Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 484772 razy)

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #90 dnia: 17 Marzec 2014, 00:10:25 »
Propozycje zestawów do stabilizacji Skertona:

youtub: "Hario Skerton Kyocera CM-50 Lower Bearing Installation"
home-barista: "Some Mods to Hario Skerton"

Nie podaję linków, bo chyba jest to zablokowane.

@spinka - nie powinieneś mieć z tym problemów - jeśli jednak tak to daj znać na PW

Drugi przykład podobał mi się bardziej. Ale i on ma wady. Wszystko utrzymuje konstrukcja z tworzywa.
Wady pierwszego też można mnożyć. Dojdzie do tego, że zaadoptuje jakąś metalową tuleję (kawał rury hydraulicznej), dodam łożyska od góry i po środku.
Zastosuje żarna z Hario (wymiana osi nie będzie problemem i będzie mieliło, jakoś. Ziarno nie musi wpadać od góry. Dodanie napędu mechanicznego to już pikuś. Zrobi się sprzężenie zwrotne i jest model na 2015 ze stabilizacją obrotów i osadzenia osi żarna. Problem łożysk. Muszą być dopuszczone do kontaktu, czyli aktualna książeczka Sanepidu niezbędna. Ech, głupoty. Tyle, że nie wiem, czy ustabilizowanie żaren ma znaczenie, jeżeli one są słabe i w sumie dalej będzie nierówny przemiał.

Moje obawy wyjaśnił @mmorka. Widziałem zdjęcia CM800 ze zdjętą obudową po mieleniu. Kawa zostaje. Może kręcenie na sucho wydmucha, ale ze zdjęcia wynika że nie są to śladowe ilości. Nie zlokalizuję już tego przykładu teraz. Mielić trzeba chyba często, bo kawa zostanie i będzie woniała. Precyzję można osiągnąć ważąc zmieloną kawę.
« Ostatnia zmiana: 17 Marzec 2014, 06:44:42 wysłana przez spinka2 »

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #91 dnia: 17 Marzec 2014, 00:25:24 »
Wydaje mi się, że żarna w hario "krótko" wytrzymują, bo trą o siebie przez brak stabilizacji...

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #92 dnia: 17 Marzec 2014, 06:46:07 »
Wniosek - ręczny, dobry młyn lub - coś pokroju malkoniga kenia, gwatemala, lub ditting. Ale te znowu nowe kosztują majątek, są wielkie a do używek żarna kosztują 7-8 stówek.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #93 dnia: 17 Marzec 2014, 06:56:30 »
Wszystkie proponowane przez Was rozwiązania są albo bardzo pracochłonne albo kosztowne. Czy naprawdę problem jest aż tak poważny? Decydując się na młynek ręczny wiedzieliśmy wszyscy, że są to urządzenia proste i tak naprawdę stanowią raczej rozwiązanie tymczasowe bądź awaryjne niż docelowe. Do całej puli kiepskich rozwiązań dot. stabilizacji, zastosowanych materiałów itd koniecznie trzeba dodać precyzję wykonania żaren i ich zamocowania na osi. Najtańszym rozwiązaniem będzie zakup w markecie 2 sitek - takiego do mąki żeby odsiać pył i grubszego żeby pozbyć się "gruzu" - gdzieś już rozmawialiśmy o tym. Nie dajmy się jednak zwariować, bo może gdzieś po drodze stracimy "fun" i przyjemność na rzecz laboratoryjnej precyzji - dla mnie urok alternatywy tkwi właśnie w jej różnorodności a nie powtarzalności.  :)

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #94 dnia: 17 Marzec 2014, 07:21:28 »
Dla mnie sitko było problemem, wszak dobra jasno palona kawa tania nie jest. Chyba, że po dripie zrobimy sobie tygielek - to jest jakieś rozwiązanie.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #95 dnia: 17 Marzec 2014, 07:33:46 »
Wydaje mi się, że żarna w hario "krótko" wytrzymują, bo trą o siebie przez brak stabilizacji...
Ale one trą bodaj tylko u podstawy stożka, zanim się żarna zjedzą (stożek zagłębi się poniżej linii żarna zewnętrznego) myślę sporo wody w Wiśle upłynie.

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #96 dnia: 17 Marzec 2014, 08:16:32 »
Decydując się na młynek ręczny wiedzieliśmy wszyscy, że są to urządzenia proste
Czy Twoim zdaniem proste musi oznaczać dziadowskie ? Mi się wydaje, że "proste" można tym bardziej dobrze wykonać.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #97 dnia: 17 Marzec 2014, 08:25:37 »
Nie, ale dopuszczam, że proste może nie mieć np. dodatkowej stabilizacji żaren  :)
Tez wolałbym żeby za te ponad 100 zł otrzymać produkt wyższej jakości  :ok:
Nie neguję Twojej wypowiedzi ale należy sobie zdawać sprawę z tego, że 100 czy 200 zeta to sporo jeśli wydajesz z własnej kieszeni, natomiast patrząc na ceny nawet podstawowych artykułów to wcale nie tak dużo - zaledwie nieco ponad 1 kg dobrej kawy.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #98 dnia: 17 Marzec 2014, 09:25:16 »
Czy problem jest poważny, nie wiem, bo nie porównywałem efektów z przemiałem z innego młynka.
Natomiast ustawiając w skertonie przemiał n otrzymuję przemiał w przedziale od 0 do 2n. Ktoś kiedyś pisał jak obecność i ilość pyłu w dripie bardzo zmienia smak Etiopii, myślę, że coś jest na rzeczy.

Zanim dostałem ten młynek nie zdawałem sobie sprawy, że przemiał jest aż tak rozjechany, za mało uważnie wczytałem się w TO :redface:
Jednak wg mnie w skertonie jest jeszcze gorzej, nie widzę tu jakiejkolwiek stabilizacji żaren, przeciwległa do rączki strona dolnego żarna praktycznie zawsze styka się z górnym...

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #99 dnia: 17 Marzec 2014, 09:52:19 »
Cytat: spinka2
...Nie dajmy się jednak zwariować, bo może gdzieś po drodze stracimy "fun" i przyjemność na rzecz laboratoryjnej precyzji ...
najważniejsze zdanie w tej dyskusji :)
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #100 dnia: 17 Marzec 2014, 09:57:16 »
Mamy możliwość "dorabiania" stabilizacji do m.in. Skertonów, tylko zastanawialiśmy się nad sensownością. Czy nie lepiej jeśli już się kupuje ręczny i oczekuje stabilizacji wybrać Porlexa? Wtedy sprawa pozamiatana.
Hario ze stabilizacją byłby droższy o około 50 PLN.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #101 dnia: 17 Marzec 2014, 12:39:34 »
Mam Tiamo Slim, żarna nie trzymają osi - kolebią się. Jednak miał to być młynek tani, lekki, nietłukący - podróżny. I jako taki sprawdza się w 100%.

Używany wyjazdowo daje mi to czego oczekuję. Przemiał pod AP i dripa. Pewnie że jest pył, że można by lepiej. Ale moje założenia spełnia w 100%. Nie narzekam - dla mnie jest OK.

Jednak gdyby to był jedyny młynek w domu - można narzekać. Stabilizacja ośki w tym młynku jest w sumie banalna do wykonania i aż przykro że producent jej nie przewidział - wystarczyły by 2 łożyska kulkowe.. Jedno na górze drugie na dole tulejki/stożka w którym obraca się ośka - wnętrze tej tulejki trzeba by odlać tak aby były ładne mocowania łożysk. Góra mniejsza, dół większy. Koszt w detalu jest pomijalny - tutaj przykład. W fabryce w sumie największa zmiana była by w procesie montażu - wklejanie/wcisk?
LMWDP #469

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #102 dnia: 17 Marzec 2014, 17:12:00 »
Żeby coś stabilizować łożyskami to musimy mieć obudowę wykonaną osiowo, a to już nie takie proste.

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #103 dnia: 18 Marzec 2014, 00:04:41 »
Wszystkie proponowane przez Was rozwiązania są albo bardzo pracochłonne albo kosztowne. Czy naprawdę problem jest aż tak poważny? (...) Nie dajmy się jednak zwariować, bo może gdzieś po drodze stracimy "fun" i przyjemność na rzecz laboratoryjnej precyzji - dla mnie urok alternatywy tkwi właśnie w jej różnorodności a nie powtarzalności.  :)

Poważny? Nie mam pojęcia. Co nie przejdzie przez moje ręce lub oczy to się nie liczy.
Ostatnio mieliłem Skertonem do dripa (ustawienie pełen obrót 360st.) na 7 gramów ziarna odeszło 0,75 grama pyłu. Tutaj musze spytać się kolegów dysponujących profi sprzętem, czy poważny.

Mimo wszystko fun jest. Te młynki chyba celowo mają luzy, aby luzy te szybciej się powiększały i powstawała potrzeba nowej inwestycji.
Korpus młynka, zwłaszcza slima jest niezły. Waga, dopasowanie elementów (poza żarnem) bardzo dobre. Opakowanie tego w pudełko jest takie, że nie wstyd zrobić z tego prezent.
No i mielą oba młynki.

Ja uważam, że samemu wyprażone ziarno, młynek Hario, tani ekspres kolbowy (DeLonghi, Zelmer) będzie lepszy niż ekspres gastro i "wie Pan, My kawę robimy z kompozycji własnej" kawy polecanej przez baristów. Tutaj temat alternatyw. Do nich także się nada, nawet do domu przy piciu kawy co dwa, trzy dni. Dwie kawy dziennie, to kręcenia jednak za dużo na te młynki, chyba?

@Pawle: polecam przypomnienie wpisu z bloga świeżopalonej. Tam Skerton (wśród testowanych, co prawda) zyskał najlepszą ocenę, brakowało mu tylko stabilizacji. Sens sprzedaży zestawu, jest. Kawałek metalu plus podkładka (bez robocizny) to chyba parę złotych, a nie pięćdziesiąt! Inna sprawa, że takie rozwiązanie może szybciej zdemolować młynek, ale zwiększy to sprzedaż przynajmniej.

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #104 dnia: 18 Marzec 2014, 00:28:10 »
Ten kawałek metalu trzeba wyfrezować lub wyciąć laserem / wodą lub wytoczyć a później piłować pilniczkami kilka godzin ( sam piłowałem), dodaj do tego zysk. Co innego zrobić to masowo - kilkadziesiąt tysięcy sztuk , bo z 10 tysięcy trzeba położyć na matrycę do prasy. A wydawał by się kawałek metalu. Przy masówce można oszczędzać - taki slim też kosztuje relatywnie mało, bo hario było stać na wyłożenie sporej kasy na formę wtryskową. Aktualnie klepią to pewnie prawie darmo, bo forma już się zamortyzowała, ale. Większość firm w polsce jest za mała,  a rynek dobrej kawy również aby robić fajne rzeczy, ale kto wie ;)
Rozmawiałem kiedyś luźno o moim prototypie młyna z mądrym człowiekiem. Zeszło na temat żaren - potrafi zaprojektować i zrobić, opłacalność - 1000 sztuk w górę. Posmutniałem.
 Ale się zrobiła dywagacja przydługa :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi