Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 484399 razy)

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1545 dnia: 30 Kwiecień 2020, 23:04:44 »
Off-Topic:
Jak Was poczytałem, @makma i @Mr. Sour, to mam wrażenie jakby pisała to jedna osoba.
Sprawdź nr IP a ja sprawdzę czy nie mam rozdwojenia jaźni :lol2:

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1546 dnia: 01 Maj 2020, 17:20:46 »
Potwierdzam, z Mr. Sour łaczą mnie jedynie tymczasowe wspólne doświadczenia z młynkiem "dla Tchibo".

@WS i @krystians Jeśli opis techniczny młynka Melitta Calibra i młynka "dla Tchibo" jest identyczny, a różnica polega jedynie na nowocześniejszym designie panelu sterowania, to są one podobne, identyczne, takie same czy nie?
Jeśli J. Hofman w swoim porównaniu Baratzy Encore i Wilfy Svart otrzymuje ok. 2 g drobnych frakcji po przesianiu drobnym sitkiem 30 g przemiału, a ja po odsianiu sitkiem do herbaty też mam 2 g drobnych frakcji z 30 g kawy, to nasze wyniki są podobne czy nie?

W zestawieniu kilku młynków żarnowych w podobnym zakresie cenowym chciałem pokazać różnice pomiędzy nimi, aby ułatwić ich ocenę na podstawie dostępnycyh w internecie danych technicznych i opisów użytkowania. W mojej konkluzji pozwoliłem sobie na wniosek, że "Ilość pyłu w przemiale podobna. Jakość żaren podobna. Poziom hałasu podczas pracy pewnie też podobny." Jeśli ktoś z czytających uważa, że taką opinią wprowadziłem go w bląd, to przepraszam. Żałuję, że w ogóle porwałem się na porównanie tych młynków, bo nic sensownego z tego nie wyniknęło. Skończmy ten temat.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1547 dnia: 01 Maj 2020, 19:03:52 »
podobne, identyczne, takie same czy nie?
Jeśli J. Hofman w swoim porównaniu Baratzy Encore i Wilfy Svart otrzymuje ok. 2 g drobnych frakcji po przesianiu drobnym sitkiem 30 g przemiału, a ja po odsianiu sitkiem do herbaty też mam 2 g drobnych frakcji z 30 g kawy, to nasze wyniki są podobne czy nie?

Nie są podobne. Bo on mógł użyć sitka z oczkami 4 razy większymi niż Twoje sitko do herbaty.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1548 dnia: 01 Maj 2020, 20:05:33 »
Jeśli opis techniczny młynka Melitta Calibra i młynka "dla Tchibo" jest identyczny, a różnica polega jedynie na nowocześniejszym designie panelu sterowania, to są one podobne, identyczne, takie same czy nie?
Specyfikacja może być identyczna, co nie musi znaczyć, że składają się z tych samych części i tak samo działąją. Trzeba by to sprawdzić i dopiero wtedy można powiedzieć że to ta sama konstrukcja z inną obudową.

Żałuję, że w ogóle porwałem się na porównanie tych młynków, bo nic sensownego z tego nie wyniknęło.
Dobrze, że porównałeś je do siebie, jest to jak najbardziej uzasadnione, chodzi tylko o to, żebyś swoje niesprawdzone opinie nie podawał jako pewnik.

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1549 dnia: 01 Maj 2020, 20:24:18 »
Widzę niepotrzebne przekomarzania. Ten Tchibo jest ok, lepszy od Severina, bo mam oba i porównywałem efekty w filiżance. Taki o podstawowy młynek entry level do alternatyw...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1550 dnia: 01 Maj 2020, 21:19:07 »
Nie wiem co nazywasz przekomarzaniami. Sposób w jaki podajemy informacje i opinie, to bardzo ważne kwestia na forum, dlatego podkreślamy to. Chodzi tylko o to, aby opinii nie mieszać z faktami. Nie ma to wiele wspólnego z tym czy młynek xyz jest dla kogoś taki czy inny.

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1551 dnia: 01 Maj 2020, 22:01:31 »
Wiem wiem, ten młynek nie jest dystrybuowany przez żadnego z "uczestników niniejszej platformy marketingowej" więc będą mnożące się wątpliwości... 😉

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1552 dnia: 01 Maj 2020, 22:36:05 »
ten młynek nie jest dystrybuowany przez żadnego z "uczestników niniejszej platformy marketingowej"
Cóż, na takie zarzuty trudno odpowiedzieć, każdy może mieć swoją opinię, a czy będzie zgodna z faktami to inna sprawa. Mogę Ci powiedzieć, że węszysz spisek tam gdzie go nie ma..

Może jakoś byś uzasadnił na jakiej podstawie wyprowadziłeś tą śmiałą teorię jakoby to forum było platformę marketingową? Kto wg Ciebie to forum prowadzi i w jakim celu?
Jest zupełnie jawny dział supermarketu i oznaczeni komercyjni użytkownicy. Co złego w tym widzisz?
« Ostatnia zmiana: 01 Maj 2020, 22:44:50 wysłana przez krystians »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1553 dnia: 01 Maj 2020, 23:56:08 »
Wiem wiem, ten młynek nie jest dystrybuowany przez żadnego z "uczestników niniejszej platformy marketingowej" więc będą mnożące się wątpliwości...


Nie wiem czy to jest bardziej śmieszne czy żałosne, chyba to drugie a szkoda bo twoja konkluzja i porównanie do severina niesie swoją wartość. Nie lubię tego ogólnika o efekcie w filiżance, bo jakim, przeczyszczającym czy co? ale nie jest to aż tak ważne, konkluzja ma sens.

Czego nie można powiedzieć o bezsensownym porównaniu makama, odsiałeś innym sitki inną kawę, inaczej wypaloną, zmielona w innych warunkach i porownujesz wynik z uproszczonym podsumowaniem z filmiku nooo to trza mieć fantazję, albo solidne wiadro z zapasem ignorancji. O flaszkę się założę, że w 3 próbach szafnę te 2 gramy ikejem [emoji14] tylko niech mi ktoś przyślę go ma testy :D

Najgorsze, że pojawienie się sensownego budżetowego młynka z zapleczem takich marek to przecież świetna informacja, tylko po co dorabiać te resztę?

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1554 dnia: 02 Maj 2020, 22:39:17 »
Oł dżizas... Oczywiście nie zauważyliście mrugnięcia okiem zwieńczającego post... (sam nie wierzę, że muszę to pisać). Pół żartem pół serio. Nie spinajcie się tak Panowie.

P.S. Ale jak to mówią uderz w stół a nożyce się odezwą. 😉

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1555 dnia: 03 Maj 2020, 10:23:25 »
Jak miło! "solidne wiadro z zapasem ignorancji", "trza mieć fantazję" i o "bezsensownym porównaniu makama". To nowy standard dyskusji na tym forum?

Przyznaję się. Nie wziąłem młynka pod pachę i nie kopnąłem się do Hofmana, aby sprawdzić ilość pyłu w przemiale na jego kawie i aby przesiać ją jego sitkiem Kruve. Zaciekawiony ilością pyłu w swoim przemiale, po prostu wziąłem najgęstsze sitko łatwo dostępne i sprawdziłem, ile w MOJEJ kawie przemielonej na MOIM młynku jest drobnych frakcji. Wyszło mi ok. 2 g. Skoro Hofman może zaakceptować w swoich przemiałach ok. 2 g pyłu na 30 g zmielonej kawy, to ja nie popełniam bluźnierstwa akceptując PODOBNĄ ilość pyłu w mojej! Nie uważam, aby moje przypuszczenie, że młynki budżetowe o podobnej specyfikacji technicznej nie różnią się drastycznie jakością przemiału i ilością drobnych frakcji, było zbyt śmiałe.
Oczekiwanie, że ktoś wyda kilkaset złotych na zestaw sitek, aby sprawdzić ilość drobnych frakcji w przemiale z młynka, który kosztuje połowę mniej, uważam za przesadnie optymistyczne.
Nie spostrzegłem dotychczas, że na tym forum obowiązują reguły PubMedu, z wymogiem  dowodzenia swoich opinii przedstawieniem metodologii i wyników badań laboratoryjnych i klinicznych włącznie. Kilka postów powyżej przeprosiłem za podanie moich wniosków, które być może kogoś wprowadziły w błąd. To za mało? Potrzebne było gnojenie?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1556 dnia: 03 Maj 2020, 10:37:39 »
Spoko, niektórych niepotrzebnie ponoszą emocje, piszą obcesowo, ale pewnie jakieś racje mają...

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1557 dnia: 03 Maj 2020, 10:45:08 »
Jak miło! "solidne wiadro z zapasem ignorancji", "trza mieć fantazję" i o "bezsensownym porównaniu makama". To nowy standard dyskusji na tym forum?
(...)
Kilka postów powyżej przeprosiłem za podanie moich wniosków, które być może kogoś wprowadziły w błąd. To za mało? Potrzebne było gnojenie?
Nie było potrzebne, ale to tylko internet. Nie ma co kruszyć kopii, choć niektórzy zapędzili się trochę w ostrych komentarzach, ale takie ich prawo tak jak i Twoje żeby się bronić zwłaszcza, że ton dyskusji jest mocno natarczywy. Mnie to nie rusza, czego i Tobie życzę :)

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1558 dnia: 03 Maj 2020, 10:47:42 »
@krystians Nie ma niczego złego w jednoznacznym oddzieleniu opinii handlowców od pozostałych. Wręcz przeciwnie. Tylko to chyba nie działa w drugą stronę. Pewne produkty i marki traktowane są z dziwnie, czego przykładem jest np. pogardliwe przekręcanie nazwy na „czibo”. Tanie kawy Lavazyy i Illy traktowane są przez niektórych równie „pieszczotliwie” jak śmieci. „Mielonka” to, jak rozumiem, taki kawiarniany „komplement”, prawda. Trudno mi tu pominąć Twoją widoczną awersję do młynka „dla Tchibo”.
Nie wszyscy są dumnymi posiadaczami Mazzera czy Wilfy i koneserami drogich i trudno dostępnych kaw.  Wielu, bardzo wielu pije tanie kawy, używa tanich młynków i ekspresów do kawy. Szukają tego forum po to, aby coś poprawić, by znaleźć dla siebie w świecie kawy coś nowego. Lecz kiedy tu przyjdą, dowiadują się jakie to wszystko co mają jest beznadziejne. Trudno więc po pewnym czasie uniknąć wrażenia, że na tym forum ktoś dba o to, aby działało jak „platforma marketingowa”. Wspominanie tu pewnych marek i produktów wydaje mi się jakby „nietaktowne”. To, oczywiście, moja SUBIEKTYWNA opinia. Nothing personal!

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1559 dnia: 03 Maj 2020, 11:19:50 »
Pewne produkty i marki traktowane są z dziwnie, czego przykładem jest np. pogardliwe przekręcanie nazwy na „czibo”. Tanie kawy Lavazyy i Illy traktowane są przez niektórych równie „pieszczotliwie” jak śmieci. „Mielonka” to, jak rozumiem, taki kawiarniany „komplement”, prawda

Jest taki młynek Mahlkonig EK-43, jeden z najlepszych i najdroższych na świecie. Na tym forum większość nazywa go Ikej. To oznacza pogardę, tak?
Jeśli pójdziesz do piekarni i zamówisz sernik, a otrzymasz na talerzu spalone ciasto, zrobione z najniższej jakosci składników, często po dacie ważności i widocznymi defektami, to będziesz zachwalał, bo większość lubi takie ciasto czy nazwiesz to po imieniu? Dodatkowo pracownicy dostają niewolniczą stawkę za swoją prace.
 Tak wyglada sprawa z kawami Tchibo itp i to nie jest żadna tajemnica (może mała hiperbola)

Jeśli chodzi o Twoje „przesiewanie” to naprawdę nie widzisz, że w samym założeniu popełniłeś błąd?
Co jeśli Hoffman miał 3 razy większe oczka w sitku od Twoich? A co jeśli miał mniejsze?
Jakiej kawy użyłeś? Coś ze Square Mile? Jak wypalona? Ile po wypaleniu? Jasno czy ciemno palona będzie miała więcej pyłu?  Zadałem to pierwsze pytanie wcześniej i nie potrafiłeś odpowiedzieć. Nie porównujesz quada do wózka dziecięcego tylko dlatego, że oba maja cztery koła.
Jesteś na specjalistycznym forum, nie możesz się dziwić, ze nikt tu takiego porównania nie zaakceptuje.
Szukają tego forum po to, aby coś poprawić, by znaleźć dla siebie w świecie kawy coś nowego. Lecz kiedy tu przyjdą, dowiadują się jakie to wszystko co mają jest beznadziejne.

Błąd. Ludzie chcą znaleźć coś nowego w świcie kawy i przychodzą tutaj, żeby wiedzieć od czego zacząć, co jest dobre na początek, a nie usprawiedliwiać złe swoje wybory sprzętowe. A nawet gdyby to trochę pokory nie zaszkodzi.
« Ostatnia zmiana: 03 Maj 2020, 12:16:29 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi