Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 484477 razy)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1530 dnia: 29 Kwiecień 2020, 14:29:09 »
Racja, chociaż przy dzisiejszych cenach elektroniki, wydaje mi się, że większe oszczędności są na mechanice. I raczej elektronika jest dodawana aby dodać urządzeniu funkcjonalności za grosze i wyróżnić się na tle konkurencji (nasz młynek), albo starać się naprawiać oprogramowaniem oszczędności w mechanice (samolot MAX).
Nie martwiłbym się, że akurat elektronika padnie. Prędzej umrze w tym młynku silnik, stracimy kalibrację żaren przez osadzenie w słabej jakości plastiku.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1531 dnia: 29 Kwiecień 2020, 14:40:54 »
No właśnie coś dokładamy, a na czymś oszczędzamy. W dzisiejszych masowych produkcjach produktów budżetowych, producenci chcąc oszczędzić kilka centów na podzespole, wykorzystują elementy, które przy danym zastosowaniu mają duże prawdopodobieństwo usterki. Ma to pewne zalety dla producenta, bo serwis często jest nieopłacalny. Ja staram się unikać generowania niepotrzebnych śmieci. Szczególnie elektronicznych i plastikowych.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1532 dnia: 29 Kwiecień 2020, 16:05:54 »
Generalnie im bardziej skomplikowane urządzenie tym więcej jest możliwości na błąd czy usterkę.
Tylko teoretycznie. Wszystko zależy od producenta. Szwagier ma citroena napakowanego elektroniką i non-stop coś pada. Ja mam jeszcze więcej elektroniki w Leafie i wszystko gra.
Wydaje mi się, że to podejście, całkiem zresztą słusznie, wzięło się z urządzeń kilka-w-jednym za pół ceny. Najpierw efekt WOW, później wszystko się sypało. Stąd ludzie mówią, że nie ufają "skomplikowanym" (na ich rozumowanie) urządzeniom, bo się popsują.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1533 dnia: 29 Kwiecień 2020, 16:28:54 »
To też napisałem, że w budżetowych konstrukcjach
W dzisiejszych masowych produkcjach produktów budżetowych

Cytat: krystians w Dzisiaj o 14:23:08

    Generalnie im bardziej skomplikowane urządzenie tym więcej jest możliwości na błąd czy usterkę.

Tylko teoretycznie.

Wynika to z logiki i rachunku prawdopodobieństwa. Oczywiście w końcowym produkcie duże znaczenie ma jakość użytych komponentów, montażu i kontroli jakości.

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1534 dnia: 30 Kwiecień 2020, 12:43:54 »
Widzę koneserów prania w balii, zmywania w zlewie i sprzątania "rejonów" mokrą szmatą zawiniętą na szczotce. Szczerze podziwiam! Jako człowiek leniwy pozostanę przy pralce automatycznej, zmywarce i odkurzaczu, pomimo, iż napchane elektroniką nie robią nic innego, tylko się psują...
Ad rem. Ktoś pytał o młynek pod alternatywy. Sam miałem problem z wyborem, bo w segmencie budżetowym jest kilka propozycji, w kolejności alfabetycznej: 1. Baratza Encore; 2. Melitta Calibra; 3 Nivona Cafegrano 130; 4. Severin KM 3873; 5 Wilfa Svart. Po przeszukaniu internetu udało mi się dokonać takiego zestawienia:
I. Moc silnika - im większa, tym lepiej - odpowiednio: 1. 120 W;2. 160 W; 3. 100 W; 4. 150 W; 5 ?
II. Średnica żarna stożkowego - im większa, tym lepiej - odpowiednio: 1. 40 mm; 2. 40 mm; 3. ?; 4. ?; 5. 40 mm.
III. Liczba ustawień stopni mielenia kawy - im większa, tym więcej możliwości dopasowania grubości przemiału do rodzaju kawy i metody parzenia - odpowiednio: 1. 40; 2. 39 (26 oznaczonych) 3. ?; 4. ? 5. ?.
IV. Waga - miłe udogodnienie, pozwalające na mielenie dokładnie tyle kawy, ile potrzeba; niestety, nie zawsze dostępna - odpowiednio: 1. nie; 2. tak; 3. nie; 4. nie; 5. nie.
V. Mielenie bezpośrednio do V60, kality, sitka kawiarki, kolby, a nawet (dla upartych) do aeropressu - miłe udogodnienie, nie zawsze dostępne - odpowiednio: 1. nie; 2. tak; 3. nie; 4. nie; 5. nie.
VI. Pojemność hoppera - najlepiej na paczkę kawy 250 g, żeby w kółko nie dosypywać - odpowiednio: 1. 227 g; 2. 400 g; 3. 200 g; 4. 100 g; 5. 250 g.
VII. Cena  - najniższa na dzisiaj - odpowiednio: 1. 479 zł; 2. 299,99 zł; 3. 329 zł; 4. 289 zł; 5. 342 zł.
VIII. Design - wg uznania, jak komu pasuje do wnętrza.
Ilość pyłu w przemiale podobna. Jakość żaren podobna. Poziom hałasu podczas pracy pewnie też podobny.
Niestety, jak widać nie udało mi się znaleźć wszystkich danych. Jeśli ktoś może uzupełnić brakujące, to będzie mi miło.

Pozostaje dokonać wyboru. Miałem najbliżej do Melitty Calibry i korzystam z niej od kilku tygodni. Myślę, że pozostałe młynki byłyby dla początkującego amatora lepszej kawy równie pomocne. Samo poznawanie zasad parzenia kawy rożnymi metodami rożnych ziaren to wystarczająco dużo jak na początek i budżetowy, wygodny i w miarę solidny młynek to duża pomoc. I tak, jak tutaj piszecie, trzeba w nim zmielić przynajmniej 4 kg kawy, aby się dotarł. To wystarczy na tyle filiżanek naparu, że wystarczy ich, aby się nauczyć robienia codziennie najlepszej kawy w życiu. Czego wszystkim życzę serdecznie.
« Ostatnia zmiana: 30 Kwiecień 2020, 18:30:21 wysłana przez makma »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1535 dnia: 30 Kwiecień 2020, 18:48:35 »
Makma nie uwzględniłeś jednej z najważniejszych rzeczy, jeśli nie najważniejszej - jakości przemiału. Jeśli źle będzie mielić z jakiegokolwiek powodu, to nie pomoże ani silnik, ani średnica żarna, ani ilość ustawień..

Poza tym nie wiesz czy Twój młynek Tchibo to jest to samo co Melitta. Może tak jest, a może nie. Na pewno obudowa jest inna. Porównywałeś je ze sobą?
« Ostatnia zmiana: 30 Kwiecień 2020, 19:05:57 wysłana przez krystians »

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1536 dnia: 30 Kwiecień 2020, 21:01:57 »
@krystians masz 100% racji. To jakość przemiału jest najważniejsza. W przypadku młynków budżetowych tolerancja dla tej jakosci jest z pewnością znacznie szersza niż dla młynków segmentu gastronomicznego. Lecz nie będziemy chyba tych młynków porownywać z profesjonalnymi? J. Hofman porównywał Baratzę Encore z Wilfą i wyszło mu, że przemiał ma podobną ilość pyłu. Zważyłem pył po odsianiu tej samej ilości przemiału jaki uzyskałem z Melitty/Tchibo i wyszło podobnie. Jeśli trzy młynki na pięć w tym samym segmencie cenowym dają podobny przemiał, to myślę, że jest bardzo duże prawdopodobieństwo podobnych rezultatów dla pozostałych młynków w tym zestawieniu. Każdy z nich spełni swoje zadanie; da przyzwoity przemiał pod alternatywy. Sądzę, że osoba, która się pyta o taki młynek, nie popełni wielkiego błędu wybierając którykolwiek z nich.
Tak. Poza obudową, która w wersji dla Tchibo jest nowocześniejsza a panel sterowania trochę ładniejszy, to nie znalazłem żadnej różnicy pomiędzy wersją Melitta Calibra a tą dla Tchibo. Przynajmniej na podstawie danych z Internetu. Nie kupię drugiego młynka, aby je porównać.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1537 dnia: 30 Kwiecień 2020, 21:14:46 »
J. Hofman porównywał Baratzę Encore z Wilfą i wyszło mu, że przemiał ma podobną ilość pyłu. Zważyłem pył po odsianiu tej samej ilości przemiału jaki uzyskałem z Melitty/Tchibo i wyszło podobnie.

Do odsiewania pyłu używałeś takiego samego sprzętu jak Hoffmann?

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1538 dnia: 30 Kwiecień 2020, 21:22:30 »
Zastanawiam się jak długo temat młynka Tchibo będzie wałkowany [emoji38]
Wszystko już na jego temat zostało wg mnie powiedziane w innym wątku - jak ktoś ma chęć na eksperymenty albo nie ma floty (jak ja) to bierze Tchibo, jak boi się wyrzucenia pieniędzy to dopłaca za sprawdzoną markę, obarczoną mniejszą szansą na wyrzucone pieniądze.
Nie wypowiadam się na temat innym młynków i nie teoretyzuję bo ich nie używałem - Tchibo się nabawiłem i pomału czas na zmianę. Nie dlatego, że jest zły, chcę spróbować czegoś innego, może lepszego. I tak jak tutaj padało stwierdzenie kupuj najdroższy młynek na jaki Cię stać, ale trzeba niestety przekroczyć pewien próg cenowy.
To co już komentowałem w innym wątku - rozumiem obawę przed złym zakupem, ale zbytnie  asekuranctwo powoduje, że wszyscy używają tych samych urządzeń, jeżdżą takimi samymi samochodami, ubierają się podobnie itp. Wg mnie nuda przeokrutna ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1539 dnia: 30 Kwiecień 2020, 21:51:37 »
Też jestem ciekaw jak Ty ten pył mierzyłeś @makma . Poza tym pył to nie wszystko, ważniejsza jest równomierność pozostałej części przemiału czyli jej większości.

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1540 dnia: 30 Kwiecień 2020, 22:21:39 »
Poddaję się! Odnoszę wrażenie, że pisanie o Tchibo na tym forum jest jakby niestosowne.

@ Mr Sour Podzielam Twoje zdanie. Nie ma co tego przesadnie wałkować. W wątku nt. młynka dla Tchibo za kilka tygodni podsumuję moje doświadczenia z mieleniem dla różnych metod parzenia alternatyw i zakończę ten obsesyjny temat. Jesli ktoś będzie chciał skorzystać z moich doświadczeń, to będzie dla mnie zaszczyt. Też rozglądam się za innym młynkiem, z innej półki cenowej. Podoba mi się Sette 270. Zostawiam sobie jednak ten zakup na przyszły rok.

@WS Nie, nie używałem tych samych sit co Hofman. Zadowoliłem się sitkiem do herbaty. Z pewnoscią purystów to nie zadowoli, lecz naprawdę mówimy o młynkach budżetowych i traktowanie ich z aptekarską dociekliwością to wg mnie lekka przesada. Jak napisał Mr Sour, to tani  młynek, dostępny cenowo i raczej przyzwoity. Kogo stać niech kupuje droższe, choć nie widzę dowodów na to, że są znacząco lepsze. Mówię oczywiście o młynkach, dla których poświęciłem dzisiaj trochę czasu, aby ktoś mógł sobie porównać ich parametry techniczne i użytkowe. Uprzedzam pytania dodatkowe: nie mam kompletu tych młynków i nie mam labolatorium do ich testów. Przedstawione tutaj moje opinie są całkowicie subiektywne.

@krystians Z mojej lektury na tym forum nt. młynków odniosłem wrażenie, że nie istnieją młynki, ktore mielą idealnie równo.  Użytkownicy młynków gastronomicznych też czasami odsiewają pył. Maciej Duszek w serii swoich sympatycznych streamingów kwarantannowych też wspomina o tym problemie i doradza mieszanie  przemiału przed wsypaniem do urządzenia do parzenia. Dzięki temu pył przykleja się do grubszych cząstek i napar ma wychodzić bardziej wyrównany. Stosuję teraz ten sposób i chyba jest lepiej. Jeśli są labolatoryjne testy przemiałów tych młynków, to chętnie je poznam. Jak masz link, to podaj.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1541 dnia: 30 Kwiecień 2020, 22:46:26 »
Nie, nie używałem tych samych sit co Hofman. Zadowoliłem się sitkiem do herbaty.

No to nie pisz, że uzyskałeś podobne wyniki, bo wprowadzasz forumowiczów w błąd.

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1542 dnia: 30 Kwiecień 2020, 22:49:00 »
Czy niestosowne? Raczej tego tak nie odebrałem - jedni zadają konkretne pytania a inni na miarę swoich doświadczeń próbują na nie odpowiedzieć. A że bardziej doświadczeni są dociekliwi i potrafią wytknąć nieścisłości to świetnie. Drugi wątek jest cenny, bo przynajmniej mnie uświadomił podstawowe różnice w jakości żaren i udowodnił, że mam zbyt mało doświadczenia aby oceniać „na oko” jakość przemiału.
Cały czas pamiętam o podpowiedzi dot. sfotografowania przemiału i poddaniu analizie zdjęcia w programie - ta metoda będzie dokładniejsza niż opisy.

@makma podsumowanie użytkowania młynka Tchibo będzie cenne, choćby po to aby ustalić czy warto jego temat dalej poruszać ;)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1543 dnia: 30 Kwiecień 2020, 22:59:46 »
Off-Topic:
Jak Was poczytałem, @makma i @Mr. Sour, to mam wrażenie jakby pisała to jedna osoba.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1544 dnia: 30 Kwiecień 2020, 22:59:58 »
@makma mylisz się jakoby to forum miało jakąś politykę wobec produktów Tchibo. Wielokrotnie ich produkty agd były tu polecane. Chodzi tylko o to, aby nie pisać, że Melitta, to to samo co Tchibo jeśli tego nie sprawdziłeś.   Tak jak pisałem jest to możliwe, ale mogą równie dobrze być różnice. To forum ma być źródłem informacji, jeśli jest to Twoje domniemanie, to pisz, że "wydaje Ci się", "podejrzewasz" itd.  Jeśli piszesz, że otrzymałeś podobne efekty jak Hoffmann, to pisz konkrety, albo że domniemujesz zbliżoność efektów na podstawie porównania swojego zdjęcia z obrazkiem na wideo. W tym przypadku znowu wydawało Ci się, że otrzymałeś podobne rezultaty.





« Ostatnia zmiana: 30 Kwiecień 2020, 23:03:10 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi