Autor Wątek: #6 Kawa i Herbata.  (Przeczytany 7352 razy)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: #6 Kawa i Herbata.
« Odpowiedź #15 dnia: 14 Styczeń 2016, 11:30:44 »
Wielki Test Herbat Ekspresowych - https://www.youtube.com/results?search_query=test+herbat
jeśli ktoś zaopatruje się tylko w marketach to może się przydać, w przypadku czarnej da się znaleźć coś sensownego. Niestety co do zielonych zgadzam się z autorem filmu - omijać markety z daleka.

Polska nie wyróżnia się jakoś z tym piciem tańszych gatunków herbaty jako herbaty codziennej w większej ilości - Japończycy też liczą koszty i robią tak samo. Codzienną herbatą jest Bancha, Hojicha - najtańsze odmiany. Drogie Schinche czy Gyokuro pełnią rolę raczej przysmaku na specjalne okazje, nikt tego litrami nie pije.
To co u nas możnaby zmienić to zachęcić rodaków do zmiany z torebek z pyłem herbacianym na liściastą, wiele osób nawet nie kojarzy, że cenowo wychodzi to często taniej. Jakby ktoś chciał sobie więcej poczytać na ten temat : https://herbit.pl/content/25-dlaczego-warto-pic-herbate-sypka-a-nie-w-saszetkach

Cieszę się że temat herbaciany się trochę rozkręcił, może polecicie swoje ulubione gatunki?

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: #6 Kawa i Herbata.
« Odpowiedź #16 dnia: 14 Styczeń 2016, 12:07:46 »
Polecicie jakąś dobrą zieloną herbatę i sklep? Ma być lekko, słodko i kwiatowo bez garbników i nut rybno-wodorostowych. Czy te ostatnie to jednoznaczna wada herbaty, czy może niektóre zielone mają po prostu taki profil?

Najbliżej ze sklepów mam eherbata.pl przy Szpitalnej.

Oczywiście, proszę o rozsądne propozycje cenowe, bo już w tym miesiącu wydałem 240 u Antonia i jeszcze troszkę dutków na kolejne "niezbędne" akcesoria :D.
« Ostatnia zmiana: 14 Styczeń 2016, 12:10:34 wysłana przez intersekt »
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: #6 Kawa i Herbata.
« Odpowiedź #17 dnia: 14 Styczeń 2016, 13:25:35 »
eHerbatę już znasz, Czajografia lub Orientshop też miewają perełki w swojej ofercie.

Z tańszych słodki jest np. Yunan, tylko trzeba uważać na przeparzenie bo szybko gorzknieje, mniej słodyczy ma Liu Pan Shui z prowincji graniczącej z Yunanem, ale też pamiętam że był smaczny, lekko słodkawy posmak ma większość oolongów.
Żółta herbata Kekecha ma słodki posmak korzenno-miodowy, Flowery Green FF jest kwiatowa i lekka, jeśli lubisz niebieskie herbaty to Shan Lin Xi jest też kwiatowy i słodki. Nawet przy długim parzeniu są bdb, ale te listki są już nieco droższe.

Warto próbować różne gatunki, bo każdy ma trochę inne preferencje. Z kolejnymi latami picia dobrej herbaty smak się wyostrza i odkrywamy nowe smaki w tych samych liściach. Ja dla urozmaicenia kupuję zazwyczaj kilka różnych odmian.
« Ostatnia zmiana: 14 Styczeń 2016, 13:44:59 wysłana przez Greg. »

Offline k4sper Mężczyzna

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: Hario V60, Hario Syphon, Chemex, Kalita, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3, French Press Ikea, Cezve
  • Młynek: Comandante MK3, Rhinowares Hand Coffee Grinder
Odp: #6 Kawa i Herbata.
« Odpowiedź #18 dnia: 14 Styczeń 2016, 14:08:51 »
Polecicie jakąś dobrą zieloną herbatę i sklep? Ma być lekko, słodko i kwiatowo bez garbników i nut rybno-wodorostowych. Czy te ostatnie to jednoznaczna wada herbaty, czy może niektóre zielone mają po prostu taki profil?

Myślę, że spokojnie możesz brać podstawowego Long Jing z eherbaty (bo tylko stąd kupowałem tańszą wersję) .
Co prawda przy klasycznym zaparzaniu w czajniczku, drugie parzenie jest już słabiutkie, jednak do parzenia w szklance nadaje się idealnie i spokojnie można zrobić 3 dolewki
Ważne, żeby nie dopijać herbaty do końca, tylko zostawić tak z 1/3 i wtedy dolewka.

A ten smak rybno-wodorostowy to w dużej mierze 'smak' umami ;)
Zwykle tylko zielone herbaty japońskie go mają.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: #6 Kawa i Herbata.
« Odpowiedź #19 dnia: 14 Styczeń 2016, 15:17:34 »
Cieszę się że temat herbaciany się trochę rozkręcił, może polecicie swoje ulubione gatunki?
O herbacie mamy cały osobny wątek, ten został założony z myślą o porównaniu środowisk kawy i herbaty.


Codzienną herbatą jest Bancha, Hojicha - najtańsze odmiany.
Przyznasz jednak, że jest to kilka lat świetlnych od minutki?!

Offline Kawiareczka

  • Wiadomości: 3
    • desmoxan opinie
Odp: #6 Kawa i Herbata.
« Odpowiedź #20 dnia: 04 Marzec 2016, 17:56:35 »
A czy minutkę w ogóle można nazwać herbatą? Czy może jednak popłuczynami?
*Link Removed*

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: #6 Kawa i Herbata.
« Odpowiedź #21 dnia: 04 Marzec 2016, 19:02:17 »
A czy minutkę w ogóle można nazwać herbatą? Czy może jednak popłuczynami?
raczej to drugie, w teście smaku została oceniona w szkolnej skali na 2-



Z marketowych jedyne co moge polecić to niektóre czarne. Nie wiem czemu ale zielone czy białe dostępne w marketach to straszny syf, dosłownie - syf. Nie do porównania z gatunkową zieloną herbatą.
« Ostatnia zmiana: 04 Marzec 2016, 19:05:30 wysłana przez grex »

Offline Oll0

  • Wiadomości: 2
Odp: #6 Kawa i Herbata.
« Odpowiedź #22 dnia: 13 Kwiecień 2016, 23:03:08 »
Ja w temacie herbaty nie jestem, aż tak bardzo wybredna. Zwykła czarna bez cukru mi wystarczy ;) czasami wypije zieloną w moim kubku z nadrukiem nazwa w stopce, bo nie chce dostać bana, a co do kawy to preferuję tylko parzoną, bo jest wyrazista i nie trzeba poświęcać dużo czasu na jej zrobienie ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi