Autor Wątek: Ciężar właściwy kawy - ziarna czy palenie?  (Przeczytany 1920 razy)

Offline Biogon35

  • Wiadomości: 282
  • Ekspres: Izzo Alex Duetto
  • Młynek: Mahlkönig K30
Ciężar właściwy kawy - ziarna czy palenie?
« dnia: 28 Grudzień 2016, 09:36:45 »
Co ma wpływ na ciężar właściwy kawy? Rodzaj ziaren, sposób palenia czy jeszcze coś innego? Jestem z tych co ważą a potem wrzucają do młynka. Czasami (rzadko) zdarzają mi się ziarenka, przy których ciężko jest ustawić młynek. Mają duży ciężar właściwy. Z moich  "standardowych" dwóch miarek zazwyczaj otrzymuję około 15-16 gram. Czasami jednak kawa jest tak ciężka, że wychodzi ponad 20g. Bardzo trudno ją później okiełznać  ;)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ciężar właściwy kawy - ziarna czy palenie?
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Grudzień 2016, 09:45:17 »
Ciężar właściwy, czy gęstość ziaren podobno zależy od wysokości uprawy - im wyżej tym ziarno bardziej gęste i twarde. Chyba Antonio kiedyś coś w tym temacie napisał ale nie mogę odszukać.
LMWDP #469

Offline StaSZek Mężczyzna

    • MixCoffee
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 70
    • www.mixcoffee.pl
  • Ekspres: Victoria Arduino Black Eagle Gravitech
  • Młynek: Mythos One
Odp: Ciężar właściwy kawy - ziarna czy palenie?
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Grudzień 2016, 10:15:02 »
Zależy to od kilku czynników, między innymi wysokość upraw, gatunek, odmiana botaniczna, wielkość ziaren, stopień oraz profil palenia, w niewielkim stopniu pewnie również świeżość ziaren. Z mojego doświadczenia jedno ziarenko waży od 0,2g do 0,5g.
Pozdrawiam,
StaSZek


Roaster w Palarni Kawy MixCoffee

www.dobrakawa.eu

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ciężar właściwy kawy - ziarna czy palenie?
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Grudzień 2016, 10:16:08 »
Jaśniej palone ziarenka są cięższe od ciemniejszych.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi