Autor Wątek: Czy aby czasem nie przesadzamy?  (Przeczytany 20185 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Czy aby czasem nie przesadzamy?
« dnia: 02 Luty 2017, 09:22:42 »
Jakiś czas temu natknąłem sie na humorystyczne podsumowanie jak wyglada kupownie jakiejkolwiek rzeczy, przy użyciu do tego tematycznego forum. Czy nie macie wrażenia ze czasem z kawa i tym forum jest podobnie? Swoją opinie dopisze pózniej.

"Najśmieszniejsze jest to, że każda, absolutnie każda rzecz, ma gdzieś jakieś forum zrzeszające hobbystów. Szukałem kiedyś latarki. Tzw. czołówki. Na jeden wyjazd z namiotem na 3 dni. Konkretnie to googlałem gdzie jest jakaś marketowa promocja, żeby zamiast 23zł zapłacić coś bliżej 10. Okazuje się, że latarki mają forum. Na forum dowiedziałem się, że najtańsza latarka która świeci, kosztuje 200zł. Ale to i tak badziew, bo w razie jakbym wpadł do jaskini i czekał dwa tygodnie na pomoc, to wodę mogę lizać ze ścian, ale latarka zgaśnie mi po 7 dniach nieustannego świecenia. A to przecież absolutnie nieakceptowalne. Tańsze w ogóle nie wchodzą w grę, bo przecież przy 100 lumenach zgubię się w ciemności. Będę widział tylko na 5 metrów zamiast na kilometr. Na dodatek nie da się tańszych w ogóle używać, bo kąt świecenia w każdym egzemplarzu różni się o parę stopni, czyli to musi być badziew. Całkowicie dyskwalifikujący jest fakt że raz w roku będę musiał zmienić baterię, a w wypadku gdybym wpadł do oceanu to przeciekają po godzinie. Mieli też dział DYI w którym pokazywali np jak użyć sprzętu pomiarowego za 5tys zł żeby ustalić jak zmienić fabryczny rezystorek coby latarka miała pół lumena więcej. I do tego odpowiedzi na kilkanaście stron z gratulacjami i bluzgami na producenta że sam na to nie wpadł. Latarkę kupiłem w końcu za 9zł w pierwszym lepszym markecie. Nie wpadłem do jaskini ani do oceanu a baterie wymieniłem po roku."
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czy aby czasem nie przesadzamy?
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Luty 2017, 09:28:36 »
To przyczynek do dyskusji o przyszłości "specialty coffee".

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Czy aby czasem nie przesadzamy?
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Luty 2017, 09:40:04 »
Z grubsza odkryłeś znaczenie słowa "hobby" lub po naszemu "bzik" ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Czy aby czasem nie przesadzamy?
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Luty 2017, 09:45:26 »
Marketing, konsumpcjonizm, rynek zalany badziewiem w ładnym opakowaniu, stosunkowo niskie zarobki, pamięć uczciwej, rzemieślniczej roboty, próba rekompensaty otaczającej marności i chęć wygrania w życie (niechęć poczucia oszukania), powodują, że najprostsze zakupy analizujemy w nieskończoność.

Hobbyści to inna rzecz, często popadają w tzw. onanizm sprzętowy i wiedzę środka. Tym bardziej cieszy mnie spory nurt tego forum, który w większości przypadków doradza rozsądek i optymalizację kosztów (wiedza, kawa, adekwatny do potrzeb młynek -- reszta jest mniej ważna).


Inne pytanie brzmi: po co pytać noblistę farmaceutę o radę gdy chcemy kupić zwykłą witaminę C?

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Czy aby czasem nie przesadzamy?
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Luty 2017, 09:48:14 »
A czy to nie jest jednak zupełnie odwrotnie?
Tak jak było napisane w podsumowaniu: to jest forum hobbystyczne!
Nie jest ono przeznaczone dla "zwykłego śmiertelnika", większość ludzi się jednak nie odnajdzie, chociaż każda nawrócona dusza nas cieszy :)
Co jest złego w tym, że człowiek znalazł sobie jakieś hobby - nawet najbardziej abstrakcyjne dla ludzi z zewnątrz (patrz latarki/kawa - bo przecież kawa ma dawać kopa a nie smakować!).
Istnieją fora kinomanów, kawoszy, osób kochających wina, gotowanie, komputery, sprzęt audio, ćwiczących, biegających - i co w tym złego?
Co, jeżeli ktoś akurat dowiedział się o istnieniu świetnych głośników? Wystarczy, że zamiast przeszukiwać internet, oglądać 3000 niepotrzebnych i nic nie dających reklam wejdzie na takie forum i wszystko ma na wyciągnięcie ręki.

Swoją drogą śmieszą mnie pewne skłonności społeczeństwa.
Gdy człowiek kupi sobie ziarna za powiedzmy 60 zł/250g, a ludzie się o tym dowiedzą, praktycznie zawsze reagują: ILE?! Przecież kawa to kawa i tak ma takie samo zadanie
Ale gdy człowiek kupi sobie auto/kurtkę z nadrukiem znanej firmy - podziwiają/zazdroszczą, nie widzą w tym nic złego.

Czasem warto zastanowić się nad tym jak reagujemy na hobby/zachcianki innych osób, bo po przemyśleniu całej sytuacji wychodzi na to, że najlepiej jest się interesować nie tym co ktoś lubi, a tym co lubimy my sami :)
I to jest moim zdaniem recepta na przyjmowanie takich tekstów ;)

PS. każdy ma jakieś "zboczenie" - tylko nie każdy się do niego przyznaje/jest go świadomy - a my przynajmniej wiemy gdzie szukać inspiracji i wymieniać się pomysłami :)

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Czy aby czasem nie przesadzamy?
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Luty 2017, 11:01:43 »
"Problem" chyba bierze się z faktu, że wnikając głębiej w dowolną dziedzinę, okazuje się że reklamy kłamią i wszyscy duzi producenci są "be".
Jeżeli zgłębiasz temat samodzielnie, powoli dochodząc do powyższego, wydaje się to całkiem naturalne i rozsądne.
Jeżeli trafiasz na "jakieś forum" i dostajesz po łbie koncentratem takich informacji, wydaje się, że trafiłeś na bandę świrów w czapeczkach z folii aluminiowej ;)

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Czy aby czasem nie przesadzamy?
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Luty 2017, 11:07:15 »
Mielisz EK43 i teraz zastanawiasz się czy nie przesadzamy ?   :diabelek:
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: Czy aby czasem nie przesadzamy?
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Luty 2017, 11:39:02 »
Tez to zauważyłem.  :) Latarka za 9 zł a młynek za tysiąc razy więcej.  [emoji38]

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Czy aby czasem nie przesadzamy?
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Luty 2017, 11:40:27 »
Dla mnie najgorsza jest właśnie analiza każdego zakupu. Żeby nie wtopić to szuka człowiek, jaki licznik do roweru, jaka czołówka, jaki tamper, jaki samolot zdalnie sterowany, jaka szczoteczka do zębów ;) I siedzi siedzi się w tym Internecie i tylko czas traci zamiast już bawić się tymi zabawkami :(

Tez to zauważyłem.  :) Latarka za 9 zł a młynek za tysiąc razy więcej.  [emoji38]
Czepiacie się, też tak bym wybrał [emoji38]

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Czy aby czasem nie przesadzamy?
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Luty 2017, 11:56:04 »
jak wyglada kupownie jakiejkolwiek rzeczy
A czy ktoś obiecywał, że jakiekolwiek hobby będzie tanie? Podchodzenie do tematu w sposób jaki to robią użytkownicy forów jest chyba formą zgłębienia tematu możliwie jak najbardziej i dzielenie się spostrzeżeniami. Poza tym może ktoś dostanie czkawki ale KAŻDE forum potrzebuje pieniędzy na serwer, opracowanie graficzne itp. Nie ma w Polsce tylu filantropów, żeby bezinteresownie finansowali każde z nich. Prowadzi się forum, reklamuje się na nim produkty, warsztaty naprawy, miejsca zakupu, materiały eksploatacyjne itp. To oczywiście nic złego, że ktoś wkłada swój kapitał, poświęca czas na opracowanie strony czy moderację wpisów i chce coś z tego mieć. Być może, ale ja w to po prostu nie wierzę, jest jakieś forum założone i prowadzone przez jakiegoś pasjonata, nie dopuszczającego żadnej formy reklamy. Nie bądźmy dziećmi, godzimy się na taki stan rzeczy (przynajmniej ci, którzy przeczytali regulamin  :smiech: ) przy rejestracji. Nie jestem przeciwnikiem forów, sam jestem w kilkunastu  :mrgreen: Wielu ludziom fora pomogły w wyborze sprzętu narciarskiego, noża do wędlin, stacji naprawy samochodów, miejsca zakupu kawy, herbaty, masła, wody toaletowej, gdzie pojechać na wycieczkę czy kupno dobrego alkoholu.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Czy aby czasem nie przesadzamy?
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Luty 2017, 11:57:09 »
Każda dziedzina ma takie swoje forum...

jest forum   kosmetykaaut.pl   na którym jest wątek 14 stron o wyborze wiadra do mycia auta...
ps jakby ktoś nie wiedział jak umyć samochód to proszę bardzo...
http://kosmetykaaut.pl/viewtopic.php?t=12109
zwracam uwagę że to nie jakieś maseratti ale toledo z 2002 roku

jest forum o nożach.....  chyba knives.pl     gdzie bez kamienia za 1500 pln nie ma sensu podchodzić do tematu ostrości noża...

jest forum WOK... gdzie przeciętny miłośnik włoskiej kawy... dowie się od Antonia że on i wszyscy Włosi piją spalony ściek  :-)

Jest forum o nartach gdzie słabo się kupując narty w sklepie bo przecież wszyscy polacy to zawodnicy i muszą jeździć na komórkach...koniecznie naostrzonych na 87/1 stopni :-)

Każde forum jest zbiorem osób bardziej lub mniej zafascynowanych daną dziedziną..... Grunt to mieć zdrowe podejście

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Czy aby czasem nie przesadzamy?
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Luty 2017, 12:05:45 »
Jeżyk, możesz już przecierać oczy ze zdumienia, bo WoK właśnie taki jest :)
Każdy Użytkownik Komercyjny ma prawo założyć swój wątek w Dziale Supermarket ale... nie ponosi z tego tytułu żadnych opłat. Nawet sponsoring konkursów czy zniżki dla Forumowiczów są absolutnie dobrowolne. Nie dostaję też z tego tytułu "gratisów" czy innej "rekompensaty". Forum w całości jest finansowane ze środków prywatnych a serwer udostępnia nam Maciek.  Taka sytuacja...  :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czy aby czasem nie przesadzamy?
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Luty 2017, 12:39:34 »

jest forum WOK... gdzie przeciętny miłośnik włoskiej kawy... dowie się od Antonia że on i wszyscy Włosi piją spalony ściek  :-)



Wypraszam sobie takie teksty, bo chyba tylko ja jeszcze Włochów bronię przed linczem ze strony specialty baristów... ;)
« Ostatnia zmiana: 02 Luty 2017, 12:50:29 wysłana przez Antonio »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Czy aby czasem nie przesadzamy?
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Luty 2017, 12:56:03 »


jest forum o nożach.....  chyba knives.pl     gdzie bez kamienia za 1500 pln nie ma sensu podchodzić do tematu ostrości noża...

Przesadzasz. Zwykłe diamenty wystarczą, chyba że kupiłeś japońskiego kuchenniaka to tak, musisz ostrzyć na kamieniach ale nie musisz ich kupować - wystarczą te na których ostrzysz brzytwę.

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Czy aby czasem nie przesadzamy?
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Luty 2017, 12:58:58 »
Ale to nie moje zdanie tylko nożowych forumowiczów....


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi