Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 484758 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #105 dnia: 18 Marzec 2014, 07:06:12 »
A nie dałoby się zadziałaś z istniejącymi już żarnami? Czy tu wchodzimy już na grząski grunt patentów?

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #106 dnia: 18 Marzec 2014, 10:12:58 »
Rozmowa była luźna. Można korzystać z istniejących.
Zobaczcie sobie Oe lido 2 - dość mądra konstrukcja, szkoda, że za wodą.
« Ostatnia zmiana: 18 Marzec 2014, 10:16:12 wysłana przez mmorka »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #107 dnia: 18 Marzec 2014, 10:42:40 »
za małą wodą jest jeszcze jeden ręczny młynek - nazwijmy to klasy premium. Ceny 120-130 GBP w zależności od rodzaju drewna.
LMWDP #469

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #108 dnia: 18 Marzec 2014, 23:37:23 »
Tego nie znałem. Zakochałem się. Kolejna mądra konstrukcja.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #109 dnia: 19 Marzec 2014, 09:32:19 »
to pewnie temat bardziej na forum inżyniersko/produkcyjne.

Ale mnie zastanawia jeden fakt - te młynki są w sumie bardzo przemyślane, a ich budowa jest prosta, żeby nie powiedzieć banalna. Nie sprzedają się w strasznych ilościach, są wykupywane przez kawowych maniaków. Głównie ze względu na cenę oraz dostępność. I tutaj kluczowe pytanie. Ile czasu/energii/pieniędzy trzeba na opracownie procesu technologicznego pozwalającego na masową produkcję? Materiały użyte do produkcji są powszechnie dostępne, największy koszt części to w sumie żarna chyba. Jak wielka by musiała być skala produkcji żeby się opłacało produkować, żeby był zarobek i żeby cena końcowa SRP oscylowała w okolicy 300-350 PLN?

Patrząc na elektryczne żarnowe konstrukcje produkowane masowo, kosztujące poniżej 350 PLN - proces technologiczny to chyba nie problem. Wrzucając do jednego worka Krupsy, Severiny i inne młynki tej klasy - czemu one są "złe"? Co jest nie tak - bo chyba nie chodzi tylko o użyte żarna.
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #110 dnia: 19 Marzec 2014, 09:48:24 »
Widzę, że wszystkich męczy to samo pytanie. :)) No i dobrze, może kiedyś coś z tych pytań się urodzi.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #111 dnia: 19 Marzec 2014, 10:10:32 »
 ;D czasem podczas kreatywnego wieczoru robię jakieś dziwne rysunki - jakieś bojlery, grupy kawowe, tuleje, żarna... Wszystko wydaje się takie proste  :smiech: i tylko narzędzi brak aby coś z tego się urodziło. Patrząc na to jakie ładne młynki niektórym się udają (powyższe posty) albo ekspresy (Londinium) aż chciało by się coś podobnego samemu robić.

LMWDP #469

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #112 dnia: 19 Marzec 2014, 10:33:11 »
Wszystko się da. W przypadku tych mądrzejszych konstrukcji najdroższa jest obróbka skrawaniem i lub forma wtryskowa (comandante).
Tanie żarnowce to podły plastik. Wszystkie omawiane w temacie lepsze ręczniaki to obrabiany kawałek metalu - precyzja i wytrzymałość.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #113 dnia: 19 Marzec 2014, 10:44:29 »
Taki pomysł na zdalne porównanie jakości przemiałów między młynkami - ktoś odgórnie ustala normę przemiału, powiedzmy do dripa. Teraz biorę dane z palca - odstęp między płaskimi czy stożkowymi żarnami mierzymy szczelinomierzem (może być to 1, 2, 3 i więcej patyczków lekarskich - coś łatwo dostępnego). Powiedzmy 1mm i 2mm. Mielimy odmierzone 20g ziarenek (wcześniej ustalamy jakie). Ważymy to co się zmieliło (będzie wiadomo ile w młynku zostaje). Potem w supermarkecie testerzy nabywają sitko (ustalamy model ogólnodostępny, danego producenta), powinny być takie same oczka wtedy. I przesiewamy. Ważymy ile pyłu wyszło. I mamy dane ;)
LMWDP #469

Mar

  • Gość
Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #114 dnia: 20 Marzec 2014, 10:37:56 »
Czym różni się młynek:
- GRAEF CM 90 od GRAEF CM 800? Ten drugi to wolnoobrotowy silnik, a przy pierwszym w opisie mamy "posiada także stożkowe żarna ze stali nierdzewnej" mam rozumieć, że również noże?
Który lepszy, może ktoś miał z nimi bliższy kontakt.
Kawa będzie parzona w kawiarce i phinie.
Rozumiem, że oba dużo lepsze od Krups GVX2 i na niego mam nie patrzeć.

Pozdrawiam


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #115 dnia: 20 Marzec 2014, 10:54:52 »
Nie wiem co rozumiesz przez noże? Udarowych ostrzy tam nie ma ;) Normalne żarna stożkowe.

Główna różnica (z tego co widzę w opisach, nie miałem bliższej przyjemności) to to, że w 90 jest programator zadanej dozy, ale też 24 stopniowa skala. W 800 skala ma 40 stopni (co nie znaczy, że jest szersza, zakres to co innego) i mielenie odbywa się albo na oko, albo wcześniej zważonej ilości.
Żarna w obu powinny być podobne, jeśli nie te same. Nie wiem jak w 90, w 800 na pewno jest prosty system regulacji żaren, bez zabawy w podkładki.

dag

  • Gość
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #116 dnia: 04 Kwiecień 2014, 13:18:53 »
Dzień dobry Wszystkim :)
kilka dni temu nieświadomie wszedłem na forum w poszukiwaniu szybkiej porady jaki młynek kupić.. i tak zamiast mieć już młynek nadal czytam ;) Rozrzut mam fatalny, bo od ręcznego po "tani" elektryczny. Głównie robię "lungo" i białe na bazie kawy do 100ml. Póki co kolba.
Już prawie zamówiłem Graef CM 800, lecz gdzieś doszukałem się informacji, że w urządzeniu zostaje spora ilość starej kawy po mieleniu, a przy moim zużyciu (średnio 2 kawy dziennie), to duży problem. I stąd pytanie:

Czy ktoś wie ile mniej więcej starej kawy mogę się spodziewać w zmielonej porcji 7g w przypadku Graef'a? Co z tej półki cenowej i rodzaju (tak do 600zł) jest lepsze w tej kwestii, a nie koniecznie gorzej mieli?

pozdrawiam

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #117 dnia: 04 Kwiecień 2014, 13:20:06 »
Młynek na pewno do alternatywy czy do kolby?

dag

  • Gość
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #118 dnia: 04 Kwiecień 2014, 13:57:12 »
Docelowo to i to: tania kolba i np. dripper.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #119 dnia: 04 Kwiecień 2014, 14:16:42 »
No to bardziej musisz szukać czegoś pod kolbę z uwagi na konieczność drobnego mielenia. Drip ma nieco mniejsze wymagania.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi