Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 484491 razy)

Offline jarkus

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: v60, aeropress, phin
  • Młynek: Melitta Calibra
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1515 dnia: 25 Kwiecień 2020, 19:59:50 »
Comandante kupisz za 800, podobnie kinu phoenix. Z tańszych to chinczyki 1zpresso. Timemore to jednak klasa niżej.

Ok, to poczytam sobie coś więcej o tych trzech młynkach. A czy Kazak Tura też zalicza się do tej kategorii?
Najbardziej ciekawi mnie porównanie pod względem ergonomii (poręczności) użytkowania, szybkości i łatwości zmiany ustawień mielenia.
« Ostatnia zmiana: 25 Kwiecień 2020, 20:15:26 wysłana przez jarkus »

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1516 dnia: 25 Kwiecień 2020, 21:01:49 »
a jak tam kupić? da się w ogóle wysyłkę do Polski?
Never Give UP †

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1517 dnia: 25 Kwiecień 2020, 21:44:20 »
Młynki i inne akcesoria są dostępne, niestety opisy dot. dostawy są jako obrazki a mój program OCR na tablecie ich nie rozpoznaje - może na komputerze stacjonarnym uda mi się coś więcej wywalczyć. Jest też inna metoda - dodać produkt do koszyka i przejść do zakupu (nie próbowałem tego ale jeśli chcesz to zrobić przez własnego maila to nie widzę przeszkód). Jest tam trochę „towaru” (musisz skopiować cały link do przeglądarki):
https://shopee.tw/search?attrId=1376&attrName=品牌&attrVal=1zpresso

EDIT: Zawziąłem się, znalazłem tutorial jak zarejestrować konto i zmienić język na angielski, odpalę jutro  normalnego kompa, bo na tablecie tego nie zrobię, i z ciekawości spróbuję.

EDIT2: Co się narobiłem to moje - nie ma możliwości zamówienia z shopee.tw poza Tajwan.
« Ostatnia zmiana: 26 Kwiecień 2020, 20:48:38 wysłana przez Mr. Sour »

Offline Niedzwiedz

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, Kalita, V60, Chemex
  • Młynek: Timemore Sculptor 78s
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1518 dnia: 26 Kwiecień 2020, 21:46:00 »
JSa udało mi się dostać po koleżeńsku...znajomy był w Pekinie w styczniu a tam to już nie ma problemu dostać.
Ale kontaktowałem się z producentem na FB i nie widzieli problemu z wysyłka JSa do Polski, tylko to był koszt 142$ i praktycznie pewny VAT, wiec odpuściłem. Az do momentu delegacji kumpla. Ale póki co dalej go nie mam, wysyłka z Niemiec jest absurdalnie droga do PL xD
Na niemieckim forum kaffee-netz jest temat o tych 1Z i też gość zamówił bez problemu JSa przez FB.

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1519 dnia: 27 Kwiecień 2020, 02:18:31 »
Ach, ten FB, jednak coś mnie ominęło ;)
Jedyny młynek którym byłbym zainteresowany to JX-PRO, ale za 159 $ +VAT mam lepsze pomysły, więc dla mnie to koniec zakupowych dylematów. Gratuluję nabytku i oby udało się go tanio przesłać do PL.

Offline oskarosi

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Nivona 768
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1520 dnia: 27 Kwiecień 2020, 14:08:22 »
Poszukuje młynka pod alternatywy - głównie french press - grube mielenie :) bez espresso do kolby i tak mam automat Nivony w domu.
Przejrzałem kilka stron do tyłu i w budżecie do 400 zł na ten moment moją uwagę przykuło: 1. MELITTA CALIBRA 1027-01
2. MŁYNEK DO KAWY WILFA SVART WSCG-2
3. NIVONA CAFEGRANO 130

Ktoś ma porównanie pod względem jakości samego mielenia czy wytrzymałości między nimi ?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1521 dnia: 28 Kwiecień 2020, 13:34:21 »
Ja najmniej zaufania mam do dużej ilości elektroniki w Melicie.  Poza tym jeśli to takie same żarna jak w bardzo podobnym młynku Tchibo, to najsłabszej jakości przemiał będzie. Więc z budżetowych mamy Wilfę, Nivonę i Severina 3873 w tym budżecie. Najrówniej grubsze przemiały z podstawowych młynków lieli moim zdaniem Baratza Encore, ale jest droższa i trudno stwierdzić czy dopłata jest tego warta, bo ma też swoje minusy.

Ewentualnie możesz pomyśleć o ręcznym 1zpresso Q czyli MYM54 z Ali, który zmieli równiej niż powyższe elektryki. Kupując w Polsce w tym budżecie można kupić Timemore C1 który da podobny przemiał jak Baratza. Do alternatyw ręczne są bezproblemowe.
« Ostatnia zmiana: 28 Kwiecień 2020, 13:39:54 wysłana przez krystians »

Offline oskarosi

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Nivona 768
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1522 dnia: 28 Kwiecień 2020, 19:48:09 »
Nie wiem czy nie za późno odczytałem Twój post @krystians ... Bo posłałem już zamówienie na melitte:) nie mniej może będzie jeszcze opcja zmian. Widziałem temat z tym młynkiem tchibo i pomyślałem ze jeśli to podobny sprzęt ma 26 regulacji a melitta ok 40 to będzie w porządku w dodatku melitta jest droższa i przeceniona z 600 na 400 obecnie to jakość żarna nie będzie taka słaba...

A mógłbyś podpowiedzieć minusy tego baratza encore?

Prawda w moim przypadku jest jedyna chciałem popróbować grubsze mielenie, do espresso mam automat :)

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1523 dnia: 28 Kwiecień 2020, 20:12:46 »
Tchibo ma 26 stopni i „połówki”.

16ED2F8B-C20B-4A1B-B031-476D8F00126C.jpeg

Bierz Melittę i podziel się wrażeniami :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1524 dnia: 29 Kwiecień 2020, 01:54:08 »
A mógłbyś podpowiedzieć minusy tego Baratza Encore
Mieli wolno i bardzo głośno i jest strasznie plasticzany. Jednak w kawiarni przetrwał jakieś 6 lat. Czasami mieląc jednego dnia tyle co ja w domu w miesiąc. Także w domowych zastosowaniach myślę, że kilka razy dłużej by pożył.

Nie używałem tego młynka Melitty, więc nie powiem jaki jest, ale skoro kupiłeś, to daj znać jak się sprawuje. Mam nadzieję, że będzie dobrze. Melita robi sporo automatów, więc kwestie młynka powinni mieć obcykane.  Mnie tylko trochę przeraża ilość elektroniki. Lubię proste rozwiązania, ale to już taki mój odchył.

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1525 dnia: 29 Kwiecień 2020, 12:33:15 »
@krystians Bez przesady! Cała elektronika tego młynka Melitty dla Tchibo to elektroniczna waga, która waży to co zmieliłeś. Następny młynek z wagą to chyba Sette 270 WI za cenę sześciokrotnie wyższą. A waga to miłe udogodnienie, bo można sobie dokładnie zaprogramować wagę przemiału do metody i ilości naparu, bez zgadywania ile minut trzeba mielić, aby namielić tyle, ile potrzeba. Poza tym, ta elektronika pozwala na ustawienie mielenia liczbą doz, gramami, uncjami i i kolbami. Oczywiście jest także opcja tarowania wagi. I tyle. Mój wnuk już to opanował...
Dotychczas mieliłem młynkiem Melitty kawę do kality, V60, kawiarki, aeropressu i phina. Zawsze z pozytywnymi efektami w filiżankach. Jedyny problem miałem z Fellow Prismo do aeropressa. Mieliłem na 1. i jedna kawa wyszła jako tako, a inna strasznie kwaśna. A drobniej się nie da ustawić. Myślę, że do espresso lub Prismy ten młynek nie da rady dobrze zmielić. Ale skoro ktoś chce młynek pod alternatywy, to na początek taki budżetowy młynek to dobry wybór. Niech oszczędza na dobre ziarna. Bez nich żaden młynek nie da rady...

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1526 dnia: 29 Kwiecień 2020, 13:21:40 »
Mnie tylko trochę przeraża ilość elektroniki. Lubię proste rozwiązania, ale to już taki mój odchył.
Też wolę urządzenia proste, oparte w większej mierze na mechanice niż elektronice, ale jak się nie ma co się lubi...w końcu mówimy o urządzeniu w cenie 2-3 kg dobrej kawy. Pytanie co się stanie jak elektronika padnie (nawali jakiś czujnik, przycisk itp.), czy da się korzystać z młynka np. bez użycia wagi, czy będzie blokada urządzenia i śmietnik, bo na bank opłacalność naprawy będzie żadna. To są niestety konsekwencje kupowania budżetowych urządzeń.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1527 dnia: 29 Kwiecień 2020, 13:37:19 »
A skąd przekonanie, że układ mechaniczny (szczególnie robiony w roku 2020) jest bardziej niezawodny od elektroniki? W XXI wieku elektronika nie jest już "skomplikowana". Dla inżynierów jest banalną codziennością, jest "prosta". Wiem, mówi to gość, który kupił dźwignię ;) Ale za to mam młynek z wbudowaną waga, więc mam jednak prawo obrony układów elektronicznych ;).
Mamy coraz więcej ekspresów, które są ulepszane, poprzez tylko i wyłącznie upgrade oprogramowania sterującego. To wielka zaleta elektroniki.
Nie obrażajmy się na komputery, za to że nie są już wykonywane w technologii lampowej.

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1528 dnia: 29 Kwiecień 2020, 14:07:27 »
Przekonanie wynika z mojej niewiedzy, bo jak się okazuje zatrzymałem się technologicznie w ubiegłym wieku... Powinienem zastrzec, że o szczegółach nowych rozwiązań, poza motocyklami, wiem niewiele, bo samochody mam pełnoletnie. Jeśli chodzi o sprzęt AGD w zasadzie żadnego poza kuchenką gazową :D i ręcznego blendera nie używam. Wszystko robię ręcznie i mi to pasuje.
Młynek elektryczny kupiłem, a jakże, z lenistwa, ale zupełnie mi to nie odpowiada. Łakomym okiem patrzę na porządne modele ręczne, tak jak na dźwignię. Lubię ten „retro feel” i nic na to nie poradzę.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1529 dnia: 29 Kwiecień 2020, 14:23:08 »
Generalnie im bardziej skomplikowane urządzenie tym więcej jest możliwości na błąd czy usterkę. Poza tym gdy urządzenie kosztuje podobnie jak inne, dużo prostsze rozwiązania, to dopóki nie jest przetestowane budzi moje podejrzenia, bo skądś muszą wynikać oszczędności. Mam nadzieję że w przypadku melitty wynikają z wykorzystania komponentów produkowanych w dużej ilości do innych ich urządzeń. To nie jest tak, że elektronika jest zła. Jednak jeśli jest kiepskiej jakości to może być problematyczna.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi