Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 484396 razy)

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #60 dnia: 15 Marzec 2014, 00:08:24 »
@Alas:

Dobrze, że zrezygnowałaś z tego Boduma, tylko i wyłącznie wg mojej osobistej opinii.
Myślę, że drogie żarna Graefa to zdecydowanie nie jest żaden minus. Więcej może wydajesz na rękawiczki rocznie (że o butach nie wspomnę).
Są inne wady.

Ręczniak dla kobiety dobry jest na kilka mieleń (właściwie około 1/3 mielenia), potem ochota jednak mija.
Kobitę to ja dokładniej znam jedną właściwie, ale przychodzą do niej koleżanki.
Zaleta: stosunkowo cichy, tani i można zabrać go ze sobą.

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #61 dnia: 15 Marzec 2014, 09:18:04 »
Ręczniak dla kobiety dobry jest na kilka mieleń (właściwie około 1/3 mielenia), potem ochota jednak mija.

Cóż za jednoznaczna i dość ogólnikowa opinia... Dobrze, że jej autor zawęża jej zakres do jednej "kobity". Przynajmniej to odrobinę tłumaczy jego męską niewiedzę o kobiecej części populacji.
Tym samym kończę mój występ, bo nastrój mam dobry i jako kobiEta mam wiele ważniejszych spraw niż ciągnięcie dyskusji o wyższości X nad Y.
Buźka!

 ;) ;) ;)  :blue:
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #62 dnia: 15 Marzec 2014, 12:25:47 »
Cóż za jednoznaczna i dość ogólnikowa opinia...

Wynika z obserwacji, moich obserwacji.

Co do reszty: Moja kobiEta nie czyta tego forum więc mogę do woli cwaniakować. ;)


Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #63 dnia: 15 Marzec 2014, 13:21:05 »
Z takimi dyskusjami zapraszam do stosownego wątku  :)

Alas

  • Gość
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #64 dnia: 15 Marzec 2014, 13:34:48 »
Musisz jednak mieć świadomość, że jeśli jesteś eteryczną i zwiewna istotą, to możesz mieć problemy przy niektórych twardych ziarnach ;)

poradzę sobie  :) Tak jak pisałam wcześniej, mieliłam swego czasu wielokrotnie kawę dla mamy - i to nie tylko że w ręcznym, ale w takim old-school'owym młynku, z takim kwadratowym pudełkiem na dole. Takie są gorsze, bo się niewygodnie trzyma. Więc wiem na co się piszę :)
Ale dzięki za tę uwagę :)

Wynika z obserwacji, moich obserwacji.

Wierzę, ale pamiętaj, że obserwacje oparte na kilku obiektach nie są reprezentatywne ;)
Poza wygodą liczą się też inne motywacje tego wyboru, w moim przypadku wewnętrzna motywacja, w postaci światopoglądu: anty-zbędnym-urządzeniom-elektrycznym. To, że ten młynek jest tańszy, to tylko dodatkowa korzyść.

No, a nawet jak zmienię zdanie w przyszłości, to i tak dobrze jest mieć w odwodzie mały, ręczny i mobilny młynek. Jakby np. prąd wysiadł na świecie. Na zawsze.  ;D


Edit: Przepraszam, ale nie wiem gdzie jest stosowny wątek... już kończę :)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #65 dnia: 15 Marzec 2014, 13:36:59 »
Hario chyba ma w swojej ofercie takie młynki "z szufladką" :)
Dokonałaś rozsądnego wyboru.

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #66 dnia: 15 Marzec 2014, 16:08:47 »
@Alas:
Rozważ zakup Hario Slim. Jest tańszy od Porlexa.
Ten drugi ma dobre notowania, ale patrząc na jego zdjęcia nie wiem gdzie jest ta lepsza stabilizacja (pierścień zewnętrzny?).
Slim łatwiej się chyba otwiera, nie jest na wcisk jak Porlex. Widać też co i ile się ukręciło.
Skerton ma ładniejszy nastaw grubości ale skok jest większy, na fabrycznym komplecie (bez kontrnakrętki np.).

Informacje o Porleksie to tylko moje gdybanie.

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #67 dnia: 15 Marzec 2014, 16:19:15 »
Macałem porlexa i hario ( hario używałem. Porlex jest trochę lepiej wykonany.

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #68 dnia: 15 Marzec 2014, 16:39:54 »
Ocenianie sprzętu po zajęciach to jakaś paranoja ...  :brawa:
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #69 dnia: 15 Marzec 2014, 17:26:02 »
Jeden i drugi ma swoje plusy i minusy. Porlex może i jest lepiej wykonany, ma lepszą stabilizację, ale nie znaczy to, że jest idealny. Również pyli jak każdy ręczny młynek. Jego wadą w porównaniu do Slima są dość 'miekkie' porcelanowe żarna, trzeba jest stosunkowo często wymieniać, szczególnie jeśli byłby to kogoś jedyny młynek w domu. Żarna nie są drogie - ok 30PLN jednak trzeba mieć to na uwadze. Mimo to jeśli miałbym wybierać, a używałem obu wciąż wziąłbym Porlexa.

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #70 dnia: 15 Marzec 2014, 20:33:56 »
Ocenianie sprzętu po zajęciach to jakaś paranoja ...  :brawa:

Wiem, dlatego WYRAŹNIE to zaznaczyłem i żeby było to jasne powtórzyłem to jeszcze raz na końcu wypowiedzi. Zapamiętam oczywiście na przyszłość, że ocenianie ze zdjęć jest niedopuszczalne w przypadku, w którym dysponuje się zerową wiedzą tak jak moja, w tych sprawach. No to już się nie lubimy z @rogerem.

Hario to połączenie plastiku i metalu (plus żarna). Wydaje mi się, że Skerton jest nawet bardziej podatny na złapanie luzów wynikające ze swojego rozmiaru, miękkiego korpusu i z tarcia (obrotu elementów na których osadzone jest żarno).

W Slimie pierścień żarna podtrzymuje skręcona obudowa, co ponoć jest zaletą do pewnego stopnia. Ale jeden i drugi ma podobne bolączki. Wydaje mi się, że prędzej lekko przetrą się elementy utrzymujące żarna w obudowie niż samo żarno.

Skerton ma proponowany zestaw stabilizujący (świeżopalona zapowiedziała wprowadzenie go do swoich młynków),
Slima stabilizuje skręcony pojemnik i jest sprężyna. W Skertonie pierścień zewnętrzny jest podtrzymywany śrubkami.

Kiedyś oglądałem porównania, przy wyborze młynków. Porlex ma mielenie ładne i może ciut sztywniejsze prowadzenie ale popatrzcie jak osadzone jest samo żarno. W ten sam sposób. Dziura na wylot, kawałek tulejki. Pewnie ten sam rozmiar (może materiał inny). Jak napisał @kafcio wszystkie pylą. Rozkręcony Slim lata nawet na drugim kliku, ale sprawdziłem, skręcony jest już sztywniejszy. Na mieleniu do dripa (14 klik, dzięki @Donkiszot!) łupiny z ziarenek dostają się między korpus i pierścień zewnętrzny mimo skręcenia.

Młynek ma być używany do kawiarki. Jeżeli o wyborze decyduje tylko ocena to oczywiście Porlex. Jeżeli ekonomia to Slim.

Gdybym dysponował całą trójką, to oczywiście to co piszę byłoby bardziej wiarygodne co jeszcze raz zaznaczam. Obiecuję, że już od teraz będę siebie temperował, przenosząc się na czytanie (zwłaszcza w kwestiach o których pojęcia nie mam).

Nie wiedziałem, że można kupić same żarna do Hario.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #71 dnia: 15 Marzec 2014, 22:06:47 »
Skerton ma proponowany zestaw stabilizujący (świeżopalona zapowiedziała wprowadzenie go do swoich młynków),

Możesz podać jakieś namiary? Bo jak podziwiam kunszt konstruktorów skertona to mnie krew zalewa... toć młynki do pieprzu mają stabilniejsze żarna...

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #72 dnia: 16 Marzec 2014, 00:24:21 »
Mam takie "dolne łożysko" które wytoczyłem na wzór tego które proponuje orphan espresso. Niestety obudowa nie jest osiowa i po jego założeniu ośka trze mocno o nie. Po kilku miesiącach aluminiowe "łożysko" wytarło ripy (nie wiem jak to fachowo nazwać) w nierdzewnej ośce (paradoks - ta ośka chyba z plasteliny jest). darowałem sobie temat - aktualnie mój skerton służy do zalewajek ojcowych zalewajek.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #73 dnia: 16 Marzec 2014, 06:32:04 »
Gdybym dziś wybierał raz jeszcze młynek ręczny, to wybrałbym Comandante :diabelek: (cena nie gra roli, podobno), na drugim miejscu (w tym moim wyborze) chyba jest Porlex, ale myślałbym nad tym długo. Rzeczywiście gdy się go bierze do ręki wrażenie stabilności żaren jest sporo większe, w młynkach Hario wszystko pływa, nie ma mowy o żadnej stabilności. Z drugiej strony, żarna w tych młynkach, ich konstrukcja i użyte materiały, cudów nie osiągną, a Slim jest ładniejszy i przyjemniejszy w użyciu. Skerton mi się nigdy nie podobał. Duży, nieporęczny, zmiana grubości mielenia kłopotliwa, brak zamknięcia od góry.
Ale tak naprawdę zamieszanie w moim wyborze, szczególnie pod względem ekonomicznym, zrobił serbski młynek turecki* (~25zł!). Ergonomia znacznie gorzej, mielenie również zapylone, ale równiejsze, ekonomia znacznie lepiej.


*Tu należy podkreślić, że w rękach miałem tylko jeden egzemplarz. Nie wiem jaki jest rozrzut technologiczny i jakościowy tych młynków. Czy wszystkie mają podobny zakres mielenia itd.

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #74 dnia: 16 Marzec 2014, 12:47:02 »
Dla mnie też comandante jest wykonany tak, jak powinien być wykonany każdy młyn.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi