubsze i stosunkowo krótki czas parzenia. Dla mnie super.

Offline bMind

  • Wiadomości: 182
  • Ekspres: Gaggia New Classic, Kazak Rota, Bialetti Venus, Chemex, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Fiamma MCF 64 OD, Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1638 dnia: 25 Wrzesień 2020, 16:13:22 »
Jak dla mnie ta metoda fajnie akcentuje słodycz, do tego kawa jest taka krągła, gładka, nie powiedziałbym że delikatna ale nie aż tak intensywna, w końcu mielenie grubsze i stosunkowo krótki czas parzenia. Dla mnie super.
No i namówił! Co prawda przed chwilą piłem, ale zrobię też tym sposobem! kawka

Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1639 dnia: 25 Wrzesień 2020, 16:27:03 »
To cieszy, daj znać jak wyszło  :)

Offline bMind

  • Wiadomości: 182
  • Ekspres: Gaggia New Classic, Kazak Rota, Bialetti Venus, Chemex, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Fiamma MCF 64 OD, Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1640 dnia: 25 Wrzesień 2020, 16:56:53 »
Ciekawe!

Ale po kolei..Zmieliłem grubo zgodnie z przepisem, rzekł bym, że jak pod V60/Chemex. Troszkę odwykłem od Aero więc czynności trochę dłużej mi zajęły niż zakładane 1:20. Pierwsze co mnie zdziwiło to kolor - bardzo jasny, nawet jak na Aeoropress, pewnie przez gruby przemiał. Pierwszy łyk mnie nie powalił, kawa wydawała się słaba, taka trochę bez wyrazu. Kończąc przygotowywanie obiadu dałem jej kilkam inut na odetchnięcie i to był strzał w dziesiątkę! Przede wszystkim super zapach, turbo owocowy, mocny i wyrazisty. W smaku jest taka hm..delikatna? Ale jednocześnie nie jest pozbawiona smaku jak mi się początkowo wydawało. Jest to chyba po prostu inny smak. Pijąc wczoraj tą samą kawę (Santa Barbara z Manufaktury) w przelewie efekty zupełnie inne, ale równie spektakularne :)

Bardzo fajna receptura. Będę próbował jeszcze pobawić się przemiałem i "zagęścić" ruchy w przygotowaniach. Dzięki @Johnny_Malini  [emoji106]

Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1641 dnia: 25 Wrzesień 2020, 17:25:41 »
Fajnie że smakowało  :)
Ten jasny kolor właśnie bardzo mi się podoba, miły dla oka.
Próbowałem z drobniejszym przemiałem i kawa na pewno zyskuje na intensywności, ale jak dla mnie traci to coś, więc wolę jednak z grubszym.

Offline StinkyLettuce

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: V60-01, AP, tygielek, FP
  • Młynek: MYM54 1Zpresso Q
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1642 dnia: 25 Wrzesień 2020, 23:30:32 »
Hejka. Potrzebuję młynka ręcznego (duh) w budżecie 200-300zł. Rzecz w tym, że potrzebuję go na 8-9 października, czyli mam jedynie 2 tygodnie czasu. Limit związany z urodzinami kolegi, a aż do teraz nie miałem możliwości wiedzieć czy młynek to coś, czego on potrzebuje. Znajdę cokolwiek dobrego w tej cenie, co wysyłane byłoby z Polski(albo z jakichś innych zakątków świata, byleby było u mnie w te 2 tygodnie).
Z góry dziękuję i jestem wdzięczny z całego serca za jakąkolwiek pomoc :))

Offline BoyLer

  • Wiadomości: 85
  • Ekspres: Aeropress, V60
  • Młynek: Comandante, Xeoleo
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1643 dnia: 26 Wrzesień 2020, 00:21:51 »
Może Xeoleo z amazon.de?
Cena bez wątpienia gorsza niż z aliexpress, ale przynajmniej jest gwarancja, że dojdzie na czas.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1644 dnia: 26 Wrzesień 2020, 01:42:33 »
Tu masz C2 - po wpisaniu kodu "wszystkookawie" otrzymujesz rabat 10% - wysyłka gratis.
https://labuna.pl/Timemore-C2-Black-Mlynek-do-kawy-p365
Mieści się w cenie, którą podałeś i myślę, że kolega będzie zadowolony ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1645 dnia: 26 Wrzesień 2020, 11:03:53 »
Nie wiem czy to ten sam przepis co podał krystians
Jakiś inny. Ja mielę trochę drobniej niż na małego dripa, woda 96 °C . Wychodzi bardzo smacznie, intensywnie i wielowymiarowo.

Offline arizonaoov Mężczyzna

  • Wiadomości: 179
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1646 dnia: 05 Październik 2020, 13:55:34 »
Zastanawiam się nad zakupem ręcznego młynka, dedykowanego tylko i wyłącznie do alternatyw (u mnie aktualnie V60).

Nie chcę wydawać więcej niż to konieczne, a wydaje mi się, że np C40 czy Kinu to overkill.
Z przewijanych się w wątku biorę pod uwagę:
- 1zpresso JX czy JE? (JE ciut droższy, ale niby lepsze bo włoskie :) żarna, a przy okazji ładniejszy ma kolor) ~550,-
- Timemore c56 (jak na złość nie działa www labuna.pl/ atm, ale bodaj około 330,-)
- XEOLEO 50MM ~240,-

Czy biorąc pod uwagę zastosowanie podbijanie stawki o 100-150zł w zakupie ma sens? PS 1zpresso Q2 odpada ze względu na "bak" do 20g.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1647 dnia: 05 Październik 2020, 15:22:04 »
1zpresso JX czy JE? (JE ciut droższy, ale niby lepsze bo włoskie  żarna, a przy okazji ładniejszy ma kolor) ~550,-
JX jest dedykowany do przelewów, JE do espresso
Never Give UP †

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1648 dnia: 05 Październik 2020, 16:05:49 »
Co byś nie wziął z wymienionych myślę, że będzie dobrze. Pytanie czy chcesz czekać na przesyłkę z drugiego końca świata czy może wolisz kupić młynek na miejscu i mieć za dwa dni u siebie. Z dwuletnią rękojmią.

avidrock

  • Gość
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1649 dnia: 05 Październik 2020, 17:14:08 »
Swój JE kupowałem jak  jeszcze nie miałem Niche i był kupowany z myślą o espresso (10 miesięcy dawał mi świetny eliksir). Teraz jak już mam Niche to do przelewów stosuję i zdaje egzamin na medal. Na twoim miejscu jak już szukasz młynka wyłącznie do przelewów to bym kupił JX, do droższego młynku  szkoda dopłacać lepszego rezultatu nie uzyskasz. 

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi