Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 484629 razy)

Offline aanniiaaaa Kobieta

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II, AP, Drip, FP, Phin, Syfon
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1575 dnia: 13 Sierpień 2020, 17:23:48 »
Co do 1zpresso JS, jak tylko go dostanę to się tu zgłoszę po pytania odnośnie jegomościa.
Minęło pare miesięcy, czy JS dotarł do Polski i został przetestowany? ;)

Offline Smutny

  • Wiadomości: 2
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1576 dnia: 18 Sierpień 2020, 16:49:15 »
Cześć wszystkim!

Poszukując nowego młynka przywędrowałem na forum :)

Niestety im więcej czytam tym bardziej mi się w głowie kręci więc będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc.

Piję głównie dripa - v60 oraz aeropress'a.

Obecnie posiadam Porlex'a Mini i jako pierwszy młynek sprawdził się super jednak zaczyna mnie irytować ciągła walka z grubością mielenia i bardzo duże wahania w otrzymanej kawie.

Chcąc kupić coś nowego do 500-600 zł zastanawiam się nad 1Zpresso JX bo wygląda na duży i miły do obsługi oraz po lekturze forum - BARATZA ENCORE.

Jeden jest elektyczny a drugi ręczny - osobiście nie robi mi to różnicy i jeśli jakość jest podobna w obu to wolałbym jednak wersję elektryczną :)

Pytanie czy to dobre wybory czy może za czymś innym się rozejrzeć?

Dziękuje!


Offline Burek

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: Hario v60, Aeropress
  • Młynek: Timemore Nano
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1577 dnia: 19 Sierpień 2020, 14:17:34 »
Ja bym przy twoim budżecie bym brał 1zpresso JX. Przy przelewach mielenie ręczne nie przeszkadza, a jakość wykonania i przemiał będzie znacznie lepszy, niż w młynku elektrycznym w tym przedziale cenowym.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1578 dnia: 19 Sierpień 2020, 14:23:14 »

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1579 dnia: 19 Sierpień 2020, 16:11:22 »
Do przelewów młynki ręczne, ze stalowym żarnem są jak najbardziej spoko. Mieli się nimi dużo szybciej niż porleksem czy skertonem, które mają ceramiczne zarna. Kilkanaście gram kawy zmielisz w pół minuty, szybciej niż gotuje się woda, którą zalejesz dripa. No i ręczny zawsze jest przenośny, na wakacje itp. No chyba, że wolisz mieć elektryczny, to bierz baratza. Jakość mielenia powinna być na zbliżonym poziomie, z lekką przewagą ręcznego, ale potwierdzić powinien to ktoś, kto miał oby dwa młynki.

Offline Smutny

  • Wiadomości: 2
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1580 dnia: 20 Sierpień 2020, 14:29:56 »
Dziękuje wam bardzo za pomoc - 1Zpresso JX zamówiony z Chin za 450 zł :)

Offline aanniiaaaa Kobieta

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II, AP, Drip, FP, Phin, Syfon
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1581 dnia: 20 Sierpień 2020, 15:08:21 »
Słuchajcie, po chińsku nie rozumiem, ale czyżby jednak ktoś wreszcie wrzucił 1zpresso JS na aliexpress?

Brać?!??

Aha, nie dodam linka - sprzedający ShengRuike Equiment Store...

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1582 dnia: 20 Sierpień 2020, 16:09:57 »
Na to wygląda!

Offline Saul_Goodman

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: AeroPress, Tchibo Cafissimo Mini
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1583 dnia: 22 Sierpień 2020, 15:17:31 »
Cześć,
niedawno kupiłem AeroPress i potrzebuję Waszej pomocy w wyborze młynka. Ale od początku...
Do tej pory parzyłem kawę mieloną – raz z palarni, raz sieciówki. Przy mielonej Tchibo Barista i metodzie klasycznej (woda ostudzona ok.2-3 min., 15 g kawy, 70 g wody, 20 sekund mieszania i przeciskanie, do tego 100 g lekko spienionego mleka) wyszła mi fantastyczna Flat White – zdecydowanie lepsza niż wiele, które piłem w kawiarniach. Ale postanowiłem nie spoczywać na laurach i zrobić coś więcej.

Wszędzie się naczytałem i nasłuchałem o tym, że lepiej mielić kawę samodzielnie, przed zaparzeniem. Wiedziałem, że moi rodzice mają młynek ostrzowy. "Kiepski wybór, ale pewnie zawsze lepsze to od kupowania mielonej" – pomyślałem. Poza tym nie stać mnie na Comandante  ;) Kupiłem więc ziarnistą Dallmayr Crema d'Oro, zmieliłem ją starym elektrycznym młynkiem ostrzowym, zrobiłem kawę tak samo, jak zwykle... i wyszła zupełnie bez wyrazu. Kompletnie nie ma aromatu, bardziej czuć mleko niż kawę.

I teraz mam pytanie: czy to wina kawy – może po prostu "ten typ tak ma"? Czy młynka? A jeśli młynka, to co polecacie dla osoby, która przynajmniej przez 2 najbliższe lata będzie parzyła kawę tylko w AeroPress'ie? Jest jakiś sensowny młynek ręczny do 200 zł, dzięki któremu zrobię dobrą kawę? Czy jak młynek, to tylko żarna stalowe i tylko Comandante? [emoji38] Z góry dzięki za pomoc.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1584 dnia: 22 Sierpień 2020, 16:34:05 »
Poszukaj mlynka xeoleo 45, najtańszy dobry młynek. Stalowe zarno, do aeropresu zmieli w pół minuty. Ogólnie mozna go dostać na AliExpress, ale też Amazon czasem ma go w ofercie. Zerknij w wątku młynki od chińczyka, tam jest więcej info. Jeżeli mnie pamięć nie myli, to ostatnio można go było kupić nawet za około 170 PLN, ale 200 to też dobra cena.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1585 dnia: 22 Sierpień 2020, 16:41:11 »
I teraz mam pytanie: czy to wina kawy – może po prostu "ten typ tak ma"? Czy młynka? A jeśli młynka, to co polecacie dla osoby, która przynajmniej przez 2 najbliższe lata będzie parzyła kawę tylko w AeroPress'ie? Jest jakiś sensowny młynek ręczny do 200 zł, dzięki któremu zrobię dobrą kawę? Czy jak młynek, to tylko żarna stalowe i tylko Comandante?  Z góry dzięki za pomoc.

Myślę, że to wina kawy i młynka. Z sensownych, dostępnych w polskich sklepach brałbym ten: https://labuna.pl/Timemore-C1-C2-White-Mlynek-do-kawy-p366
Myślę, że wystarczy ci na długie lata. Chcesz jeszcze taniej to szukaj na chińskim portalu aukcyjnym.

Offline Saul_Goodman

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: AeroPress, Tchibo Cafissimo Mini
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1586 dnia: 24 Sierpień 2020, 21:15:14 »
Poszukaj mlynka xeoleo 45, najtańszy dobry młynek.
Bardzo dziękuję za info, zamówiłem i czekam na dostawę. Ciekaw jestem, jaki będzie efekt :)

Myślę, że to wina kawy i młynka. Z sensownych, dostępnych w polskich sklepach brałbym ten.
Myślę, że wystarczy ci na długie lata. Chcesz jeszcze taniej to szukaj na chińskim portalu aukcyjnym.
Timemore jednak trochę na razie dla mnie jest za drogi, a podobno przeskok jakościowy między Xeoleo a tym młynkiem – z tego, co czytałem – nie jest zbyt wyraźny. Ale dziękuję za radę :)

Przy okazji mam jeszcze dwa pytania pytania:
1. Na ilu klikach mielicie zwykle kawę pod AeroPress w przypadku tego Xeoleo 45? Rozumiem, że najpierw muszę dojść z klikami do "punktu zero", kiedy nie będę już w stanie ręcznie przekręcić "dynksa", a potem liczyć kliki?
2. Z góry przepraszam, jeśli pytanie jest głupie, ale wiecie... początkujący jestem. Czy jak przyjdzie mi ten Xeoleo, to powinienem go rozkręcić i umyć w środku? Nie chciałbym przy rozkręcaniu czegoś zepsuć, a domyślam się, że mycie bez rozkręcania nie jest zbyt sensowne, bo go dobrze nie wysuszę.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1587 dnia: 24 Sierpień 2020, 22:11:06 »
Aeropres zacznij tak na 24 kliku, czyli dwa obroty wokół własnej osi od momentu, gdy żarna o siebie ocierają. To taki wg mnie uniwersalny punkt. Wtedy masz i możliwość zjechania w dół z klikami i w górę, w zależności od tego jaką masz kawę i czego od niej oczekujesz. Ogólnie eksperymentuj z klikami. Tak jak mi smakuje, to nie koniecznie dla Ciebie będzie odpowiednio. Jest to tez przemiał jaki często stosuję do drippera V60.

Wodą raczej go nie myj, bo nie dosuszysz. Ewentualnie izopropanol, ale to raczej niepotrzebne. Mycie to raczej na sucho - pędzelek i szmatka ( Ja mam w garażu sprężarkę do powietrza, 7 atmosfer swoje robi  :taniec: )

Pierwsze mielenie - przemiel z 10 gram kawy i wyrzuć, potem używaj normalnie, nie powinno niczym pachnąć - smarem czy farbą. Daj znać jak wrażenia.

Tak, pkt zero, to moment, gdy żarna się stykają i czuć delikatny opór przy kręceniu, nie dokręcaj go na siłę, bo coś urwiesz. Pkt zero to nie zawsze zero na skali, ale tym się nie przejmuj.

Offline loopdigga

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: V60
  • Młynek: hario
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1588 dnia: 05 Wrzesień 2020, 09:50:35 »
Cześć wszystkim. Chciałbym upewnić się przed zakupem.
Przeskakuje z Hario tego plastikowego za 100zł, który kupiłem w zestawie startowym z V60, na coś lepszego stabilniejszego.
Mlynek ręczny dla 1 osoby, czasem żona chce kaqkę, więc z opcją na większą ilość, te 25g Timemore C2 byłby tu niemal idealne. Jest teraz opcja za ok 200zł z ali za niego czy coś w tym zakresie cen, ewentualnie z dopłatą (do 300zł powiedzmy, czy coś jest za tyle C2 chodzi w PL) będzie lepsze? Czy tu potem rozbija się o design pojemność, drewno zamiast plastiku itp? Bo mi zależy na stabilności przemiału przede wszystkim. A no i na szybkości bo Hario jest tu fatalny i niewygodny.
« Ostatnia zmiana: 05 Wrzesień 2020, 10:20:57 wysłana przez loopdigga »

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1589 dnia: 05 Wrzesień 2020, 13:28:48 »
Teraz na ali do 29 sierpnia można kupić taniej młynek z kodem ALIINPOST824 np. https://www.pepper.pl/promocje/timemore-c2-mlynek-do-kawy-292457
@Marecki, ogromne dzięki, C2 w cenie.<170 zł, zamówienie 26-27, przyszedł 03.09, dla mnie bomba !

Edit:
Pierwsze zakupy blikiem, albo kredytówką zbijały cenę jeszcze o 12 i 9 zł.


https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=4426.msg209864#msg209864

W tym temacie masz C2 za 170zł - dopytaj właściciela
Never Give UP †

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi