Autor Wątek: Biznes etyczny? Etyka biznesu?  (Przeczytany 63928 razy)

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #30 dnia: 31 Styczeń 2015, 22:52:37 »
fa caldo  ;)

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #31 dnia: 31 Styczeń 2015, 22:55:37 »
1.
W praktyce tak. Zas mentalnie kazdy czlowiek ktory to robi musi sobie ta ten temat zbudowac wlasna projekcje: nie zrobie tego ja, zrobia inni,  musze myslec o rodzinie, na moje miejsce jest 100 chetnych itp.

2.
Ktorzy? ci o dochodach powyzej 15000zl na glowe miesiecznie, tak . Tylko ilu ich jest...

3.
Nie sadze, ale ten sposob myslenia poprawia samopoczucie.  Lubimy czuc sie lepsi, lub przynajmniej wyjatkowi.
Ale Wyjatkowe to sa firmy rodzinne, ludzie, czasami idea potrafi zjednoczyc wyjatkowo grupe osob. Branzy nie miesci sie w mojej ocenie w tej kategorii.
« Ostatnia zmiana: 31 Styczeń 2015, 23:29:51 wysłana przez KiT »

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #32 dnia: 31 Styczeń 2015, 23:01:31 »
Czy podobnie można myśleć o innych "światkach" o wyjątkowym (żeby nie użyć słowa "snobistycznym") charakterze typu: cygara, wyjątkowe alkohole, herbata itd.?

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #33 dnia: 31 Styczeń 2015, 23:37:13 »
Pewnie jest to regula kardynalna. To tak jak z ruchem na drogach, oczekujemy ze kierowcy, cyklisci, piesi beda kulturalni.  Ale oni sa tacy jaki jest przekroj spoleczenstwa. 

Teza ze ludzie zamozniejsi, majacy dostep do towarow luksusowych, sa uczciwsi, lepsi niz inni, jest chybiona. Na pewno sa skuteczniejsi w biznesie, czesto bardziej bezwgledni, a nawet nieczuli.


Offline yodi

  • Wiadomości: 81
  • Ekspres: rancilio silvia, kolba krups, FP, AP, moka, phin, drip
  • Młynek: macap, concept, porlex mini
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #34 dnia: 01 Luty 2015, 00:38:53 »
A przepraszam, skąd się wzięła globalizacja. Z przejmowania dobrowolnego i wrogiego. Nowa filozofia drapieżnych kapitalistów z Wallstreet:  chciwość jest dobra. Jesteśmy jedną globalną wioską i wszelkie nowe "tryndy" trafiają do nas szybko. Pytanie nie brzmi czy taka jest przyszłość, brzmi kiedy to nastąpi. :-(

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #35 dnia: 01 Luty 2015, 04:01:49 »
- Jak sądzicie, czy walka o klienta jest wystarczającym uzasadnieniem dla działań co prawda w pełni legalnych ale za to nie do końca etycznych?
Dla mnie? Niewystarczającym. Szkoda życia na takie bzdety. Toż nie lepiej robić to co się lubi i wymagać wyłącznie od siebie? Czyż nie chodzi o to aby było miło?
Domyślam się jednak, że dla wielu krótkowzroczne satysfakcje są ważniejsze.

Cytuj (zaznaczone)
- Czy Polscy Klienci dorośli do tego, aby w wybierając ofertę kierować się nie tylko najniższą ceną?
Z tego co widzę (tak ogólnie, na co dzień), to niestety nie. I w ogóle nie mieszałbym w to tego kto ile zarabia miesięcznie. Wynika to raczej z ogólnego niedbalstwa, lenistwa względem życia. Taka decyzyjna bylejakość.


Cytuj (zaznaczone)
- Czy branża kawowa jest wyjątkowa pod względem etycznym?
Z pewnością nie jest. To tylko mrzonka i krzywe uśmiechy. Uściski i adoracja, a na końcu i tak hajs się musi zgadzać.

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #36 dnia: 01 Luty 2015, 13:29:02 »
A przepraszam, skąd się wzięła globalizacja. Z przejmowania dobrowolnego i wrogiego. Nowa filozofia drapieżnych kapitalistów z Wallstreet:  chciwość jest dobra. Jesteśmy jedną globalną wioską i wszelkie nowe "tryndy" trafiają do nas szybko. Pytanie nie brzmi czy taka jest przyszłość, brzmi kiedy to nastąpi. :-(
A nie nastapila, juz?

Donkiszot uwierz mi, ze ma. Od pewnej kwoty typowe marzenia juz sa zapokojone, wtedy nastepuje faza poszukiwan i staranniejszych wyborow.  Generalnie to bardzo ciekawa obserwacja.
« Ostatnia zmiana: 01 Luty 2015, 13:32:21 wysłana przez KiT »

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #37 dnia: 01 Luty 2015, 16:11:40 »
Chciałam może trochę odbiec od kwestii etyki. Mnie osobiście w działaniach firmy X (a raczej w powiązanych spółkach X,Y,Z) uderza absolutna "wtórność" w stosunku do dokonań innych osób czy firm. Niczego nie wymyślono tam samodzielnie, od podstaw. Od innych firm, istniejących wcześniej na rynku przejęto nie tylko produkty, ale również ich opisy, żywcem skiopiwane z cudzych stron domowych..

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #38 dnia: 01 Luty 2015, 16:40:23 »
Elu, trzymajmy się tematu wątku. Jeśli mamy pisać o firmach X, Y, Z, W to podawajmy wprost nazwy, fakty i daty, bo inaczej wątek staje się nieczytelny dla osób "nie w temacie".
Na razie proponuję jednak "powrót do źródeł"  :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #39 dnia: 01 Luty 2015, 16:57:28 »
Od pewnej kwoty
Mam inne zdanie, ale nikt dowodów nie przedstawi, bo i skąd. Mogę sądzić tylko po sobie, najbliższych i po obserwacjach otaczającego świata. Jeśli o mnie chodzi, to często przepłacam tylko po to aby kupić lokalnie, aby ominąć bezduszną masówę. Nie stawiam sobie tego jako życiowe zadanie, na co dzień wybieram najlepsze z -- mimo wszystko -- wygodnych rozwiązań, niemniej łatwo mnie stracić z listy potencjalnych klientów. Choćby sklepy z obowiązkowymi skrzynkami na plecaki, nie wchodzę i już.
Oczywiście, że gdzieś jest próg głodowy i jednak chwycę zapleśniałą bułkę z kosza na śmieci zamiast z głodu się zwijać dzień szósty, ale chyba nie o tak skrajnych przypadkach tu dyskutujemy.
Ponieważ moja postawa najczęściej spotyka się z absolutnym niezrozumieniem (niezależnie od portfela), z drugiej strony znam podobne mi wyjątki, czasem mające cieńsze portfele od plasterków wędlin w supermarketach, które mimo wszystko potrafią się odwrócić na pięcie, uważam że głównym determinantem podczas zakupów jest bylejakość, tomiwisizm, ignorancja itp. itd. Wtedy wybiera się taniej, bo jednak wybrać coś trzeba, a nikt nie lubi czuć się wystrychniętym na dutka za pięć złotych.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #40 dnia: 01 Luty 2015, 16:59:36 »
Spinaczu, myślę że chyba wszyscy wiedzą, kto wprowadził do Polski Double Shota i kto go zaczął sprzedawać w ubiegłym tygodniu..

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #41 dnia: 01 Luty 2015, 17:02:13 »
 :taktak:

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #42 dnia: 01 Luty 2015, 17:23:11 »
W temat Double Shota zostałam niejako "wmieszana" osobiście i dlatego mnie to boli. Przez półtora roku przychodził do nas, do palarni, sympatyczny chłopak, którego bardzo lubiłam i któremu ufałam. Do kwestii, że pracuje dla firm X,Y,Z nie przywiązywałam wagi. Rozmawiałam z nim dużo, częstowałam go kawą, nawet zaprosiłam go w lipcu na warsztaty sensoryczne.

Ostatnio zwróciłam uwagę na fakt, że zaczął on zadawać jakieś dziwne pytania. Zmieniłam temat i poczęstowałam go kawą przywiezioną z Kutnej Hory: Kenią Gatomboyą peaberry wypalaną przez czeskiego Double Shota. Chłopak powtórzył tę nazwę dwa razy..i po 10 dniach Double Shot znalazł się w sklepie Z. Rozmawialiśmy o syfonach..i po 3 dniach w bazie wiedzy firmy Z pojawił się artykuł o syfonach pióra Iki Graboń. .

W tym samym tygodniu firma X zgłosiła się  w kwestii bezpośrednich zakupów we włoskim Aguście, którego właścicieli mam przyjemność znać osobiście a których kawa została wprowadzona na rynek przez Cafe Silesia, podobnie jak czeski Double Shot..Użyto firmy X, gdyż firma powiązana Y założona przez tych samych wspólników i posługująca się tym samym adresem reprezentuje już (a może reprezentowała?) inną włoską palarnię z tego samego Stowarzyszenia: Associazione dei Caffe Speciali Certificati.

« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2015, 00:21:22 wysłana przez Elka »

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #43 dnia: 01 Luty 2015, 18:21:34 »
pojawił się artykuł o syfonach pióra Iki Graboń.
Czyli, że co... Pisanie o syfonie jest nieetyczne  ;) To co dopiero można powiedzieć o rogerze - on film o syfonie nakręcił  ;) Z resztą zarówno autorka jak i przedmiot artykułu są równie atrakcyjne  :ups:

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Biznes etyczny? Etyka biznesu?
« Odpowiedź #44 dnia: 01 Luty 2015, 18:27:51 »
Maro, firma Z  nagradza pracowników za "raportowanie" do Zarządu.
Jeśli się z kims przyjaźnię, to oczekuję, że "przyjaciel" nie będzie "raportował do Zarządu" o tym, co mu powiedziałam..

« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2015, 00:22:29 wysłana przez Elka »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi